Ustawa hazardowa wymaga notyfikacji KE - twierdzi trybunał w Luksemburgu

19.07.2012 11:45
Rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości

Rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości (fot. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskie)

Polska ustawa o grach hazardowych wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej, która oceniłaby ją pod kątem zgodności z unijnym prawem. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Polska tymczasem argumentowała że nie było takiego wymogu. Orzeczenie Trybunału oznacza, że naruszyła unijne zasady.
Trybunał zajął się sprawą, bo zwrócił się do niego o opinię Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Rozpatrywał on skargę trzech firm - Fortuna, Forta, Grand, które narzekały na utrudnienia w prowadzeniu działalności. Firmy argumentowały, że zapisy ustawy nie mogą być skutecznie stosowane, skoro nie zostały notyfikowane Komisji Europejskiej.

Poszkodowane firmy mogą mieć roszczenia względem państwa

Sędziowie Trybunału uznali, że Polska powinna była poinformować Komisję Europejską o prowadzonych pracach nad ustawą i skonsultować z nią zapisy, a zatem notyfikacja była wymagana. A to może otwierać drogę do roszczeń wobec skarbu państwa przez poszkodowane firmy.

Trybunał nie oceniał natomiast dziś, czy ustawa o grach hazardowych jest zgodna z unijnym prawem. Przewiduje ona między innymi likwidację hazardu o automatach o niskich wygranych poza kasynami i zakaz urządzania wideo-loterii. Przeciwko ustawie protestowało lobby hazardowe, które wskazywało na zapisy preferujące polskie firmy, utrudniające tym samym działalność hazardową w naszym kraju zagranicznym firmom.

Na niekorzystne zapisy poskarżyli się w Komisji Europejskiej operatorzy i producenci urządzeń rozrywkowych. Jeśli skarga okaże się zasadna, urzędnicy wezmą pod lupę ustawę hazardową i jeśli później Trybunał podzieli te argumenty, Polsce grożą wysokie kary finansowe.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • surebetypl

  Oceniono 1 raz 1

  A tutaj skutki ustawy hazardowej i propozycje rozwiązań:
  www.surebety.pl/artykul/skutki-ustawy-hazardowej

 • endek_co_jara_skunk

  Oceniono 3 razy 3

  Po aferze hazardowej stanowiska stracili Grzesiek Schetyna, Mirek Drzewiecki, Zbyszek Chlebowski i...
  ...Mariusz Kamiński - szef CBA, który zawiadomił Tuska o nieprawidłowościach.
  Później komisja śledcza pod przewodnictwem Mirosława Sekuły z PO, nie stwierdziła żadnych uchybień. Sekuła wsławił się głosowaniem wniosku przy pustej sali. Polska zdała wtedy egzamin...

 • remo29

  Oceniono 3 razy 3

  Niestety prawo w tym państwie stanowią ignoranci i nieuki. Ktoś kto ma pomył na siebie i swój sukces nie zostaje politykiem. Politykami zostają nieudacznicy otaczający sie idiotami. A na końcu tego łańcucha jest społeczeństwo, które służy do wyciągania pieniędzy. Ten system jest choryi wymaga ostrych cięć, albo już można zamawiac pogrzeb.
  --
  parada karzełków

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 7 razy 7

  czy ten rząd nie potrafi stworzyć ustawy zgodnej z prawem UE???

 • grymas50

  Oceniono 3 razy 3

  Wystarczy wejść do byle jakiejś kawiarni. JEDnORĘCCY trzepią, aż MIŁO.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 2 razy 2

  "przepisy krajowe tego rodzaju jak przepisy ustawy o grach hazardowych, które mogą powodować ograniczenie, a nawet stopniowe uniemożliwienie prowadzenia gier na automatach o niskich wygranych poza kasynami i salonami gry, stanowią potencjalnie„przepisy techniczne” w rozumieniu tego przepisu, w związku z czym ich projekt powinien zostać przekazany Komisji zgodnie z art. 8 ust. 1 akapit pierwszy wskazanej dyrektywy, w wypadku ustalenia, iż przepisy te wprowadzają warunki mogące mieć istotny wpływ na właściwości lub sprzedaż produktów. Dokonanie tego ustalenia należy do sądu krajowego."

  curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=125226&pageIndex=0&doclang=PL&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=17573

 • juhang

  Oceniono 8 razy 6

  No tak to kolejny "mocny" minister Kapica który postawił na efekciarstwo i chcąc zaistnieć w mediach pokazując jak rząd walczy z hazardem doprowadzi do odpływu miliardów złotych z budżetu. Brawo geniusze z gabinetu Tuska!!! Jak tak dalej pójdzie to zostaniemy w czarnej d.... :(

 • krk01

  Oceniono 9 razy 7

  haha proponuje zeby rzad zrzucil sie na kare przeciez wystarczajaco nachapali. rostowski ma odlozone na emeryturke w bankachg zachodnich bedzie jak znalazl

 • cwanybolek

  Oceniono 6 razy 4

  No to frajerzy zapłacą za przykrywkę dla Rycha, Mira i Zdzicha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje