Taśmy PSL. Tusk przyjął dymisję Sawickiego

18.07.2012 10:25

Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencj

Premier Donald Tusk przyjmie dymisję złożoną przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Wniosek znajdzie się na biurku u prezydenta jeszcze w tym tygodniu. - Koalicja PO i PSL będzie pracowała dalej, wyłącznie pod warunkiem, że będzie zgoda koalicjanta na radykalne działania w obrębie tej dziedziny, za którą do tej pory odpowiadał - zaznaczył premier.
- Minister Sawicki złożył na moje ręce dymisję. Spotkałem się dziś rano z ministrem - poinformowałem, że ta dymisja zostanie przyjęta. Jeszcze w tym tygodniu pan prezydent otrzyma od nas ten wniosek na piśmie - oświadczył premier.

Premier będzie sprawował nadzór nad ministerstwem

- Poinformowałem Pawlaka, że jest zdecydowanie za wcześnie na decyzje personalne, jeśli chodzi o następcę Sawickiego - oświadczył Tusk. - Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni będę osobiście sprawował nadzór nad resortem rolnictwa - dodał premier.

- Nie należy spodziewać się mojej decyzji w sprawie ministra rolnictwa, dopóki nie przedstawimy wspólnie z naszym koalicjantem, panem premierem Pawlakiem czytelnych i jednoznacznych reguł postępowania i bardzo precyzyjnego scenariusza działań - i to działań radykalnych - których celem będzie uzdrowienie sytuacji w tym sektorze polskiego rolnictwa, jakim są agencje - wyjaśnił.

Jak mówił Tusk, po aferze w Agencji Rynku Rolnego potrzebne są bardziej energiczne działania we wszystkich agencjach rolnych. - Sprawa, która zbulwersowała Polaków, pokazuje ewidentną potrzebę dużo bardziej energicznych działań, nie tylko nadzorujących i kontrolnych w obrębie agencji rolnych - powiedział premier.

Premier chce też zmienić zasady wynagradzania w spółkach Skarbu Państwa. Będzie o tym rozmawiał z członkami swojej partii i innych klubów parlamentarnych. Przyznał, że w przypadku wymienionych na taśmach sprawy Elewarru nie doszło do złamania prawa. Jednak - zdaniem premiera - nie wystarczy nie być przestępcą, trzeba też umieć zachować się przyzwoicie.

"Elewarr będzie najbardziej prześwietloną spółką"

- Opozycja ma prawo do najostrzejszych, czasem nie do końca adekwatnych do sytuacji, wniosków - powiedział premier, odnosząc się do formułowanych w ostatnich dniach przez partie opozycyjne stanowisk i żądań.

Jak dodał premier, zdaje sobie sprawę, że "w wielu miejscach może dochodzić do - jeśli nie nadużyć - ale do zachowań nieprzyzwoitych". - Nie wystarczy nie być przestępcą, trzeba także umieć zachowywać się przyzwoicie również, jeśli chodzi o sposób wynagradzania swojej pracy i swoich współpracowników w agencjach i spółkach z udziałem Skarbu Państwa - podkreślił Tusk.

Premier Donald Tusk podkreślił, że Elewarr - wymieniony w ujawnionej przez media rozmowie działaczy PSL - w najbliższych dniach "będzie najbardziej prześwietloną spółką, jak tylko można sobie wyobrazić".

Wczoraj Sawicki zapowiedział, że złoży na ręce premiera rezygnację z zajmowanego stanowiska. Decyzja Sawickiego to pokłosie publikacji "Pulsu Biznesu", który ujawnił rozmowy Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych, z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego, na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa. Sawicki ocenił, że w ujawnionej rozmowie znalazły się pomówienia i zaapelował do prokuratury i CBA o szybkie wyjaśnienie sprawy.

Zobacz także
Komentarze (255)
Taśmy PSL. Tusk przyjął dymisję Sawickiego
Zaloguj się
 • nora_syracuse

  Oceniono 44 razy 44

  A czy za dymisją ministra będą dymisje rodziny i "rodziny" w ministerstwie ?

 • kesik001

  Oceniono 45 razy 39

  No bo trzeba uzgodnić jakaś wersję którą "łyknie frajer wyborca".
  No i .....kradniemy daleeeejj;-))))

 • norman67

  Oceniono 38 razy 36

  Samoobrona lepsza niż PSL - mniej kradła. A może teraz Pawlak poda się do dymisji - szef tego całego korupcyjnego cyrku. Niewinne chłopięta z PSL-u;-)

 • amen-666

  Oceniono 32 razy 30

  Pawlak kilka lat temu powiedział publicznie, że nepotyzm jest dla niego zjawiskiem POZYTYWNYM.

  W cywilizowanym kraju natychmiast wyleciałby nie tylko ze stanowiska wicepremiera, ale z polityki w ogóle.

  W kraju rządzonym przez Donalda Tuska ten złodziej nie tylko zachował tekę wicepremiera, ale został po raz drugi koalicjantem partii rządzącej.

 • fjan

  Oceniono 28 razy 26

  Ludzie na leki nie mają a tu Karaiby, Kreta, Casablanka oczywiście za pieniądze ze spółek skarbu państwa. Fajna ta Polska.

 • fjan

  Oceniono 20 razy 20

  71 zł rewaloryzacji emerytom a reszta kasy w kieszeń. No i tak to życie się toczy. To są te wartości wyznawane przez elity polityczne.

 • ccc-bbb

  Oceniono 38 razy 20

  Tusk - doskonały "konserwant" aparatczyków z ZSL/PSL! To dzięki niemu i koalicji PO-PSL aktyw partyjny ZSL/PSL ma się doskonale, usadowiony w KRUS, ARR, ARiMR itp! Biznesmeny z ZSL/PSL mają w sumie 8 lat dostatniego życia za państwowe pieniądze.

  Podziękować Tuskowi - gdyby nie on PSL dawno by "wymarł"! A tak - chłopaki mają się coraz lepiej.

  Andrzej Śmietanko - 29 tys. zł miesięcznie plus 3 proc. prowizji od zysków Elewarru. - to na takich "aparatczyków" Polacy muszą dłużej pracować!

  Oczywiście Tusio siedzi cicho - jak coś złego się dzieje to Tuska nie ma. Ale jak trzeba zrobić propagandę, to do Godsona na obiad rządową limuzyną się bujnie. Błękitny 24, newcopter polastu i wyborcza dodadzą oprawę propagandową i wyborcy się cieszą, jaką to "fajną" Polskę mamy!

  A nawet wyborcza, gdzieś na "końcu" portalu alarmuje:
  "Nie przybywa etatów, realnie nie zarabiamy więcej - tak w skrócie można określić sytuację na rynku pracy. A ekonomiści dopowiadają: przestało się poprawiać, teraz będzie się pogarszać"

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,12146656,Zastoj_na_rynku_pracy__Bedzie_gorzej.html
  Zielona wyspa nigdy się nie ziściła, "fajna" Polska już się kończy - pozdrowienia dla wyborców Tuska! Nawet fotoradarów za rządów "oświeconego" przybywa! A miało być tak pięknie.....

 • farah

  Oceniono 23 razy 19

  To jest mafijny system - PRZECIEŻ O TYM PROCEDERZE JEST POWSZECHNIE WIADOMO - rozkradają majątek państwowy i niszczą gospodarkę nie od dziś. Wąska grupa bonzów partyjnych kradnie na potęgę i doprowadza do upadłości przedsiębiorstwa publiczne. Potem przejmuje upadające zakłady za pieniądze wcześniej z nich wykradzione - tyle tylko, że za drobniaki, a następnie wysysa tkankę do cna.

  GDZIE JEST CBA!
  CO ROBI TUSK?
  ZA CO CI ZŁODZIEJE BIORĄ JESZCZE PENSJE URZĘDNICZE? Powinni dostawać tylko wikt i opierunek -
  ale w więzieniu!

  PS
  emerytura od 67 roku życia. Zgadnijcie dlaczego. Może dlatego, że w kasie publicznej brakuje środków?
  Czym to spowodowane? Zapytaj Sawickiego ..... i innych państwowych przedstawicieli narodu!

 • a-z2005

  Oceniono 18 razy 18

  Obok licznika Balcerowicza z "naszym" długiem powinien stanąć drugi, zliczający ile pieniędzy udaje się bezkarnie ukraść, przywłaszczyć, wydoić politykom i ich kolesiom. Założę się, że oba liczniki podążałyby synchronicznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje