Opozycjoniści: Assad uciekł z Damaszku i szykuje odwet

19.07.2012 10:28
Zdjęcie satelitarne pokazujące okolice Damaszku 18 lipca 2012, w dniu samobójczego ataku w biurze bezpieczeństwa narodowego.

Zdjęcie satelitarne pokazujące okolice Damaszku 18 lipca 2012, w dniu samobójczego ataku w biurze bezpieczeństwa narodowego. (AP Photo/DigitalGlobe)

Syryjski prezydent Bashar al-Assad uciekł ze stolicy Syrii po środowym zamachu. Zatrzymał się w nadmorskim mieście Latakia, skąd dowodzi operacjami przeciwko zabójcom syryjskich oficerów - donoszą opozycjoniści.
Assad nie występował publicznie od czasu środowego zamachu w Damaszku, do którego doszło podczas spotkania ministrów w biurze bezpieczeństwa narodowego. Wśród zabitych są, m.in. minister spraw wewnętrznych, szef syryjskiego wywiadu oraz szwagier prezydenta Syrii - Assef Shawkat.

Ponadto we wczorajszych walkach zginęło 214 osób - 124 cywilów, 62 prorządowych żołnierzy oraz 28 rebeliantów - donosi syryjska organizacja pozarządowa. Działacze opozycji twierdzą, że w wyniku środowego ataku w stolicy doszło także do masowych dezercji. Miasto od pięciu dni jest areną wyjątkowo krwawych starć pomiędzy armią a rebeliantami z opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej. Chcą oni przeprowadzić "batalię na rzecz wyzwolenia" Damaszku spod reżimu Assada.

Trwają walki zbrojne w okolicach Damaszku. Opozycjoniści przyznali się dziś do zestrzelenia helikoptera i unieruchomienia trzech pojazdów wojskowych.

Nie ma pewności, czy Assad dotarł do Latakii przed czy po ataku w biurze bezpieczeństwa narodowego. Nie wiadomo także, gdzie przebywa jego żona i trójka dzieci.

Zobacz także
Komentarze (114)
Zaloguj się
 • frank1947

  Oceniono 3 razy -1

  Czego jeszcze nie "wymysli" ta "wolna europa" .. jak daleko mozna sie posunac z klamstwem ... a tak na marginesie to kto to roznosi???
  Don't bother, the White House isn't going to pay you for this ..

 • pedersdorfer

  Oceniono 10 razy 4

  Skąd opozycja ma tak skuteczną broń i wyszkolonych rebeliantów.Kto właściwie sieje tam terroryzm,NIe wieże że ta opozycja była tak skuteczna ,są tam najemnicy dobrze zaprawieni w walkach są to najemnicy Syjonistów ,agenci wywiadów CIA ,Angli ,francji ,ciekawe czy nie ma tam naszego GROMU.Terroryści z Syjonistyczni rospentali w Syrii ten konflikt po zlikwidowaniu Husejna Kadafiego teraz kolej na Syrie ,to jest zgodne z planem Syjonistów z USA po Syrii bedzie iran .To są Bestie końca Świata.

 • 1jastrzombek

  Oceniono 9 razy -1

  jak widać Kadafi już szykuje sziszę którą wkrótce zapali z Asadem w piekle....do towarzystwa już mają Husajna i Arafata...

 • mungodly

  Oceniono 20 razy 4

  Bardzo prosze o poprawne nazywanie sprawcow samobojczych zamachow bombowych w Syrii: to nie "opozycjonisci", tylko terrorysci i najemni bandyci. Czy autora zamachow w Burghas ktos nazywa opozycjonista albo manifestantem przeciw krwawemu rezimowi Izraela?

 • todeskult

  Oceniono 12 razy 4

  Tzw. "demokraci" w krajach arabskich to fundamentaliści islamscy którzy po ew. zwycięstwie wprowadzą szariat, więc z demokracją tyle mają wspólnego co osioł z wyścigami. A dyktatorzy w tych krajach, woszem są surowi i brutalni, ale trzymają ten islamski motłoch za pysk. Tak było w Iraku, w Egipcie i w Libii. A w CIA i Pentagonie zacierają łapki bo będą mieli dużo roboty oraz dużo miliardów $ które wydrą od amerykańskiego podatnika na "wojnę z terroryzmem".

 • pismaki_klamia

  Oceniono 15 razy -3

  Brawo Turcy ! "Turks attack U.S. soldiers in southwestern Turkey"

  news.xinhuanet.com/english/world/2012-07/18/c_131723526.htm

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 18 razy 0

  Jaka jest roznica miedzy dobrym i zlym terroryzmem? Dobry terroryzm to zamach w Damaszku. Zly terroryzm to zamach w Burgas.

 • chajro

  Oceniono 12 razy 0

  Trochę się pobawi w kotka i myszkę aż go w końcu ustrzelą. Nie cały kontyngent uzbrojenia sprzedany, więc się nie spieszą.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 26 razy 10

  Eskalacja przemocy przez bandytów sterowanych przez Zachód oraz ich zakłamanej propagandy mają zawsze miejsce przed posiedzeniami i rezolucjami RB ONZ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje