Reżim w Syrii chce użyć broni chemicznej? Biały Dom: Nieludzka brutalność

17.07.2012 20:58
Syryjski czołg na ulicach Damaszku

Syryjski czołg na ulicach Damaszku (Fot. Anonymous AP)

Biały Dom ostrzegł władze syryjskie, że to one są odpowiedzialne za bezpieczne przemieszczanie i przechowywanie broni chemicznej, jaką dysponują. W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia o przemieszczaniu przez Damaszek części broni chemicznej.
Przedstawiciele państw zachodnich i Izraela mówią, że rząd prezydenta Baszara el-Asada rozpoczął przemieszczanie części swego potężnego arsenału broni chemicznej, nie jest jednak jasne - jak pisze agencja Reutera - czy chodzi o operację podyktowaną względami bezpieczeństwa w obliczu chaosu wywołanego konfliktem w Syrii, czy o coś więcej.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że istnieje określona odpowiedzialność za bezpieczne obchodzenie się z bronią chemiczną i jej przechowywanie.

Zapytany na pokładzie samolotu Air Force One, którym prezydent Barack Obama leciał we wtorek do Teksasu, o doniesienia na temat syryjskiej broni chemicznej, Earnest wyraził nadzieję, że osoby, które mają być odpowiedzialne za broń chemiczną w Syrii, wypełnią ten obowiązek.

Rzecznik Białego Domu nie odniósł się do konkretnych doniesień wywiadu na temat syryjskiej broni chemicznej, ale powiedział, że prezydent Obama i inni przywódcy światowi są zaniepokojeni w najwyższym stopniu "nieludzką brutalnością władz syryjskich wobec własnego narodu".

Dziś, po ataku powstańców na Damaszek, siły rządowe ostrzeliwały z helikopterów zaatakowane przez nich dzielnice miasta. Obserwatorzy donieśli, że wymiana ognia była słyszana w okolicach placu Sabaa Bahrat w centrum Damaszku. Przez środek placu biegli uzbrojeni w kałasznikowy członkowie sił bezpieczeństwa.

Agencje wywiadowcze oceniają, że prezydent Asad dysponuje największymi na świecie zapasami broni chemicznej, w tym gazu musztardowego i sarinu.

Zobacz także
Komentarze (151)
Reżim w Syrii chce użyć broni chemicznej? Biały Dom: Nieludzka brutalność
Zaloguj się
 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 30 razy 22

  A ja jestem zaniepokojony następną bezczelną porcją kłamstw, mającą usprawiedliwić planowaną agresję.

 • dzikowy

  Oceniono 36 razy 22

  Czy USA ma dowody, że Syria posiada broń chemiczną? - Tak, zachowali paragony.

 • nie-tak

  Oceniono 29 razy 21

  Gazeto jak się nie wstydzisz takiej propagandy?
  W zachodnich mediach pisze się już o tej propagandzie przeciwko Syrii i innym państwom, a ty dalej trąbisz. Dlaczego nic nie napiszesz o Arabii Saudyjskiej, albo o tym, czyim tworem jest al-Qaida i kto ja finansuje? Gazeto posłuchaj sobie co mówi na ten temat angielski bardzo słynny polityk, na pewno nie jest on ci obcy. Angielski polityk rzuca faktami i to jakimi.
  www.youtube.com/watch?v=GbAekHsryRw&feature=plcp
  Kto będzie dbał o bezpieczeństwo na landyjskiej olimpiadzie? No dlaczego nie napiszesz o tym? Tematów jest wiele o których powinnaś informować polskie społeczeństwo, a ty tylko anglosaska propagandę powtarzasz aż do znudzenia. Komu ty pierzesz mozgi? Chłonnym na propagandę naiwniakom?

 • juma07

  Oceniono 30 razy 20

  "Dziś, po ataku powstańców na Damaszek, siły rządowe ostrzeliwały" .... jeżeli piszemy o tzw powstańcach, że ATAKUJĄ Damaszek to petitem ot tak zwyczajnie, jako siłach rządowych, że ostrzeliwują to wytłuszczonym drukiem....
  Jeżeli to nie jest manipulacja i jawna, brudna propaganda GW to czymże to jest ...???

 • bandierarossa

  Oceniono 26 razy 20

  Zaraz, chwila moment , to już niepodległe państwo nie moze sobie przestawiać swoich zabawek po własnym terytorium????

 • kurzyrozumek

  Oceniono 35 razy 19

  W Iranie też była broń chemiczna i atomowa przed inwazją.
  Po inwazji na Irak wyparowała.
  Co do działań Assada , spodziewając się ataku na Damaszek przeniósł w bezpieczniejsze miejsce, to co mogłoby wpaść w niepowołane ręce i zostać użyte przeciwko ludności cywilnej. Najemnicy nie mają moralności,
  Prosta taktyka ograniczania strat wśród ludności cywilnej.

 • geordi

  Oceniono 23 razy 17

  Kogo obchodzi, co ma do powiedzenia Biały "terrorystyczny" Dom ?
  Brednie, propaganda i war-mongering zeby zmniejszyc deficyt produkcją kolejnych bomb.
  Sorry Hillary, GTFO Middle East!

 • towarzysz.szachtar.machnik

  Oceniono 39 razy 17

  Nagonka na Syrię trwa nadal.

  Żydowskie media robią co mogą, aby niewykształcone i niekumate lemingi uwierzyły, że Assad to barbarzyńca, a "powstańcy" to ludzie, którzy chcą wyzwolić lud syryjski z jego ucisku.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 34 razy 16

  Zaraz się dowiemy, że strzelają noworodkami z katapult.
  Propaganda fascynująca jak za PRLu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje