Sikorski: Jeśli już, to konstytucję łamał prezydent Kaczyński

17.07.2012 08:03
Wpis Sikorskiego na Twitterze

Wpis Sikorskiego na Twitterze (Fot. Twitter)

- Jeśli ktoś łamał konstytucję, to prezydent Lech Kaczyński, nie współdziałając z rządem, jadąc do Rosji wbrew stanowisku MSZ - napisał na Twitterze Radosław Sikorski. Szef MSZ skomentował w ten sposób nowy zarzut prawicowej prasy.
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie przesyłało bieżących informacji do Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - wynika z przesłuchania Radosława Sikorskiego w prokuraturze. To złamanie konstytucji - mówią prawnicy "Gazecie Polskiej Codziennie".

Od początku 2009 r. do Kancelarii Prezydenta trafiały tylko depesze przetworzone w MSZ. Według byłego wiceszefa tego resortu Witolda Waszczykowskiego Sikorski celowo chciał w ten sposób odciąć prezydenta od źródeł informacji, po to by nie miał on możliwości własnej oceny polityki zagranicznej rządu Donalda Tuska.

- To złamanie konstytucji, której art. 133 wyraźnie mówi, że "Prezydent Rzeczypospolitej w zakresie polityki zagranicznej współdziała z prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem" - powiedział "GPC" Wiesław Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. - Pozbawianie prezydenta dostępu do bezpośrednich depesz MSZ jest ograniczeniem wykonywania jego obowiązków - twierdzi prawnik.

Sikorski odpowiada: - System dystrybucji depesz MSZ wobec wszystkich instytucji działa od 2009 do dziś. A oto, co mówi art. 133 konstytucji. Jeśli ktoś łamał art. 133 pkt 3 konstytucji, to prezydent Lech Kaczyński, nie współdziałając z rządem, jadąc do Rosji wbrew stanowisku MSZ.

Zobacz także
 • Radosław Sikorski reklamuje na Twitterze książkę swojej żony Anne Applebaum Sikorski reklamuje książkę żony na Twitterze. Internauci kpią: "Nagania na Amazon"
Komentarze (574)
Sikorski: Jeśli już, to konstytucję łamał prezydent Kaczyński
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 216 razy 108

  No wlasnie, wreszcie gra w otwarte karty i nazywanie spraw po imieniu.

  BRAWO, PANIE SIKORSKI !

  Wycieczki prywatne, jak sie okazalo, moga byc tragiczne w skutkach. I definitywnie NIE POWINNY byc powodem do HOLDOWANIA PAMIECI owego maluczkiego niemoty.

 • lechujar

  Oceniono 122 razy 88

  "Wiesław Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego" - co za bezstronny człek, jaka szkoda, że jednocześnie był członkiem Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r.

 • zapora10

  Oceniono 114 razy 56

  "Czy pan zna Rona Asmusa?

  - Nie widzę związku.

  - Zna pan?

  - Zna go pani Fotyga, ja go też znam.

  - Proszę zaprotokołować: "Potwierdził, że zna Rona Asmusa"."

  Jak takiego "inteligentnego" prezydenta nie kontrolować i nie pilnować..?

 • polskirozlamacz

  Oceniono 98 razy 54

  "Prezydent Rzeczypospolitej w zakresie polityki zagranicznej współdziała z prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem"

  Przecież ten przepis jest wyraźnie skierowany do prezydenta RP i OGRANICZA jego uprawnienia w zakresie polityki zagranicznej (nadane mu przez poprzedzający przepis). Ten przepis może być więc ewentualnie złamany przez prezydenta, a nie przez inne organy.

  Pan sędzia Johann naprawdę tego nie wie? W takim razie jest gorzej niż myślałem...

 • totapis500

  Oceniono 72 razy 54

  Coś Pan kręci do Smoleńska delegacja musiała wyjechać bo PiS miał opłacone żarcie,a w dobie kryzysu żarcia nie należy marnować.

 • swawolny_dyzio

  Oceniono 91 razy 47

  A jak wyglądała rzekoma współpraca prezydenta z rządem? Bo ja przypominam sobie głównie kłótnie o krzesła w Brukseli i torpedowanie działań rządu i wspieranie opozycji.

 • edza4

  Oceniono 55 razy 43

  Jacy to Kaczyńscy mobilni z prawem niech świadczy fakt,kiedy po przegranych wyborach w 2007 roku wywozili papiery bodajże WSI do "dziupli" u pana prezydenta,myśląc że on tam będzie siedział wiecznie.Spółka pisowska i pan prezydent chcieli sobie urządzić prywatny folwark z kraju ,w którym jest miejsce tylko dla "prawdziwych polaków"To jest właśnie przykład jak Kaczyńscy rozumieli konstytucję.

 • blue911

  Oceniono 56 razy 36

  Nowa teoria chorych oszlomow: samolot spadl,bo Lechu nie dostawal korespondencji od MSZ n/t biezacych spraw polityki miedzynarodowej! Teraz trzeba powoloac zespol pod egida Hillary zeby zbadali "zamach"!

 • aala43

  Oceniono 40 razy 34

  przecviez wszyscy widzieli jak wspaniale urzednicy i prezydent Kaczynski "wspolpracowali" z rzadem - ot, prowadzili sobie wlasna polityke zagraniczna jak im sie podobalo - te awantury o wyjazd do Brukseli, o krzeslo, zenujacych wpadek bylo bardzo duzo....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje