Podziemne złoża wody w Namibii. Wystarczą na 400 lat

Pustynia Namib w Namibii

Pustynia Namib w Namibii (Namibia/Fot. Shutterstock)

Potężne, podziemne złoża wody odkryto w Namibii, na południowym zachodzie Afryki. Zasoby mogą zmienić tamtejsze rolnictwo. Jest jej tyle, że przy obecnej konsumpcji starczyłoby jej dla nieomal połowy mieszkańców kraju na cztery stulecia.
Woda znajduje się pod ziemią na północy Namibii, przy granicy z Angolą. Zbiornik pokrywa powierzchnię ok. 70 km na 40 km. Zdaniem naukowców, jest jej tyle, że przy obecnej konsumpcji mogłaby zaopatrywać północną część Namibii przez 400 lat. Na obszarze, który mógłby wykorzystywać zbiornik, mieszka 40 proc. mieszkańców kraju. Wiek odkrytej wody szacowany jest na 10 tysięcy lat.

Eksperci mówią, że jest ona bardzo czysta - czystsza niż obecnie używana w Namibii, bo nie dotarły do niej współczesne zanieczyszczenia. Nadaje się do picia.

Namibia to najbardziej suchy kraj w Afryce subsaharyjskiej. Jak informuje BBC, życie 800 tys. mieszkańców północy kraju zależy od 40-letniego kanału, którym dostarczana jest woda z Angoli. W ciągu ostatnich dziesięciu lat rząd Namibii we współpracy z Niemcami i innymi krajami UE starał się rozwiązać problem dostępu do wody.

- Chcemy zapewnić zrównoważone wykorzystanie tego zbiornika. Będziemy wydobywać tylko tyle wody, ile można do niego dostarczyć - mówi BBC menedżer projektu Martin Quinger, z niemieckiego Federalnego Instytutu Nauk Geologicznych i Surowców.

Woda zmieni rolnictwo w Namibii

W tej chwili obszary rolnicze Namibii znajdują się jedynie w sąsiedztwie dwóch rzek, Okawango i Zambezi. Quinger mówi, że zbiornik może pomóc w rozwoju miejscowego rolnictwa.

- Woda nadaje się do nawadniania i podlewania zbiorów. Możliwości, które daje to źródło wody są ogromne - wyjaśnia

Istnieją jednak obawy, że wielu rolników będzie chciało dowiercić się do rezerwuaru nielegalnie, co może zaburzyć proces nawadniania terenów północnej Namibii.

Jak wyjaśnia Quinger, zagrożeniem jest mniejszy, mocno zasolony zbiornik, który znajduje się nad nowo odkrytym podziemnym źródłem wody.

- Jeśli ludzie nie dostosują się do naszych zaleceń, może dojść do zanieczyszczenia zbiornika - stwierdza niemiecki geolog.

Dwa miesiące temu poinformowano także o odkryciu gigantycznych złóż wody w afrykańskim rejonie Sahel, czyli w Czadzie, Algierii i Libii. Naukowcy z londyńskiego uniwersytetu UCL mówią, że całkowita ilość podziemnej wody jest sto razy większa niż ilość wody na powierzchni. Podziemne akweny są ogromne, mówią naukowcy. Na razie nie jest jednak pewne, jak wydobywać tę wodę, by nie zaburzyć równowagi ekologicznej.

Zobacz także
 • Rosjanie prowadzili swoje odwierty ze stacji Wostok Wielki przełom w nauce. Po 30 latach wiercenia naukowcy dotarli do mitycznego jeziora
Komentarze (65)
Podziemne złoża wody w Namibii. Wystarczą na 400 lat
Zaloguj się
 • miroo

  Oceniono 20 razy 18

  "przy obecnej konsumpcji starczyłoby jej dla nieomal połowy mieszkańców kraju na cztery stulecia."

  Słuszna uwaga - ale gdy się do niej dobiorą to konsumpcja tej wody wzrośnie lawinowo...
  A ponieważ człowiek na tej planecie jest gorszy niż szarańcza i karaluch - daje tej wodzie ok 100 lat ledwie na jej wyczerpanie gdy zaczną wydobywać...

 • supon1954

  Oceniono 18 razy 16

  tekst z Wikipedii:

  Wielka Sztuczna Rzeka (ang. The Great Manmade River lub Great Man-made River (GMR)) – sieć rurociągów w Libii dostarczająca wodę z podziemnych warstw wodonośnych na Saharze do miast na wybrzeżu kraju.

  Wielka Sztuczna Rzeka jest uważana za największą na świecie podziemną sieć rurociągów i największy projekt inżynieryjny, jaki kiedykolwiek został zrealizowany. Składa się na nią 1300 studni w większości o głębokości ponad 500 m, które dostarczają dziennie łącznie ok. 3 milionów m³ wody pitnej do Trypolisu, Bengazi, Syrty i innych miast Libii. Muammar al-Kaddafi określił projekt mianem ósmego cudu świata.

  Odwierty prowadzone w 1953 w południowej Libii w poszukiwaniu ropy naftowej doprowadziły do odkrycia olbrzymich ilości wód głębinowych, których wiek szacuje się na 14000 – 38000 lat. Idea Wielkiej Sztucznej Rzeki powstała pod koniec lat 60., a prace projektowe rozpoczęto w 1984. Realizację projektu podzielono na pięć faz. Realizację pierwszej z nich, która wymagała m.in. usunięcia 85 milionów m³ urobku rozpoczęto 28 sierpnia 1991. Faza druga (ochrzczona mianem Pierwsza woda dla Trypolisu) została zainaugurowana 1 września 1996.

  Koszty projektu szacowane na ponad 25 miliardów dolarów pokrywane są w całości przez rząd libijski, a władze tego kraju zapewniają, że zostanie on zrealizowany w założonym terminie bez finansowego wsparcia oraz pożyczek ze strony innych krajów. Od 1990 szkolenia inżynierów i techników pracujących przy realizacji projektu prowadzi UNESCO.

  Prace przy realizacji projektu mają trwać jeszcze ok. 25 lat, lecz termin ten jest poważnie zagrożony. Setki studni głębinowych będących jego częścią z niewyjaśnionych na razie przyczyn zapadły się lub wyschły.

  22 lipca 2011 siły powietrzne NATO zbombardowały fabrykę w Bredze, produkującą elementy rurociągu. Powodem była rzekoma obecność wyrzutni rakiet na terenie zakładu.[1]
  Przypisy

 • wyjepka

  Oceniono 25 razy 11

  Zaraz wodę sprywatyzują i przejmie nią Pepsi Co. albo inna Coca-Cola ....

 • dziadekbronek

  Oceniono 15 razy 11

  Można było napisać, że zasoby starczą na 800 lat dla 1/4 ludności...
  Pismaki

 • trollskog

  Oceniono 13 razy 11

  "Jest jej tyle, że przy obecnej konsumpcji starczyłoby jej dla nieomal połowy mieszkańców kraju na cztery stulecia."

  A dla 1/8 mieszkańców kraju starczyłaby na 1600 lat !!!

 • siekier35

  Oceniono 9 razy 9

  drażnienie matki natury przeważnie marnie się kończy.bo tam gdzie są pieniądze ludzie tracą rozum.a woda to pieniądz w tych krajach.i życie.ale z tym ostatnim bardzo rzadko ktoś się liczy w tamtych okolicach

 • dwa.buszle

  Oceniono 12 razy 8

  "Zdaniem naukowców, jest jej tyle, że przy obecnej konsumpcji mogłaby zaopatrywać północną część Namibii przez 400 lat. " - czyli po rozkręceniu rolnictwa i przemysłu starczy na... 50 lat?

 • nh2501

  Oceniono 8 razy 8

  Prosto jak z "Diuny" Franka Herberta!

 • skaut001

  Oceniono 8 razy 8

  Czyli dla wszystkich na 200 lat i super.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje