Reżim w Syrii chce użyć broni chemicznej? Biały Dom: Nieludzka brutalność

17.07.2012 20:58
Syryjski czołg na ulicach Damaszku

Syryjski czołg na ulicach Damaszku (Fot. Anonymous AP)

Biały Dom ostrzegł władze syryjskie, że to one są odpowiedzialne za bezpieczne przemieszczanie i przechowywanie broni chemicznej, jaką dysponują. W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia o przemieszczaniu przez Damaszek części broni chemicznej.
Przedstawiciele państw zachodnich i Izraela mówią, że rząd prezydenta Baszara el-Asada rozpoczął przemieszczanie części swego potężnego arsenału broni chemicznej, nie jest jednak jasne - jak pisze agencja Reutera - czy chodzi o operację podyktowaną względami bezpieczeństwa w obliczu chaosu wywołanego konfliktem w Syrii, czy o coś więcej.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że istnieje określona odpowiedzialność za bezpieczne obchodzenie się z bronią chemiczną i jej przechowywanie.

Zapytany na pokładzie samolotu Air Force One, którym prezydent Barack Obama leciał we wtorek do Teksasu, o doniesienia na temat syryjskiej broni chemicznej, Earnest wyraził nadzieję, że osoby, które mają być odpowiedzialne za broń chemiczną w Syrii, wypełnią ten obowiązek.

Rzecznik Białego Domu nie odniósł się do konkretnych doniesień wywiadu na temat syryjskiej broni chemicznej, ale powiedział, że prezydent Obama i inni przywódcy światowi są zaniepokojeni w najwyższym stopniu "nieludzką brutalnością władz syryjskich wobec własnego narodu".

Dziś, po ataku powstańców na Damaszek, siły rządowe ostrzeliwały z helikopterów zaatakowane przez nich dzielnice miasta. Obserwatorzy donieśli, że wymiana ognia była słyszana w okolicach placu Sabaa Bahrat w centrum Damaszku. Przez środek placu biegli uzbrojeni w kałasznikowy członkowie sił bezpieczeństwa.

Agencje wywiadowcze oceniają, że prezydent Asad dysponuje największymi na świecie zapasami broni chemicznej, w tym gazu musztardowego i sarinu.

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
 • 300zlotych

  Oceniono 1 raz 1

  @say69mat

  Za oczywistym przyzwoleniem Tsahalu,wiec nie pie...!!

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 2

  Reżim w Syrii chce użyć broni chemicznej? Biały Dom: Nieludzka brutalność
  ---kraj ktory jako JEDYNY oficjalnie uzywal broni chemicznej ,na Wietnamczykach, mowi ze to nieludzkie?

  cala ta zabawa z "rewolucjami" w regionie ma na celu rozbicie solidarnosci miedzy krajami arabskimi by zajely sie swoimi wewnetrznymi sprawami. wszystkie "demokratycznie " nawiedzone kraje maja wiekszy burdel jak za "rezimow" Mubaraka czy Kaddafiego. Cale widowisko jest przygotowanie pola Izraelowi w napadzie na Iran.
  juz za kilka dni bedziemy czytali i slyszeli ze za susze odpowiada Iran, za deszcze Iran, za to ze izraelskie krowy daja mniej mleka tez odpowiada Iran.....
  problem moze rozwiazac wojna z Iranem. najlepiej atomowa by wytepic dziadow doszczetnie.
  jako reperacje wojenne Izrael przejmie zloza ropy naftowej Iranu.
  Szalom!

  .

 • prof.gzymek

  Oceniono 5 razy 3

  W Syrii ,jak i w Libii pokojowi protestanci ,to chordy uzbrojonych po zeby ludobojczych ,rasistowskich najemnikow hodowanych przez tzw. zydodemokracje . Juz Bolton w 2002 r. zaczal finansowanie i szkolenie
  w 2011 r 50mln dol.

 • muciasgracias

  Oceniono 4 razy 2

  Byłoby fajnie, żeby potentat w produkcji i skali arsenału broni chemicznej, czyli USA, zajął się sobą w tej sprawie.

 • andres1167

  Oceniono 5 razy 1

  Syryjczycy chca urzyc broni hemicznej,nie to ameryka szuka pretekstu do wojny tak jak w iraku miala byc bilogiczna i nie bylo nic ,ameryka znow chce sie dobrac do ROPY naftowe a nie zadna bron hemiczna ,ale kazdy pretekst jest dobry zeby zaczac wojne.

 • shetcvdsdawf

  Oceniono 7 razy -5

  jako Syryjczyk zawsze jestem zdziwiony komentarzami tego typu jak powyzsze , Polacy jako pierwsi powinno docenic walke Syryjczykow o wolnosc, czasami sobie mowie ze byc moze jakby Jaruzelski ostrzeliwal miasta polski z ciezkiej artylerii w lata 80 to byscie zrozumieli co oznacz obecna walka o wolnosc w Syrii.
  Na dowod ze jestem z syrii to mowie wam Tel7aso Tizi !!!

 • bayadera

  Oceniono 11 razy 7

  olena.s
  Bron chemicza to maja wynajeci rebelianci z Kataru. Sami sie chwalili, ze ja uzyja.

  www.rt.com/news/syria-chemical-weapons-plot-532

 • delayla

  Oceniono 13 razy 5

  Biały dom sam używał broni chemicznej i opartej na uranie w Iraku, więc niech siedzi cicho.
  Dla zainteresowanych polecam poczytać o mieście Falluja, które w tej chwili jest otoczone wysokim murem i zamknięte ze względu na promieniowanie itd po amerykańskich atakach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje