Polacy są religijni, a Polska to miejsce zakupów - tak kojarzą nas Litwini

17.07.2012 15:50
Centrum Wilna

Centrum Wilna (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Litwini uważają Polaków przede wszystkim za osoby religijne, wykształcone i pracowite, a Polskę kojarzą głównie z zakupami - wynika z raportu przedstawionego w Wilnie.
Ponad 200-stronicowy dokument przygotował Litewski Ośrodek Badań Socjologicznych na zamówienie polskiej ambasady.

- Potrzeba przeprowadzenia tego rodzaju badań powstała z przyczyn praktyczno-poznawczych - zaznaczył ambasador RP w Wilnie Janusz Skolimowski podczas prezentacji raportu pod nazwą "Badanie opinii publicznej dotyczące wizerunku Polaków na Litwie i wizerunku Polski w społeczeństwie litewskim".

Ambasador odnotował, że w ciągu ostatnich kilku lat opinia na Litwie o Polakach, Polsce i mniejszości polskiej na Litwie była formowana głównie przez pryzmat ochrony praw tej mniejszości, a autorami tej opinii były głównie media. Dlatego - jak zaznaczył - powstała potrzeba dokonania poważnej analizy, która przedstawiłaby rzeczywisty obraz sytuacji.

Jedna piąta nie kojarzy nas z niczym, reszta - raczej pozytywnie

- W naszym przekonaniu prezentowana analiza może przyczynić się do lepszego rozumienia wzajemnych relacji, zależności i wyzwań społecznych, co pozwoli na bardziej rzetelne i świadome spojrzenie na wynikające problemy - powiedział Skolimowski.

Badania m.in. wskazują, że co piątemu mieszkańcowi Litwy Polska kojarzy się z robieniem zakupów, ale również 20 proc. respondentów nie potrafiło wymienić ani jednego skojarzenia ze słowem "Polska". Badani najczęściej przypisywali Polakom raczej cechy pozytywne: religijność (73 proc.), skuteczność (66 proc.), wykształcenie (62 proc.), nowoczesność (61 proc.), pracowitość (54 proc.).

Przeważająca większość badanych wskazała, że Polska jest dla Litwy ważnym partnerem na arenie międzynarodowej (74 proc.) i że dla Litwy ważna jest współpraca z Polską w dziedzinie energetyki (59 proc.).

Z raportu wynika, że ponad połowa mieszkańców Litwy w ogóle nie ma kontaktu z polskimi obywatelami, zaś dwie trzecie oświadczyło, że do Polski nie jeździ. Stosunkami polsko-litewskimi nie interesuje się co trzeci mieszkaniec Litwy.

Opinie o Polakach raczej się pogorszyły

13 proc. nie chce mieć Polaka za sąsiada, 11 proc. nie chciałoby z Polakiem pracować w jednym przedsiębiorstwie, a 26 proc. sprzeciwiłoby się małżeństwu swego dziecka z Polakiem - wskazuje raport.

Autorzy badań w podsumowaniu napisali: "Należy stwierdzić, że z jednej strony opinia mieszkańców Litwy na temat Polaków w 2011 roku pogorszyła się, z drugiej strony absolutna większość mieszkańców kraju akceptuje sąsiadów - Polaków". "To znaczy, że mieszkańcy Litwy w codziennych interakcjach raczej są skłonni do nawiązywania kontaktów osobistych i budowania więzi międzyludzkich" - czytamy w podsumowaniu.

Raport wydany w językach polskim i litewskim zostanie rozpowszechniony w środowiskach akademickich i politycznych obu krajów.

Badania socjologiczne zostały przeprowadzone w dniach 23 stycznia - 20 lutego; wzięło w nich udział 1009 mieszkańców Litwy w wieku 15-74 lat.

Komentarze (70)
Zaloguj się
 • Sebastian Kopacz

  0

  Litwini uważają Polaków za bogaty naród nieco religijny, ale głównie nowoczesny i pozytywnie myślący. A Polska to ziemia obiecana dla nich. Tak myślą i dlatego dużo ich pracuje w Polsce.

 • grba

  Oceniono 1 raz 1

  Zaszłości z przeszłości

  W okresie międzywojennym do 1938 roku Litwa odcięła się od Polski chińskim murem. Po wojnie w epoce Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej kontakty z Polską ograniczono do minimum. Mój ojciec był w Wilnie w 1967 i zobaczył zastraszonych ludzi, którzy bali się do niego podejść, bo chociaż był Polakiem z PRL-u, to i za ten PRL potrafiły się ichnie służby przypieprzać. Zamordyzm ówczesny wyjaśnił mu dopiero rodak spotkany w "ciemnym kącie". Mogliśmy później pojechać do NRD, Czechosłowacji lub na Węgry na pieczątkę w dowodzie, ale do Wilna nie. Miałem sąsiadkę urodzoną w Wilnie. Mogła pojechać tam odwiedzić swoją ciotkę - siostrę matki - po wielkich korowodach, ale jej mąż z dziećmi nie, bo to nie była "najbliższa rodzina".

 • dinko11

  Oceniono 4 razy 0

  Polacy w co wierzą?w bande pedofilii watykanskich,bande złodzieji w suknach?to przeszłosć,ludzie wiedzą ze bogiem dla pedofilii jest mamona

 • jozefnowak10

  Oceniono 9 razy 3

  TAK JAK TE BADANIA TAK I CI LITWINI SĄ NAM POTRZEBNI JAK DRZWI DO LASU .....

 • lodzermensz1

  Oceniono 24 razy 24

  Fajnie, że Litwini nas akceptują jako sąsiadów. Nie będziemy musieli się przenosić z naszym krajem. Jak miło...

 • gazetaplum

  Oceniono 7 razy -5

  Lata nauczania TVN-u, Polsatu i innych kanałów " niepublicznych"

 • gazetaplum

  Oceniono 6 razy 0

  Kiedy ambasada Litwy zabroni ,dyrektorom w polskich szkołach, realizowanie programu nauczania.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 40 razy 22

  "...przypisywali Polakom raczej cechy pozytywne: religijność (73 proc.)..."
  ----------------------------------------------------------------------------------------------
  Jeśli to jest pozytyw, to przywar już wymieniać nie trzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje