Belfast: W czasie marszów oranżystów płonęły polskie flagi

19.07.2012 16:42
Irlandzka i polska flaga na jednym z ognisk w Belfaście

Irlandzka i polska flaga na jednym z ognisk w Belfaście (fot. youtube.com)

W czasie marszów protestantów w Irlandii Północnej na budowanych na tę okazję ogniskach płonęły polskie flagi. Stowarzyszenie Polaków w Irlandii Północnej zaapelowało do polityków o podjęcie działań. Sprawą zajęło się BBC.
- BBC informuje o płonących na stosach polskich flagach - napisał na Alert24 "krzyś". Jakdonosi portal BBC, do incydentów doszło w czasie protestanckich marszów w Belfaście, które miały miejsce 12 lipca.

Po marszach protestantów przez miasto tradycyjnie pali się ogniska. Jak informuje telewizja, potwierdzono przynajmniej dwa przypadki, kiedy spłonęły na nich polskie flagi. Na jednym z ognisk przypięto także plakaty wyborcze Magdaleny Wolskiej, polskiej kandydatki do irlandzkiego parlamentu.

Polonia pisze listy protestacyjne

Sprawa zbulwersowała irlandzką Polonię. Na forum internetowym "Polski Belfast" pojawiły się zdjęcia palonych plakatów. Jego użytkownicy i Stowarzyszenie Polaków w Irlandii Północnej wysłali listy protestacyjne do rady miasta i polityków.- Polscy imigranci szanują wszystkie tradycje Irlandii Północnej, ale to działanie jest obraźliwe i odpychające. Polska flaga jest symbolem wolności, niepodległości i pokoju dla 30 tys. Polaków mieszkających w Irlandii Północnej i ok. 80 mln na całym świecie - mówi BBC Maciej Bator ze Stowarzyszenia Polaków w Irlandii Północnej.

- Paląc polskie flagi, niektórzy członkowie lokalnych społeczności wyrażali swoje skrajne poglądy polityczne i promowali antypolskie uprzedzenia. Dla wielu uczestników marszu, zwłaszcza młodych, palenie polskiej flagi będzie czytelnym sygnałem do rozciągnięcia nienawiści na inne obszary życia. Liczba motywowanych tą nienawiścią ataków na Polaków jest już wysoka. Wzywamy polityków i przywódców społeczności w Irlandii Północnej do podjęcia kroków, które powstrzymają nienawiść i uprzedzenia - mówi.

Organizatorzy marszów odcinają się od palenia flag

Od palenia polskich flag odcięli się organizatorzy marszów. Na forum "Polski Belfast" umieszczono list od jednego z nich. Przeprasza za incydent i stwierdza, że organizatorzy postarają się, żeby w przyszłym roku nie doszło do takich przypadków. "Ludzie, którzy spalili te flagi, nie reprezentują większości maszerujących" - stwierdza.

Równie jednogłośnie od zdarzenia odcinają się internauci. - Byłem ostatnio w Polsce na Euro 2012 i doskonale się bawiłem. Odwiedziliśmy piękne miasta, a Polacy traktowali nas niesamowicie. Mogę tylko przeprosić za zachowanie tych idiotów. Sądzę, że większość mieszkańców Irlandii Północnej wolałaby żyć między Polakami niż z tymi neandertalczykami - pisze jeden z komentatorów.

- To hańba. Polacy oddawali za nas życie w czasie drugiej wojny światowej, nie wspominając o tym, że polscy żołnierze walczyli w czasie rewolucji z 1690 roku po stronie protestanckiego Wilhelma Orańskiego. Sądzę, że trzeba trochę edukacji - dodaje inny.

W sprawie wypowiedzieli się także irlandzcy politycy. - Palenie jakiejkolwiek flagi jest absolutnie niedopuszczalne. Osoby, które spaliły te flagi, to fanatycy. Trzeba niesamowitej nienawiści, żeby coś takiego zrobić - powiedziała BBC Anna Lo, parlamentarzystka. - Nic takiego nie powinno się nigdy już stać. Na tych ogniskach nie powinno być miejsca na żadne flagi czy kukły - dodała.

Rada Miasta Belfastu poinformowała, że świadoma jest incydentów i zajmie się nimi w czasie corocznej oceny marszów.

Zobacz także
Komentarze (167)
Zaloguj się
 • anty77

  0

  na całym świecie nacjonaliści są tacy sami , zwykłe ścierwo. Patriotyzm tak nacjonalizm nie.

 • venerabilis

  Oceniono 20 razy 8

  Polacy potrafią jeszcze gorsze rzeczy robić, na przykład bić ruskich kibiców.
  Chociaż te dwa incydenty są nieporównywalne w szkodliwości, jednak mają to samo podłoże - nienawiść do innej narodowości, religii kultury. Źle to wróży przyszłości nasze starej Europy.

 • witoldrepetowicz

  Oceniono 4 razy -2

  Tak, ciekawe jacy to Polacy niby walczyli po stronie buntowników przeciwko prawowitemu władcy Jakubowi II. Warto też pamiętać, że synową Jakuba II, żoną prawowitego następcy tronu Jakuba III, była Klementyna Sobieska, wnuczka polskiego króla Jana III, a zatem Młodszy Pretendent, prawowity następca tronu w 1745 r. prowadząc kampanię przeciwko uzurpatorom hanowerskim, był w połowie Polakiem. A fakt że potomkowie buntowników spalili polską flagę jest jeszcze jednym dowodem na to, że słuszność była po stronie jakobitów. Potomkowie Banka byli najlepszymi krolami Albionu!

 • jedyny_leon

  Oceniono 13 razy 11

  Bo flagi trzeba robić z azbestu. I nikt już żadnej flagi nie spali a i podetrzeć się nie można.

  .....chyba to opatentuję:)

  Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

 • erzbischof

  Oceniono 22 razy 6

  co ja czytam.......Polacy, katolicy od czasow Adama i Ewy, wyznawcy jedynie prawdziwego odlamu chrzescijanstwa dowodzonego do nietakdawna przez JP2 a teraz przez B16 walczyli po stronie protestanta Wilhelma Oranskiego ???? to jakas prowokacja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • piss.off

  Oceniono 14 razy 8

  Polacy wpieprzają się w narodowe sprawy Irlandii Północnej, stąd palenie polskich flag.

  wspomniana w artykule Magdalena Wolska startowała w wyborach w Północnej Irlandii z partii SDLP, która programowo dąży do połączenia Irlandii Północnej z południową (Republic of Ireland ) .... oranżyści to zwolennicy utrzymania Irlandii Północnej w UK .... może to jest powód?

 • rabbinhood

  Oceniono 6 razy 2

  Zwykła rozróba tych co szybciej działają niż myślą, przecież nie było to masowe zjawisko, ale tylko incydenty. Na pewno przykro, ale nic wielkiego się nie stało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje