Polscy turyści utknęli na lotnisku w Burgas. "Przeganiają nas z miejsca na miejsce"

19.07.2012 11:01
Policjanci przed zamkniętym lotnisku w Burgas, gdzie doszło do zamachu na izraelskich turystów

Policjanci przed zamkniętym lotnisku w Burgas, gdzie doszło do zamachu na izraelskich turystów (Fot. REUTERS/STRINGER)

Grupa polskich turystów utknęła na lotnisku w Burgas. - Zostaliśmy zostawieni samym sobie. Przewoźnik się nami nie interesuje - mówią na antenie TVN24. Polska ambasada odsyła do rzecznika MSZ.
- Zostaliśmy zostawieni samym sobie. Nie ma tutaj rezydenta firmy Wizzair. Inne linie lotnicze transportują turystów do Warny, zapewniają im jakieś schronienie. My siedzimy na trawie przed lotniskiem, bo nie wolno na nie wchodzić do godz. 18. Jest tu około 30 osób - relacjonowała kilka godzin temu jedna z turystek.

Według niej "obsługa lotniska nie chce udzielić żadnej pomocy". - Nie mamy dostępu do toalet i wody. Służby przeganiają nas z miejsca na miejsce, bo zawadzamy tutaj wozom policyjnym, które tędy przejeżdżają.

Konsul: Turyści otrzymali należytą opiekę

Początkowo grupa turystów liczyła 30 osób, obecnie na lotnisku w Burgas przebywa już tylko czterech.

- Większość Polaków, którzy przebywali na lotnisku w bułgarskim mieście Burgas, zamkniętym po środowym zamachu terrorystycznym na izraelskich turystów, wyjechała do Warny - poinformowała konsul RP w Sofii Katarzyna Deda. W Burgas pozostało tylko czterech polskich turystów.

Według konsul, która jest w drodze do Burgas, otrzymali oni należytą opiekę od władz lotniska, dostali namiot na noc i teraz czekają na zapowiadane na późne popołudnie otwarcie terminalu.

Około 30-osobowa grupa, która rano znajdowała się w Burgas, według konsul została przetransportowana do Warny i już wyjechała do Polski. Nikt inny nie zwracał się do konsulatu - podała.

Ambasada odsyła do MSZ, MSZ milczy

Zadzwoniliśmy do polskiej ambasady w Sofii. - Proszę się kontaktować z rzecznikiem MSZ - usłyszeliśmy, zanim zadaliśmy pytanie. Telefon rzecznika milczy. Na stronie internetowej ambasady można przeczytać: "W związku z zaistniałą sytuacją na lotnisku Burgas, informujemy, że w dniu dzisiejszym lotnisko będzie zamknięte do godz. 18.00. Wszystkie loty są przesuwane na późniejsze godziny. Podróżujących prosimy o kontakt ze swoim przewoźnikiem".

Wczoraj wieczorem MSZ informowało, że 189 Polaków opuściło lotnisko w Burgas, na którym utknęli z powodu eksplozji autobusu. Byli to turyści, którzy przylecieli z Katowic jeszcze przed eksplozją.

Sytuację w Burgas monitorowała polska placówka dyplomatyczna. Konsul RP w Sofii Katarzyna Deda w rozmowie telefonicznej poinformowała w środę wieczorem, że rozmawiała z rezydentką i turystami, którzy byli na lotnisku w Burgas. Relacjonowała, że nikt z nich nie ucierpiał, wszyscy byli spokojni, rozumieli sytuację i czekali na jej wyjaśnienie.

Zabił siebie i siedem osób

Zamachowiec samobójca odpalił bombę, która zabiła siedem osób w autobusie z izraelskimi turystami na lotnisku w Burgas. - Ta osoba posługiwała się fałszywym amerykańskim prawem jazdy ze stanu Michigan - poinformował minister spraw wewnętrznych Bułgarii Cwetan Cwetanow.

Eksplozja nastąpiła w autobusie na parkingu lotniska w Burgas w chwili, kiedy wchodzili do niego turyści. Zginęło osiem osób: sześciu Izraelczyków, jeden obywatel Bułgarii (kierowca, który zmarł w szpitalu) oraz zamachowiec. Do szpitali przewieziono 32 rannych, dwóch z nich jest w śpiączce.

Zobacz także
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • bombel1967

  Oceniono 8 razy 2

  ŻYDKI POWINNI WIEDZIEĆ, ŻE ŚWIAT ICH NIE LUBI...

 • rawahecht

  Oceniono 5 razy 5

  "Przeganiają nas z miejsca na miejsce"

  No ale mimo wszystko - Bogu dzięki niech będą - nie w powietrze !?

 • lled

  Oceniono 10 razy -2

  pod jakim kur....a namiotem? czy ich kompletnie pier.....dolnelo? nie jestem bulgarska prostytutka zeby spac w namiotach.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 14 razy -2

  Gdzie jest Radek?, czy pani Maja jeszcze mu doradza?

 • lubelakx

  Oceniono 10 razy 0

  Zamach to prowokacja Mosadu,nie ostatnia.Za chwilę przy szczątkach zamachowca znajdą Irański paszport.

 • anasz

  Oceniono 4 razy 4

  Przed chwila (po 15-ej) jakaś kobieta rozmawiała z dziennikarzem przez telefon, ze to nie prawda,że Polaków jest więcej niż czterech, a pod namiotami nie ma już miejsca, żeby schować się przed słońcem. A Wizzair? cóż to przecież tanie l;inie, tanie bilety to i opieka byle jaka.

 • bromba_bez_glusia

  Oceniono 8 razy 4

  A przed chwilą do TVN-u dzwoniła jakaś kobieta i mówiła, że jest ich tam nadal większa grupa, dużo większa niż 4 osoby, konsulat nie udzielił żadnej pomocy. Siedzą pod jakimś namiotem który ustawiła służba lotniska.
  I to jest kuzwa przerażające. Utrzymujemy jakichś żłobów na placówkach zagranicznych, którzy mają w dupie tych którzy ich utrzymują i którym mają psi obowiązek pomóc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje