Belfast: W czasie marszów oranżystów płonęły polskie flagi

Irlandzka i polska flaga na jednym z ognisk w Belfaście

Irlandzka i polska flaga na jednym z ognisk w Belfaście (fot. youtube.com)

W czasie marszów protestantów w Irlandii Północnej na budowanych na tę okazję ogniskach płonęły polskie flagi. Stowarzyszenie Polaków w Irlandii Północnej zaapelowało do polityków o podjęcie działań. Sprawą zajęło się BBC.
- BBC informuje o płonących na stosach polskich flagach - napisał na Alert24 "krzyś". Jakdonosi portal BBC, do incydentów doszło w czasie protestanckich marszów w Belfaście, które miały miejsce 12 lipca.

Po marszach protestantów przez miasto tradycyjnie pali się ogniska. Jak informuje telewizja, potwierdzono przynajmniej dwa przypadki, kiedy spłonęły na nich polskie flagi. Na jednym z ognisk przypięto także plakaty wyborcze Magdaleny Wolskiej, polskiej kandydatki do irlandzkiego parlamentu.

Polonia pisze listy protestacyjne

Sprawa zbulwersowała irlandzką Polonię. Na forum internetowym "Polski Belfast" pojawiły się zdjęcia palonych plakatów. Jego użytkownicy i Stowarzyszenie Polaków w Irlandii Północnej wysłali listy protestacyjne do rady miasta i polityków.- Polscy imigranci szanują wszystkie tradycje Irlandii Północnej, ale to działanie jest obraźliwe i odpychające. Polska flaga jest symbolem wolności, niepodległości i pokoju dla 30 tys. Polaków mieszkających w Irlandii Północnej i ok. 80 mln na całym świecie - mówi BBC Maciej Bator ze Stowarzyszenia Polaków w Irlandii Północnej.

- Paląc polskie flagi, niektórzy członkowie lokalnych społeczności wyrażali swoje skrajne poglądy polityczne i promowali antypolskie uprzedzenia. Dla wielu uczestników marszu, zwłaszcza młodych, palenie polskiej flagi będzie czytelnym sygnałem do rozciągnięcia nienawiści na inne obszary życia. Liczba motywowanych tą nienawiścią ataków na Polaków jest już wysoka. Wzywamy polityków i przywódców społeczności w Irlandii Północnej do podjęcia kroków, które powstrzymają nienawiść i uprzedzenia - mówi.

Organizatorzy marszów odcinają się od palenia flag

Od palenia polskich flag odcięli się organizatorzy marszów. Na forum "Polski Belfast" umieszczono list od jednego z nich. Przeprasza za incydent i stwierdza, że organizatorzy postarają się, żeby w przyszłym roku nie doszło do takich przypadków. "Ludzie, którzy spalili te flagi, nie reprezentują większości maszerujących" - stwierdza.

Równie jednogłośnie od zdarzenia odcinają się internauci. - Byłem ostatnio w Polsce na Euro 2012 i doskonale się bawiłem. Odwiedziliśmy piękne miasta, a Polacy traktowali nas niesamowicie. Mogę tylko przeprosić za zachowanie tych idiotów. Sądzę, że większość mieszkańców Irlandii Północnej wolałaby żyć między Polakami niż z tymi neandertalczykami - pisze jeden z komentatorów.

- To hańba. Polacy oddawali za nas życie w czasie drugiej wojny światowej, nie wspominając o tym, że polscy żołnierze walczyli w czasie rewolucji z 1690 roku po stronie protestanckiego Wilhelma Orańskiego. Sądzę, że trzeba trochę edukacji - dodaje inny.

W sprawie wypowiedzieli się także irlandzcy politycy. - Palenie jakiejkolwiek flagi jest absolutnie niedopuszczalne. Osoby, które spaliły te flagi, to fanatycy. Trzeba niesamowitej nienawiści, żeby coś takiego zrobić - powiedziała BBC Anna Lo, parlamentarzystka. - Nic takiego nie powinno się nigdy już stać. Na tych ogniskach nie powinno być miejsca na żadne flagi czy kukły - dodała.

Rada Miasta Belfastu poinformowała, że świadoma jest incydentów i zajmie się nimi w czasie corocznej oceny marszów.

Zobacz także
 • Csanád Szegedi Węgry: Skrajnie prawicowy europoseł ma żydowskie korzenie. Zostanie usunięty z partii?
 • Wpis Trufli o plagiacie Książka kucharska pełna plagiatów ze znanych blogów? "Korzystałam z zasłyszanych pomysłów"
 • Pracownicy przyjeżdżają do pracy w parku olimpijskim w Londynie Igrzyska w Londynie: baraki dla pracowników jak slumsy
Komentarze (167)
Belfast: W czasie marszów oranżystów płonęły polskie flagi
Zaloguj się
 • iseree68

  Oceniono 58 razy 40

  Łoo matko,a srał ich pies...W każdym kraju znajdą się jakieś świrowate wywłoki co to demonstrują to i owo.Nic poza tym z tego nie wynika ot taka wielka krowa która dużo ryczy a mało mleka daje...

 • maniakon

  Oceniono 43 razy 19

  i te brytyjskie blazny nam zarzucaja rasizm, powinno zakazac sie wszelkich praktyk wszelkich religii nic sie ta europa nie nauczyla, religie wywoluja wojny i wpedzaja w biede

 • marszalek1980

  Oceniono 27 razy 15

  trudno się dziwić, ciężko znaleźć w Europie kraj, który by obywateli Mesjasza Narodów lubił

 • adwach

  Oceniono 18 razy 14

  Palili bo Polacy to katolicy. A tam jest cały czas konflikt protestanci-katolicy.

 • jedyny_leon

  Oceniono 13 razy 11

  Bo flagi trzeba robić z azbestu. I nikt już żadnej flagi nie spali a i podetrzeć się nie można.

  .....chyba to opatentuję:)

  Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

 • dukat999

  Oceniono 11 razy 11

  poco tyle hałasu - idiota wszędzie się trafi - , - a Irlandczycy poradzą sobie z nimi bez popychania

 • daniella-3

  Oceniono 14 razy 10

  A gdzie jest ochrona srodowiska.Palenie ognisk.W Holandii nawet na wlasnym ogrodku nie wolno palic ogniska.Wysokie kary.

 • venerabilis

  Oceniono 20 razy 8

  Polacy potrafią jeszcze gorsze rzeczy robić, na przykład bić ruskich kibiców.
  Chociaż te dwa incydenty są nieporównywalne w szkodliwości, jednak mają to samo podłoże - nienawiść do innej narodowości, religii kultury. Źle to wróży przyszłości nasze starej Europy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje