Chcą zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach. Senat przygotuje ustawę

19.07.2012 20:14
Wkrótce piwo zniknie ze stacji benzynowych?

Wkrótce piwo zniknie ze stacji benzynowych? (Fot. Jan Zamoyski / AG)

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się dziś za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Senatorowie przygotują projekt odpowiedniej ustawy, a ich inicjatywę poparło już Ministerstwo Zdrowia.
Przeciwni temu rozwiązaniu byli m.in. przedstawiciele organizacji zrzeszających właścicieli stacji benzynowych. Leszek Wieciech z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego przekonywał, że wprowadzenie zakazu wymusi podniesienie cen paliw. Podkreślił, że aby stacja benzynowa mogła utrzymać się ze sprzedaży paliwa, marża musiałaby wynosić 35 groszy na litrze (obecnie marża wynosi średnio 7 proc. ceny w przypadku benzyny i 2 proc. w przypadku oleju napędowego).

Dodał, że główne przychody stacji pochodzą ze sprzedaży pozapaliwowej, głównie wyrobów akcyzowanych - alkoholu i papierosów. Wskazał, że m.in. z tego powodu w Polsce jest tak mało stacji samoobsługowych.

Stacje: To jedno z głównych źródeł dochodu

Zaznaczył, że badania i przykłady z innych państw nie potwierdzają związku sprzedaży alkoholu na stacjach z liczbą pijanych kierowców.

Także Halina Pupacz z Polskiej Izby Paliw Płynnych mówiła, że ograniczanie sprzedaży alkoholu na stacjach nie jest właściwą drogą do walki z piciem wśród kierowców. Wskazała, że średnio na jednej stacji tankuje ok. 300-500 kierowców na dobę, podczas gdy do hipermarketów dziennie przyjeżdża ok. 10 tys. kierowców. - Dlaczego więc nie zakazać sprzedaży alkoholu w hipermarketach? - pytała.

"Niech szukają źródła dochodu gdzie indziej"

Pomysł poparły jednak resort zdrowia oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Piotr Dąbrowski z MZ poinformował, że minister zdrowia jest za ograniczaniem dostępności do alkoholu - fizycznej i finansowej, ponieważ badania potwierdzają, że wpływa to na zmniejszenie jego spożycia.

Dodał, że ministerstwo rozumie interes przedsiębiorców, jednak - ponieważ chodzi tylko o względy finansowe - stoi na stanowisku, że właściciele stacji benzynowych muszą poszukać źródeł przychodów w innych produktach. Także dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka uznał, że ograniczanie dostępu do alkoholu sprzyja ograniczaniu spożycia i jego negatywnych następstw.

Kutz: Pomysł niedorzeczny i niedemokratyczny

Zdaniem senatora Kazimierza Kutza pomysł zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach jest niedorzeczny i niedemokratyczny; uznał, że trąci on demagogią i hipokryzją. Wskazał, że argumenty MZ i PARPA dotyczą szkodliwości alkoholu w ogóle, a zakazywanie jego sprzedaży tylko na stacjach nie ma sensu, bo nie są to główne miejsca, gdzie ludzie się w alkohol zaopatrują.

Zobacz także
 • Policja Obsługa zrobiła sobie imprezę na stacji benzynowej
Komentarze (336)
Chcą zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach. Senat przygotuje ustawę
Zaloguj się
 • shchur

  Oceniono 76 razy 68

  Jestem gorliwym zwolennikiem napisania ustawy zakazującej wszystkiego, oszczędziłoby to pracy wysokiej klasy specjalistom zasiadającym w ławach sejmowych i senackich.....ot np. zakaz sprzedawania śledzia.....człowiek nie ma czym zagryźć to i nie napije się! .....czy tam wszyscy już mają bździny zamiast mózgu?

 • cjk.5004

  Oceniono 65 razy 55

  Kolejny dowód że ta banda głupców z sejmu zupełnie nie ma pojęcia o życiu. Skąd się ci idioci biorą? My ich wybieramy? Już wolałbym wybory za komuny, bo wiedziałem skąd są tamte głupki!

 • extrafresh

  Oceniono 52 razy 44

  Może zaczną od zakazu sprzedaży alko w parlamencie?!

 • grandier777

  Oceniono 56 razy 42

  Chore pomysły chorych ludzi. Na punkcie alkoholu mają obsesję, na wolnym powietrzu nie, na jachcie nie, ciekawe na czym skończą? Chyba na delegalizacji... i wtedy bedzie rewolucja, w piwem na sztandarach! I co to za pomysł, że problemy alkoholowe ma rozwiązywać jakaś rządowa agencja? banda bezużytecznych pierdzistołków, którzy muszą uzasadniać dętymi pomysłami swoję urzędniczenie na koszt podatnika.

 • szary-polak

  Oceniono 57 razy 39

  Wszyscy w Polsce pod kontrolą, oprócz pedofilów,złodziei w sutannach ! ? Zaiste, demokracja !

 • gshegosh81

  Oceniono 37 razy 35

  Ja bym zakaz sprzedaży alkoholu wprowadził najpierw w sejmowej knajpie. I obowiązkowo badał posłów alkomatem przed głosowaniami.

 • cuk1erki

  Oceniono 34 razy 30

  Sposób na walkę z alkoholizmem? zamknąć sklepy.
  Sposób na walkę z narkomanią? zamykać w więzieniu.
  Sposób na walkę z debilami? zamknąć sejm.

 • plasterkiewicz

  Oceniono 32 razy 26

  To nie bedzie lepiej jak trzeba bedzie jezdzic dalej po trzecia flaszke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje