Africano Travel z Poznania: kolejne biuro podróży ogłasza niewypłacalność

Drzwi zamkniętego biura podróży Africano Travel

Drzwi zamkniętego biura podróży Africano Travel (fot. Marcin Krzemiński /TOK FM)

Kolejne biuro podróży ma kłopoty. Poznańskie biuro Africano Travel złożyło wniosek o niewypłacalności w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim. Za granicą przebywa około 200 klientów biura. Jak informuje Africano Travel, jego problemy wynikają z upadku Alba Tour, z którym razem organizowało loty czarterowe.
- Współpracuję jako pracownik agencji turystycznej z wieloma biurami podróży. Dzisiaj rano dostałam e-mail z biura Africano Travel z Poznania, które poinformowało, że odwołuje loty ze względu na upadłość biura Alba Tour - poinformowała Alert24 Małgorzata. Biuro jest zamknięte. Zniknęła jego strona internetowa. Nie udało się nam też do niego dodzwonić.

Około 200 turystów za granicą. Urząd otwiera infolinię dla klientów biura

Jak ustalił Marcin Krzemiński, reporter Radia TOK FM, poznańskie biuro Africano Travel złożyło wniosek o niewypłacalności w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim. Za granicą przebywa obecnie około 200 klientów biura. - Z tego 40 osób ma opłacone wszystkie świadczenia, czyli do ściągnięcia do kraju pozostaje około 160 osób - mówi Tomasz Wiktor z departamentu turystyki i sportu Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego już rozpoczął organizację ich powrotu do kraju. Uruchomiona została także specjalna infolinia dla poszkodowanych klientów. Z Urzędem można kontaktować się pod numerami (+48) 61 626 68 45 i (+48) 61 626 68 52.Po upadku Alba Tour biuro musiało jeszcze raz opłacić czartery

Problemy biura wynikają z upadłości Alba Tour. - Wcześniej Africano Travel wynajmowało wraz z Albą samoloty czarterowe - informuje Wiktor. - Biuro ponownie musiało opłacać czartery dla osób, za które już zapłaciło - mówi. Oczywiście zapłaciło biuru Alba Tour.

Tomasz Wiktor twierdzi jednak, że w przypadku Africano Travel sytuacja dla klientów jest bardziej komfortowa, bo biuro zwraca zaliczki tym, którzy mieli z nim jechać do Egiptu. Ubezpieczenie powinno też pokryć powrót tych, którzy są za granicą.

Africano Travel współpracuje z urzędnikami, co było wielkim problemem w przypadku Alba Tour. - Warto wspomnieć, że Africano Travel było młodym, początkującym biurem. Podobnie jak Alba Tour - dodaje Marcin Krzemiński z TOK FM.

Zobacz także
 • Joanna Mucha w Poranku Radia TOK FM Ministerstwo chce zwiększyć gwarancje dla klientów biur podróży. Ale w przyszłym sezonie
 • Drzwi zamkniętego biura podróży Africano Travel Klienci Africano Travel wracają do domu. "Takiego bałaganu w papierach dawno nie widziałem"
Komentarze (114)
Africano Travel z Poznania: kolejne biuro podróży ogłasza niewypłacalność
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 43 razy 39

  Polskie biura mogą się reklamować następująco: TYLKO Z NAMI WYRUSZYSZ W NIEZNANE.

 • stix

  Oceniono 43 razy 25

  Za wycieczkę powinno się płacić po wycieczce, a nie przed wycieczką. Jak u fryzjera przy strzyżeniu. Taki przepis trzeba wprowadzić.

 • albonius

  Oceniono 31 razy 25

  Zabawne i smutne jednocześnie jak kruche są filary takich biur. Jedno upada, za nim kilka kolejnych. Ludzie tracą prace, inni mają kłopot z powrotem do kraju, a prezesowi głównego biura nic się nie stało, nawet jakby pewnie pieniędzy przybyło.

  Warszawa z nieco innej strony (choć nie zawsze)

 • asasello_krakow

  Oceniono 42 razy 20

  Wielkopolska: sól drogowa w kiełbasach, sfałszowana mączka jajeczna, upadłe Alba Tour, teraz Africano Travel (o wałkach stadionowych nie mówiąc)... ta solidność to już chyba tylko w legendach.

 • quosoo

  Oceniono 20 razy 14

  Czy ktoś mi może wytłumaczyć na czym polegają te bankructwa. Kasę za usługę biorą takie firmy z góry. Dlaczego ta kasa nie wystarcza na wykonanie usługi, za którą pobrało się opłatę? Dlaczego agencje nie opłacają z góry hoteli, lotów itp?
  Może należy wprowadzić regulacje, które będą wymagały rezerwy kapitałowej - wysokość takiej rezerwy w dowolnym momencie powinna wynosi tyle ile wynosi koszt dokonczenia zgodnie z umową wszystkich realizowanych usług. Jeżeli firmy nie stać na zgromadzenie takiego kapitału to nie powinna mieć prawa prowadzenia działalności w tym zakresie.

 • c.t.k

  Oceniono 17 razy 13

  Większość"biur podróży"-to powiązana ze sobą wzajemnymi układami- rodzina.Rodzina,która przekrętem i bezkarnością stoi.

 • solarysta

  Oceniono 16 razy 12

  Kto normalny wybrałby się na wakacje z biurem podróży, które nazywa się Africano :)

 • civic-to-ja

  Oceniono 18 razy 12

  Znów Arab w zarządzie, Amara Ahmed Ben Mohamed. Spółka krzak, jak Alba Tour. Co z tego, że AFRICANA - TRAVEL do KRS-u wpisano w roku 2004, jak tenże KRS podaje ją jako nieaktywną. Ostatnich wpisów dokonano w 2006 r. A gdzie coroczny bilans? Kapitał zakładowy niby 50 000 zł, bo wtedy Kodeks Spółek Handlowych tyle wymagał. Oczywiście na papierze, po złożonym oświadczeniu przez zarząd. Albę Tour Polska (rejestracja w KRS listopad 2010) już to nie obowiązywało. Teraz wystarczy 5 000 zł, na papierze, by z ludzi wała robić. Łapy w tym maczają polskie doradcy podatkowi.

 • gregory433

  Oceniono 30 razy 12

  KRETYNI w dobie internetu sami nie potrafią sobie zarezerwować pokoju w hotelu. Niech teraz cierpią i nie żądają pieniędzy od podatników za powrót do domu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje