Krwawy atak rebeliantów na kwaterę główną syryjskiej policji

20.07.2012 06:25
Mieszkańcy Damaszku uciekli z domów przed walkami w stolicy Syrii

Mieszkańcy Damaszku uciekli z domów przed walkami w stolicy Syrii (Fot. HANDOUT REUTERS)

Rebelianci zaatakowali kwaterę główną lojalnej wobec prezydenta Baszara el-Asada policji w Damaszku. Poległo po obu stronach kilkadziesiąt osób. Tymczasem po zajęciu przez rebeliantów jednego z przejść granicznych Irak wysłał na granice wojsko.
Uzbrojeni w automaty Kałasznikowa, małe pistolety maszynowe i ładunki wybuchowe rebelianci odcięli dwie drogi prowadzące do kompleksu położonego w centralnej dzielnicy Qanawat i dokonali ataku około godziny 13.45 - powiedział Abu Rateb, który rozmawiał z Agencją Reutera przez telefon.

- Na miejsce przybyły trzy wozy patrolowe i zostały trafione przez bomby przydrożne w okolicy Bab Sreidży. Widziałem trzy ciała w jednym samochodzie. Inni mówili, że kilkudziesięciu członków służb bezpieczeństwa i Szabbihy (milicji prezydenta Baszara el-Asada) leżało martwych lub rannych wzdłuż ulicy Chalida ibn al-Walida, zanim zabrały ich karetki - relacjonował. - Kwatera główna jest ciemna i wygląda na opuszczoną - dodał Abu Rateb.

Inny przywoływany przez Reutera działacz opozycji syryjskiej podał, że rebelianci zdołali przebić się do silnie ufortyfikowanego kompleksu i przechwycili broń, po czym się wycofali. Starcia trwały około godziny.

Rebelianci przejęli jedno z przejść granicznych

Irak zamknął główne przejście graniczne z Syrią i wysłał swe wojska w rejon pogranicza po tym, jak syryjscy rebelianci przejęli kontrolę nad strażnicą Abu Kamal - poinformowały irackie władze lokalne. - Posterunek w Al-Kaim, naprzeciw Abu Kamal, jest teraz zamknięty i pod kontrolą armii irackiej - powiedział burmistrz pobliskiego miasta Fahan Fitaihan. Dodał, że żołnierze zajęli też pobliski urząd celny.

Po drugiej stronie granicy opozycyjna wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada Wolna Armia Syryjska (WAS) wywiesiła swą flagę. - Mamy obawy dotyczące bezpieczeństwa, ponieważ przejście graniczne znalazło się poza kontrolą syryjskich władz i nikt nie wie, co się może zdarzyć - powiedział cytowany przez Associated Press iracki generał Kassim al-Dulaimi.

Jak tłumaczył, kilku rebeliantów w czwartek rano zaatakowało syryjski posterunek graniczny. Udało im się przełamać obronę straży granicznej, nikt jednak nie wkroczył do Iraku. Dwa pozostałe syryjsko-irackie przejścia graniczne pozostają w rękach sił reżimu Asada.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 4

  To w końcu kto z was to Gąsiorowski i jego kumple?

  A o zamachu na Clintonową w Izraelu nadal cisza......

 • marad_co

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wiem co za inteligent tam siedzi w redakcji ale to chyba celowe:
  Na stronie głównej jest tytuł
  "Krwawy atak na kwaterę policji w Syrii. Iran zbiera wojsko"
  a w artykule:
  "Tymczasem po zajęciu przez rebeliantów jednego z przejść granicznych Irak wysłał na granice wojsko. "

  Może to GW zbiera wojsko aby zaatakować redakcję faktu?

 • nedlog123

  Oceniono 8 razy -6

  @pismaki:
  czlowieku czy ty masz mozg?!! co ma nato do tego? wiesz wogole gdzie jest Syria? Magia Prezesa do reszty cie juz oglupila?

 • muciasgracias

  Oceniono 8 razy 4

  Terroryzm.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 24 razy -4

  Wspólczuje bliskim i rodzinom ofiar zamordowanym przez tych bandytów.

  NATO = śmierć, zniszczenie, mord, cierpienie...

  Wstyd mi, że Polska jest członkiem tej zbrodniczej organizacji.

 • dna_low

  Oceniono 18 razy 8

  Tam gdzie upadają reżimy (czytaj: reżimy antyamerykańskie i antyizraelskie), tam do głosu prędzej czy później dochodzą fundamentaliści. A to dla świata znacznie gorsze. Nie tylko dla USA i Izraela, dla świata.

 • hassprediger

  Oceniono 13 razy 11

  "Krwawy atak na kwaterę policji w Syrii. Iran zbiera wojsko" ...to w końcu gdzie ten Iran zbiera wojska i po co;]

 • maniakon

  Oceniono 12 razy 6

  wazne ze bron sie sprzedaje i zamieszanie na rynkach zapobiega wiekszemu spadkowi cen ropy - przeciez tylko to sie liczy - cala ta wiosna ludow w afryce pn. jest sterowana przez obce wywiady pod dyktandow concernow i swiatowej finansjery

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje