Artur Ł. pochwalał zamachy z 11.09 - trafi na obserwację psychiatryczną

16.07.2012 15:59
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Fot. Bartosz Makowczynski / AG)

Na obserwację psychiatryczną w zakładzie leczniczym trafi aresztowany w czerwcu 21-letni Artur Ł .- postanowił warszawski sąd na wniosek prokuratury. W internecie pochwalał on zamachy terrorystyczne na USA z września 2001 r.
- Sąd uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie o przeprowadzenie badań połączonych z obserwacją - powiedział sędzia Wojciech Małek, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie. Nie podał szczegółów. Ł. może złożyć zażalenie na to postanowienie do sądu apelacyjnego.

Prokurator Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział, że Ł. był badany w śledztwie przez biegłych psychiatrów, ale na podstawie jednorazowego badania nie byli oni w stanie wydać opinii. - Dlatego zawnioskowali o obserwację psychiatryczną - dodał prokurator.

Przypomniał, że w każdym śledztwie prokurator może nabrać wątpliwości co do stanu psychicznego osoby podejrzanej, która wtedy przechodzi odpowiednie badania: albo przez biegłych, albo podczas obserwacji w zakładzie. - Chodzi o ustalenie, czy w chwili czynu była ona poczytalna - dodał Ślepokura.

Zgodnie z prawem obserwacja w zakładzie leczniczym nie powinna trwać dłużej niż 6 tygodni; na wniosek zakładu sąd może przedłużyć ten termin na czas określony, niezbędny do zakończenia obserwacji. O zakończeniu obserwacji biegli niezwłocznie zawiadamiają sąd.

Doradzał, jak konstruować bomby, przeszedł na islam

W początkach czerwca warszawski sąd aresztował 21-letniego warszawiaka Artura Ł., który doradzał w internecie, jak konstruować bomby, oraz pochwalał zamachy terrorystyczne na USA z września 2001 r. Według ABW mężczyzna planował zorganizować "grupę dżihadystyczną" w Polsce i przeszedł na islam. Sąd uzasadnił areszt m.in. wysokim prawdopodobieństwem popełnienia zarzucanych mu czynów oraz koniecznością "zbadania kontaktów podejrzanego".

- Według zebranego dotychczas materiału dowodowego, planował on zorganizować grupę dżihadystyczną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Przeszedł na islam, jego duchowym wzorem był twórca Hamasu szejk Ahmed Yassin - informowała w czerwcu ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, rzeczniczka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wtedy zatrzymała Ł. W śledztwie złożył on obszerne wyjaśnienia, w których przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Kara do 5 lat

Prokuratura postawiła mu zarzuty popełnienia dwóch przestępstw z art. 255a Kodeksu karnego oraz dwóch przestępstw z art. 126a kk. Art. 255a Kk stanowi: "Kto rozpowszechnia lub publicznie prezentuje treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym w zamiarze, aby przestępstwo takie zostało popełnione, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Art. 126a przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat za "publiczne pochwalanie i publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstw".

Zobacz także
Komentarze (121)
Artur Ł. pochwalał zamachy z 11.09 - trafi na obserwację psychiatryczną
Zaloguj się
 • trombozuh

  Oceniono 47 razy 31

  Izrael mieć bomby atomowe = dobrze. Iran mieć bomby atomowe = bardzo źle.
  Izrael nie wpuszczać inspektorów ONZ = bardzo dobrze. Irak nie wpuszczać inspektorów = wojna.
  Izrael spuszczać na oślep bomby, w których czasem giną małe dzieci = Izrael bronić się i walczyć o pokój. Palestyńczycy detonować bomby w Izraelu = straszliwy i nieludzki terror.
  Ktoś skrytykować Iran = mądry człowiek. Ktoś skrytykować Izrael = antysemita, oszołom, chory na umyśle.
  Kali ukraść komuś krowy = bardzo dobrze. Kalemu ktoś ukraść krowy = niesłychane i karygodne przestępstwo.

 • pandada

  Oceniono 35 razy 27

  Kamiński, Wołek i Jurek pojechali kiedyś do Pinocheta, aby pochwalić go za zbrodnie. Obserwacji psychiatrycznej nie zarządzono.

 • szmondak

  Oceniono 25 razy 17

  dobre, jak za PRLu, nie było więźniów politycznych a tylko chorzy psychicznie. Warto było obalać komunę zaiste :)

 • ws11111

  Oceniono 35 razy 15

  az strach wyrazić opinię, bo jutro o 6 rano wejda do domu razem z drzwiami, dlatego nikt nie pisze

 • swan_ganz

  Oceniono 23 razy 13

  czyli jednak nic na niego nie mają ale nie chca się do tego przyznać i idą w zaparte....

  Drodzy współpodatnicy; szykujcie portfele na odszkodowanie dla tego gostka bo jak nic powygrywa on wszystkie sprawy o odszkodowanie za nieuzasadnione zatrzymanie i areszt...

 • kesik001

  Oceniono 29 razy 13

  Wchodzić w dupę jankesom można na sto sposobów.
  A przy okazji zamknie sie usta tym co myślą inaczej.
  Tak,ku przestrodze.
  A tak swoją drogą to wielu ludzi,nie wierzy w zamach.
  Zasrani jankesi sami wysadzili budynki w imię wyższych intencji jakimi są podbój swiata i ropa.

 • moja_suka_jest_kosmitka

  Oceniono 17 razy 13

  za opowiadanie bredni o smoleńskiej mgle, niekonwencjonalnej broni użytej do zestrzelenia wiadomego tupolewa i wypuszczaniu helu nikogo do psychuszki nie wysłano na obserwację. a powinien tam trafić chociażby Antoni M. i adwokacina Rogacki.

 • cztery44442

  Oceniono 14 razy 12

  Czy, jeżeli ja będę chwaliła błędy polskiego wymiaru /nie/ sprawiedliwości to też trafię na obserwację psychiatryczną?

 • bogpan

  Oceniono 14 razy 12

  A wiecie, że już większość amerykanów nie wierzy w oficjalną wersję wydarzeń z 11.09, którą mainstreamowe media lansują?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje