Dziennikarz oskarżony o kradzież dokumentów z IPN. Grozi mu 8 lat więzienia

18.07.2012 13:53
IPN

IPN (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja)

Dziennikarz Robert W. został oskarżony o wyniesienie z czytelni IPN dokumentów z archiwów służb specjalnych PRL, w tym oryginału zobowiązania do współpracy innej osoby. W. grozi do 8 lat więzienia.
Prokurator pionu śledczego IPN oskarżył W. o to, że w okresie od marca 2010 r. do sierpnia 2010 r. w czytelni IPN w Warszawie usunął z akt przechowywanych w zasobie archiwalnym IPN dziewięć fotografii oraz oryginał zobowiązania do współpracy Andrzeja K. Robert W. korzystał z akt w czytelni w ramach realizacji swego wniosku o udostępnienie dokumentów w celu publikacji materiału prasowego. W tym czasie wyniósł poza siedzibę IPN dokumenty należące do zasobu archiwalnego IPN - ustalił Instytut.

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Nie ujawniono motywu działań W. Miał on tłumaczyć, że chciał skopiować wyniesione dokumenty - które potem zamieścił w internecie.

Na ślad przestępstwa IPN wpadł w ramach wewnętrznych procedur. IPN odzyskał zobowiązanie do współpracy; zdjęć (były to fotografie SB z demonstracji opozycji oraz zdjęcia paszportowe) nie udało się odzyskać.

Art. 54 ustawy o IPN stanowi: "Kto nie będąc do tego uprawnionym, dokumenty lub zapis informacji, podlegające przekazaniu Instytutowi Pamięci (...) lub znajdujące się w archiwum Instytutu, niszczy, ukrywa, uszkadza, usuwa lub zmienia ich zapis, w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia uprawnionej osobie lub instytucji zapoznanie się z nimi albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne gromadzenie lub przekazywanie takich informacji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Przestępstwa takie ściga pion śledczy IPN.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia.

Zobacz także
 • Jan Tomaszewski IPN: Sprawdzimy oświadczenie lustracyjne Tomaszewskiego
Komentarze (113)
Dziennikarz oskarżony o kradzież dokumentów z IPN. Grozi mu 8 lat więzienia
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 43 razy 35

  "...oryginał zobowiązania do współpracy Andrzeja K."
  =======================================
  Trzeci "bliźniak"?

 • zdrufko

  Oceniono 40 razy 32

  a co z Bronisławem W., który też "wyprowadził" pewne dokumenty z IPN? z tego co wiem to ma się dobrze i jest pieszczochem mediów z TVN24 włącznie

 • ruska_trumna

  Oceniono 39 razy 29

  A jak Bronek Wildstein popier..lił listę osób zarejestrowanych przez służby PRL to został uznany za narodowego bohatera. Czyżby ten Robert W. wyniósł nie tą teczkę co trzeba ???

 • syngefco

  Oceniono 30 razy 22

  Do pierdla z dziennikarzyną, ale najpierw niech wyśpiewa na czyje zlecenie pracował.

 • bacowa

  Oceniono 21 razy 19

  a kiedy beknie Wielsthain, Hajke i inni za bezkarne wynoszenie papierów z IPN ich publikowanie?

  ich prywatne zdanie to drugorzędna sprawa, bo prawo ustanowione obowiązuje wszystkich

  i pseudo-kombatantów PRL i klechy i wszystkich pozostałych samozwańczych odnowicieli Narodu

 • leartios

  Oceniono 18 razy 16

  Jak pewien prezes IPN udostępniał pewnej pani za wiadome usługi dokumenty z IPN to niby nic się nie stało. Nawet order dostał od braci.

 • stra-bag

  Oceniono 16 razy 14

  A BRONEK WILDSTEIN W Y K R A D Ł Z IPN WSZYSTKIE NAZWISKA !!!!! I JAKOŚ NIC MU NIE ZROBILI . TRZEBA WIĘC WIEDZIEĆ C O K R A Ś Ć I K I E DY !!!!

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 33 razy 13

  "Dziennikarz Robert W. został oskarżony o wyniesienie z czytelni IPN dokumentów z archiwów służb specjalnych PRL, w tym oryginału zobowiązania do współpracy innej osoby. W. grozi do 8 lat więzienia. "

  Gdyby ukradl 1.4 mln zl to pewnie nic by mu nie grozilo. Na przyszlosc bedzie chlop wiedzial co krasc!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje