Polscy turyści utknęli na lotnisku w Burgas. "Przeganiają nas z miejsca na miejsce"

19.07.2012 11:01
Policjanci przed zamkniętym lotnisku w Burgas, gdzie doszło do zamachu na izraelskich turystów

Policjanci przed zamkniętym lotnisku w Burgas, gdzie doszło do zamachu na izraelskich turystów (Fot. REUTERS/STRINGER)

Grupa polskich turystów utknęła na lotnisku w Burgas. - Zostaliśmy zostawieni samym sobie. Przewoźnik się nami nie interesuje - mówią na antenie TVN24. Polska ambasada odsyła do rzecznika MSZ.
- Zostaliśmy zostawieni samym sobie. Nie ma tutaj rezydenta firmy Wizzair. Inne linie lotnicze transportują turystów do Warny, zapewniają im jakieś schronienie. My siedzimy na trawie przed lotniskiem, bo nie wolno na nie wchodzić do godz. 18. Jest tu około 30 osób - relacjonowała kilka godzin temu jedna z turystek.

Według niej "obsługa lotniska nie chce udzielić żadnej pomocy". - Nie mamy dostępu do toalet i wody. Służby przeganiają nas z miejsca na miejsce, bo zawadzamy tutaj wozom policyjnym, które tędy przejeżdżają.

Konsul: Turyści otrzymali należytą opiekę

Początkowo grupa turystów liczyła 30 osób, obecnie na lotnisku w Burgas przebywa już tylko czterech.

- Większość Polaków, którzy przebywali na lotnisku w bułgarskim mieście Burgas, zamkniętym po środowym zamachu terrorystycznym na izraelskich turystów, wyjechała do Warny - poinformowała konsul RP w Sofii Katarzyna Deda. W Burgas pozostało tylko czterech polskich turystów.

Według konsul, która jest w drodze do Burgas, otrzymali oni należytą opiekę od władz lotniska, dostali namiot na noc i teraz czekają na zapowiadane na późne popołudnie otwarcie terminalu.

Około 30-osobowa grupa, która rano znajdowała się w Burgas, według konsul została przetransportowana do Warny i już wyjechała do Polski. Nikt inny nie zwracał się do konsulatu - podała.

Ambasada odsyła do MSZ, MSZ milczy

Zadzwoniliśmy do polskiej ambasady w Sofii. - Proszę się kontaktować z rzecznikiem MSZ - usłyszeliśmy, zanim zadaliśmy pytanie. Telefon rzecznika milczy. Na stronie internetowej ambasady można przeczytać: "W związku z zaistniałą sytuacją na lotnisku Burgas, informujemy, że w dniu dzisiejszym lotnisko będzie zamknięte do godz. 18.00. Wszystkie loty są przesuwane na późniejsze godziny. Podróżujących prosimy o kontakt ze swoim przewoźnikiem".

Wczoraj wieczorem MSZ informowało, że 189 Polaków opuściło lotnisko w Burgas, na którym utknęli z powodu eksplozji autobusu. Byli to turyści, którzy przylecieli z Katowic jeszcze przed eksplozją.

Sytuację w Burgas monitorowała polska placówka dyplomatyczna. Konsul RP w Sofii Katarzyna Deda w rozmowie telefonicznej poinformowała w środę wieczorem, że rozmawiała z rezydentką i turystami, którzy byli na lotnisku w Burgas. Relacjonowała, że nikt z nich nie ucierpiał, wszyscy byli spokojni, rozumieli sytuację i czekali na jej wyjaśnienie.

Zabił siebie i siedem osób

Zamachowiec samobójca odpalił bombę, która zabiła siedem osób w autobusie z izraelskimi turystami na lotnisku w Burgas. - Ta osoba posługiwała się fałszywym amerykańskim prawem jazdy ze stanu Michigan - poinformował minister spraw wewnętrznych Bułgarii Cwetan Cwetanow.

Eksplozja nastąpiła w autobusie na parkingu lotniska w Burgas w chwili, kiedy wchodzili do niego turyści. Zginęło osiem osób: sześciu Izraelczyków, jeden obywatel Bułgarii (kierowca, który zmarł w szpitalu) oraz zamachowiec. Do szpitali przewieziono 32 rannych, dwóch z nich jest w śpiączce.

Zobacz także
Komentarze (93)
Polscy turyści utknęli na lotnisku w Burgas. "Przeganiają nas z miejsca na miejsce"
Zaloguj się
 • bhrt

  Oceniono 42 razy 26

  Rozumiem że sytuacja jest dramatyczna, tak? Ludzie koczują pod lotniskiem już 2 miesiące, przez co skończyły im się środki na koncie a nikt się nimi nie interesuje tak?

  Bo jeżeli nie, bo jeżeli działanie lotniska jest wstrzymane w wyniku sytuacji wyjątkowej, to dorośli ludzie chyba potrafią się o siebie zadbać.

  Jak można lamentować że w takiej sytuacji nikt się Polakami nie zajął? Czy to jest jakieś stado krów żeby trzeba było się nim zajmować? Aktualnie Bułgarzy mają większy problem na głowie niż grupka polskich turystów.

  Od ataku nie minęło nawet 24h. Jak ludzie mogą być tak niesamodzielni, nie rozumiem tego.

 • swan_ganz

  Oceniono 45 razy 23

  "polskie służby konsularne" to kolejna grupa pasożytów nieprzydatnych społęczeństwu... Miałem (a w zasadzie chciałem mieć) z nimi przyjemność w Szwajcarii to jedyne na co było ich stać to rada bym nie pchał się autem przez Alpy tylko pojechal autostradami do takiej kolejki dla samochodów bo tak będzie szybciej.."nich pan sobie 25 franciszków przygotuje bo tyle kosztuje bilet an kolejkę"... Problem dotyczył nieletniej obywatelki polskiej, która wylądowała wprost z narciarskiego stoku w szpitalu a jakiś złamany konsularny qutas odpowiada wam wtedy to samo co wiecie z googli a na pytanie czy może do tego szpitala pojechać do polskiej obywatelki odpowiada, zę nie ma czasu bo musi lecieć do Davos Donkowi hotele zarezerwować na konferencje...

  Po co nam takie służby konsularne utrzymywane za nasze pieniądze? Rezerwację hoteli dla Donka da się zrobić i z kraju i nie trzeba w tym celu utrzymywać za granica bezproduktywnych leszczy...

 • marcelam

  Oceniono 43 razy 17

  Zupełnie nie rozumiem tych pretensji. A co niby miałoby zrobić MSZ, może wysłać latający dywan? Ludziom się w głowach przewraca. Już czas skończyć z mitem państwa opiekuńczego.

 • hotin

  Oceniono 18 razy 16

  Wskazówki będą zaraz na Twitterze i to osobiście napisane przez Radka Sikorskiego!

 • monitor1518

  Oceniono 37 razy 15

  Rzeczywiście jest chyba jakiś spisek przeciwko narodowi polskiemu, że zawsze nas wszyscy krzywdzą, nie chcą wpuścić do toalety itd. Wizzair z Burgas lata tylko na lotniska polskie? Nie latają samoloty do żadnego innego kraju europejskiego? Będąc na różnych wyjazdach zagranicznych normą jest, że polski turysta z reguły jest przekonany, że istnieje przeciwko niemu jakiś spisek. Nierzadkie są komentarze typu: Widział Pan, Niemcom dają większe porcje, Holendrów szybciej obsługiwali. Tego typu ludzie nie potrafią się zrelaksować tylko od rana do wieczora wszędzie węszą spisek.

 • sheeri

  Oceniono 28 razy 14

  Boże, chyba tylko Polacy potrafią zachowywać się jak niedorozwinięte przedszkolaki, czy wszystko za nich musi załatwić konsul, mamusia itd. Zamiast dowiedzieć się u przewoźnika skąd i kiedy mają samolot to koczują obok lotniska i się żalą do prasy. Żałosne

 • cwanybolek

  Oceniono 39 razy 9

  Tydzień temu w Jemenie był zamach na akademię policyjną. Zginęło kilkadziesiąt osób i media poświęciły temu zdarzeniu jedynie parę zdań. Zapewne dlatego, że zginęli "tylko" zwykli ludzie nie wywodzący się z rodu Dawida.

 • werkaem

  Oceniono 17 razy 9

  Dlaczego Ci turyści po prosu nie zgłoszą się do swojego przewoźnika, czyli WizzAir???

 • kontik_71

  Oceniono 15 razy 7

  Zapomniano tylko dodac, ze samolot maja o 22 wiec po diabla pchaja sie na zamkniete lotnisko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje