Eksperci o zamachu w Burgas: terroryści mogli liczyć na zaskoczenie

18.07.2012 21:01
Bomba wybuchła w autobusie, do którego wsiadali turyści

Bomba wybuchła w autobusie, do którego wsiadali turyści (Fot. STRINGER REUTERS)

Bułgaria nie kojarzy się z krajami najbardziej zagrożonymi terroryzmem, organizatorzy zamachu w Burgas mogli liczyć na element zaskoczenia i mniejszą czujność służb - oceniają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
- W Bułgarii do tej pory nie dochodziło do zamachów, nie znajdowała się ona na liście celów organizacji terrorystycznych. Jeśli potwierdzi się informacja, że poszkodowani są obywatelami Izraela, będzie to potwierdzeniem deklaracji, które widać na forach internetowych ugrupowań terrorystycznych - że cele związane z Izraelem będą atakowane na całym świecie - powiedział Krzysztof Liedel z departamentu prawa i bezpieczeństwa pozamilitarnego BBN.

Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas przyznał, że Bułgaria do tej pory nie kojarzyła się opinii publicznej z zagrożeniem terrorystycznym. Podkreślił jednak, że uwagi analityków nie uszedł fakt, iż w tym roku izraelskie służby udaremniły podobny zamach w autobusie jadącym z Turcji do Bułgarii.

Mafia finansowała terrorystów?

Obaj specjaliści zwrócili uwagę, że wobec Bułgarii wysuwano zarzut finansowania ugrupowań terrorystycznych za pośrednictwem tamtejszych banków pieniędzmi z przemytu narkotyków. Zdaniem Liedla "niewykluczone, że wybór miejsca zamachu miał związek z tym mechanizmem". - Od 2008 roku Izrael wprost wysuwał zarzuty dotyczące finansowania organizacji terrorystycznych, głównie Hezbollahu, pieniędzmi z przemytu narkotyków za pośrednictwem bułgarskich banków - powiedział Cieślak.

Liedel podkreślił, że turyści z Izraela w zorganizowanych grupach podróżują z ochroną, dlatego podłożenie ładunku jest dużo trudniejsze niż np. zamach przez wmieszanie się w tłum. - Biorąc pod uwagę liczbę ofiar, może się potwierdzić, że był to atak samobójczy - ocenił Liedel.

Bułgaria: łatwy cel

Cieślak zwrócił uwagę, że przyjeżdżający z Izraela turyści "przywieźli ze sobą własny bagaż zagrożeń".- Bułgaria, tak jak Polska, to jeden z krajów nienależących do szczególnie zagrożonych terroryzmem, z drugiej strony organizatorzy zamachu mogli dzięki temu liczyć na element zaskoczenia i mniejszą aktywność służb niż w krajach codziennie narażonych na zamachy - powiedział Liedel.

Również Cieślak ocenił, że "Bułgaria jest celem, który łatwiej zaatakować niż kraje, które mają codzienne, ciężkie doświadczenia z terroryzmem". "- Trudniej byłoby przeprowadzić taki atak w USA, Bułgaria okazała się nieco łatwiejszym teatrem - dodał.

Co najmniej pięć osób zginęło w środę w eksplozji autobusu z izraelskimi turystami na lotnisku w Burgas nad Morzem Czarnym. Do szpitala przewieziono 27 rannych, stan trzech z nich określono jako ciężki. Według władz wybuch był skutkiem zamachu. Lotnisko w Burgas zamknięto, a wszystkie loty przekierowano do Warny.

Zobacz także
Komentarze (90)
Zaloguj się
 • zaanawetprzeciw_2.0

  0

  Free Meal!
  Free Drinks!
  Unique atmosphere :D

  edge.liveleak.com/80281E/s/s/19/media19/2012/Jul/19/LiveLeak-dot-com-667cc2ea3838-0000025775.jpg?d5e8cc8eccfb6039332f41f6249e92b06c91b4db65f5e99818bad394444dd2d25eef&ec_rate=300

 • radon13

  0

  Iran mial powód, niewatpliwie zamachy w Iranie mogły byc organizowane przez Izrael i mieli sie za nie mscić. Ale trudno powiedziec, trzeba miec dowód kto to byl , skąd przyjechał. Jak widać Turcja w Europie to błąd.

 • bombel1967

  Oceniono 4 razy 0

  ŻYDKI POWINI WIEDZIEĆ, ŻE ŚWIAT ICH NIENAWIDZI...WSZYSCY JESTEŚMY ANTYSEMITAMI, BO JESTEŚCIE ŹLI OD TYSIĘCY LAT...

 • mazurek1952

  Oceniono 8 razy 2

  Żydzi to taki wspaniały naród. A nigdzie ich nie lubią. Coś w tym jest, prawda?

 • metenburg

  Oceniono 6 razy 0

  Cos strasznie bialo i blado wyglada na tym nagraniu ow Iranski terrorysta. No ale skoro US-wierchuszka do spolki z Izraelskim naczalstwem mowia swiatu calemu ze to wina Iranu to nie pozostaje nic tylko w to uwierzyc. Wspolczuje tym turystom i rodzinom ich dzieci. Moze by tak zbiorowy pozew przeciwko rzadowi Netanyahu za warcholstwo polityki zagranicznej a tym samym za narazanie wlasnych obywateli gziekolwiek na swiecie.

 • critto

  Oceniono 9 razy 3

  A skąd Izrael wie, że to Iran? Równie dobrze można by zasugerować, że to robota izraelskich służb specjalnych, mająca usprawiedliwić napaść na Iran. O prowokacji gliwickiej zapomnieli? Nie twierdzę, że tak jest, ale przecież nie jest to wykluczone, tak samo jak ingerencja udział innych państw lub organizacji, np. Al Kaidy, która raczej nie cieszy się w Iranie sympatią (jako banda sunnickich fanatyków - w kraju szyitów raczej nie będzie mile widziana).

 • blue911

  Oceniono 9 razy 5

  Elity wyznaczyly Romney'a zeby zostal prezydentem ,bo trzeba przekierowac nowe miliardy dolarow na spanikowana zbrojeniowke,bo biedaki sie nudza i nie maja do kogo strzelac. Poleje sie krew i to niedlugo,bo pokoj pewnym ludziom przeszkadza. Bardzo przeszkadza. Chca wojny wiec ludzkosc urzadzi im wojne....To juz nie lata 1960-te ,ze swiat dalo sie latwo oglupic.

 • galnospoke

  Oceniono 6 razy 2

  To ja jestem lepszy od ekspertow bo spodziewalem sie w tym roku czegos podobnego. Obstawialem marzec-kwiecien, no - troche sie pomylilem. To kiedy atak na Iran? Znow jako nie-ekspert obstawiam, ze po uspokojeniu sie sytuacji w Syrii.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 12 razy 2

  Chcecie znaleźć zleceniodawców zamachu to szukajcie w Mossadzie Żydowska bezpieka to mordercy gotowi zabijać nawet własnych obywateli w imię tak zwanych wyższych celów Izrael ma tera pretekst do rozprawy z Iranem i to czy są dowody na budowe przez Persów broni atomowej nie ma już żadnego znaczenia Chociaż jeden zamach to troche mało więc można się spodziewać kolejnych prowokacji które mają doprowadzić do bombardowań a najlepiej do ostatecznego rozwiązania kwestii irańskiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje