Rosyjski śpiewak odwołał występ w Niemczech z powodu swastyki na piersi

21.07.2012 19:13
Jewgienij Nikitin na stronie Teatru Marińskiego

Jewgienij Nikitin na stronie Teatru Marińskiego (Fot. za mariinsky.ru)

Rosyjski bas-baryton Jewgienij Nikitin odwołał dziś swój występ w Bayreuth po ujawnieniu przez telewizję, że ma na piersiach wytatuowaną swastykę - podał rzecznik słynnego festiwalu wagnerowskiego. Nikitin miał wystąpić w środę w "Latającym Holendrze".
W piątek wieczorem w programie kulturalnym niemiecka telewizja publiczna ZDF pokazała tatuaż na piersiach śpiewaka: dostrzec można było swastykę, na którą nałożono inny motyw.

Nikitin, cytowany przez niemiecką agencję DPA, oświadczył: "Nie zdawałem sobie sprawy, że te znaki i symbole mogą spowodować taką obrazę uczuć, zwłaszcza w takim miejscu jak Bayreuth", nawiązując do propagandowej rangi festiwalu w czasach hitlerowskich.

"To wielki błąd w moim życiu"

Wyjaśnił, że w młodości, kiedy występował z hardrockową grupą, miał wiele tatuaży. "To wielki błąd w moim życiu i żałuję, że dałem je sobie zrobić" - dodał.

W tym tygodniu popularny niemiecki dziennik "Bild" zamieścił reportaż poświęcony festiwalowi z rozmaitymi zdjęciami rosyjskiego śpiewaka, w tym jednym z czasów, kiedy był członkiem zespołu heavymetalowego, podkreślając, że Nikitin był wytatuowany wtedy od stóp do głów.

Organizatorzy festiwalu mają teraz zaledwie cztery dni na znalezienie nowej obsady głównej partii. "Latający Holender" w reżyserii Niemca Jana Philippa Glogera i pod batutą sławnego niemieckiego dyrygenta Christiana Thielemanna miał - jako główna nowość - rozpocząć tegoroczny festiwal odbywający się od 25 lipca do 28 sierpnia.

Komentarze (61)
Rosyjski śpiewak odwołał występ w Niemczech z powodu swastyki na piersi
Zaloguj się
 • elasp

  Oceniono 46 razy 46

  Do czego to doszło - Rosjanin przyjeżdża do Niemiec z wytatuowaną swastyką...

 • jamj

  Oceniono 29 razy 23

  Pewnie żyjący jeszcze SS - mani zaprotestowali przeciw profanacji swastyki, którą z dumą noszą wytatuowaną pod pachą.
  Tak nawiasem, to nie przypominam sobie scen ze streaptizem w "Latającym Holendrze".

 • elem901

  Oceniono 69 razy 21

  A on tam jechał śpiewać czy prezentować tatuaż? Bo gdyby odwołano jego występ z powodu śpiewania jakichś nazistowskich utworów to rozumiem, ale co on ma wytatuowane to chyba raczej jego sprawa?

 • chateau

  Oceniono 39 razy 17

  "Nie zdawałem sobie sprawy, że te znaki i symbole mogą spowodować taką obrazę uczuć, zwłaszcza w takim miejscu jak Bayreuth"

  Dobre :-)

  Banda hipokrytów z niemieckich mediów będzie się teraz onanizować swastyką na ciele Rosjanina, który za młodu po prostu wpadł w kiepskie towarzystwo. Będą mu dyktować, co ma robić - "mógł wywabić tatuaż."
  Waszej historii wywabić się nie da.

 • takiezlewiesci

  Oceniono 15 razy 15

  ...kiedys dawno dawno temu mialem kolege,mial na dupsku wydziarganego Adolfa za biurkiem,jak mial wezwanie na milicje to pala bili hitlera !!

 • rabbinhood

  Oceniono 18 razy 12

  dla mnie ważne są czyny i poglądy człowieka, jeśli odciął się od tego z czym niektórzy kojarzą pewne symbole to sprawa jest wyjaśniona. Może teraz kultywuje Słońce wg staroindyjskich tradycji? Na jego miejscu tatuaż bym wywabił bo są obciachowe.

 • od-or

  Oceniono 14 razy 8

  Niemcy powiini mieć z tego pajaca świetny ubaw mordowali jego ziomków milionami a ten znak morderców na piersi nosi.

 • dareoszek

  Oceniono 20 razy 6

  nie trzeba mieś swastyki żeby być podłym nazistą i nie trzeba być nazistą żeby być komunistą

 • venerabilis

  Oceniono 21 razy 5

  Podstawowe nieporozumienie to utożsamianie hitleryzmu z Bawarią. Twierdzi się, że Monachium, Norymberga, Bayreuth to bastiony nazizmu. Jest to takie samo uproszczenie jak "polskie obozy zagłady" (chociaż może nie aż tak szkodliwe). Skąd się wzięło w świadomości ludzi z zachodu? Ano stąd, że skoro Niemcy pobudowali obozy w Polsce to znaczy, że Polacy na to się godzili. Podobnie było z hitlerowcami w Bawarii. Skoro naziści organizowali swoje parady w Monachium, Norymberdze, festiwale w Bayreuth to znaczy, że Bawarczycy popierali Hitlera. Nic bardziej mylnego. Faktycznie wypuścili go przedterminowo z więzienia po puczu monachijskim, ale zrobili to dlatego, że występował przeciwko rządowi z Berlina. Przeciwko "prusakom", a "prusacy" dla Bawarczyków to wredne typy, oni im odebrali suwerenność i podporządkowali rządowi centralnemu. Tego Bawarczycy nie mogli zaakceptować, przecież niedawno jeszcze mieli swojego króla.
  Potem, gdy Hitler urósł usadowił się na ich ziemi (m.in. Berchtesgaden) i z Bawarią jest kojarzony do dziś. Jest to ujma na honorze Bawarczyków oraz pewne przekłamanie, z którym oni walczą do dziś z cała mocą. W dawnej rezydencji Hitlera (Orle Gniazdo) znajduje się muzeum nazizmu, w którym główny nacisk położono na edukację, na pokazanie prawdziwego oblicza tej ideologii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje