Celowali laserem w lądujący samolot. Uszkodzili pilotowi oko

Pilot oślepiony światłem zielonego lasera

Pilot oślepiony światłem zielonego lasera (Fot. FAA/ABC News/Youtube)

Pilot samolotu linii JetBlue doznał uszkodzenia oka, kiedy podczas zbliżania się do lotniska w Nowym Jorku w kabinę jego samolotu wycelowano z ziemi tzw. zielony laser. Samolot wylądował bez przeszkód, ale telewizja ABC News alarmuje, że liczba tych groźnych incydentów rośnie.
Lot JetBlue 657 zbliżał się do nowojorskiego lotniska Johna F. Kennedy'ego. Był na wysokości około półtora kilometra nad ziemią, kiedy kabinę rozświetliło zielone światło. Był to promień zielonego lasera, który ktoś wycelował z ziemi prosto w samolot.

Wiązka trafiła pilota prosto w oko, doznał urazu. Załoga natychmiast zgłosiła incydent wieży kontrolnej.

- JetBlue 657, to się zdarzyło na wysokości około 1,5 km, tak?

- Tak, 1,5 km. [To były] dwa zielone błyski.

10 minut później samolot wylądował bezpiecznie na lotnisku JFK. Jak poinformowała amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa, uraz pilota okazał się niewielki. Nie podano jednak, co dokładnie mu się stało. Nie wiadomo też, czy poszkodowany członek załogi lotu 657 dowodził lotem w chwili, gdy trafił go laser.

Coraz więcej prób oślepiania pilotów laserem

To kolejny w ostatnim czasie przypadek prób oślepiania pilotów samolotów z ziemi za pomocą laserów. W ciągu ostatnich lat liczba podobnych incydentów w USA zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie - z zaledwie 283 w 2005 r. do 3592 udokumentowanych przypadków w 2011 r. - informuje telewizja ABC News. Tylko w ubiegłym tygodniu dwa samoloty lądujące w San Francisco również zostały "trafione" laserem.

- Promień lasera, w miarę jak dociera coraz wyżej i coraz dalej, staje się coraz bardziej rozproszony. To, co na dole wydaje się małym, słabym światełkiem, na górze, w kokpicie, wręcz oślepia - tłumaczy rzecznik portu lotniczego w San Francisco Mike McCarron.

Amerykańskie władze deklarują, że walczą z problemem. Wobec osób, którym udowodniono używanie laserów w celu przeszkadzania załogom samolotów, sądy orzekają nawet kilkuletnie kary więzienia.

Komentarze (103)
Celowali laserem w lądujący samolot. Uszkodzili pilotowi oko
Zaloguj się
 • pabloignazzo

  Oceniono 66 razy 60

  Ciekawe skąd się biorą debile, którzy robią takie numery? Nudzą się? Na roboty przymusowe, w kamieniołomach najlepiej.

 • trans.sib

  Oceniono 37 razy 35

  W Polsce gó...arze rzucają kamlotami w okna pociągów raniąc pasażerów i nawet jak ich załapią to sprawy są umarzane za niską szkodliwość społeczną czynu.

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 53 razy 29

  Dzisiaj, kochane dzieci, dowiedziałyście się z gazety, że im dalej od lasera i im bardzie wiązka rozproszona, tym bardziej groźna dla oka. Jutro dowiecie się, jak obliczyć, że księżyc jest mniejszy od słonia.

 • agent.orange

  Oceniono 37 razy 29

  Nie wiem czemu nikt do tej pory na to nie wpadł, należy pilotów wyposażyć w okulary ochronne, dedykowane specjalnie do tej długości fali (532 nm). Koszt jakieś 600zł jest znacznie mniejszy od kosztów rozbitego samolotu.

 • radqq

  Oceniono 30 razy 26

  We Wrocławiu od kilku lat raz na parę tygodni ktoś z dzielnicy Muchobór Wielki celuje zielonym laserem w samoloty. Do teraz bydlaka nie udało się złapać. Mam nadzieję, że jego dobra passa się skończy i będzie miał dużo czasu w samotności na rozmyślania o swojej głupocie.

 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 30 razy 24

  Jak co noc jakiś debil na motocyklu budzi wszystkich o 2-ej w nocy jadąc z rykiem ponad stówą przez miasto pod moim oknem, to też zaczynam myśleć o takim laserze...

 • wmc-33

  Oceniono 55 razy 23

  Dobrze, że nikt takiego lasera nie skierował na Słońce, bo rozproszone światło mogłoby nabrać takiej mocy, że uszkodziłoby naszą gwiazdę.

 • gozal

  Oceniono 26 razy 22

  więzienie ok, ale jakby tak poświecić tym idiotom ich własnymi laserami przez minutę w te ich bezrozumne oczy, to by była dopiero adekwatna kara.

 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 24 razy 22

  Skoro ten laser taki mocny to przypuszczam że za niedługo bandziory w Krakowie przerzucą się z maczet na lasery ..... nawet to ciekawie będzie wyglądać , "Krakowskie Gwiezdne Wojny - Atak łysych klonów"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje