Klienci Africano Travel wracają do domu. "Takiego bałaganu w papierach dawno nie widziałem"

Drzwi zamkniętego biura podróży Africano Travel

Drzwi zamkniętego biura podróży Africano Travel (fot. Marcin Krzemiński /TOK FM)

Do Polski wracają klienci biura Africano Travel. Dziś cztery osoby, jutro nad ranem 17. Urzędnicy twierdzą, że operacja jest niełatwa, bo trudno w dokumentach firmy odnaleźć informacje, gdzie się znajduje.
- Musimy we własnym zakresie ustalać, kto jaki ma wykupiony pobyt, za co zapłacono: za ile dni wyżywienia, noclegów. No i czy wykupiono miejsca powrotne w samolotach dla tych osób - opowiada Tomasz Wiktor z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Muszę przyznać, że takiego bałaganu w dokumentach już dawno nie widziałem. Do tej chwili nie jesteśmy pewni, ile dokładnie osób przebywa zagranicą. Aktualna liczba to ok. 190. Ale na pewno nikogo nie pozostawimy samemu sobie. Wciąż pracujemy nad ustaleniem liczby osób i miejsca pobytu.

- Niewątpliwie plusem jest fakt, że właściciel biura od początku rzetelnie z nami współpracuje - dodaje Tomasz Wiktor. - Ale to, z czym mamy do czynienia, to z pewnością wskazówka dla turystów, by dokładnie weryfikowali firmę, z którą wybierają się na wakacje.

Pieniądze musiał wyłożyć urząd

Dziś wracają z Egiptu cztery osoby. Nie było pewności, czy mają opłacony przelot, ale nie trzeba im było skracać pobytu zagranicą. - Z kolei koszt przylotu 17 osób, które wylądują nad ranem na Ławicy, sfinansuje z ubezpieczenia biura, czyli praktycznie na tą chwilę pieniądze musiał wyłożyć urząd marszałkowski. Musimy też opłacić transfer tych ludzi do Warszawy i Wrocławia. Te osoby miały zakończyć wakacje w sobotę - mówi TOK FM Wiktor.

Większą grupę osób "ściągniętych" z przedwczesnych wakacji urzędnicy planują na czwartek. - To 70 osób, którym pobyt miał się skończyć również pod koniec tygodnia.

Problemy finansowe Africano Travel są - według urzędników - bezpośrednio związane z zawieszeniem działalności innego poznańskiego biura - Alba Tour. Firmy razem wykupiły kursy samolotami czarterowymi do Egiptu. Ale właściciel tej ostatniej firmy nie chciał współpracować z urzędnikami. Pojawiają się informacje, że chciał nawet uciec z Polski. Dlatego sprawą zajmuje się policja. Tymczasem marszałek województwa wielkopolskiego złożył wczoraj do poznańskiej prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Zobacz także
 • Drzwi zamkniętego biura podróży Africano Travel Africano Travel z Poznania: kolejne biuro podróży ogłasza niewypłacalność
Komentarze (17)
Klienci Africano Travel wracają do domu. "Takiego bałaganu w papierach dawno nie widziałem"
Zaloguj się
 • adamwlondynie

  Oceniono 38 razy 22

  Dlatego między innymi, rozsądni ludzie sami sobie organizują wycieczki. Jaki problem zarezerwować hotel, przelot, poczytać w necie o lokalnych atrakcjach, kupić mapę, czy tam GPSa? A jak ktoś wtopił kasę to niech się sam procesuje z upadającą firmą... i proszę żeby z publicznych (wspólnych) pieniędzy ludziom powrotów nie fundować.

 • jozef.ok

  Oceniono 5 razy 3

  ludziska zwiedzajta Polskę!

 • albonius

  Oceniono 9 razy 3

  To co się dzieje z tymi pieniędzmi, które ludzie wpłacają? Przykładowo 100 osób wpłaca po 3000 zł na wycieczkę, z czego jest opłacany przelot i hotel. A potem nagle się okazuje, że starczyło tylko dla 80 osób, a reszta niech spada? Tak to wygląda? Chory system.
  Jak ktoś płaci za wycieczkę, to czemu biuro nie może opłacić wszystkiego z góry? Za mało pieniędzy by dla prezesa zostało?

  Warszawa z nieco innej strony (choć nie zawsze)

 • aktywnyfred

  Oceniono 1 raz 1

  Renomowane biura podróży “nie dla idiotów”…
  Drugie w ciągu tygodnia bankructwo małego biura podróży powinno skłaniać do głębszej refleksji, niż tabloidalna pogoń mediów za sensacją. Rynek tych usług jest wysoce konkurencyjny, co motywuje właścicieli małych firm do akceptowania niskich cen, co za tym idzie...

  czytaj dalej: odyseja1948.wordpress.com/2012/07/13/renomowane-biura-podrozy-nie-dla-idiotow/

 • kiks4

  Oceniono 11 razy -1

  Może gdyby ci "turyści"musieli coś dołożyć z własnej kieszeni- to na drugi raz lepiej by sprawdzili oferenta? Nie rozumiem, dlaczego klienci nierzetelnych biur są traktowani są wyjątkowo. . Gdybym ja pojechał do Przemyśla i zabrakłoby mi pieniędzy na powrót- żaden Urząd Marszałkowski najmniejszym palcem nie kiwnie.

 • vomitorium1

  Oceniono 12 razy -2

  kochani klienci
  africano
  teraz wiecie
  (za frico
  nie ma
  NIC (!))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje