Rewolucyjne zmiany dla mundurowych. Koniec z lewymi zwolnieniami, bo będą kontrole ZUS-u

20.07.2012 06:00

Fot. Jan Zamoyski / AG

Ćwierć miliona mundurowych zamiast pełnej pensji dostanie na zwolnieniu tylko 80 proc. A ZUS sprawdzi, czy naprawdę chorują. MSW szykuje rewolucyjne zmiany w systemie zwolnień służb mundurowych - pisze "Gazeta Wyborcza".
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawi dziś rewolucyjny projekt zmian w systemie zwolnień lekarskich dla policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR, CBA i ABW. "GW" dotarła do tego projektu. - Zmiany powinny spowodować zwiększenie liczby efektywnie pracujących funkcjonariuszy - mówi Michał Deskur, wiceszef MSW. - Obecnie tylko w policji z powodu zwolnień lekarskich nie stawia się każdego dnia na służbę ok. 6 tys. ze 100 tys. funkcjonariuszy. W 2011 r. na zwolnieniu byli przez 2,2 mln dni! Komendy, czyli budżet państwa, musiały im za to wypłacić 250 mln zł.

Mundurowi na chorobowym dostają 100 proc. pensji oraz wszelkie nagrody i dodatki. Ministerstwo nie ma wątpliwości, że takie rozwiązania zachęcają do nadużyć. - Na chorobowym pracują gdzie indziej, jeżdżą na wycieczki lub opiekują się dzieckiem - przyznawał w ubiegłym roku resort.

Dotychczas na zwolnieniu nikt nie mógł mundurowych skontrolować. Teraz mają podlegać podobnym regułom jak cywile. A więc na chorobowym dostaną tylko 80 proc. pensji. Zmniejszać się też będzie o każdy dzień na chorobowym suma nagrody rocznej. I wreszcie najważniejsze - zwolnienia zacznie kontrolować ZUS.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • zenek.1950

  Oceniono 1 raz -1

  Oczywiscie nie może być równych i równiejszych. Z drugiej strony wszedzie dobrze gdzie nas nie ma. Zazdrosci się pensji górnikom , hutnikom , policjantom. Mniej się mówi o narażaniu zdrowia a nawet życia w tych zawodach do których się idzie własnie z uwagi na przywileje.

 • dybciu32

  Oceniono 1 raz 1

  a gdzie można załatwić takie "lewe" zwolnienie, z internetu? czy może koniki stoją pod komendami i sprzedają po dobrej cenie?;)

 • takiezlewiesci

  Oceniono 2 razy 0

  Szkoda policji.

 • grymas50

  Oceniono 3 razy 1

  No i znowu. ZAŁATWIENIE tematu OD DUPY.
  Zajmijcie sie GŁOWĄ tzn. L E K A R Z A MI.

 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 0

  Co ma ZUS do policjantów? Przecież oni pod ZUS nie podlegają.

 • jim19

  Oceniono 4 razy 2

  Może bardziej właściwym byłaby weryfikacja czy przy tak dużej absencji chorobowej dany funkcjonariusz nadaje się do służby właśnie z powodów zdrowotnych. Do tego dochodzi sprawa samej kontroli zwolnień ktoś chyba w policji za to odpowiada, przynajmniej formalnie bo w rzeczywistości jak widać nie.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 2 razy 2

  Wprowadzic jeszcze kontrole dla zon parlamentarzystow.
  Zeby za szybko nie " wariowaly ".

 • benkmen

  Oceniono 2 razy -2

  To problem stary i ważny do rozwiązania. Może już czas najwyższy? Inna sprawa- czy unikający zwolnienia lekarskiego ( znam takich paru twardzieli) będą w tym czasie efektywnymi pracownikami, czy też tylko figurantami podczas pracy.?

 • kmicic-1-1

  Oceniono 5 razy 5

  No wreszcie ktoś się wziął za nierobów znałem Policjanta który w ciągu trzech lat pracował ( niby był w pracy) przez niecałe 2 tygodnie w sumie , jak mu się kończyło zwolnienie to szedł do komendy podpisywał listę i w tym samym dniu szedł na zwolnienie był nie do ruszenia bo był w zarządzie związku zawodowego aż wreszcie się zlitował i odszedł na emeryturę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje