Pożar 150-metrowego wieżowca w centrum Stambułu. Kłęby dymu nad miastem

Płonący wieżowiec w centrum Stambułu. Chmura dymu uniosła się nad miastem

Płonący wieżowiec w centrum Stambułu. Chmura dymu uniosła się nad miastem (fot. CNN)

Potężny pożar wybuchł w 42-piętrowym wieżowcu Polat Tower w centrum Stambułu. Nad miastem zawisła gęsta chmura czarnego dymu, płomienie strzelały na wysokość kilkudziesięciu metrów. Strażacy opanowali ogień.


W położonym w stambulskiej dzielnicy Fulya 42-piętrowym wieżowcu znajdują się mieszkania, biura i sklepy. Na zdjęciach z tureckiej telewizji i tureckiego oddziału CNN ciemny, gęsty dym buchał z okien budynku, a z jego ścian sypały się odłamki zniszczonego tynku i szkła. Płomienie wydobywały się z parteru wieżowca, jednak jęzory ognia lizały jedną z jego ścian jeszcze na wysokości kilku pięter. Cała ściana szybko sczerniała od ognia.

Nie ma ofiar. "Uratowaliśmy nawet kilka zwierząt"

Turecka telewizja TRT poinformowała, że na miejsce pożaru wysłano helikoptery straży pożarnej. Przechodnie na ulicy przypatrywali się akcji strażaków, którzy na rozsuwanych drabinach usiłowali dotrzeć możliwie najbliżej ogniska pożaru. W pierwszej kolejności służby ratunkowe wyprowadziły z budynku ludzi w maskach tlenowych.

Właściciel budynku, Adnan Polat, poinformował, że wszyscy przebywający w budynku ludzie zostali uratowani. - Wszyscy opuścili budynek w dobrym zdrowiu. Uratowaliśmy też kilka zwierząt. Najbardziej cieszymy się z tego, że nikt nie zginął. Ten budynek miał system wczesnego ostrzegania o pożarze, a ten wypadek pokazał, jak jest on ważny - powiedział Polat.

Pożar wybuchł w instalacji klimatyzacji?

152-metrowy wieżowiec Polat Towers położony jest nieopodal centrum biznesowego miasta. Na zdjęciach z tureckiej telewizji widać ewakuowanych z budynku ludzi. Ewakuowano też pobliską stację benzynową i kilka innych budynków. Na szczęście strażakom udało się dość szybko opanować bardzo groźnie wyglądający pożar, który mógł się rozprzestrzenić na dalsze części wieżowca.

- Nie wiadomo na razie, co było przyczyną pożaru - mówił mer Stambułu Kadir Topbas. - Przyczyny tego pożaru będą zbadane. Mogło dojść do katastrofy, w tym budynku mieszka i pracuje 1500 osób.

Według tureckiej państwowej telewizji TRT, powołującej się na gubernatora prowincji Stambuł, Husejna Avniego, pożar wybuchł w instalacjach klimatyzacji w podziemiach i na parterze budynku.

Bu video Adobe Flash Player'in son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'in son sürümünü indirin.Zobacz także
 • Pożar na jednej z Wysp Kanaryjskich - La Palmie Pożar w parku narodowym na jednej z Wysp Kanaryjskich. "Dla nas to święte miejsce"
Komentarze (85)
Pożar 150-metrowego wieżowca w centrum Stambułu. Kłęby dymu nad miastem
Zaloguj się
 • harperk

  Oceniono 78 razy 30

  i nie zawalil sie po 15 minutach ani nie spowodawal zawalenia sie sasiednich wiezowcow

 • tygrysio_misio

  Oceniono 32 razy 22

  niech zgadnę: po godzinie zawali się a w gruzach (a raczej popiołach) nie przetrwa nic poza paszportem podpalacza

 • flugufrelsarinn

  Oceniono 24 razy 18

  zawali się,wszystkie wieżowce które płoną muszą się zawalić jak domki z kart,pionowo idealnie w dół,srrrrruuu...

 • stanstill

  Oceniono 17 razy 13

  super konstrukcja, jeszcze stoi!

 • mirwil

  Oceniono 61 razy 13

  Zgaduję, że wieżowiec się nie zawali. Pewnie nie ma żadnych ładunków wybuchowych podłożonych a od pożaru się takie konstrukcje nie walą.

 • otwieracz_1912

  Oceniono 20 razy 10

  zawali się...WTC7 się zawaliło od pożaru to i Polat Tower się zawali...nawet podobne gabaryty ;)

 • marceli_zg

  Oceniono 34 razy 8

  i co, nie zawalił się jeszcze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje