Eksperci o zamachu w Burgas: terroryści mogli liczyć na zaskoczenie

18.07.2012 21:01
Bomba wybuchła w autobusie, do którego wsiadali turyści

Bomba wybuchła w autobusie, do którego wsiadali turyści (Fot. STRINGER REUTERS)

Bułgaria nie kojarzy się z krajami najbardziej zagrożonymi terroryzmem, organizatorzy zamachu w Burgas mogli liczyć na element zaskoczenia i mniejszą czujność służb - oceniają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
- W Bułgarii do tej pory nie dochodziło do zamachów, nie znajdowała się ona na liście celów organizacji terrorystycznych. Jeśli potwierdzi się informacja, że poszkodowani są obywatelami Izraela, będzie to potwierdzeniem deklaracji, które widać na forach internetowych ugrupowań terrorystycznych - że cele związane z Izraelem będą atakowane na całym świecie - powiedział Krzysztof Liedel z departamentu prawa i bezpieczeństwa pozamilitarnego BBN.

Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas przyznał, że Bułgaria do tej pory nie kojarzyła się opinii publicznej z zagrożeniem terrorystycznym. Podkreślił jednak, że uwagi analityków nie uszedł fakt, iż w tym roku izraelskie służby udaremniły podobny zamach w autobusie jadącym z Turcji do Bułgarii.

Mafia finansowała terrorystów?

Obaj specjaliści zwrócili uwagę, że wobec Bułgarii wysuwano zarzut finansowania ugrupowań terrorystycznych za pośrednictwem tamtejszych banków pieniędzmi z przemytu narkotyków. Zdaniem Liedla "niewykluczone, że wybór miejsca zamachu miał związek z tym mechanizmem". - Od 2008 roku Izrael wprost wysuwał zarzuty dotyczące finansowania organizacji terrorystycznych, głównie Hezbollahu, pieniędzmi z przemytu narkotyków za pośrednictwem bułgarskich banków - powiedział Cieślak.

Liedel podkreślił, że turyści z Izraela w zorganizowanych grupach podróżują z ochroną, dlatego podłożenie ładunku jest dużo trudniejsze niż np. zamach przez wmieszanie się w tłum. - Biorąc pod uwagę liczbę ofiar, może się potwierdzić, że był to atak samobójczy - ocenił Liedel.

Bułgaria: łatwy cel

Cieślak zwrócił uwagę, że przyjeżdżający z Izraela turyści "przywieźli ze sobą własny bagaż zagrożeń".- Bułgaria, tak jak Polska, to jeden z krajów nienależących do szczególnie zagrożonych terroryzmem, z drugiej strony organizatorzy zamachu mogli dzięki temu liczyć na element zaskoczenia i mniejszą aktywność służb niż w krajach codziennie narażonych na zamachy - powiedział Liedel.

Również Cieślak ocenił, że "Bułgaria jest celem, który łatwiej zaatakować niż kraje, które mają codzienne, ciężkie doświadczenia z terroryzmem". "- Trudniej byłoby przeprowadzić taki atak w USA, Bułgaria okazała się nieco łatwiejszym teatrem - dodał.

Co najmniej pięć osób zginęło w środę w eksplozji autobusu z izraelskimi turystami na lotnisku w Burgas nad Morzem Czarnym. Do szpitala przewieziono 27 rannych, stan trzech z nich określono jako ciężki. Według władz wybuch był skutkiem zamachu. Lotnisko w Burgas zamknięto, a wszystkie loty przekierowano do Warny.

Zobacz także
Komentarze (90)
Eksperci o zamachu w Burgas: terroryści mogli liczyć na zaskoczenie
Zaloguj się
 • czarnybaran1

  Oceniono 22 razy 12

  Tylko Izrael może realnie skorzystać na takim zamachu bo:
  1. uzasadnia i podtrzymuje paranoję obywateli Izraela;
  2. daje tymczasowe emocjonalne społeczne zielone światło do ataku na dowolnie wyimaginowany cel ( bo eksperci są pewni, że to Iran, a jestem prawie pewien, że za tym stoją ci właśnie eksperci) zanim wyjdzie na jaw, że nie można ustalić kto za tym stoi, a tak na serio to stoją sami poszkodowani. Bo to się bardzo opłaca tylko ich zbetonionemu rządowi, chcącemu utrzymać paranoję i lęk w obywatelskich łbach. Oczywiście tylko dalsze opłacanie wojny i zbrojenia są jedynym wyjściem z sytuacji.
  3. podtrzymuje bełkotliwy mit antysemityzmu i cokolwiek by się nie stało oczernia islam, tak jakby żydzi również nie mieli własnych ekstremistów palących meczety...

  Nie wiem dla kogo ta szopka jest bardziej skierowana. Do społ zachodniego czy dla Izraelskiego...
  A, że zginęło trochę ludzi, no cóż, cel uświęca środki, statystycznie to prawie nic. Podłe ścierwa.

  Co takim aktem mógł by osiągnąć Iran? Co hezbollah? Nic.
  Do Iranu to nawet nie podobne... heheh, ależ syf....

 • czarnybaran1

  Oceniono 19 razy 11

  Jaki Iran? Ludzie?
  Netanjachu wysadził własnych wyborców i to w końcu wypłynie, albo i nie wypłynie.
  Stwarzanie pretekstu do wojny. Syf, śmierdzi na 1000 kilometrów.

 • the_qwert

  Oceniono 17 razy 11

  Pewnie że nie Iran to zorganizował. Bo zamachu dokonał samobójca, a nie wyszkolony zabójca, bo Iran by zamordował kogoś ważnego, a nie turystów. Bo to Izrael szuka pretekstu do napadnięcia na Iran, a podejrzenia o produkcję wzbogaconego uranu im tego nie dają.
  Cyrki to dopiero będą na olimpiadzie w Londynie... .

 • katolik_polski1

  Oceniono 17 razy 11

  Izrael szuka na sile pretekstu do wojny z Persami .
  Polska juz chyba na tyle wyciagnela wnioski z Iraku i Afganistanu ,
  ze nie beda sie wiecej mieszac w konflikty obcych panstw.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 18 razy 10

  Chyba jest to jedyny portal, gdzie tak duża część artykułów nt. Izraela ma zablokowane komentarze.

  Wypowiedź bandyty i zbrodniarza Bibiego Nietegochuja obciążająca Iran jest tak absurdalna, że trzeba się zastanowić, czy ten człowiek nie jest chory umysłowo. Wygląda na szaleńca, ktory dla urzeczywistnienia wizji "Wielkiego Izraela" jest gotów przekroczyć wszelkie granice.

  Szybkość i szczegółowość wyjaśnień Izraela, kto stoi za zamachem już nie dziwi, bo jest to typowe prowokacji "fałszywej flagi", że winni są już znani zanim opadnie kurz. Oczywiście nikt przyzdrowych zmysłach nie wierzy w te brednie zwłaszcza, że syjoniści są znani z mordowania niewinnych nie tylko obcych, ale i współplemieńców aby tylko za wszelką cenę osiągnąć swój cel.

  Ta grupa się jednak wkrótce doigra bo świat ma dość ich perfidnych gier i zbrodni.

  !!! RĘCE PRECZ OD IRANU !!!

 • pismaki_klamia

  Oceniono 11 razy 7

  A co tam z zamachem na ambasadora Saudów w USA, za którym rzekomo stał Iran parę miesięcy temu ?

  Albo z kolejną ściemą obciażającą Iran w Azji nie tak dawno temu, kiedy to bydlę Benjamin też darło mordę ?

 • katolik_polski1

  Oceniono 12 razy 6

  Jaki bedzie scenariusz ?
  Izrael podpali caly Bliski Wschod + wszystkie panstwa muzulmanskie .
  Byc moze beda mieli z poczatku sukcesy militarne we wspolpracy z USA ,
  ale to sie szybko zmieni .
  Pakistan posiada takze arsenal atomowy .
  Dla Polski najlepsza bedzie metoda strusia .
  Leb w piasek i nic nie widziec i nie slyszec :)

 • blue911

  Oceniono 9 razy 5

  Elity wyznaczyly Romney'a zeby zostal prezydentem ,bo trzeba przekierowac nowe miliardy dolarow na spanikowana zbrojeniowke,bo biedaki sie nudza i nie maja do kogo strzelac. Poleje sie krew i to niedlugo,bo pokoj pewnym ludziom przeszkadza. Bardzo przeszkadza. Chca wojny wiec ludzkosc urzadzi im wojne....To juz nie lata 1960-te ,ze swiat dalo sie latwo oglupic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje