Warszawa: Dłużnicy są winni miastu blisko 1,9 mld zł

19.07.2012 18:43

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja

- Największymi dłużnikami Warszawy są firmy prywatne i publiczne zoz-y, z kolei najwięcej dłużników jest wśród mieszkańców - wynika z informacji uzyskanych w stołecznym ratuszu. Dług wobec miasta na koniec marca w sumie wynosił blisko 1,9 mld zł.
Najczęstsze i największe zaległości dotyczą opłat za zarządzanie, użytkowanie i wieczyste użytkowanie nieruchomości, kar za przejazd komunikacją miejską bez biletu, opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień oraz mandatów nakładanych przez straż miejską (ponad 190 tys. dłużników).

Sprawa Gesslera

Niektóre sprawy związane z odzyskiwaniem długu trwają latami, inne udaje się zakończyć w ciągu dwóch, trzech miesięcy. - To wszystko zależy od sprawy i postawy dłużnika - powiedział rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

W ostatnim tygodniu media opisywały sprawę restauratora Adama Gesslera, którego dług wobec miasta w czerwcu wyniósł ponad 22,5 mln zł. Miasto liczyło na odzyskanie jego części podczas licytacji dwóch mieszkań Gesslera. Jednak okazało się, że restaurator udziały w nieruchomościach przekazał wcześniej bratu. Dług Gesslera wobec miasta powstał w związku z niepłaceniem czynszu za restauracje na Rynku Starego Miasta.

Kara za niewykonanie zadania

Milczarczyk wyjaśnił, że w przypadku lokali w Śródmieściu, po dwóch miesiącach zalegania z czynszem osoba wynajmująca dany lokal wzywana jest do zapłaty. - Po braku wpłaty po wezwaniu i kolejnym miesiącu zalegania czynszu wypowiadana jest umowa. Jeśli nie jest uregulowana, to sprawa kierowana jest do sądu. Jeśli dana osoba dalej zajmuje lokal, to dług rośnie, ponieważ naliczane jest odszkodowanie za bezumowne użytkowanie, w stawce miesięcznej zależnej od powierzchni i lokalizacji lokalu. Dalej sprawa toczy się w sądzie - dodał rzecznik ratusza.

Dług wobec Warszawy w wysokości 1,867 mld zł obejmuje wszystkie zaległości wobec urzędu m.st. Warszawy, jednostek budżetowych oraz dzielnic. Największe zadłużenie opiewające na kwotę blisko 5,2 mln zł (dane na 30 czerwca) pochodzi z tytułu kary umownej za niewykonanie w terminie zadania wynikającego z umowy. Zadłużenie obejmuje również odsetki za zwłokę.

Zobacz także
 • Adam Gessler Gessler znów górą. Przepisał mieszkanie przed licytacją
 • Eksmisja z udziałem urzędników Urzędu Miasta w październiku 2007 roku "Domu Restauracyjnego Gesslera" Znaleźli sposób na Gesslera? Odbiorą mu mieszkanie
Komentarze (6)
Warszawa: Dłużnicy są winni miastu blisko 1,9 mld zł
Zaloguj się
 • spluwa-orginal

  Oceniono 10 razy 8

  " Adama Gesslera, którego dług wobec miasta w czerwcu wyniósł ponad 22,5 mln zł. "...

  Celebryci ,jak z koziej d.u.p.y rakietnica.
  Normalnego smiertelnika juz dawno pusciliby z torbami.

 • tytan38

  0

  Tych za nie płacenie za bilety i izby wytrzeźwień kierował by na przymusowe roboty na rzecz miasta np. koszenie trawy ,zbieranie śmieci po parkach,przyjemne z pożytecznym.

 • jamj

  Oceniono 2 razy 0

  Niedługo, jak się doda do budżetu Warszawy wierzytelności, to okaże się, że to najbogatsze miasto w Europie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje