Młody Śmietanko dostał fuchę w Sztokholmie. Płaci: polski podatnik

Jacek Śmietanko, syn prezesa Elewarru, od 2 lipca pracuje jako sekretarz w wydziale promocji handlu i inwestycji przy Ambasadzie RP w Sztokholmie - podaje "Rzeczpospolita". Nigdy wcześniej nie zajmował się promocją eksportu. Rząd odmówił gazecie odpowiedzi na pytanie, ile zarobi syn bohatera "taśm PSL".
Jak podaje "Rzeczpospolita", o zatrudnieniu syna bohatera taśm PSL zadecydował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, któremu podlega ten wydział ambasady.

Śmietanko dotychczas był audytorem w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, która należy do sejmiku województwa mazowieckiego. Marszałkiem jest Adam Struzik, członek PSL.

Co ciekawe, młody Śmietanko wygrał we wrześniu konkurs na stanowisko, a o wygranej zadecydował dyrektor generalny resortu Ireneusz Niemirka, członek rady nadzorczej w spółce Elewarr, którego przez kilka lat był prezesem, a od blisko dwóch lat jest dyrektorem generalnym ojciec kandydata - Andrzej Śmietanko. Dzięki zamianie stanowiska omija ustawę kominową i zarabia w Elewarrze 800 tys. zł rocznie.

Śmietanko, były minister rolnictwa i kolega obecnego szefa resortu Marka Sawickiego - według "taśm" - "co chwilę wymyślał jakieś pomysły", by uzyskać z Agencji Rynku Rolnego więcej pieniędzy na swoje projekty, a do tego należący do podatników Elewarr traktował jak swoją własność, finansując z jego budżetu wycieczki zagraniczne dla siebie i swojej rodziny. Śmietanko miał też planować prywatyzację spółki, która de facto byłaby przejęciem firmy.

Dodatkowo NIK ujawniła w ub. roku, że członkowie władz Elewarru i tak łamali ustawę kominową i wypłacili sobie bezprawnie 1,4 mln zł wynagrodzeń. Wczoraj do Elewarru wkroczyło CBA.

Więcej o:
Komentarze (471)
Młody Śmietanko dostał fuchę w Sztokholmie. Płaci: polski podatnik
Zaloguj się
 • elasp

  Oceniono 107 razy 107

  Miejscem tych ludzi jest więzienie, a nie eksponowane stanowiska.

  Przecież oni okradają nasz kraj o wiele skuteczniej, niż jakiś drobny
  przestępca, co podwędzi to i owo.

 • darek.styczek

  Oceniono 97 razy 97

  Cały Waldemar. Cichy, spokojny, nie wadzi nikomu... a swoje i tak robi, za co kochają go rzesze PSLowych beneficjentów :)

 • maly_obibok

  Oceniono 91 razy 91

  Jeśli się zastanawiacie, dlaczego od ponad 20 lat w Polsce pracujemy najcięzej nie tylko w Europie, dostajemy ogromne pieniądze z UE, nasze dzieci muszą emigrowac i przysyłac tu gigantyczne sumy pieniędzy, a mimo to wciąz, niezmiennie drepczemy w miejscu i jestesmy żebrakami w porównaniu z resztą Europy - to teraz macie odpowiedz: bo są tacy, którzy to wszystko rozkradają i jest ich naprawdę dużo. Nie jesteście w stanie wypracowac takich sum i takiego wzrostu gospodarki, którego nie byliby w stanie rozkrasc politycy, samorządowcy, urzednicy i ich krewni i znajomi.

 • jkredman

  Oceniono 107 razy 83

  to tak samo jak córka ministra finansów zatrudniona w MSZ i syn premiera podróżujący do Chin

 • serwilizm

  Oceniono 66 razy 60

  Tak jest obecnie, ze najbardziej deficytowym i pożądanym dobrem jest praca, zwłaszcza dobra praca. I to jest to, co rozdzielaja sobie i swoim rodzinom będacy u władzy. Wszystkie te konkursy to pic na wodę! Decydują plecy tatusia, brata czy szwagra. Dzieci "naszych " prominentow nie bywają bezrobotne. W dawnych, komuszych czasach, prominent załatwił sobie kolorowy telewizor i tyle. No i co jest gorsze?

 • 1asz

  Oceniono 52 razy 52

  .. zarabia napewno 2 x tyle co ambasador..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX