Ustawa hazardowa wymaga notyfikacji KE - twierdzi trybunał w Luksemburgu

Rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości

Rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskie)

Polska ustawa o grach hazardowych wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej, która oceniłaby ją pod kątem zgodności z unijnym prawem. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Polska tymczasem argumentowała że nie było takiego wymogu. Orzeczenie Trybunału oznacza, że naruszyła unijne zasady.
Trybunał zajął się sprawą, bo zwrócił się do niego o opinię Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Rozpatrywał on skargę trzech firm - Fortuna, Forta, Grand, które narzekały na utrudnienia w prowadzeniu działalności. Firmy argumentowały, że zapisy ustawy nie mogą być skutecznie stosowane, skoro nie zostały notyfikowane Komisji Europejskiej.

Poszkodowane firmy mogą mieć roszczenia względem państwa

Sędziowie Trybunału uznali, że Polska powinna była poinformować Komisję Europejską o prowadzonych pracach nad ustawą i skonsultować z nią zapisy, a zatem notyfikacja była wymagana. A to może otwierać drogę do roszczeń wobec skarbu państwa przez poszkodowane firmy.

Trybunał nie oceniał natomiast dziś, czy ustawa o grach hazardowych jest zgodna z unijnym prawem. Przewiduje ona między innymi likwidację hazardu o automatach o niskich wygranych poza kasynami i zakaz urządzania wideo-loterii. Przeciwko ustawie protestowało lobby hazardowe, które wskazywało na zapisy preferujące polskie firmy, utrudniające tym samym działalność hazardową w naszym kraju zagranicznym firmom.

Na niekorzystne zapisy poskarżyli się w Komisji Europejskiej operatorzy i producenci urządzeń rozrywkowych. Jeśli skarga okaże się zasadna, urzędnicy wezmą pod lupę ustawę hazardową i jeśli później Trybunał podzieli te argumenty, Polsce grożą wysokie kary finansowe.

Zobacz także
Komentarze (34)
Ustawa hazardowa wymaga notyfikacji KE - twierdzi trybunał w Luksemburgu
Zaloguj się
 • zoil44elwer

  Oceniono 24 razy 16

  Były Tuskowe akcje:Hazardowa,Pedofilska,Dopalaczowa,Kibolska.....Pierwszą z nich już KE zakwestionowała./Czas na następne?

 • andrzej_z_dzialdowa

  Oceniono 20 razy 14

  To było do przewidzenia. Jaki premier(ek) takie podejście do prawa.

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 13 razy 13

  Po sprawie dopalaczy, ktora tez zalatwiono niezgodnie z prawem, Slonce Peru pewnikiem stwierdzil ze nie musi kierowac sie prawem takze i w innych sprawach. Wiadomo, hazard jest tak samo grozny jak dopalacze bo uzaleznieni od hazardu moga targnac sie na swoje zycie w razie wysokiej przegranej. Ale co wychodzi poza nasz grajdol podpada pod prawodawstwo europejskie a w EU z przestrzeganiem prawa jest troche lepiej niz u nas. Dlatego kary beda i pan zaplaci i pani zaplaci, i nawet panstwa dzieci zaplaca.

 • elem901

  Oceniono 25 razy 13

  Ta ustawa to jest skandal w swojej idei i skutkach. Położyła tylko kilka klubów sportowych które niejednokrotnie przed jej wprowadzeniem w budżetach miały zagwarantowane środki za reklamę bukmacherów. Bukmacherów w internecie i na każdym rogu ulicy jest od groma - ludzie grają tak jak grali, zresztą co w tym złego. Czyszczenie Rycha i Zbycha po raz kolejny odbyło się kosztem obywateli. A ustawę wprowadzono to jest - chore.

 • kostuh

  Oceniono 14 razy 12

  Który to już z kolei bubel prawny tej ekipy?
  Ustawa refundacyjna, ustawa o finansowaniu przedszkoli, 7 lat funkcjonowania nikonstytucyjnej ustawy o ogródkach działkowych, poprawka Rockiego, ACTA...

  Bubel goni Bubel i coraz więcej urzędników do obsługi bublowatego prawa...
  banda niekompetentnych nierobów

 • elem901

  Oceniono 13 razy 11

  Co mają do tego prawnicy czy "klechistan"? Ustawa była motywowana tylko i wyłącznie interesem politycznym, PR-owym w dodatku była napisana na kolanie. Bez żadnej publicznej debaty. Bez żadnego uprzedzenia. To nie wina prawników tylko polityków. Gdyby Rychu i Zdzichu nie zostali namierzeni na cmentarzu dziś dowolny bukmacher reklamował się na dowolnej koszulce sportowej czy w telewizji czy w radio i nie byłoby żadnego problemu. Ale co tam - jesteśmy w końcu zieloną wyspą i możemy sobie pozwalać na ograniczanie wpływów do budżetu bezpośrednio i na ukręcanie łba jednej z gałęzi gospodarki.

 • felucjan

  Oceniono 10 razy 10

  A potem do Trybunału Konstytucyjnego i okaże się, że kolejna ustawa pisana na kolanie jest w 50% niezgodna z Konstytucją, na co politycy powiedzą, że tak im sumienie kazało.

 • kruk51

  Oceniono 9 razy 9

  Polska ! Państwo prawa ! Winno się wrócić do afery hazardowej ! Tusk wyciągnął swoich kumpli z gówna !
  Pawlak sadzi, że Tusk też wyciągnie Sawickiego i jego złodziei z tego gówna ! Zobaczymy ! Tusk raczej chcąc
  pogrozić palcem niesfornemu koalicjantowi ( Pawlakowi ) raczej nakopie do dupy zarozumiałym PSL - owcom.
  Takie zachowanie podbuduje Tuska jako tego sprawiedliwego. Te miliardy przesrane przez Tuska i tak mu
  zaszkodzą. Naród nie rychliwy ale pamiętliwy !

 • glos_europy

  Oceniono 10 razy 8

  Przecież od samego początku wiadomo było, że cała ustawa hazardowa ma tylko umożliwić ścierwom z PO, typu swołocze Rycho, Miro , Krzycho i Zbycho kraść bez obawy konkurencji na wolnym rynku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje