Unikalna średniowieczna Madonna wystawiona na Allegro. Przetrwała jako szuflada

18.07.2012 06:44
Strona główna serwisu aukcyjnego Allegro

Strona główna serwisu aukcyjnego Allegro (Fot. Allegro)

PRZEGLĄD PRASY. Średniowieczne dzieło przetrwało do naszych czasów jako... szuflada. Zwróciła na nie uwagę Katarzyna Bury z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - informuje "Dziennik Polski".
Bury znalazła średniowieczne malowidło autorstwa Mistrza Rodziny Marii na aukcji na portalu Allegro. "Od razu zwróciło moją uwagę. Byłam pewna, że jest dziełem z czasów średniowiecza" - mówi.

Jak relacjonuje Bury, dziś pracownica Kamienicy Hipolitów - oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa , pokazała zdjęcia dr. hab. Markowi Walczakowi z Instytutu Historii Sztuki i wspólnie zdecydowali, że to będzie temat jej pracy magisterskiej.

Okazało się, że obraz jest fragmentem większej całości, pociętej w późniejszym czasie. Do dziś dzieło przetrwało w kawałkach, niestety, niekompletnych. Ale pozwalają one na zrekonstruowanie całości.

"Po raz pierwszy w życiu widziałam średniowieczny obraz nietknięty przez wieki ręką konserwatora, zachowany w warstwie malarskiej w stanie, w którym zostawił go artysta" - stwierdza Bury.


'Strach i fascynacja': W tych miejscach czuć zapach śmierci. On je fotografuje [FOTO] >>Zobacz także
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • michalszo

  Oceniono 1 raz 1

  Cała historia naprawdę jest fascynująca. Szkoda, że tu jest tak krótko opisana. Dobrze, że podali "Dziennik Polski", mogłem znaleźć tekst, a nie tego skrócika, z którego niewiele wynika www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/kultura/1232031-bezcenna-madonna-z-allegro.html

 • spam.nl

  0

  szuflandia ... to chyba była szuflada "nadszyszkownika kilkujadka"

 • kania.u

  Oceniono 11 razy 11

  "Ten piękny obraz na desce posłużył za materiał do zrobienia szuflad w szafie zakrystyjnej, w której prawdopodobnie przechowywano ornaty. Jedna z desek nosi nawet ślady dłuta - najwidoczniej ktoś chciał zdjąć warstwę malarską.

  - Dobrze, że stolarz okazał się leniwy. Gdy zobaczył, jak trudno zdziera się farba, po prostu odwrócił obraz licem do ziemi. Dlatego dzieło przetrwało do naszych czasów, choć w nie najlepszym stanie. Widać, że w wielu miejscach zostało wytarte od wysuwania szuflad. Ale wciąż ma swoje tajemnice. Zauważyć można choćby odcisk palca malarza lub złotnika na czepcu Marii Salome

  Obraz został prawdopodobnie usunięty podczas zmiany wystroju kościoła (w XVII wieku ?). To był częsty problem w kościołach do XVIII, a nawet do początku XIX stulecia: uwspółcześniano je, często niszcząc średniowieczne zabytki. Czasem przewożono je do mniejszych, wiejskich kościołów. W tym wypadku górę wziął zmysł praktyczny - po prostu deski powtórnie wykorzystano "

  To tylko fragment ale widać mistrzowską rękę (link : tnij.org/rg2d )

 • kania.u

  Oceniono 11 razy 11

  ten obraz wygląda tak : tnij.org/rg2d

  lub tu: [url]http://tnij.org/rg2d[/url]

 • jan_sobczak1

  Oceniono 37 razy -25

  Najśmieszniejszy są debile z michnikowego ciemnogrodu nawet w tej aukcji dopatrujący się spisku żydów, masonów, cyklistów i PiS-u.

 • tzyklon

  Oceniono 73 razy 57

  No dobrze. Prosze jeszcze powiedzieć czy obraz został sprzedany? Jeśli tak to za ile?

  Z doswiadczenia wiem, że obraz NAJPRAWDOPODOBNIEJ został skonfiskowany (możliwe że przy użyciu sily) przez służby państwowe. Właściciel nie dostał NIC. no może 2 lata w zawieszeniu :)

 • kermit.dolomit

  Oceniono 42 razy 20

  Czy obraz (szuflada) został skonfiskowany właścielowi a on sam trafił już do więzienia za próbę handlu dziełami sztuki ?

 • vald

  Oceniono 60 razy -2

  Czy nikogo nie zastanawia fakt, że jak już coś jest średniowieczne to od razu musi zachwycać tylko dlatego że stare.a może to jakiś średniowieczny kicz? Co to? W Średniowieczu wszystko było z sztuką z najwyższej półki?

 • drojb

  Oceniono 18 razy 0

  Tytuł godny Faktoidu! Madonna jako szuflada - no, no... Czekam na reakcje Obrażonego Narodu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje