Inwazja meduz na hiszpańskim Costa del Sol. Zakaz kąpieli

16.07.2012 16:36
Meduza Chełbia modra (Aurelia aurita)

Meduza Chełbia modra (Aurelia aurita) (Fot. Wikipedia/ BS Thurner Hof)

Urlopowicze na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol zostali ostrzeżeni przed dużą liczbą parzących meduz w wodach wzdłuż linii brzegowej w okolicach Malagi. Ok. tysiąca osób musiało się poddać leczeniu w wyniku oparzeń - podał serwis BBC.
Przełowienie ryb, wiatr i prądy morskie to przyczyny gromadzenia się kolonii meduz w zatoczkach i blisko plaż - poinformowało hiszpańskie ministerstwo turystyki.

"Kolonie meduz rzadko są w stanie przetrwać dłużej niż 48 godzin i w zdecydowanej większości przypadków parzydełka nie są niebezpieczne" - uspokajał w specjalnie wydanym oświadczeniu urząd ds. turystyki Hiszpanii. Nie podano szczegółów na temat gatunku zaobserwowanych meduz.

W uczęszczanych przez plażowiczów miejscach, gdzie pojawiają się kolonie meduz, wywieszane są czerwone flagi oznaczające zakaz kąpieli.

Inwazje meduzy świecącej są powszechne w wodach przybrzeżnych Hiszpanii i były odnotowywane w przeszłości. W sierpniu 2010 r. plaże w Alicante i w okolicach San Sebastian na północy kraju zostały zalane przez roje krążkopławów, w tym bardziej niebezpiecznych meduz, takich jak żeglarz portugalski (aretuza).

Costa del Sol to znany region turystyczny w hiszpańskiej Andaluzji. Rozciąga się on na wybrzeżu śródziemnomorskim od Gibraltaru, a przylądkiem Cabo de Gata. Na długości 300 km znajdują się hotele i ośrodki wypoczynkowe chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Najbardziej znane kąpieliska to Marbella, Malaga i Benalmadena.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje