W Jarocinie dają iPady bezrobotnym

Rowery i iPady otrzymają młodzi bezrobotni z terenów wiejskich po zakończeniu specjalnego programu urzędu pracy w Jarocinie. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy.
- Nie tylko posłowie dostają iPady, w Jarocinie dostają je też bezrobotni - poinformował Alert24 Adam.

Historię opisała już w zeszłym miesiącu "Gazeta Jarocińska", jednak do nas trafiła po tym, jak ukazała się w serwisie Wykop.pl

To specjalny program Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie. - Programy specjalne są realizowane na podstawie zarządzenia Ministerstwa Pracy, a pieniądze trafiają do nas z rezerwy ministerstwa. Przydziela je marszałek województwa - wyjaśnia Grzegorz Fengler, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie. - Zgłosiliśmy w tym roku dwa projekty specjalne. Pierwszy skierowany do osób starszych niż 50 lat, a drugi - do osób młodszych niż 30 lat i pochodzących z terenów wiejskich. Na ten drugi otrzymaliśmy środki z ministerstwa - mówi.

Rowery dla stażystów, bo jest problem z PKS

Jak stwierdza dyrektor Fengler, od początku urzędnicy chcieli, żeby ich program się wyróżniał. - Projekt skierowany jest do młodzieży z terenów wiejskich. Na terenach wokół Jarocina są problemy z komunikacją, likwiduje się połączenia PKS. Pomyśleliśmy, że kupimy im rowery, którymi będą mogli dojeżdżać do pracy - wyjaśnia.

Pytany o iPady odpowiada, że chcieli, żeby ich projekt był wyjątkowy i się wyróżniał. - Osoby biorące udział w programie zostaną przeszkolone w użyciu tabletu. Stworzą na nim swoje portfolio. To nowoczesne urządzenie, a chcemy, żeby te osoby nauczyły się działania na rynku pracy - stwierdza. - W przyszłości może to pomóc w poszukiwaniu pracy i zaprezentowaniu swojej osoby - dodaje dyrektor PUP w Jarocinie.

Do szkolenia wytypowano 30 osób spośród zarejestrowanych w urzędzie pracy. Wszystkie mają poniżej 30 lat. Wszystkie są długotrwale bezrobotne i są mieszkańcami podjarocińskich gmin. Mieszkają na terenie wiejskim.

Program rozpoczął się w ostatnim tygodniu maja. Składa się z trzech modułów. Każdy indywidualnie skorzystał z doradztwa w zakresie kreowania wizerunku zawodowego i usług pośrednictwa pracy. Następnie wszyscy przeszli cykl szkoleń z motywacji, informatyki i bezpieczeństwa, a także zasad ruchu drogowego. - To niezbędne, kiedy poruszają się rowerem - mówi Grzegorz Engler. Szkolenie odbyło się w trzygwiazdkowym hotelu.

Praca na cztery miesiące zapewniona?

Ostatni etap to praca. 20 osób zatrudnionych będzie przez samorządy, w ramach robót publicznych, pozostałe 10 w prywatnych firmach. Program zakłada, że 80 proc. jego uczestników znajdzie zatrudnienie. - Gminy zobowiązały się, że po ukończeniu projektu zatrudnią te osoby przez co najmniej cztery miesiące - mówi w rozmowie z "Gazetą Jarocińską" Maria Wiśniewska, kierownik działu instrumentów rynku pracy jarocińskiego urzędu pracy.

- Tablety zostaną przekazane uczestnikom projektu po jego zakończeniu, czyli w grudniu, tak samo rowery. W tej chwili dostali je w użytkowanie - wyjaśnia dyrektor PUP. Otrzymają je ci, którzy z powodzeniem zakończą projekt.

Rowery i tablety zostały zakupione w drodze przetargu - jeden tablet za 2034 zł, a rower z wyposażeniem - za 1300 zł. Urząd pozyskał na szkolenia 415 tys. zł z rezerwy Ministerstwa Pracy. 237 tys. zł dołoży z własnego budżetu. Program będzie trwał pół roku.

Zobacz także
 • Posłowie dostali iPady Kosztowały 1,5 mln zł. Ilu posłów korzysta z tabletów? Sprawdziliśmy
 • Tu powinna, według adresu na rachunku, powinna być siedziba "Rejestru". W rzeczywistości to skrzynka pocztowa Faktura na 110 złotych za wpis do "Krajowego Rejestru". To prywatna firma
Komentarze (96)
W Jarocinie dają iPady bezrobotnym
Zaloguj się
 • last.man.standing

  Oceniono 60 razy 60

  Dlatego urzędy pracy powinny być już dawno zlikwidowane. Następnie takim zwolnionym z urzędu pracy urzędnikom kupiłbym tablet i rower a następnie poprosiłbym o stworzenie na tym tablecie ich portfolio. Następnie poprosiłbym żeby z tym tabletem na rowerze zapie...li po wszystkich okolicznych fabrykach.

  Gdyby tym ludziom dać kurs ślusarza, tokarza, kierowcy ciężarówki to mają pracę do dwóch miesięcy.

  Dziękuję za uwagę.

 • wmc-33

  Oceniono 45 razy 39

  Nie jestem fachowcem w dziedzinie aktywizacji zawodowej, ale intuicja mi podpowiada, że ktoś w tym Jarocinie nie wyrzucił, a wręcz wyp**dolił kupę kasy prosto w błoto. Zresztą i tak dobrze, że nie dostali większej dotacji, bo by bezrobotnym porozdawali elektryczne samochody.

 • pawlon1

  Oceniono 33 razy 31

  tablet pojdzie na allegro i tyle z tego bedzie... co za glupota.. w ogole 99% szkolen z urzedu pracy to pic na wode i nic one nie daja... taka prawda.

 • stary.gniewny

  Oceniono 27 razy 23

  Nie w Jarocinei tylko wszędzie. I nie rozdają ale kradną. Poza tym się zgadza.

 • turysta86

  Oceniono 25 razy 23

  Dziwnym trafem wszelkie przetargi zawsze wygrywa tablet firmy Apple. Mocno zastanawiające...
  Poza tym za ok. 21 tys. zł/osobę można każdego wysłać na porządne szkolenie zawodowe, żeby mieli porządny w fach w ręku i wtedy nie będą szukać pracy tylko praca znajdzie ich. Czasy są takie, że liczą się praktyczne umiejętności, a nie dyplomy, certyfikaty i bóg wie co tam jeszcze.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 21 razy 21

  Za 2000zł mogli im kupić porządny komputer stacjonarny na którym DA SIĘ PRACOWAĆ i zarobić pieniądze a nie gadzet w którego cenie ok 50% to logo. Za te pieniadze mozna by tez kupic dobry laptop albo z 2-3 netbooki a nie zabaweczkę z logo Apple.
  To kolejny przykład że podatki trzeba płacić jak najmniejsze - te pieniądze i tak zostaną zmarnotrawione.

 • forgotten_realms

  Oceniono 20 razy 20

  Chyba umrę ze śmiechu... orły i sokoły intelektu zasilają naszą administrację.

 • xxx-111

  Oceniono 19 razy 19

  To jest materiał dla prokuratora, który powinien wszcząć dochodzenie z urzędu przeciwko urzędnikom urzędu pracy za działanie na szkodę finansów publicznych.
  Qwa, gdyby to ode mnie zależało jutro wszyscy z tego urzędu rejestrowali by się jako bezrobotni.
  Ciekaw jestem reakcji ministerstwa pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje