"Who is who w spółkach Skarbu Państwa" - raport CBA uderzy nie tylko w PSL

Andrzej Śmietanko

Andrzej Śmietanko (Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta)

CBA przygotowuje raport o skali nepotyzmu w spółkach skarbu państwa. Nie chodzi tylko o te związane z PSL. CBA chce pokazać sieć powiązań między politykami a ludźmi zasiadającymi w zarządach - mówi "Gazecie Wyborczej" agent CBA. Raport może uderzyć nie tylko w PSL.
- Nepotyzm, zatrudnianie rodziny i znajomych same w sobie nie są przestępstwem, zwłaszcza jeśli takie osoby wygrywają konkursy na stanowiska. Żeby uznać to za przestępstwo, trzeba zdobyć dowody, że np. konkurs był ustawiony pod określonego kandydata. A to bardzo trudne - mówi "Gazecie" agent CBA. I tłumaczy: - Dlatego w naszym raporcie pokażemy po prostu sieć powiązań personalnych pomiędzy politykami a ludźmi zasiadającymi w zarządach, radach nadzorczych i innych organach spółek, gdzie udziały ma państwo. Wewnętrznie raport nazywamy "Who is who w spółkach Skarbu Państwa".

O tym, co jest w raporcie, ani MSW, ani CBA oficjalnie nie informują. Cytowany już agent Biura mówi: - To wyniki kontroli ARR, której podlega kilkadziesiąt spółek. Zasada w nich była taka, że urzędnicy zatrudnieni "po znajomości" w ministerstwie wchodzili do organów tych spółek. Pozwalała na to ustawa antykorupcyjna, która stwarza ograniczenia tylko dla najwyższych urzędników, do stopnia dyrektora. Nie obejmuje już wicedyrektorów, naczelników, kierowników i osób na niższych stanowiskach. W raporcie wyliczamy przypadki działalności pracowników resortu w tych spółkach.

Kontrola już wykazała, że b. minister rolnictwa Marek Sawicki złożył fałszywe zeznania przed sądem w Białymstoku nt. zatrudniania pracowników w ARR - pisze "Gazeta".

Przypomnijmy, że w czwartek agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do siedziby spółki zbożowej Elewarr. Biuro sprawdzi sposób zarządzania majątkiem i koszty związane z kierowaniem spółką. Elewarr nie komentuje sprawy. Po ujawnieniu afery taśmowej stanowisko stracił minister rolnictwa Marek Sawicki.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Raport "GW": państwowe posady głównie z klucza partyjnego. "Mąż siostry żony i inni"
 • Poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński Taśmy PSL. Poseł PiS: "PSL to leśne dziadki, będą trzymać się koryta do końca"
Komentarze (247)
"Who is who w spółkach Skarbu Państwa" - raport CBA uderzy nie tylko w PSL
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 38 razy 30

  Mechanizm jest prosty. Np. min. Sawicki otacza się wyłącznie swoimi ludźmi w ministerstwie. Ci z kolei (w podzięce za pracę) robią dla ministra wszystko, a nawet więcej (zaznaczam dla ministra, a nie dla kraju) np. kiwają głowami, że reklama w TVP podczas EURO to super pomysł. Kończy sie praca merytoryczna - jest pilnowanie stołków. Ci ludzie ministra chca więcej czyli umieszczaja się (a minister to akceptuje, bo swoim trzeba dac zarobić) w podległych spółkach, instytucjach, fundacjach, radach programowych itp. Jeżeli zwalnia sie etat (gdziekolwiek w tym "ciągu technologicznym", to prawo każe ogłosic konkurs, więc sie ogłasza, ale wygrywa tylko osoba z tzw. kręgu, a w zasadzie konkretnie wskazana. Ogłoszenia publiczne, przesłuchania kandydatów to pic na wodę (dotyczy to także tzw. konkursów wewnetrznych - żeby nie było wątpliwości w NIK czy KPRM również) - wygrywa zawsze ten ... kto ma wygrać. Cała ta "stalinowska" struktura działa identycznie jeśli chodzi o zlecenia na zewnątrz, przetargi itp., itd. Tusk i PO doskonale o tym wiedza zreszta PiS i SLD również, poniewaz stosują (stosowali) ten sam mechanizm. Mądrzy byli Polacy skoro wymyślili przysłowie, że ryba psuje sie od głowy... więc skasowano służbę zywilną, poniewaz zagrażała ona władzy (pamiętacie "zasób kadrowy" PiS?). Panuje ogromna hipokryzja - wszyscy o tym doskonale wiedzą tylko nikt nie mówi głośno, dlatego tej polskiej (nie tylko) zarazy nikt nie wypleni. Pamiętam jak za komuny ludzie, którzy nie kradli, chodzili z tego dumni, a wielu środowiskach "złodziej państwowy lub partyjny" nie był tolerowany. Dzisiaj na odwrót jesli ktoś (np. w ministerstwie rolnictwa) wypowiedziałby w tej sprawie chociaż jedno zdanie, to go nie ma, a co gorsza dostaje tzw. wilczy bilet.

 • oszusci_z_bat_at_home

  Oceniono 31 razy 29

  może jednak ta Ukraina, gdzie mieli odwagę polityka posadzic, to nie jest taki dziki kraj i u nas należaloby zrobic to samo? Z tym że do więzienia powinny by trafic tysiące polityków, a nie tylko jeden?

 • ccc-bbb

  Oceniono 43 razy 29

  Ale jaja - czyli Kaczyński miał rację, że istnieje "układ"! Co robiło przez 5 lat CBA? Czy gdyby nie publikacja "Pulsu Biznesu" to CBA by w końcu ruszyło d.u.p.s.k.o?

 • y0rg

  Oceniono 29 razy 25

  Zawsze tak było i za komuny, Wałęsy , Kaczyńskich, SLD czy też PO, POLSKA NIERZĄDEM STOI

 • aarvedui

  Oceniono 37 razy 23

  POkazówa.
  każde przedsiębiorstwo państwowe, każdy szpital, ZOZ, każdy samorząd - są obrośnięte firmami pijawkami działaczy politycznych.
  firmy te działają na zasadzie "koszty wasze - zyski nasze".
  i nie dziwota, że takie np. kopalnie pod polskim nadzorem to straty, a pod czeskim albo australijskim to magiczne krociowe zyski.

  co będzie z tym raportem - już były afery większe od słynnej Rywingate, ale gazeta i tvn trzymają sztamę z rządem, więc każdą aferę platfusa się wycisza...

  chyba tylko rewolucyjne czystki dały by szansę na jakąś normalność, ale to by trzeba chyba zlikwidować ze 2 miliony konkretnych ludzi w kraju...

 • hdx01

  Oceniono 24 razy 22

  to są skur..... nie ma innego słowa!!! koryto jest duuuuże dlatego tam świń jest najwięcej!! To koryto jest praktycznie niewyczerpane zawsze na wszystko im starczy !!!

 • cukierboy

  Oceniono 17 razy 17

  Kto powinien ponosić koszty przekrętów na majątku Skarbu Państwa. Obecnie ponosi je Skarb Państwa, czyli Każdy Polak-Podatnik. Moja propozycja - przerzucić te koszty na osobę, której działania spowodowały nieuzasadnione straty w majątku Skarbu Państwa. 1. Konfiskata majątku osobistego. 2. Pełne koszty utrzymania w więzieniu - ponosi rodzina skazanego.

 • distepfano

  Oceniono 19 razy 17

  CBA nie sprawdzają gruntownie tych przyjęć na stanowiska, bo musieliby zacząć od siebie ;((

 • norman67

  Oceniono 18 razy 16

  ARR Sawickiego Mazowsze Strąka. Najgorszy nie jest nawet ten nepotyzm i kolesiostwo, ale cienizna merytoryczna i moralna tych ludzi. W biznesie nawet na ochronę byliby za głupi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje