Faktura na 110 złotych za wpis do "Krajowego Rejestru". To prywatna firma

Zaraz po rejestracji firmy nasz czytelnik otrzymał opiewający na 110 złotych rachunek z Krajowego Rejestru Informacji o Pracodawcach. Pismo wyglądało na oficjalne. Jednak "Krajowy Rejestr" to prywatna firma, rachunek to "oferta handlowa", a adres firmy to skrzynka pocztowa.
- Niedawno założyłem działalność gospodarczą i zaraz po rejestracji w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej otrzymałem pismo i fakturę na 110 zł z Krajowego Rejestru Informacji o Pracodawcach. Pismo wygląda jak jakieś oficjalne i początkowo chciałem zapłacić, ale potem skontaktowałem się z księgową, która stwierdziła, że w żadnym wypadku nie mam tego płacić, bo to prywatna firma i ktoś po prostu chce zbijać kasę na naiwnych początkujących przedsiębiorcach, którzy na każde urzędowe pismo nerwowo reagują i wolą zapłacić, bo nie do końca znają realia biznesu - mówi pan Marek, który wysłał na Alert24 informację o firmie.

"To oferta handlowa"

Pan Marek nie zapłacił 110 zł za wpis do tajemniczego rejestru. Dzwonimy pod numer wskazany pod fakturą jako osoba, która dostała takie pismo. Prawdopodobnie następuje przekierowanie numeru stacjonarnego na telefon komórkowy, bo mężczyzna, który odbiera telefon, jest na ulicy.

- Czy ta forma przesyłania faktury za wpis do tajemniczego Krajowego Rejestru Informacji o Pracodawcach nie jest formą wyłudzenia gotówki od naiwnych? - pytamy.

- To przesłana jedynie oferta handlowa. Jesteśmy nowo otwartą bazą firm w internecie, wpis i opłata są jednorazowe. W zamian za to oferujemy reklamę w internecie. Jaką? Już mężczyzna dokładnie nie potrafił sprecyzować. Ma chodzić o banery na stronach www. Strona KRIOP jest praktycznie pusta - zawiera "katalog firm", jednak nie ma w nim żadnych wpisów.

Numery NIP i Regon na przesłanych pismach należą do Alessandro G. W sieci znajdujemy inne należące do niego firmy - sprzątającą, sprzedającą niekrojony tytoń bez akcyzy, a także "oferującą towarzystwo pań" i pożyczki.

Adres na fakturze to skrzynka pocztowa

Mężczyzna, który odebrał infolinię KRIOP, mówił, że żadna umowa nie jest konieczna, dlatego nie trzeba jechać do jakiegokolwiek biura, które wg dokumentów ma mieścić się przy Pięknej 24. W Warszawie nie ma budynku z takim adresem. Piękna 24/26 to okazały biurowiec, gdzie mieszczą się firmy, kancelarie adwokackie i notarialne. Obok, także pod numerem 24/26, jest Prywatna Szkoła Żeńska im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Ochroniarze w obydwu budynkach nigdy nie słyszeli o Krajowym Rejestrze Informacji o Pracodawcach.

- Pierwsze słyszę - mówi ochroniarz w budynku Piękna 24/26.

Dzwonimy pod podany numer, już jako dziennikarze gazeta.pl - odbierający telefon mężczyzna potwierdza, że firma fizycznie nie znajduje się na ulicy Pięknej 24. - Pod tym adresem znajduje się skrytka pocztowa w firmie, wynajmującej wirtualne biura. Nasza fizyczna siedziba znajduje się w Suwałkach - mówi. Potwierdza, że jej właścicielem jest Alessandro G.

Pracownik Krajowego Rejestru Informacji o Pracodawcach poinformował po raz kolejny, że wysyłane do przedsiębiorców faktury są tylko ofertą handlową, a wpis do Rejestru jest fakultatywny. Ta informacja znajduje się także pod rachunkiem wysyłanym firmom - bardzo małym drukiem.

Podobne oferty były już wcześniej

Bardzo podobną działalność opisywaliśmy już w zeszłym roku - rachunki na kwotę 115 złotych wysyłał wtedy "Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców". Wtedy oświadczenie wydał kielecki urząd miasta. "Rekomendujemy pozostanie bezczynnym i niedokonywanie żadnych opłat" - napisali urzędnicy.

Komentarze (67)
Faktura na 110 złotych za wpis do "Krajowego Rejestru". To prywatna firma
Zaloguj się
 • spluwa-orginal

  Oceniono 42 razy 34

  Alessandro ,my w Polsce nie potrzebujemy jeszcze jednej mafii.
  KK nam wystarczy.

 • marsyas

  Oceniono 29 razy 27

  Dlaczego "Alessandro G."? Dlaczego nie ma nazwiska? Czy już mu postawiono zarzuty? Przecież to przedsiębiorca, a nie osoba prywatna, tu nie ma żadnej ochrony danych osobowych, skoro mowa o jego biznesie.

 • 1-mark-adams

  Oceniono 19 razy 19

  Pozostawanie bezczynnym to błąd. Można gościa oskarżyć o przestępstwa skarbowe. Wystawia kolejne faktury, numerowane. Jeżeli ich nie księguje - popełnia przestępstwo. Jeżeli księguje , a większość nie płaci - to nie odprowadza podatków - popełnia przestępstwo. Jeżeli odprowadza podatki - to skąd miał pieniądze?
  Jeżeli z niewiadomego źródła - to "pierze brudne pieniądze" - popełnia przestępstwo.
  Pytam ; dlaczego wymiar sprawiedliwości potrafiący ścigać emerytkę z punktu ksero za 100 zł, nie potrafi ścigać takiej przewały.
  Ps. Jak ktoś ma kontakt ze skarbówką to może przesłąć te sugestie.

 • nonieee

  Oceniono 19 razy 19

  Zwykłe oszustwo a nie reklama.
  Niech się tym prokuratura zajmie.
  A posłowie niech zaczną uchwalać sensowne ustawy a nie sterty bzdurnych przepisów.

 • kingstonny

  Oceniono 17 razy 13

  Oczywiscie, wszyscy jak zwykle sa anonimowi. Czy to tajemnica panstwowa do kogo naleza te szemrane firmy??? To jest dopiero walka o dobro spoleczenstwa!! To jest dopiero walka o wyzszy cel. Wstyd z kretesem, Gazeto.

 • prowirus

  Oceniono 12 razy 12

  Znam temat, jak otworzyłem własną działalność gospodarczą, to przyszło mi to samo pismo. Szukają naiwniaków i powinno być to bardzo mocno karane, bo to się nazywa wyłudzanie pieniędzy.

 • tom.plamka

  Oceniono 12 razy 12

  Dostałem takie coś od nich i od razu wywaliłem. Wystarczy przeczytać że to jakaś spółka.
  Nie mogę tego zrozumieć dlaczego tacy OSZUŚCI bezkarnie sobie działają. Prokuratura już dawno powinna dobrać się im do dupy.
  Podobnie jest z bankami. Pisemek i rachunków nie wysyłają ale nękają co chwila telefonami z ofertami o przeniesienie konta firmowego do ich oddziału. To jest spam i takie praktyki powinny być karalne.

 • jgalka

  Oceniono 11 razy 11

  dlaczego tego sie nie sciga z urzedu, to cos jak gra w trzy kubki na bazarach

 • wessling

  Oceniono 11 razy 11

  A może tak ... Krajowy Rejestr Oszustów i Naciągaczy (KROiN) ?
  I Alessandro G na jednym z pierwszych miejsc ?
  Za zupełną darmochę ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX