Wytropiony na Węgrzech 97-letni zbrodniarz wojenny został zatrzymany

18.07.2012 11:15
Dom, w którym mieszka domniemy zbrodniarz

Dom, w którym mieszka domniemy zbrodniarz (Fot. Bela Szandelszky AP)

Węgierscy prokuratorzy oświadczyli, że zatrzymali Laszlo Csatariego: 97-latka oskarżonego o zbrodnie w czasie drugiej wojny światowej. Miał brać udział w deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz w 1944 r.
W poniedziałek prokuratura poinformowała, że informacje o zbrodniarzu otrzymała jesienią ub.r. i prowadziła w tej sprawie "intensywne śledztwo". Zastępca prokuratora generalnego Jeno Varga przyznał, że Centrum Szymona Wiesenthala przesłało Węgrom dokumenty w tej sprawie już w listopadzie 2011 r. - Zarzucane Csatariemu zbrodnie zostały popełnione w połowie ubiegłego wieku, i to nie tylko na terenie Węgier, poszukiwanie świadków jest niesłychanie trudne i skomplikowane - zastrzegł Varga.

Wypowiedź wiceszefa prokuratury skomentował lider węgierskiej lewicy Attila Mesterhazy, zarzucając węgierskim władzom "opóźnianie śledztwa". - Jak to możliwe, że zbrodniarz wojenny nie otrzymał dotąd wezwania na przesłuchanie? Nie odebrano mu nawet paszportu? - nie krył zdumienia Mesterhazy.

97-letni Csatary znajduje się na jednym z pierwszych miejsc prowadzonej przez Centrum Szymona Wiesenthala listy najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich. Wiosną 1944 r. jako szef policji w słowackich Koszycach, należących wówczas do Węgier, pomagał w przetransportowaniu do Auschwitz 15,7 tys. Żydów. Odegrał też kluczową rolę w deportowaniu 300 Żydów latem 1941 r. na Ukrainę, gdzie zostali zamordowani. W 1997 r. został pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa, opuścił Kanadę i zamieszkał na Węgrzech.

Zobacz także
Komentarze (174)
Zaloguj się
 • mariolablondi

  0

  Prof.gzymek pisał ,ze Żydzi nie odpowiadają za zbrodnie popełnione na Polakach,bo maja "karte łowiecką..
  Ale sezonowa ,czy caloroczną ?

 • mariolablondi

  Oceniono 2 razy 0

  To straszne .
  Goj bral udzial w deportacji zydow .
  Ale jak Żydzi bojów morduja ,rabuja to jest cacy.

 • michaelus_maximus

  Oceniono 14 razy 6

  ja bym bardziej sie cieszyl jaky zatrzymali nataniachu i szarona i ich deportowali do hiszpani.

  sadzenie dziadka, ktory ma 97 lat i pewnie nic nie pamieta, a do tego nie jest nawet do siebie podobny, wiec nikt go nie rozpozna, ani nie pamieta jest zwykla propaganda.

  wszystkich nas obciaza fakt, ze pozwalamy caly czas na zbrodnie w palestynie, bojac sie oskarzen o antysemityzm.

 • mister_max_napierdalator

  Oceniono 10 razy 6

  Ja osobiscie czekam aż do Polski ściągniemy naszych paru " bohaterów" którzy mają swoje za uszami co mnie jakiś węgierski dziadek obchodzi

 • t0maszek44

  Oceniono 13 razy 13

  A taki kat Warszawy - SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth do końca życia pobierał generelską emeryturę. Po zakończeniu wojny władze polskie zażądały od Brytyjczyków i Amerykanów ekstradycji zbrodniarza, jednak zachodni alianci odmówili spełnienia prośby. W grudniu 1951 został on wybrany burmistrzem miasta Westerland. W 1958 wybrano go do landtagu w Szlezwiku-Holsztynie, a po zakończeniu kadencji w 1967 rozpoczął pracę jako prawnik. Mimo licznych wezwań władz polskich do ekstradycji zbrodniarza, władze RFN konsekwentnie odmawiały. Heinz Reinefarth zmarł w 1979 w swojej rezydencji na wyspie Sylt, nigdy nie ponosząc odpowiedzialności za swoje zbrodnie.

 • aprox99

  Oceniono 5 razy 3

  i h...a mu zrobia,chca tylko pokazac jak ten system nie ujal sie za ofiarami a glownie chodzi o to ze paru adwokatow zarobi szmal.co?scigali go 67 lat?za komuny powiesili by go w garazo i to byloby ok

 • misiak-pysiak

  Oceniono 14 razy 6

  Całę życie sobie spokojnie przeżył stary sku...el... Terza to mu już wisi więzienie, pewnie z uwagi na "stan zdrowia" i tak nie będzie siedział

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 14 razy 6

  To naprawde dobre.Pozno zaczeto na pozwolenie komentarzy do tekstu.O dobrych terrorystach w Syrii nie wolno komentowac, widocznie Wyborcza wspiera dzialania niektorych samobojcow terrorystow..Pomoc swoim terrorystomJuz troche pogubiliscie sie w tej nikczemnosci.Zreszta , coraz wiecej ludzi ma dosc Agory i zaklamanej Wyborczej.
  Przegrywacie totalnie.
  Wyborcza ma 2 terroryzmy.Jeden zly, drugi dobry.
  Jeden zbrodniarz to czlowiek honoru, inny to zbrodniarz.
  Do wiadomosci ideologow Wyborczej-obydwaj sa zbrodniarzami.

 • munkela

  Oceniono 10 razy 2

  Ten czlowiek zostal pozbawiony obywatelstwa kanadyjskiego w roku 1997 dobrowolnie opuscil wowczas Kanade i zamieszkal na Wegrzech.

  Pozbawienie obywatelstwa nastepuje wowczas, jezeli osoba NIE urodzona w danym kraju uzyska je , skladajac falszywe zeznania.

  Wjadzajac na teren Wegier musial poslugiwac sie swoim starym, juz niewaznym, paszportem wegierskim
  lub wjechal na teren Wegier jako bezpanstwowiec.

  W obu wypadkach, czlowiek ten podlegal "przeswietleniu" ze wszystkich mozliwych stron.

  Kto i kiedy popelnil blad ? Jakim cudem temu czlowiekowi udalo sie przezyc na terenie Wegier 15 lat niezauwazonym?

  I tu rodzi sie pytanie. Ilu zwolennikow rezimu nazistowskiego mieszka na terenie Wegier?

  Tych Wegier, ktore tak bardzo ostatnio, pokochala polska "prawica".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje