CBA wkroczyło do Elewarru. Początek końca?

19.07.2012 12:20
Andrzej Śmietanko

Andrzej Śmietanko (Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta)

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do siedziby spółki zbożowej Elewarr - powiedział rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Biuro sprawdzi sposób zarządzania majątkiem i koszty związane z kierowaniem spółką. Elewarr nie komentuje sprawy.
- Będziemy sprawdzali przestrzeganie procedur i sposób rozporządzania mieniem spółki - powiedział rzecznik. Sprawdzane mają też być wydatki na koszty zarządu i kierowania spółką w latach 2008-2012.

Wczoraj premier Donald Tusk, który od odwołania ministra rolnictwa Marka Sawickiego osobiście będzie kierował resortem, zapowiedział, że Elewarr będzie "najbardziej prześwietloną" polską spółką. Kontrolę zarządził wiceszef CBA. Ma się ona zakończyć 19 września.

Elewarr wyda dziś oświadczenie

Dorota Siekierska z Elewarru powiedziała, że na razie firma nie będzie komentować działań CBA, ale prawdopodobnie jeszcze dziś władze Elewarru mogą wydać komunikat w tej sprawie.

Po ujawnieniu rozmowy Serafina i Łukasika zarząd Elewarru wydał oświadczenie, w którym wyraził ubolewanie, że "spółka padła ofiarą niezrozumiałego (...) ataku osób publicznych". W oświadczeniu zarząd Elewarru podkreślił, że "ze spokojem" oczekuje na wyniki prowadzonych postępowań, "ufając, że w pełni wyjaśnią zaistniałą sytuację".

CBA prowadziło kontrole przed opublikowaniem taśm PSL

Wątek spółki Elewarr (należącej do Agencji Rynku Rolnego) i możliwych nieprawidłowości w niej pojawił się w ujawnionej w mediach rozmowie szefa kółek rolniczych Władysław Serafina i byłego prezesa ARR Władysława Łukasika. Pokłosiem ujawnienia nagrania z tej rozmowy jest dymisja ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Szef MSW Jacek Cichocki ujawnił dziś, że CBA jeszcze przed wybuchem tzw. afery taśmowej prowadziło kontrole w sprawie nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa i planowało kolejne. - To jest oręż CBA, by - mając pewne poszlaki czy wskazówki - wejść z kontrolą i pozyskać twarde dowody - dokumenty potwierdzające różnego rodzaju nieprawidłowości i wtedy podjąć działania procesowe, np. składając zawiadomienie do prokuratury - dodał. Zapowiedział, że jeszcze w czwartek premier otrzyma "pogłębioną informację" w tej sprawie. Szczegółów działań CBA Cichocki nie ujawnił, powołując się na tajemnicę.

NIK zapowiada kolejne kontrole w Elewarrze

Również NIK zapowiedziała, że sprawdzi, jak zostały wykonane wnioski zawarte w raporcie pokontrolnym Izby z zeszłego roku dotyczącym spółki Elewarr. NIK zbada także, czy członkowie zarządu i rady nadzorczej spółki zwrócili 1,4 mln zł nienależnych wynagrodzeń.

NIK kontrolowała centralę spółki Elewarr i cztery jej oddziały w 2011 r., a kontrola dotyczyła okresu od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. Wówczas Izba negatywnie oceniła Elewarr za osiągane wyniki finansowe. Ponadto wskazała, że prezes spółki został powołany bez konkursu, zarząd zaś otrzymał nienależne wynagrodzenia. Płace członków zarządu i głównego księgowego były - według NIK - ustalone w kwotach przekraczających maksymalną wysokość miesięcznego wynagrodzenia określonego w tzw. ustawie kominowej. W sumie zarząd - jak twierdzi NIK - otrzymał ponad 600 tys. zł za dużo.

Po publikacji w czerwcu 2011 r. raportu z kontroli kierownictwo NIK zapowiadało, że zarząd Elewarru będzie musiał zwrócić część wynagrodzenia, które przekraczało próg zapisany w ustawie kominowej. Zarząd Elewarru zakwestionował ustalenia pokontrolne w części dotyczącej naliczania wynagrodzeń. Zastrzeżenia rozpatrywało Kolegium NIK i jednogłośnie je oddaliło. Spółka odwołała się do WSA i NSA, które także nie uwzględniły jej wniosków.

Zobacz także
Komentarze (130)
CBA wkroczyło do Elewarru. Początek końca?
Zaloguj się
 • alesieporobilo

  Oceniono 48 razy 40

  Skoro tasmy krazyly od stycznia to juz jest tam dawno posprzatane. Teraz CBA moze sobie do Elewarru co najwyzej na herbatke wpasc.

 • bbb52

  Oceniono 39 razy 35

  prześwietlić powinni wszystko, co mógł obsadzić PSL. Łącznie z polem ziemniaków

 • polsz

  Oceniono 28 razy 28

  czyli o całym syfie w Elewarze wiadomo z raportu NIK już od roku i co? Rudy Premier palcem nnie ruszył. Naczelny Strażak też cicho. Dopiero jak bomba wpadła w szambo i wszystkich g...m ochlapało zaczęli udawać, że robią porządek. Czy ktoś jeszcze wierzy, że sprawy nie zamiotą pod dywan??

 • amen-666

  Oceniono 34 razy 28

  Końca? Jakiego końca? Przecież płemieł wczoraj wyraźnie powiedział, że Elewar będzie JEDYNYM kozłem ofiarnym tej afery, a koalicji nic nie grozi, czyli cała reszta PSL wraz z rodzinami będzie spokojnie kraść dalej.

 • brave48

  Oceniono 33 razy 27

  trzaba jeszcze tych dwóch panów z taśmowej rozmowy zapudłować ... wiedzieli o przestępstwach i nie powiadomili, to jest karalne ...

 • unhappy

  Oceniono 30 razy 24

  Niech żaden wyborca nie wpadnie na głupi pomysł, że inne partie niż PSL są uczciwe. Zdumiewa mnie fakt, że jedna z najbardziej pazernych na stołki partii wpadła tak głupio, ale to samo co PSL robi KAŻDA partia. Bo skoro się wygrało wybory to trzeba opłacać poparcie i kupować dalszą życzliwość. A jak to robić? Stołkami. Przypomnę jak to PiS rozdawał znajomkom synekury w Dipservice (dawniej PUMA).

 • jamj

  Oceniono 30 razy 24

  Ale mają refleks! Sprawa śmierdzi już od dłuższego czasu, a "agenci" poczuli smród dopiero jak im gó... prasa pod nos podstawiła.

 • kostuh

  Oceniono 33 razy 21

  Tusk posadził Grada na stołku firmy która za 2o-30mld zł będzie budowała elektrownie atomowe, bez konkursu tylko dlatego, że jak to powiedział "chce tam mieć swojego zaufanego człowieka" i nikt nawet na chwilę sie nie obruszył że to nepotyzm albo, ze kupczy stołakmi:)

  podwójne standardy nadal obowiązują:)

 • qib

  Oceniono 23 razy 19

  Tu moje propozycje do następnych celów CBA: nadzor.msp.gov.pl/portal/nad/177/Wykaz_spolek_z_udzialem_SP.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje