Celowali laserem w lądujący samolot. Uszkodzili pilotowi oko

18.07.2012 07:53
Pilot oślepiony światłem zielonego lasera

Pilot oślepiony światłem zielonego lasera (Fot. FAA/ABC News/Youtube)

Pilot samolotu linii JetBlue doznał uszkodzenia oka, kiedy podczas zbliżania się do lotniska w Nowym Jorku w kabinę jego samolotu wycelowano z ziemi tzw. zielony laser. Samolot wylądował bez przeszkód, ale telewizja ABC News alarmuje, że liczba tych groźnych incydentów rośnie.
Lot JetBlue 657 zbliżał się do nowojorskiego lotniska Johna F. Kennedy'ego. Był na wysokości około półtora kilometra nad ziemią, kiedy kabinę rozświetliło zielone światło. Był to promień zielonego lasera, który ktoś wycelował z ziemi prosto w samolot.

Wiązka trafiła pilota prosto w oko, doznał urazu. Załoga natychmiast zgłosiła incydent wieży kontrolnej.

- JetBlue 657, to się zdarzyło na wysokości około 1,5 km, tak?

- Tak, 1,5 km. [To były] dwa zielone błyski.

10 minut później samolot wylądował bezpiecznie na lotnisku JFK. Jak poinformowała amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa, uraz pilota okazał się niewielki. Nie podano jednak, co dokładnie mu się stało. Nie wiadomo też, czy poszkodowany członek załogi lotu 657 dowodził lotem w chwili, gdy trafił go laser.

Coraz więcej prób oślepiania pilotów laserem

To kolejny w ostatnim czasie przypadek prób oślepiania pilotów samolotów z ziemi za pomocą laserów. W ciągu ostatnich lat liczba podobnych incydentów w USA zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie - z zaledwie 283 w 2005 r. do 3592 udokumentowanych przypadków w 2011 r. - informuje telewizja ABC News. Tylko w ubiegłym tygodniu dwa samoloty lądujące w San Francisco również zostały "trafione" laserem.

- Promień lasera, w miarę jak dociera coraz wyżej i coraz dalej, staje się coraz bardziej rozproszony. To, co na dole wydaje się małym, słabym światełkiem, na górze, w kokpicie, wręcz oślepia - tłumaczy rzecznik portu lotniczego w San Francisco Mike McCarron.

Amerykańskie władze deklarują, że walczą z problemem. Wobec osób, którym udowodniono używanie laserów w celu przeszkadzania załogom samolotów, sądy orzekają nawet kilkuletnie kary więzienia.

Komentarze (103)
Zaloguj się
 • REMUR

  0

  A ja myślę że kretyn dzień wcześnie zapił ryja, po którym potem oberwał i teraz udaje pokrzywdzonego przez los.

 • wrednyluke

  Oceniono 17 razy 13

  Nie wierzę w uszkodzenie oka, na pewno nie trwałe... chyba że ktoś użył lasera p mocy powyżej 100 watów (kupne lasery zielone raczej 1 W nie przekraczają). Nawet zakładając rozbieżność wiązki rzędu 0.3 mrad (a typowy zielony laser ma 1 mrad), na wysokości 1,5 km plamka miałaby pół metra średnicy (a przecież nie świecono pionowo w górę, a pod kątem - więc odległość musiała być jeszcze większa). Przy 1 wacie mocy na 0.25 m2, na 1 cm2 (dużo przesadzona średnica źrenicy oka) przypada 0.25 mW. Nie jest to moc zdolna *trwale* uszkodzić wzrok - tym bardziej że czas działania na oko musiał być bardzo krótki - z odległości 1.5 km ciężko utrzymać plamkę.
  Z drugiej strony pilot samolotu w nocy , oślepiony (nawet nietrwale) jest w niebezpieczeństwie. Sukinkotów którzy to zrobili jak sędzia posadziłbym na nie mniej niż 10 lat - za stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla życia.

 • blski

  Oceniono 14 razy -12

  W poznych latach 1970 kiedy laser byl malo popularny skonstruowalismy taki przenosny, uzywajac akumulatora samochodowego jako zrodla mocy. Bylo to laser rubinowy (mial ok 2W nizsza czestortliwosc wiec tez mniejsza energia) i zabawialismy sie np. koncemtrujac plamke na glowie kogos w tlumie, co powodowalo przerazenie, wspanialy efekt jest oswietlajac na moment odblaskowy znak drogowy. Bedac nad morzem oswietlalismy numery na okretach wojennych, sa one malowane farba odblaskowa - efekt (nawet na kilka kilometrow, byl wspanialy. Wygladalo jakby okret stanal w plomieniach.
  Niewatpliwie czytajacy beda mieli wiecej pomyslow do tego rodzaju zabaw, a lasery nawet o znacznej mocy sa powszechnie dostepne.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 17 razy 5

  I to wyjasnia tragedie smolenska.......... pilot zostal oslepiony takim laserem, qrcze zeby tylko maciarewicz nie czytal tego artykulu.

 • staryrys48

  Oceniono 14 razy 12

  Jak się okazuje matoły są wszędzie. Jak kiedyś taka rzecz zdarzyła się w Polsce to był wielki szum, że na świecie takie coś jest nie do pomyślenia.

 • kazik2500

  Oceniono 15 razy 9

  20 lat dla niedorozwojow.

 • smiki48

  Oceniono 19 razy 9

  w Polsce ochrona lotniska zajmuje się z wielką gorliwością sprawdzaniem zawartości skarpetek i poniżaniem ludzi. Natomiast gdyby ktoś chciał z zewnątrz zaatakować samolot, to nie miałby większego problemu. Miliardy wydawane są na poniżające zwykłych pasażerów procedury, natomiast samoloty nie są zabezpieczone przed atakiem z zewnątrz. Jest to znacznie bezpieczniejsze dla zamachowcy. Ale nie byłoby podstaw do TOTALNEJ kontroli ludności.

 • mielis

  Oceniono 11 razy 9

  sposób unieszkodliwiania amerykańskich pilotów ?
  Dobrze, że u nas lasery wysokoenergetyczne nie są tak popularne ...
  Ilu to ślepych by chodziło po zabawach małolatów?

 • tomtg123

  Oceniono 32 razy 12

  Za coś takiego nie więzienie, ale kara śmierci. W USA jest legalna w niektórych stanach.
  Ktoś, kto ryzykuje dla głupiej zabawy życiem kilkuset osób nie zasługuje na to, żeby żyć.
  Jak mu utną głupi łeb, to nie będzie stwarzał zagrożenia, a jego geny zostaną wyeliminowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje