Kim Dzong Un przejął pełną kontrolę na państwem. Został marszałkiem

18.07.2012 06:39
Kim Dzong Un w czołgu

Kim Dzong Un w czołgu (Fot. KRT Reuters)

Przywódca KRLD Kim Dzong Un został marszałkiem sił zbrojnych, finalizując przejęcie kontroli nad państwem i siłami zbrojnymi - poinformowały północnokoreańskie media.
Państwowa oficjalna agencja KCNA informowała również, że nowym wicemarszałkiem i dowódcą sił zbrojnych Korei Północnej został mianowany Hjon Jong Czol, który zastąpił na tym stanowisku Ri Jong Hona. Podobnie jak jego poprzednik, Hjon Jong Czol został szefem Sztabu Generalnego sił zbrojnych.

69-letni Ri Jong Ho uważany był za najbliższego doradcę i politycznego mentora Kim Dzong Una. Często pojawiał się u jego boku podczas oficjalnych uroczystości i miał odegrać kluczową rolę w procesie przekazywania mu władzy po śmierci w grudniu ub.r. poprzedniego przywódcy Kim Dzong Ila.

Ogłoszona w poniedziałek dymisja Ri Jong Hona i pozbawienie go wszystkich innych wpływowych stanowisk politycznych i wojskowych przyjęta została przez zagranicznych obserwatorów z zaskoczeniem. Według oficjalnych mediów przyczyną dymisji były "problemy zdrowotne".

Obserwatorzy zwracali uwagę, że Ri nie wydawał się chory podczas ostatnich wystąpień publicznych. Zdaniem niektórych analityków przyczyną jego dymisji było dążenie Kim Dzong Una do większej kontroli nad siłami zbrojnymi.

Siły zbrojne Korei Północnej liczą ok. miliona żołnierzy i zaliczają się do najliczniejszych na świecie. Wojskowi stanowią 5 proc. społeczeństwa, gdy np. w Polsce ok. 0,3 proc. Dodatkowo wiele milionów obywateli musi działać w organizacjach paramilitarnych, które mają wspomóc wojsko w odparciu ewentualnej inwazji "kapitalistycznych imperialistów".

Zobacz także
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • lewyprawydlazabawy

  0

  Gdzie oni znaleźli taką pilotkie na tak wielki łeb.

 • kongreszydowski

  Oceniono 4 razy 4

  Cysorz to ma klawe zycie.

 • rudy_do_budy

  Oceniono 6 razy 0

  .
  .
  Uwazam, ze naszego Kim Donka gajowy tez powinien zrobic marszalkiem.
  Albo co najmniej generalem.
  .
  General platfusiarskich zlodzei i biurokratow.
  Bo jest ich armia !
  .
  .

 • zyks

  0

  Znudził mu się w końcu zrzędzący zgred

 • zyks

  Oceniono 4 razy 0

  No proszę. Generałowie mu coś trochę podobno podskakiwali, to się marszałkiem mianował. I już ! A gdyby to byli marszałkowie? To mianował by się genaralissimusem. A może by nasz Kaczafi też mianował się marszałkiem? W końcu by się troszke uspokoił.

 • rawahecht

  Oceniono 2 razy 2

  Jak fajnie !

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 8 razy 4

  Kim Jong Un podoba mi się dlatego, że umie się uśmiechać. Trzeba jeszcze trochę poczekać, aż będzie w stanie zjednoczyć obie Koree. To tylko kwestia czasu. Przecież to tak łatwo! Did I say too much? Parę przyjaznych gestów, i to wszystko!

 • yarrrr

  Oceniono 2 razy 2

  No, to grubasek rządzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje