Chcą zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach. Senat przygotuje ustawę

19.07.2012 20:14
Wkrótce piwo zniknie ze stacji benzynowych?

Wkrótce piwo zniknie ze stacji benzynowych? (Fot. Jan Zamoyski / AG)

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się dziś za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Senatorowie przygotują projekt odpowiedniej ustawy, a ich inicjatywę poparło już Ministerstwo Zdrowia.
Przeciwni temu rozwiązaniu byli m.in. przedstawiciele organizacji zrzeszających właścicieli stacji benzynowych. Leszek Wieciech z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego przekonywał, że wprowadzenie zakazu wymusi podniesienie cen paliw. Podkreślił, że aby stacja benzynowa mogła utrzymać się ze sprzedaży paliwa, marża musiałaby wynosić 35 groszy na litrze (obecnie marża wynosi średnio 7 proc. ceny w przypadku benzyny i 2 proc. w przypadku oleju napędowego).

Dodał, że główne przychody stacji pochodzą ze sprzedaży pozapaliwowej, głównie wyrobów akcyzowanych - alkoholu i papierosów. Wskazał, że m.in. z tego powodu w Polsce jest tak mało stacji samoobsługowych.

Stacje: To jedno z głównych źródeł dochodu

Zaznaczył, że badania i przykłady z innych państw nie potwierdzają związku sprzedaży alkoholu na stacjach z liczbą pijanych kierowców.

Także Halina Pupacz z Polskiej Izby Paliw Płynnych mówiła, że ograniczanie sprzedaży alkoholu na stacjach nie jest właściwą drogą do walki z piciem wśród kierowców. Wskazała, że średnio na jednej stacji tankuje ok. 300-500 kierowców na dobę, podczas gdy do hipermarketów dziennie przyjeżdża ok. 10 tys. kierowców. - Dlaczego więc nie zakazać sprzedaży alkoholu w hipermarketach? - pytała.

"Niech szukają źródła dochodu gdzie indziej"

Pomysł poparły jednak resort zdrowia oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Piotr Dąbrowski z MZ poinformował, że minister zdrowia jest za ograniczaniem dostępności do alkoholu - fizycznej i finansowej, ponieważ badania potwierdzają, że wpływa to na zmniejszenie jego spożycia.

Dodał, że ministerstwo rozumie interes przedsiębiorców, jednak - ponieważ chodzi tylko o względy finansowe - stoi na stanowisku, że właściciele stacji benzynowych muszą poszukać źródeł przychodów w innych produktach. Także dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka uznał, że ograniczanie dostępu do alkoholu sprzyja ograniczaniu spożycia i jego negatywnych następstw.

Kutz: Pomysł niedorzeczny i niedemokratyczny

Zdaniem senatora Kazimierza Kutza pomysł zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach jest niedorzeczny i niedemokratyczny; uznał, że trąci on demagogią i hipokryzją. Wskazał, że argumenty MZ i PARPA dotyczą szkodliwości alkoholu w ogóle, a zakazywanie jego sprzedaży tylko na stacjach nie ma sensu, bo nie są to główne miejsca, gdzie ludzie się w alkohol zaopatrują.

Zobacz także
Komentarze (336)
Zaloguj się
 • andres1167

  0

  Coz pic sie chce a zycie krudkie.

 • andres1167

  0

  Jestem za calkowitym zakazem sprzedazy alkoholu w polsce i wprowadzeniem prochibicji,wreszcie czlowiek muglby wziazc sie za jakis dochodowy interes jak za czsow capone

 • rympalek11

  0

  Zakazać! Meliny też z czegoś chcą żyć! Za komuny to rozumieli doskonale. Alkohol był po 13-tej. Wcześniej dostępny był wyłącznie na melinie.

 • szpak.nie

  0

  głosujcie dalej na tych stetryczałych idiotów to zaraz wam zakażą pierdzenia albo jeszcze coś głupszego wymyślą. Senat - WON.

 • takiezlewiesci

  Oceniono 1 raz 1

  alkoholizm nie konczy sie na tankszteli omamic narod to jest motto pasibrzuchowPO!!

 • nantaniels

  Oceniono 4 razy -2

  I dobrze - od sprzedawania alkoholu są monopolowe.

 • kroliklesny

  Oceniono 4 razy 2

  Pogielo przedstawicieli narodu. Tak jakby malo bylo spraw do zalatwiania w polskiej rzeczywistosci! Vide- ostatnia afera.

 • jamj

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro już te posły i senatory tak się o zdrowie i bezpieczeństwo troszczą, to niech wprowadzą też zakaz sprzedaży paliwa na stacjach paliwowych. Chyba nikt nie wątpi, że poprawi to radykalnie bezpieczeństwo w ruchu.

 • jatokomtur

  Oceniono 2 razy 2

  TAK TO JEST KIEDY SIĘ PŁACI Z PUBLICZNYCH PIENIĘDZY BANDZIE DEBILI KTÓRA KONIECZNIE CHCE ZAISTNIEĆ W ŚWIADOMOŚCI POLAKÓW.NIECH WEZMĄ ZE SOBĄ PANIĄ BUBLEWICZ OD MANDATÓW I WYSTRZELĄ SIĘ PRZYNAJMNIEJ NA SŁOŃCE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje