"To Rzeczpospolita kolesi. Chcemy komisji śledczej" [KOMENTARZE POLITYKÓW]

Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak

Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak (Fot. Wojciech Olkuonik / Agencja Gazeta)

- To, co zobaczyliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak po ogłoszeniu przez Marka Sawickiego rezygnacji ze stanowiska ministra rolnictwa w związku z ujawnieniem "taśm PSL". PO nazywa dymisję "męską decyzją", a SLD wzywa Donalda Tuska do przedstawienia "bardzo jasnego raportu".
Jutro podam się do dymisji - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki po spotkaniu z wicepremierem Pawlakiem ws. "taśm PSL". Spotkanie dotyczyło wykorzystywania dla własnych korzyści państwowego majątku przez ludowców związanych z podległą Sawickiemu Agencją Rynku Rolnego.- To jedyna możliwa decyzja w tej sytuacji. Zapowiadaliśmy jako PiS, że jeśli nie zapadnie, złożymy wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa - skomentował tę decyzję Błaszczak w rozmowie z TVN24.

- To, co zobaczyliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej. Przypominają się wydarzenia z okresu afery Rywina. Wówczas na początku widzieliśmy też tylko fragment, ale po pracy komisji śledczej zobaczyliśmy całość rządów SLD. Dopływają do nas sygnały, że tego rodzaju mechanizmy są powszechne. Powinny być pokazane przez pracę komisji śledczej - dodał.

Nie umiał jednak sprecyzować, jaki dokładnie problem komisja miałaby badać: - Tu chodzi o mechanizmy podejmowania decyzji i nie ograniczamy ich jedynie do Ministerstwa Rolnictwa. Prasa pisała, co dzieje się np. w Ministerstwie Skarbu. (...) Chcemy komisji, która zbada mechanizmy podejmowania decyzji. Pokaże to, że Polska zamieniła się w Rzeczpospolitą kolesi.

PO: Męska decyzja

- To dobra decyzja ministra - wskazuje na to, że w PSL - także w takiej sytuacji dba się o standardy. Jeśli wokół znanego polityka pojawiają się takie podejrzenia, to ten ustępuje, dając czas na wyjaśnienie sprawy - powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński. Jak ocenił, dymisja Sawickiego zostanie przyjęta przez premiera. - To męska decyzja, która tworzy pole do tego, aby tę sprawę wyjaśnić do końca - tak decyzję ministra rolnictwa komentuje inny polityk PO Andrzej Halicki.

- Ta decyzja z jednej strony daje szansę - i życzę tego ministrowi Sawickiemu - na powrót, a z drugiej strony pokazuje innym, w jaki sposób powinny reagować środowiska polityczne wtedy, kiedy czarne chmury zawisły nad nimi - zaznaczył.

Zdaniem polityka PO, warto docenić taką decyzję Sawickiego. - Taśmy i nagrania są bulwersujące i wymagają wyjaśnienia, ani na nepotyzm, ani na nadużycia, przyzwolenia być nie może, minister Sawicki wykazał, że takiego przyzwolenia nie ma - podkreślił.

Niesiołowski: Nie będzie komisji. Od tego są służby

- To bzdura jest - odpowiedział Stefan Niesiołowski na pytanie, czy ujawnienie taśm PSL będzie drugą aferą Rywina. - Chyba pan widzi różnicę, pomiędzy tą pseudoaferą, a aferą Rywina, gdzie była wyraźna propozycja łapówki. Tu natomiast mamy jakiegoś faceta, który sam siebie nagrywa, bo to on mówi, Serafin nie mówi prawie nic. Sawicki w tej sprawie zachował się przyzwoicie. Nie ma żadnej winy Sawickiego, po prostu ustąpił dla dobra Polski - mówił.

Niesiołowski stanowczo odrzucił możliwość powołania komisji śledczej. - Od tego jest prokuratura, policja, wolna Polska, która ma swoje instytucje, żeby wykryć przestępstwo. Od łapania przestępców są służby w Polsce, a nie komisje śledcze - odpowiedział.

CBA poinformowało wczoraj, że powiadomiło o sprawie "taśm PSL" prokuraturę. Działania w ARR będzie badać też NIK.

Miller: Naganne praktyki rządzenia

Szef SLD Leszek Miller uważa, że Donald Tusk powinien przedstawić "bardzo jasny raport" na temat zjawisk, jakie ujawniły nagrania rozmowy działaczy PSL. Rezygnację ministra rolnictwa Marka Sawickiego uznał za spodziewaną. - Myślę, że było to do przewidzenia, przy czym od premiera należy się spodziewać, że tę dymisję przyjmie - powiedział Miller.

Ocenił przy tym, że w całej sprawie nie chodzi tylko o kwestie personalne, a również "o opinię premiera na temat mechanizmów, które występują w jego rządzie, a które pozwalają na tego typu zjawiska i praktyki. - To, co zostało opisane, te naganne praktyki rządzenia: nepotyzm, załatwianie, przekształcenie różnych instytucji państwowych dla celów prywatnych, po dymisji pana ministra Sawickiego dalej trwają - powiedział lider SLD.

Zobacz także
 • Marek Sawicki NIK w Ministerstwie Rolnictwa. Zaczęło się od rutynowej kontroli, potem - fala donosów
 • Pawlak: Sprawę trzeba wyjaśnić bez owijania w bawełnę i bez znieczulania
 • "Najbardziej obrzydliwe jest to, że afera została ujawniona tuż przed wyborami w partii"
Komentarze (297)
"To Rzeczpospolita kolesi. Chcemy komisji śledczej" [KOMENTARZE POLITYKÓW]
Zaloguj się
 • lamerka

  Oceniono 66 razy 54

  Plaszczak, Ty lajzo zaklamana, a afery Lipinskiego Ci to nie przypomina? Zapomniales juz jak Lipinski handlowal posadami w rzadzie i m.in. Begerowej, babie z matura zrobiona zaocznie i w trybie nadzwyczajnym obiecywal stanowisko sekretarza stanu?? No, ja wiem, ze u Was to standard, skoro administratywistka Kempa byla wiceministrem sprawiedliwosci, ale chyba sa jakies granice hucpy, nie?

 • lamerka

  Oceniono 60 razy 40

  Normalnie noz w kieszeni sie otwiera jak sie patrzy na te geby zaklamane...
  Pisiory maja Polakow za zdemencialych idiotow, skoro licza, ze w zapomnienie poszly ich sprawki!

 • spluwa-orginal

  Oceniono 41 razy 35

  Powolac komisje sledcza ,ktora sprawdzi Rzeczpospolita PiS -owska w KGHM.
  Zatrudnianie kolesi ,zon poslow ( Hofman ) ,wielkie odprawy ,zwolnienia lekarskie i zasilek ZUS -owski ,dla " wariatki " itd, itp.

 • wanda43

  Oceniono 41 razy 33

  Ej wy obłudnicy z PiS! Belki we własnym oku nie widzicie!!!????
  A za tasmy Beger beknął Lipiński albo Mojzesowicz? Nie! Bo wasz minister od niesprawiedliwosci Ziobro miał wowczas w pazurach prokurature!

 • nacoto

  Oceniono 30 razy 26

  2006 rok Renata Beger Samoobrona - Adam Lipiński pis w hotelu sejmowym to było prawdziwe kupczenie stanowiskami.
  Sprawa została wyprasowana pierwsza klasa ,cały naród widział jak to prawi i sprawiedliwi obsadzają swoimi stołki.

  Dzisiaj tacy obłudnicy chcą jakieś komisje po prostu żenada .

 • hrabia_onejski

  Oceniono 22 razy 20

  Noooo! Święci się znaleźli. Spójrzcie w lustro, tam dopiero zobaczycie górę lodową.!
  Rozwalają mnie te ich mądre miny. A jakie śliczne słownictwo, jak pięknie złożone łapki, jakie minki mądre, a jakie pyski zatroskane o stan państwa. Boże! Toż to vipy pełną gębą!
  I tylko smród leci od każdego z nich.

 • wiarus25

  Oceniono 32 razy 20

  No tak, PIS do specjalisci od komisji sledczych od wszystkiego, rece opadaja na ta nieskonczona glupote
  nawet eutanazja dla takich idiotow to malo.

 • lanou

  Oceniono 22 razy 16

  Jeszcze nie wiadomo o co chodzi, ale ekspert juz wie ze to wierzchołek góry lodowej i ze trzeba komisji. Idioci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje