Rewolucyjne zmiany dla mundurowych. Koniec z lewymi zwolnieniami, bo będą kontrole ZUS-u

Fot. Jan Zamoyski / AG

Ćwierć miliona mundurowych zamiast pełnej pensji dostanie na zwolnieniu tylko 80 proc. A ZUS sprawdzi, czy naprawdę chorują. MSW szykuje rewolucyjne zmiany w systemie zwolnień służb mundurowych - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawi dziś rewolucyjny projekt zmian w systemie zwolnień lekarskich dla policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR, CBA i ABW. "GW" dotarła do tego projektu. - Zmiany powinny spowodować zwiększenie liczby efektywnie pracujących funkcjonariuszy - mówi Michał Deskur, wiceszef MSW. - Obecnie tylko w policji z powodu zwolnień lekarskich nie stawia się każdego dnia na służbę ok. 6 tys. ze 100 tys. funkcjonariuszy. W 2011 r. na zwolnieniu byli przez 2,2 mln dni! Komendy, czyli budżet państwa, musiały im za to wypłacić 250 mln zł.

Mundurowi na chorobowym dostają 100 proc. pensji oraz wszelkie nagrody i dodatki. Ministerstwo nie ma wątpliwości, że takie rozwiązania zachęcają do nadużyć. - Na chorobowym pracują gdzie indziej, jeżdżą na wycieczki lub opiekują się dzieckiem - przyznawał w ubiegłym roku resort.

Dotychczas na zwolnieniu nikt nie mógł mundurowych skontrolować. Teraz mają podlegać podobnym regułom jak cywile. A więc na chorobowym dostaną tylko 80 proc. pensji. Zmniejszać się też będzie o każdy dzień na chorobowym suma nagrody rocznej. I wreszcie najważniejsze - zwolnienia zacznie kontrolować ZUS.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • "Biznes" z zasiłkami macierzyńskimi. Można dostać nawet 6 tys. zł
 • Mundurowy pochoruje jak cywil
 • Mundurowi na lewych zwolnieniach. Zamiast pracować jeżdżą na wycieczki
Komentarze (34)
Rewolucyjne zmiany dla mundurowych. Koniec z lewymi zwolnieniami, bo będą kontrole ZUS-u
Zaloguj się
 • doctorninja123

  Oceniono 12 razy 8

  Kontrola wszędzie, niech Policja posmakuje własnej broni. Odechce im się myślenia "bo my tylko wykonujemy swoją prace". Niech socjalizm i w nich uderzy. Niech poznają jaki to beznadziejny system.

 • m4t

  Oceniono 16 razy 8

  Wystarczyłoby by czas nie na służbie (w jednostce, na posterunku) nie wliczał się do wysługi emerytalnej!

 • andgad

  Oceniono 8 razy 6

  Krok w dobrym kierunku tylko dlaczego tak późno.

 • kmicic-1-1

  Oceniono 5 razy 5

  No wreszcie ktoś się wziął za nierobów znałem Policjanta który w ciągu trzech lat pracował ( niby był w pracy) przez niecałe 2 tygodnie w sumie , jak mu się kończyło zwolnienie to szedł do komendy podpisywał listę i w tym samym dniu szedł na zwolnienie był nie do ruszenia bo był w zarządzie związku zawodowego aż wreszcie się zlitował i odszedł na emeryturę.

 • poljack

  Oceniono 7 razy 5

  Nagrody dodatki za leżenie jajami do góry to skandal .

 • malarysa

  Oceniono 7 razy 5

  Proszę o podanie terminu wejścia tej regulacji w życie, bo mówi się o tym już któryś raz z kolei. Mam nadzieję, że nie będzie to na święty nigdy !!!

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 5

  Najwyższy czas zacząć patrzeć

 • gigigolo

  Oceniono 6 razy 4

  zacznijcie na rozgrzewkę od żony Hofmana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje