Taśmy PSL. "Sawicki i koledzy byli zbyt chciwi" [KOMENTARZE]

18.07.2012 17:14
Władysław Łukasik rozmawia z Władysławem Serafinem

Władysław Łukasik rozmawia z Władysławem Serafinem (Fot. za Gazetą Wyborczą)

Minister Sawicki zdymisjonowany - to pierwszy efekt afery taśmowej PSL. Od nagranej rozmowy do opublikowania nagrania minęło pół roku, więc ujawnienie na pewno nie jest przypadkowe. Afera zbiega się z kampanią wyborczą w PSL i tym, że ktoś mógł chcieć osłabić kontrkandydata Waldemara Pawlaka.
Tusk jako minister rolnictwa. "Oj nakosi się latoś, nakosi" [BLOG]

- Był to przejaw wewnętrznej czarnej propagandy tych, którzy postawili w PSL na stare kierownictwo i nie chcieli eksperymentować z Sawickim. Być może właśnie dlatego, że Sawicki i jego koledzy byli zbyt chciwi. Może starym peeselowskim zwyczajem trzeba te stanowiska obsadzać ostrożniej i wyciągać państwową kasę z większą grację. Może tego nie potrafił tego Sawicki i ktoś w PSL postawił na sprawdzonego konia - mówi politolog dr Wojciech Jabłoński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Afera wzmocni Pawlaka

Analitycy sceny politycznej są zgodni, że "afera taśmowa" wzmocni szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Sawicki do końca mówił, że nie zamierza startować w wyborach na szefa Stronnictwa, ale wtajemniczeni mówili, że po cichu liczy szable i w ostatniej chwili zgłosi swój udział, gdy przekona się, że ma szanse. Pawlak absolutnie będzie numerem jeden i nikt mu nie zagrozi w żaden sposób - mówiła na antenie TOK FM dziennikarka Gazety Wyborczej Krystyna Naszkowska.

- Piechociński mu nie zagrozi? - pytał Maciej Głogowski. - Nie. No nie żartujmy - odpowiedziała Naszkowska. - Zobaczymy, kto zostanie ministrem rolnictwa. To bardzo ważne z punktu widzenia Pawlaka - dodaje.

"Odium afery spada na Sawickiego"

To dopiero początek rozgrywki w Polskim Stronnictwie Ludowym. Nowy minister rolnictwa zrobi porządek z ludźmi Sawickiego w resorcie. - Jeżeli zostanie ktoś bliski Pawlakowi, a tak możemy domniemywać, to Sawicki straci to swoje oparcie, które jeszcze ma - mówi Krystyna Naszkowska. - Odium afery spada na Sawickiego, na to, że niektórym ludziom pozwolił na zbyt wiele, a nie na Pawlaka. Pawlak teraz milczy, nie broni Sawickiego - dodaje.

- O tym, co było na taśmach, wiemy od lat, ale afera jest dlatego, że jest zgoda całej sceny politycznej prawa do lewa, na to, że PSL jest partią, której trzeba płacić stołkami. I nie ma co do tego zastrzeżeń, to już stało się normą, że PSL jest partią totalnie bezideową, która idzie tylko i wyłącznie po stanowiska, więc ta afera w świecie politycznym budzi umiarkowane oburzenie. Ten, kto oburza się, ten wypada sztucznie - mówi Jabłoński.

- Przyjęła się pewna norma, zła norma polityczno-moralna. Teraz ta afera nie może służyć niczemu innemu poza wykorzystywaniem hipokryzji samych PSL-owców do tego, by zostać przy starym kierownictwie. By zakrzyknąć "łapaj złodzieja" - dodaje.

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • india.wr

  Oceniono 2 razy 2

  Wszyscy ludzie władzy wiedzą o tych praktykach w ministerstwach, spółkach skarbu państwa, dostaja raporty NIK i sami nie są ślepi ... a puki afera nie wyjdzie na jaw udają, ze nic nie wiedzą.

  Jakże zdegenerowana jest polska klasa polityczna!

 • wasyl_wasylis

  Oceniono 6 razy 4

  Mój przedmówca ma rację. Dwa słowa: k....m....
  prawdziwy problem jest taki: ktoś to widział, wiedział i tolerował bardzo długo.
  Nie mówię o politykach, wszak ryba gnije od głowy. Ale szanowni wyborcy? Czy zgadzamy się na taką "normę" w naszym kraju?
  Od lat 30 mieszkam w Szwecji. Nie wiem czy szwedzcy politycy nie kradną, ale na pewno lepiej im patrzą na ręce.

 • pacze1950

  Oceniono 7 razy 7

  to znaczy że chciwi są wszyscy a oni byli za bardzo chciwi-paranoja!

 • zyks

  Oceniono 6 razy 6

  "Afera wzmocni Pawlaka", twierdzą "analitycy". Durnie. Do końca roku Pawlaka nie będzie. Nazundził sie i starczy. Pod murem go nie postawią, no nie. W PSL/ZSL jest nomenklatura i karuzela, jak w PZPR - ambasador w Mongolii. Swojego się nie niszczy. Coś mu tam dadzą. :))

 • lodzermensz1

  Oceniono 12 razy 8

  Pewnie za to co napiszę dostanę sporo minusów, ale...
  Sporo jeżdżę po kraju. Od czasu do czasu spotykam rozmaitych wójtów, burmistrzów i innych lokalnych oficjeli na poziomie gmin - wiejskich lub małomiasteczkowych. I napiszę jedno: ich uczciwość i pracowitość nie ma wiele wspólnego z partyjną przynależnością. Część z nich do żadnych partii nie należy. Ci którzy należą i sensownie pracują dla swoich wyborców wcale nie rzadko bywają z PSL. Spotkałem mendy z PIS i genialnych ludzi z PSL (i na odwrót). Nie wiem czy w urzędach pozatrudniali swoje pociotki, ale widziałem nie raz jak w zapuszczonej po-pegeerowskiej gminie powstają chodniki, drogi, oczyszczalnie ścieków, kanalizacje. I stał za tym facio z PSL, o której to partii pan komentator mówi, że niemal z definicji jest złodziejska.
  Chcę być dobrze zrozumiany - nic mnie z PSL nie łączy. Uważam, że na poziomie centralnym to mendziarska partia. Ale na dole to różnie bardzo wygląda.

 • henryk55ok

  Oceniono 4 razy 2

  chciwość to mało powiedziane.Gdyby tak jeden z drugim zastanowili sie przez moment i pomysleli o tym,ze sa ludzie,ktorzy za 700 PLN musza przezyc caly miesiąc.Nie maja jednak na to czasu.Zajmuja sie sprawami waznego rolnictwa.Sprawami wagi panstwowej.W niedziele na tace dają całe 10 PLN.Pracują ponad siły.Do dyspozycji mają dziennie około 500 PLN,a jak nie maja rodziny to nawet 1000 PLN.Tyle telefonow dziennie,ze nawet zjeść nie ma czasu.O kazdego trzeba sie zatroszczyć,,oddzwonic nawet czasami itp.W Grecji bylo by lepiej,gdyby sie wzieli do pracy.Miliarderow nie powinno byc na swiecie.Bogaci nie potrafią sie dzielic.My sie dopiero dorabiamy,doganiamy zachod.Rządzimy jak umiemy.Prawie wszystko na mojej głowie,,i to za jakies tam pieniadze.

 • zyks

  Oceniono 3 razy 3

  "Analitycy sceny politycznej są zgodni, że "afera taśmowa" wzmocni szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego."
  Kury wam szcz... prowadzić, a nie "analizować", Panie i Panowie "analitycy". Pawlak - Żelazna Maska się z tego nie wywinie, choć na początku będzie to tak wyglądało. Nazundził się juz, nazundził, i starczy. Poczekajcie pół roku.
  NB. : bełkot (prawie) wszelkich "analityków" w mediach jest obezwłaniający :))) Pieprzą, jak potłuczeni, z takimi mądrymi minkami... Czy ktoś wie, ile oni biorą za te występy?

 • lava71

  Oceniono 4 razy 2

  ZŁODZIEJE !!!!
  ZŁODZIEJE !!!!
  ZŁODZIEJE !!!!
  ZŁODZIEJE !!!!
  ZŁODZIEJE !!!!

  To dlatego ciemna masa będzie zapieprzać za miskę kartofli do 67 roku.

  ABY ZŁODZIEJOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje