Unikalna średniowieczna Madonna wystawiona na Allegro. Przetrwała jako szuflada

18.07.2012 06:44
Strona główna serwisu aukcyjnego Allegro

Strona główna serwisu aukcyjnego Allegro (Fot. Allegro)

PRZEGLĄD PRASY. Średniowieczne dzieło przetrwało do naszych czasów jako... szuflada. Zwróciła na nie uwagę Katarzyna Bury z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - informuje "Dziennik Polski".
Bury znalazła średniowieczne malowidło autorstwa Mistrza Rodziny Marii na aukcji na portalu Allegro. "Od razu zwróciło moją uwagę. Byłam pewna, że jest dziełem z czasów średniowiecza" - mówi.

Jak relacjonuje Bury, dziś pracownica Kamienicy Hipolitów - oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa , pokazała zdjęcia dr. hab. Markowi Walczakowi z Instytutu Historii Sztuki i wspólnie zdecydowali, że to będzie temat jej pracy magisterskiej.

Okazało się, że obraz jest fragmentem większej całości, pociętej w późniejszym czasie. Do dziś dzieło przetrwało w kawałkach, niestety, niekompletnych. Ale pozwalają one na zrekonstruowanie całości.

"Po raz pierwszy w życiu widziałam średniowieczny obraz nietknięty przez wieki ręką konserwatora, zachowany w warstwie malarskiej w stanie, w którym zostawił go artysta" - stwierdza Bury.


'Strach i fascynacja': W tych miejscach czuć zapach śmierci. On je fotografuje [FOTO] >>Zobacz także
Komentarze (46)
Unikalna średniowieczna Madonna wystawiona na Allegro. Przetrwała jako szuflada
Zaloguj się
 • misiak-pysiak

  Oceniono 105 razy 97

  No bardzo "ciekawy" artykuł, tylko o co chodzi? Gdzie link do aukcji, gdzie zdjęcie tej szuflady i jakie są losy dzieła sztuki?
  Stażysto, może lepiej ogórki sprzedawaj albo pizzę roznoś, bo do pisania to ty smykałki nie masz....

 • tzyklon

  Oceniono 73 razy 57

  No dobrze. Prosze jeszcze powiedzieć czy obraz został sprzedany? Jeśli tak to za ile?

  Z doswiadczenia wiem, że obraz NAJPRAWDOPODOBNIEJ został skonfiskowany (możliwe że przy użyciu sily) przez służby państwowe. Właściciel nie dostał NIC. no może 2 lata w zawieszeniu :)

 • michaelus_maximus

  Oceniono 65 razy 41

  beznadziejne! nawet wypocinami tego sie nie da nazwac, bo nie da sie spocic piszac cos takiego.
  na gazecie znowiu lowia kliki z reklam.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 42 razy 20

  Czy obraz (szuflada) został skonfiskowany właścielowi a on sam trafił już do więzienia za próbę handlu dziełami sztuki ?

 • a2p

  Oceniono 26 razy 14

  Ciekawa historia. Oczywiście ta, która opisana jest w "Dzenniku Polskim", do znalezienia pod wskazanym przez aleksandra-i linkiem. Bo to, co proponuje GW jest fatalnie napisane. Najbardziej złości mnie nazywanie pani Katarzyny Bury po prostu "Bury". "Mówi Bury", "powiedziała Bury" - może to jeszcze nie jest chamstwo (to za mocne słowo), ale nietakt i prostactwo z pewnością tak. I nie można tego tłumaczyć tylko nieprofesjonalizmem stażysty. To raczej obrzydliwa maniera, niestety coraz bardziej powszechna.

 • tenare

  Oceniono 20 razy 14

  Allegrowicz będzie się teraz musiał tłumaczyć skąd ma ten "obraz nietknięty przez wieki ręką konserwatora".
  Takie dostanie podziękowanie.

 • kania.u

  Oceniono 11 razy 11

  "Ten piękny obraz na desce posłużył za materiał do zrobienia szuflad w szafie zakrystyjnej, w której prawdopodobnie przechowywano ornaty. Jedna z desek nosi nawet ślady dłuta - najwidoczniej ktoś chciał zdjąć warstwę malarską.

  - Dobrze, że stolarz okazał się leniwy. Gdy zobaczył, jak trudno zdziera się farba, po prostu odwrócił obraz licem do ziemi. Dlatego dzieło przetrwało do naszych czasów, choć w nie najlepszym stanie. Widać, że w wielu miejscach zostało wytarte od wysuwania szuflad. Ale wciąż ma swoje tajemnice. Zauważyć można choćby odcisk palca malarza lub złotnika na czepcu Marii Salome

  Obraz został prawdopodobnie usunięty podczas zmiany wystroju kościoła (w XVII wieku ?). To był częsty problem w kościołach do XVIII, a nawet do początku XIX stulecia: uwspółcześniano je, często niszcząc średniowieczne zabytki. Czasem przewożono je do mniejszych, wiejskich kościołów. W tym wypadku górę wziął zmysł praktyczny - po prostu deski powtórnie wykorzystano "

  To tylko fragment ale widać mistrzowską rękę (link : tnij.org/rg2d )

 • kania.u

  Oceniono 11 razy 11

  ten obraz wygląda tak : tnij.org/rg2d

  lub tu: [url]http://tnij.org/rg2d[/url]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje