Ile pieniędzy mają z Elewarru bohater taśm, szefowa gabinetu Sawickiego i inni ludowcy? [LICZBY]

18.07.2012 06:00
Andrzej Śmietanko

Andrzej Śmietanko (Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta)

Andrzej Śmietanko - 29 tys. zł miesięcznie plus 3 proc. prowizji od zysków Elewarru. Szefowa gabinetu ministra Sawickiego, b. szef jego gabinetu i inny pracownik ministerstwa - po 4 tys. za zasiadanie w radzie nadzorczej... To nie koniec. Ile pieniędzy wyciągają działacze PSL z jednej tylko państwowej spółki i ilu ich tam jest? Sprawdziła "Gazeta Wyborcza".
Wczoraj minister Marek Sawicki zapowiedział swoją dymisję w związku z "taśmami PSL". Były szef Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik ujawnia na nich, jak - jego zdaniem - działacze PSL wykorzystywali Agencję i jej spółki dla prywatnych korzyści. Ile rzeczywiście zarabiają główny bohater taśm Andrzej Śmietanko i inni ludowcy? O rewelacje z nagranej rozmowy "Gazeta" zapytała władze spółki Elewarr, która należy do ARR i zarządza największymi w kraju elewatorami zbożowymi. Jej zarząd poinformował "Gazetę", że były prezes, obecnie dyrektor Andrzej Śmietanko zarabia ok. 29 tys. zł miesięcznie. Dostaje też prowizję od zysków osiąganych przez spółkę - 3 proc. (w ub.r. zyski wyniosły ok. 5,5 mln zł).

W pięcioosobowej radzie nadzorczej Elewarru jest dwóch pracowników Ministerstwa Rolnictwa - Ireneusz Niemirka i Magdalena Kosel, szefowa gabinetu politycznego Sawickiego. Jest też Przemysław Litwiniuk, były szef gabinetu ministra, obecnie dyrektor fundacji rolnej na garnuszku resortu finansów, oraz Józef Kulza, pracownik innej agencji rolnej, którego nazwisko pada w nagranej rozmowie, gdy mowa o budowie domu obok posesji Śmietanki. Przewodniczącym rady Elewarru jest wiceprezes ARR Lucjan Zwolak. Wszyscy zarabiają tam (poza podstawowymi pensjami) po około 4 tys. zł miesięcznie (przewodniczący przeszło 5 tys.).

W łódzkiej spółce córce Elewarru o nazwie Arrtrans pracuje 13 osób, a jej siedmioosobowa rada nadzorcza jest lepiej wynagradzana niż ta w spółce matce. Członkami rady Arrtransu są m.in.: Andrzej Śmietanko (zarabia dodatkowo ok. 7 tys. zł), Anita Szczykutowicz, pracownica resortu rolnictwa (z dodatkowym wynagrodzeniem 5,2 tys. zł), Andrzej Łuszczewski, p.o. prezesa ARR (5,2 tys. zł), Andrzej Groszek, były szef gabinetu politycznego Śmietanki, gdy ten był ministrem rolnictwa (5,2 tys. zł).

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej">>

Zobacz także
Komentarze (501)
Zaloguj się
 • cukierboy

  Oceniono 2 razy 2

  Czy polski polityk może być uczciwy ? MOŻE ale trzeba kontrolować majątek jego i jego rodziny. Za każde oszustwo na szkodę skarbu państwa odbierać jego majątek. A rodzina ze swojego majątku zapewnia utrzymanie polityka w więzieniu.. Dodatkowo w kodeksie powinna być przewidziana kara odrąbania ręki prawej za szkody do 1mln zł i obu rąk za szkody większe lub równe 1 mln zł.. I niech nikt nie mówi , że to wbrew prawom człowieka i konstytucji.. Złodziejom mówimy NIE !

 • zenek.1950

  Oceniono 4 razy 0

  Ludzie obalający komunę i " ręczne " tzn. centralne sterowanie przeforsowali 3 X S. Zakłady Pracy z dnia na dzień stały się Samodzielne , Samorządne i Samofinansujące się. Po odtrąbieniu sukcesu dalej się patrzy na Rząd i wymysla :np. zle funkcjonuje FIRMA ? Winien jest np. Tusk , a nie ludzie tej FIRMY. Upraszczam ale to się tak jawi.Niedługo gdy czyjas żona nie będzie miała satysfakcji ze współżycia to też Tuska wina będzie.

 • menstronaoficjalna

  Oceniono 6 razy 6

  tylko bić takiego po mordzie!!!!

 • 20portal

  Oceniono 9 razy 9

  Partia Szabru Ludowego - PSL

 • tece92a

  Oceniono 18 razy 12

  Kto jest lepszy: PSL czy Kościelna Komisja Majątkowa?

 • sceptyq

  Oceniono 31 razy 25

  Andrzej Kłopotek, brat posła Eugeniusza Kłopotka z PSL, pracuje w oddziale Elewarr (spółka ze 100 procentowym udziałem Agencji Rynku Rolnego) w Wąbrzeźnie jako specjalista ds. kontraktacji. Zarabia ponad 7,5 tys. złotych. Dariusz Żelichowski, syn Stanisława Żelichowskiego z PSL, jest doradcą w warszawskim oddziale Elewarru. Wynagrodzenie: około 9 tys. złotych. Adam Kalinowski, brat Jarosława Kalinowskiego z PSL, pracuje w Zamojskich Zakładach Zbożowych i Towarowych, "spółce córce" Elewarru. Miesięczny zarobek: około 10 tys. złotych.

 • katolikus

  Oceniono 34 razy 2

  To tylko świadczy o tym ile mamy w Polsce złodziei.Dlatego Ziobro z całym PiS-em podali się do dymisji,bo jak ścigali złodziei to w Polsce podniosło się takie larum że rząd musiał ustąpić Bo wszystkie laickie media na usługach złodziei nie zostawiały suchej nitki na rządzie biorąc w obronę złodziei których rzekomo rząd nie słusznie oskarża A wynik następnych wyborów i wygrana Partii Oprychów tylko potwierdza tą śmiałą tezę.Boże chroń Polskę przed złodziejami !!!

 • dziwny22

  Oceniono 22 razy 20

  My się nie będziemy wam wtrącać w te wasze rolnicze sprawy, róbcie co chcecie, a wy nam nie będziecie się wtrącać w nasze sprawy gospodarcze, paliwowe i inne. I tak to się kula od 23 lat, a kula rośnie i rośnie, ciekawe kiedy się rozwali na skutek działania siły odśrodkowej?

 • sselrats

  Oceniono 16 razy -2

  Jakie ta informacja ma znaczenie dla naszego codziennego zycia? Bieda byla jest i bedzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje