Kim Dzong Un przejął pełną kontrolę na państwem. Został marszałkiem

18.07.2012 06:39
Kim Dzong Un w czołgu

Kim Dzong Un w czołgu (Fot. KRT Reuters)

Przywódca KRLD Kim Dzong Un został marszałkiem sił zbrojnych, finalizując przejęcie kontroli nad państwem i siłami zbrojnymi - poinformowały północnokoreańskie media.
Państwowa oficjalna agencja KCNA informowała również, że nowym wicemarszałkiem i dowódcą sił zbrojnych Korei Północnej został mianowany Hjon Jong Czol, który zastąpił na tym stanowisku Ri Jong Hona. Podobnie jak jego poprzednik, Hjon Jong Czol został szefem Sztabu Generalnego sił zbrojnych.

69-letni Ri Jong Ho uważany był za najbliższego doradcę i politycznego mentora Kim Dzong Una. Często pojawiał się u jego boku podczas oficjalnych uroczystości i miał odegrać kluczową rolę w procesie przekazywania mu władzy po śmierci w grudniu ub.r. poprzedniego przywódcy Kim Dzong Ila.

Ogłoszona w poniedziałek dymisja Ri Jong Hona i pozbawienie go wszystkich innych wpływowych stanowisk politycznych i wojskowych przyjęta została przez zagranicznych obserwatorów z zaskoczeniem. Według oficjalnych mediów przyczyną dymisji były "problemy zdrowotne".

Obserwatorzy zwracali uwagę, że Ri nie wydawał się chory podczas ostatnich wystąpień publicznych. Zdaniem niektórych analityków przyczyną jego dymisji było dążenie Kim Dzong Una do większej kontroli nad siłami zbrojnymi.

Siły zbrojne Korei Północnej liczą ok. miliona żołnierzy i zaliczają się do najliczniejszych na świecie. Wojskowi stanowią 5 proc. społeczeństwa, gdy np. w Polsce ok. 0,3 proc. Dodatkowo wiele milionów obywateli musi działać w organizacjach paramilitarnych, które mają wspomóc wojsko w odparciu ewentualnej inwazji "kapitalistycznych imperialistów".

Zobacz także
Komentarze (14)
Kim Dzong Un przejął pełną kontrolę na państwem. Został marszałkiem
Zaloguj się
 • kongreszydowski

  Oceniono 4 razy 4

  Cysorz to ma klawe zycie.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 8 razy 4

  Kim Jong Un podoba mi się dlatego, że umie się uśmiechać. Trzeba jeszcze trochę poczekać, aż będzie w stanie zjednoczyć obie Koree. To tylko kwestia czasu. Przecież to tak łatwo! Did I say too much? Parę przyjaznych gestów, i to wszystko!

 • roy-cohn

  Oceniono 12 razy 4

  Kufajka z lat 50tych, stary ruski złom z tego samego okresu i ten kurdupel jeszcze się fotografuje... Czy ten blazen tłusty naprawdę nie rozumie jak bardzo jest skompromitowany?

 • rawahecht

  Oceniono 2 razy 2

  Jak fajnie !

 • yarrrr

  Oceniono 2 razy 2

  No, to grubasek rządzi.

 • malyjasio2010

  Oceniono 8 razy 2

  Ja myślę, że te wybory to jednak Krzaklewski przegra i zostaniemy na kolejne pięć lat z Kwaśniewskim.

 • puch-atek

  Oceniono 3 razy 1

  wystarczy szcypta Polonu i dopiero wowczas będzie pelnia księżycowego szczęścia.

 • lewyprawydlazabawy

  0

  Gdzie oni znaleźli taką pilotkie na tak wielki łeb.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje