Wytropiony na Węgrzech 97-letni zbrodniarz wojenny został zatrzymany

18.07.2012 11:15
Dom, w którym mieszka domniemy zbrodniarz

Dom, w którym mieszka domniemy zbrodniarz (Fot. Bela Szandelszky AP)

Węgierscy prokuratorzy oświadczyli, że zatrzymali Laszlo Csatariego: 97-latka oskarżonego o zbrodnie w czasie drugiej wojny światowej. Miał brać udział w deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz w 1944 r.
W poniedziałek prokuratura poinformowała, że informacje o zbrodniarzu otrzymała jesienią ub.r. i prowadziła w tej sprawie "intensywne śledztwo". Zastępca prokuratora generalnego Jeno Varga przyznał, że Centrum Szymona Wiesenthala przesłało Węgrom dokumenty w tej sprawie już w listopadzie 2011 r. - Zarzucane Csatariemu zbrodnie zostały popełnione w połowie ubiegłego wieku, i to nie tylko na terenie Węgier, poszukiwanie świadków jest niesłychanie trudne i skomplikowane - zastrzegł Varga.

Wypowiedź wiceszefa prokuratury skomentował lider węgierskiej lewicy Attila Mesterhazy, zarzucając węgierskim władzom "opóźnianie śledztwa". - Jak to możliwe, że zbrodniarz wojenny nie otrzymał dotąd wezwania na przesłuchanie? Nie odebrano mu nawet paszportu? - nie krył zdumienia Mesterhazy.

97-letni Csatary znajduje się na jednym z pierwszych miejsc prowadzonej przez Centrum Szymona Wiesenthala listy najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich. Wiosną 1944 r. jako szef policji w słowackich Koszycach, należących wówczas do Węgier, pomagał w przetransportowaniu do Auschwitz 15,7 tys. Żydów. Odegrał też kluczową rolę w deportowaniu 300 Żydów latem 1941 r. na Ukrainę, gdzie zostali zamordowani. W 1997 r. został pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa, opuścił Kanadę i zamieszkał na Węgrzech.

Zobacz także
Komentarze (174)
Wytropiony na Węgrzech 97-letni zbrodniarz wojenny został zatrzymany
Zaloguj się
 • m012ac

  Oceniono 50 razy 34

  Nie wiem co to jest za prawidłowość,że porządni ludzie żyją stosunkowo krótko a sku...syny do około 90-tki.

 • qwerty-10

  Oceniono 43 razy 23

  Ależ nalezne musię nalezy pod sąd - wyganiał Żydów do Auschwitz. Tylko jedno mnie zastanawia dlaczego nie przejawiacie tego samego - samozaparcia w tropieniu komunistycznych zbrodniarzy,: np. Samuel Morel wlasnoręcznie zastrzelił 200 niemców , kobiety, starców i jakoś spokojnie dożył w Izraelu. To jest wporzadku?.

 • n0e2008

  Oceniono 34 razy 22

  czegoś tu nie rozumiem, 97-latek jest wystarczająco młody i w dobrym zdrowiu żeby mógł być sądzony za zbrodnie sprzed 70 lat, a w Polsce młodsi od niego komunistyczni decydenci są zbyt chorzy by mógł się przeciwko nim toczyć proces?

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 31 razy 17

  Ciekawe, kiedy szwedzcy prokuratorzy zatrzymają Stefana Michnika?

 • kkes

  Oceniono 34 razy 14

  Nie rozumiem. Z jednej strony redakcja Szechtera pieje z zachwytu, że złapano 97 letniego nazistę (i chwała tym co go złapali za to) a z drugiej strony wylewa POmyje na IPN za próby osądzenia i skazania polskich komunistów, którzy mają krew na rękach.

 • t0maszek44

  Oceniono 13 razy 13

  A taki kat Warszawy - SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth do końca życia pobierał generelską emeryturę. Po zakończeniu wojny władze polskie zażądały od Brytyjczyków i Amerykanów ekstradycji zbrodniarza, jednak zachodni alianci odmówili spełnienia prośby. W grudniu 1951 został on wybrany burmistrzem miasta Westerland. W 1958 wybrano go do landtagu w Szlezwiku-Holsztynie, a po zakończeniu kadencji w 1967 rozpoczął pracę jako prawnik. Mimo licznych wezwań władz polskich do ekstradycji zbrodniarza, władze RFN konsekwentnie odmawiały. Heinz Reinefarth zmarł w 1979 w swojej rezydencji na wyspie Sylt, nigdy nie ponosząc odpowiedzialności za swoje zbrodnie.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 39 razy 13

  ale Jaruzelski za stary i zbyt chory :-)
  powinien siedzieć już od 20 lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje