Rosyjski śpiewak odwołał występ w Niemczech z powodu swastyki na piersi

21.07.2012 19:13
Jewgienij Nikitin na stronie Teatru Marińskiego

Jewgienij Nikitin na stronie Teatru Marińskiego (Fot. za mariinsky.ru)

Rosyjski bas-baryton Jewgienij Nikitin odwołał dziś swój występ w Bayreuth po ujawnieniu przez telewizję, że ma na piersiach wytatuowaną swastykę - podał rzecznik słynnego festiwalu wagnerowskiego. Nikitin miał wystąpić w środę w "Latającym Holendrze".
W piątek wieczorem w programie kulturalnym niemiecka telewizja publiczna ZDF pokazała tatuaż na piersiach śpiewaka: dostrzec można było swastykę, na którą nałożono inny motyw.

Nikitin, cytowany przez niemiecką agencję DPA, oświadczył: "Nie zdawałem sobie sprawy, że te znaki i symbole mogą spowodować taką obrazę uczuć, zwłaszcza w takim miejscu jak Bayreuth", nawiązując do propagandowej rangi festiwalu w czasach hitlerowskich.

"To wielki błąd w moim życiu"

Wyjaśnił, że w młodości, kiedy występował z hardrockową grupą, miał wiele tatuaży. "To wielki błąd w moim życiu i żałuję, że dałem je sobie zrobić" - dodał.

W tym tygodniu popularny niemiecki dziennik "Bild" zamieścił reportaż poświęcony festiwalowi z rozmaitymi zdjęciami rosyjskiego śpiewaka, w tym jednym z czasów, kiedy był członkiem zespołu heavymetalowego, podkreślając, że Nikitin był wytatuowany wtedy od stóp do głów.

Organizatorzy festiwalu mają teraz zaledwie cztery dni na znalezienie nowej obsady głównej partii. "Latający Holender" w reżyserii Niemca Jana Philippa Glogera i pod batutą sławnego niemieckiego dyrygenta Christiana Thielemanna miał - jako główna nowość - rozpocząć tegoroczny festiwal odbywający się od 25 lipca do 28 sierpnia.

Komentarze (61)
Zaloguj się
 • mamlas_p

  0

  Już została wywabiona. Polskie obozy koncentracyjne, prowokacje graniczne i agresja polskich bandytów w trakcie września 1939 roku i później (co oczywiście - nie mogło pozostać bez kary) oraz rzecz najważniejsza - polski antysemityzm, który sterroryzował Wielkie Niemcy i zmusił do użycia Polaków (na ich kategoryczne żądanie) do mordowania Żydów i to w trakcie wielkiego i pokojowego dzieła budowy Wielkiej Rzeszy Niemieckiej wraz z niesieniem cywilizacji Zachodu na dzikie i wrogie obszary Wschodu (zajęte przez słowiańskie watahy), których żaden Kanclerz nie mógłby, nawet gdyby chciał, puścić płazem. Nawet, gdyby tym Kanclerzem Niemiec, a może przede wszystkim, był doktór Lech WaLesa (możliwe, że już prof. WaLesa - sieg heil panie profesorze) - znany i popularny i wielbiony pośród pośród elit świata o raz Polski, polski myśliciel i humanista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. No. A poza tym, wszystko w normie...

 • feldkurat-katz

  Oceniono 1 raz 1

  Mój teść często wspominał , że na Majdanku ,w którym przebywał w czasie okupacji pilnowali go byli żołnierze sowieccy, dezerterzy i byli jeńcy z Czerwonej Armii .tzw"pomocnicy hitlera . Również zaganiali Żydów do komór gazowych . Broń mieli również sowiecką .

 • prawdziwypolak6452

  Oceniono 2 razy 2

  Nie znam się na tatuażach ale chyba gdyby ta swastyka naprawdę bardzo mu przeszkadzała to by ją zamalował np. jako kwadrat.

 • ulebyk

  Oceniono 5 razy -1

  Z sierpem i młotem by go przyjęto z otwartymi ramionami. A najlepiej jakby miał jeszcze Gwiazdę Dawida wydziaraną - symbol okrutnego reżimu zabijającego bezkarnie dzieci.

 • goran69

  Oceniono 7 razy -1

  bo rosja sowiecka była najwierniejszym sojusznikiem Hitlera (do czasu napaści na ZSRR)

 • maciejkozlowski

  Oceniono 11 razy 1

  Nie podoba mi się stwierdzenie "byłem młody głupi" bo takim sposobem można siebie rozgrzeszyć z najgorszej zbrodni. Każdy z nas był młody i głupi i dojrzałość polega m. in. na tym aby umieć ten ciężar unieść i nieść odpowiedzialnie i bez ściemniania.
  Swastyka na piersi rosjanina ? Przecież to jakby chodzić z twarzą umazaną gównem !
  Powinien sobie z tyłka zdjąć płat skóry i zrobić wielką łatę na piersi ! Niestety. Nie tchórzliwie mazać na swastyce jakieś inne głupoty.
  Co to czy ja nie robiłem głupot. Robiłem. Tyle, że ponoszę konsekwencje stale i wszystko wyznałem prasie i w autobiografii ( opublikowanej). Było strasznie ciężko, ale nie żałuję. Tak nakazywała mi przyzwoitość wobec siebie i innych.

 • od-or

  Oceniono 14 razy 8

  Niemcy powiini mieć z tego pajaca świetny ubaw mordowali jego ziomków milionami a ten znak morderców na piersi nosi.

 • aarvedui

  Oceniono 5 razy 3

  a może koleś wyznaje jakąś wschodnią religię, a tam, jak wiadomo, prawoskrętna swastyka to symbol szczęścia i ochrony przed złem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje