Syria: powstańcy weszli do Damaszku, śmigłowce ostrzeliwują miasto

17.07.2012 12:39
Kadr z nagrania pozyskanego przez agencję AP, pokazującego syryjskich powstańców podczas walk w Damaszku

Kadr z nagrania pozyskanego przez agencję AP, pokazującego syryjskich powstańców podczas walk w Damaszku (Fot. Anonymous AP)

Syryjscy opozycjoniści przypuścili atak na stolicę kraju - Damaszek. Siły rządowe bronią się, ostrzeliwując zajęte przez powstańców dzielnice z helikopterów.
Siły rządowe ostrzeliwały z helikopterów zaatakowane przez powstańców dzielnice miasta. Obserwatorzy donieśli, że wymiana ognia była słyszana w okolicach placu Sabaa Bahrat w centrum Damaszku. Przez środek placu biegli uzbrojeni w kałasznikowy członkowie sił bezpieczeństwa. Oddziały prorządowe i powstańcy ostrzeliwali się także w pobliżu ul. Bagdadzkiej - jednej z głównych ulic miasta - oraz dzielnic Al-Hajar al-Aswad i Al-Midan, położonej w pobliżu starego miasta.

- Armia histerycznie ostrzeliwuje dzielnicę Al-Midan, upadający reżim oszalał - powiedział agencji AFP jeden z obecnych na miejscu aktywistów przez Skype'a. Według mężczyzny siły rządowe zniszczyły m.in. meczet Ghazwat Badr. Armia przypuściła szturm na dzielnice, ale została odparta przez powstańców, zdecydowała się więc na ostrzał dzielnicy z powietrza.

Rebelianci ogłaszają ofensywę przeciw reżimowi

Walki uliczne w Damaszku trwają od dwóch dni. W niedzielę armia ostrzelała z moździerzy kilka dzielnic, do których weszli rebelianci. Walki toczyły się m.in. w dzielnicach Tadamon i Kfar Sousa.

Wczoraj rebelianci ogłosili początek ofensywy przeciwko reżimowi Baszara al-Assada nazwanej "Wulkan-Damaszek i trzęsienie ziemi w Syrii". Walki rozprzestrzeniły się na główną ulicę Khaleda bin al-Walida, prowadzącą do centrum z dzielnicy Al-Midan. Rebelianci podali, że przejęli kontrolę nad dzielnicami Tadamon i Al-Midan. Prorządowa gazeta Al-Watan na czołówce poniedziałkowego wydania napisała "Nigdy nie dostaniecie Damaszku". W Genewie Czerwony Krzyż ogłosił, że syryjskie walki zamieniły się w wojnę domową.

Walki w Damaszku są przez wielu określane jako najbardziej gwałtowne od wybuchu antyreżimowej rewolty w marcu 2011 roku.

Bractwo Muzułmański wzywa do poparcia rebeliantów

Wpływowe syryjskie Bractwo Muzułmańskie zaapelowało do rodaków, by podczas starć w Damaszku udzielili wsparcia rebeliantom. Walki członkowie Bractwa nazwali "decydującą bitwą".

Komunikat zatytułowano "Aby Damaszek stał się drzwiami do zwycięstwa". Bractwo wezwało "wolnych Syryjczyków (...) ze wszystkich społeczności i klas społecznych", by wykorzystali tę "historyczną chwilę". Wpływowy ruch zaapelował o pokojowe demonstracje w dzień i w nocy, obywatelskie nieposłuszeństwo i pomoc rebeliantom.

Według Bractwa "bitwa o Damaszek jest bezpośrednią odpowiedzią na apatię społeczności międzynarodowej oraz na spisek Rosji i Iranu", czyli dwóch sojuszników reżimu Baszara el-Asada.

Syryjscy oficerowie zbiegli nocą do Turcji

Tymczasem tureccy oficjele potwierdzili, że syryjski generał brygady i kilku innych wysoko postawionych oficerów syryjskiej armii uciekło do Turcji. Wojskowi byli w grupie 1280 Syryjczyków, którzy w ciągu ostatniej nocy przekroczyli granicę z prowincją Hatay w południowej Turcji.

Oznacza to, że do Turcji uciekło w sumie 18 syryjskich generałów, w tym jeden emerytowany. Nieznana liczba oficerów uciekła razem ze swoimi rodzinami. W sumie w Turcji przebywa już 42680 syryjskich uchodźców.

Zobacz także
Komentarze (235)
Zaloguj się
 • flexibleautomation

  Oceniono 4 razy 2

  @pismaki_klamia
  There is quotation for any occasion.
  Jestes bluszczowcem. Chociaz jest szansa, ze kiedys bedziesz mial swoja wlasna opinie.
  Zycie nie jest jasne a dobre nie zawsze jest dobre.
  USA w kwestii Syrii jest po dobrej stronie, Putin reprezentuje malkontentow twojej opcji.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 10 razy 4

  “Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable, and to give an appearance of solidity to pure wind.” — George Orwell

  Ale opinia publiczna np. w USA coraz bardziej poznaje się na kłamstwach swojego reżimu tak bez żenady rozpowszechnianych przez tuby propagandowe mediów g.nego nurtu. Ostatni sondaż Gallupa zarejestrował rekordowo niski poziom zaufania do kanałów nadających wiadomości, spadek z 46% w 1993 r do 21% teraz.

 • iremus

  Oceniono 16 razy 4

  Gdyby w Afganistanie powstańcy weszli do Kabulu media zależne od USA podałyby, że terroryści zaatakowali legalne władze Afganistanu wybrane przez sojusznika zza Atlantyku.

 • googleon

  Oceniono 6 razy -6

  Umarł król, niech żyje król!

 • funio626

  Oceniono 22 razy 8

  !!!!!Zastanawiam się dlaczego w Gazeta.pl, jak jest jakiś artykuł o żydach lub o Izraelu to nie można dodawać komentarzy!! Boją się opinii Polaków??? Kto jest właścicielem??? Nawet nie można na innym temacie tego wysłać!!!

 • henrykkreuz

  Oceniono 11 razy 1

  manipulacje ocenami - czyste oszustwo, co chwilę widzę np "Oceniono 3 razy 1", a za chwilę "Oceniono 2 razy 2"

 • talbor73

  Oceniono 15 razy -3

  Mało kto rozumie istotę konfliktu w Syrii. A tak naprawdę toczącą się tam wojnę można nazwać religijną. W Syrii mniejszość religijna stanowiąca około 10% mieszkańców sprawuje całkowitą kontrolę nad resztą społeczeństwa. Ponieważ jest ona obca, nie czuje więzi wspólnoty, dlatego stosuje tak krwawe metody walki, zresztą tak było w przeszłości za rządów ojca Asada. Po prostu sunnici po raz kolejny walczą by usunąć kastę, żyjącą w luksusie dzięki eksploatacji większości społeczeństwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje