Młody Śmietanko dostał fuchę w Sztokholmie. Płaci: polski podatnik

20.07.2012 08:43
Andrzej Śmietanko

Andrzej Śmietanko (Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta)

Jacek Śmietanko, syn prezesa Elewarru, od 2 lipca pracuje jako sekretarz w wydziale promocji handlu i inwestycji przy Ambasadzie RP w Sztokholmie - podaje "Rzeczpospolita". Nigdy wcześniej nie zajmował się promocją eksportu. Rząd odmówił gazecie odpowiedzi na pytanie, ile zarobi syn bohatera "taśm PSL".
Jak podaje "Rzeczpospolita", o zatrudnieniu syna bohatera taśm PSL zadecydował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, któremu podlega ten wydział ambasady.

Śmietanko dotychczas był audytorem w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, która należy do sejmiku województwa mazowieckiego. Marszałkiem jest Adam Struzik, członek PSL.

Co ciekawe, młody Śmietanko wygrał we wrześniu konkurs na stanowisko, a o wygranej zadecydował dyrektor generalny resortu Ireneusz Niemirka, członek rady nadzorczej w spółce Elewarr, którego przez kilka lat był prezesem, a od blisko dwóch lat jest dyrektorem generalnym ojciec kandydata - Andrzej Śmietanko. Dzięki zamianie stanowiska omija ustawę kominową i zarabia w Elewarrze 800 tys. zł rocznie.

Śmietanko, były minister rolnictwa i kolega obecnego szefa resortu Marka Sawickiego - według "taśm" - "co chwilę wymyślał jakieś pomysły", by uzyskać z Agencji Rynku Rolnego więcej pieniędzy na swoje projekty, a do tego należący do podatników Elewarr traktował jak swoją własność, finansując z jego budżetu wycieczki zagraniczne dla siebie i swojej rodziny. Śmietanko miał też planować prywatyzację spółki, która de facto byłaby przejęciem firmy.

Dodatkowo NIK ujawniła w ub. roku, że członkowie władz Elewarru i tak łamali ustawę kominową i wypłacili sobie bezprawnie 1,4 mln zł wynagrodzeń. Wczoraj do Elewarru wkroczyło CBA.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (471)
Zaloguj się
  • 2mrowka

    0

    W ilu radach nadzorczych zasiada Jan Śmietanko brat Andrzeja?

  • 1.stanley

    Oceniono 1 raz 1

    Nie można się tych mafiozów pozbyć.Oni wszyscy są już w to umoczeni.I jeden drugiego się boi.Tylko rewolucja może coś zmienić.Inaczej płonne nadzieje.Media będą nam robić wodę z mózgu.

  • 2mrowka

    0

    Następny "zdolny inaczej" polityka pożal się żal.

  • safom

    Oceniono 3 razy 3

    Co tam jakiś Urząd. A wszystkie rady nadzorcze. To "jedna rodzina".
    A pan premier robi zdziwione oczy.

  • safom

    Oceniono 3 razy 3

    I nic nie można zrobić . Bo wszystkie partie są zgodne przeciwko Komisji i wotum dla rządu. Bo wtedy wyszło by, że kazda jest umoczona.

  • waldemarian

    Oceniono 5 razy 5

    TO co robi CBA?czeka aż ktoś podsunie aferę? Karać i jeszcze raz karać! Ludzie nie mają pracy mają głodowe pensje a tu? oligarchia !! Wszystkich prześwietlić !

  • totapis500

    Oceniono 5 razy 5

    Chłopek musi być światły tak jak bękart Sawickiego,kto im odbierze lewe dyplomy podobno minister od szkolnictwa też z PSL-u jakiś pociot Waldusia.

  • rutek75

    Oceniono 9 razy 9

    syf. wszędzie syf. Nie ważne, kto rządzi.

  • whitetooth

    Oceniono 11 razy 11

    Po prostu przestała istnieć godność oraz honor. Od wielu lat same prostactwo nami rządzi. Na poletku władzy chwastów jest bez liku. A co się robi jak są chwasty? Plewi? A może oprysk byłby potrzebny? Obojętnie jaka metoda, chwast i tak wyrośnie. Dziwię się, ze ludzie wierzą w bajki polityków.

    Danie minimalnej krajowej w wysokości powiedzmy 4 tys. PLN i ograniczenie umów zlecenie (wyeliminowanie ich z obrotu, gdy zastępują umowę o prace lub jest w wielu aspektach zbieżna z umową o pracę) powinno stworzyć warunki do tego, by chwastów było mało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje