"Who is who w spółkach Skarbu Państwa" - raport CBA uderzy nie tylko w PSL

20.07.2012 06:00
Andrzej Śmietanko

Andrzej Śmietanko (Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta)

CBA przygotowuje raport o skali nepotyzmu w spółkach skarbu państwa. Nie chodzi tylko o te związane z PSL. CBA chce pokazać sieć powiązań między politykami a ludźmi zasiadającymi w zarządach - mówi "Gazecie Wyborczej" agent CBA. Raport może uderzyć nie tylko w PSL.
- Nepotyzm, zatrudnianie rodziny i znajomych same w sobie nie są przestępstwem, zwłaszcza jeśli takie osoby wygrywają konkursy na stanowiska. Żeby uznać to za przestępstwo, trzeba zdobyć dowody, że np. konkurs był ustawiony pod określonego kandydata. A to bardzo trudne - mówi "Gazecie" agent CBA. I tłumaczy: - Dlatego w naszym raporcie pokażemy po prostu sieć powiązań personalnych pomiędzy politykami a ludźmi zasiadającymi w zarządach, radach nadzorczych i innych organach spółek, gdzie udziały ma państwo. Wewnętrznie raport nazywamy "Who is who w spółkach Skarbu Państwa".

O tym, co jest w raporcie, ani MSW, ani CBA oficjalnie nie informują. Cytowany już agent Biura mówi: - To wyniki kontroli ARR, której podlega kilkadziesiąt spółek. Zasada w nich była taka, że urzędnicy zatrudnieni "po znajomości" w ministerstwie wchodzili do organów tych spółek. Pozwalała na to ustawa antykorupcyjna, która stwarza ograniczenia tylko dla najwyższych urzędników, do stopnia dyrektora. Nie obejmuje już wicedyrektorów, naczelników, kierowników i osób na niższych stanowiskach. W raporcie wyliczamy przypadki działalności pracowników resortu w tych spółkach.

Kontrola już wykazała, że b. minister rolnictwa Marek Sawicki złożył fałszywe zeznania przed sądem w Białymstoku nt. zatrudniania pracowników w ARR - pisze "Gazeta".

Przypomnijmy, że w czwartek agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do siedziby spółki zbożowej Elewarr. Biuro sprawdzi sposób zarządzania majątkiem i koszty związane z kierowaniem spółką. Elewarr nie komentuje sprawy. Po ujawnieniu afery taśmowej stanowisko stracił minister rolnictwa Marek Sawicki.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (247)
Zaloguj się
 • rosfita

  Oceniono 1 raz 1

  Prosimy równiez w tym zestawie o mundurowych emerytow z policji wojska i innych sluzb powsadzanych na stanowiska prezesow, dyrektorow itd w spólkach skarbu państwa, ministerstwach. Będzie wewesolo zobaczyc jak pasożyty podwójnie koszą państwo raz w formie emerytury drugi w formie wypłaty trzeci w formie rad nadzorczych. W tym czasie ludzie pozostaja bez żadnego etatu na zasilkach.

 • dziwny22

  Oceniono 5 razy 5

  A ja myślę, że oni, ci nasi "politycy", nadal robią nas w konia i uważają za durniów.

 • andaraos

  Oceniono 2 razy 0

  Gdy tylko PSL zaczęło stawiać warunki przy reformie emerytalnej, zacząłem zastanawiać się, czy przypadkiem nie spotka ich jakaś "przykrość".
  Podobnie było z Samoobroną i LPR-em.., ten sam schemat. Nie ważne, czy zasłużenie, czy nie. Chodzi o fakt. Jak się ktoś "wyłamie", musi dostać po łbie.

 • patrol18782

  Oceniono 5 razy 1

  Sluszna droge obralo CBA wszystko nalezy rozmyc tak zeby nie bylo do czego sie przyczepic. I tak dalej koalicjo trwaj. mysle ze narod juz dlugo tego nie zdzierzy i rozgoni ta zlodziejska mafie chlopsko warcholska koalicje

 • andaraos

  Oceniono 8 razy 4

  Lada dzień, lada chwila ...CBA będzie rozwiązana ...lub - jeśli "sieć powiązań między politykami a ludźmi zasiadającymi w zarządach" nie ujrzy światła dziennego - nastąpią w niej gruntowne zmiany personalne.

  Tylko patrzeć, jak szeregi CBA zostaną zdziesiątkowane wyrokami skazującymi na więzienia (jak w przypadku Rywina - pod warunkiem całkowitego zamknięcia jadaczki), tragicznymi wypadkami "losowymi" lub samobójstwami. Część z nich zostanie zastrzelona np. przez kieszonkowca. Kieszonkowcy, jak wszystkim wiadomo, są uzbrojeni po zęby, podobnie do złodziei samochodów.

 • takiezlewiesci

  Oceniono 7 razy 1

  Jak krasc to miliony!!BrawoPO!!!!!

 • milewidziany

  Oceniono 4 razy 4

  Czas założyć nową partię. Póki się umoczy, zdąży się nachapać.

 • hart5

  Oceniono 9 razy 9

  A co z samorządem, tam to dopiero są krewni i znajomi królika!

 • oelefante

  Oceniono 10 razy 4

  Powyższy tekst to dowód, że "Taśmy Sawickiego" to robota PO. Zauważcie,że w tym raporcie skupili się tylko na ARR, czyli na domenie ludowców. Dlaczego nie ruszająinnych miejsc? :)
  Najwyraźniej PSL za bardzo fika. Więc PO postanowiła pogrozić im paluszkiem.
  Oczywiście mają jeszcze swoją wunderwaffe, czyli nieprawidłowości w rozliczeniu kampanii i konieczność oddania przez PSL milionów. Ale o tym, czy PSL odda decyduje Rostowski. Nakaz zwrotu to ostateczność, bo oznacza koniec PSL, a zatem naruszenie układu POPiSLDPSL, rozbicie sitwy i konieczność dobrania czwartego gracza z zewnątrz. Więc na razie coś łagodniejszego - pokazanie, że tylko PSL jest skorumpowana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje