Syria: 25 zabitych w wyniku kolejnych walk reżimu z rebeliantami

15.07.2012 19:33
Syryjczycy żegnają kolejną ofiarę starć z reżimem

Syryjczycy żegnają kolejną ofiarę starć z reżimem (Fot. Anonymous AP)

Co najmniej 25 osób, w tym 14 cywilów, zginęło dziś wskutek bombardowań i walk między siłami rządowymi a rebeliantami w Syrii. W zajętym przez powstańców mieście Kusseir mieszkańcy budują schrony, w których mogliby się ukryć przed ostrzałem.
Jak podaje agencja Reutera, do ostrych starć doszło w stolicy kraju Damaszku. Siły reżimowe walczą z rebeliantami na południu miasta. - Słychać odgłosy ciężkiego ostrzału. Nad okolicą unoszą się kłęby dymu - powiedział Reuterowi przez Skype'a jeden z działaczy opozycji. Jak dodał, mieszkańcy próbują uciekać z ostrzeliwanych terenów.

"Na miasto spada codziennie 30 bomb"

Po kilku dniach intensywnych bombardowań mieszkańcy Kusseiru, kontrolowanego od miesięcy przez opozycyjną Wolną Armię Syryjską (WAS), zaczęli kopać schrony. W swym warsztacie mechanicznym Abu Abdo wykopał schron, gdzie może ukryć się 30 osób. - Zajęło nam to około 15 dni. Pracujemy tu w 10 osób przez 12 godzin na dobę - powiedział mężczyzna cytowany przez AFP.

- W całym mieście będzie około dwunastu takich schronów - powiedział jeden z rebeliantów o imieniu Husajn. - Przedtem chowaliśmy się w piwnicy w budynku szkoły, lecz ludzie ginęli, zanim tam docierali. Teraz kopiemy więc schrony koło domów, żeby nie ryzykować utraty życia - dodał.

Według niego na miasto w ciągu dnia spada około 30 bomb i pocisków. Dzieci trzęsą się ze strachu i płaczą za każdym razem, gdy spada bomba; matki tulą je w ramionach, żeby choć trochę uspokoić - relacjonuje korespondent francuskiej agencji.

"Już ponad 17 tysięcy ofiar wojny w Syrii"

Tymczasem reżim odniósł się dziś do doniesień na temat masakry w al-Treimsa, w której 12 lipca miało zginąć - według opozycji - nawet do 150 osób, co czyniłoby z tej rzezi jeden z najbardziej krwawych epizodów rewolucji syryjskiej. Rząd Baszara el-Asada zaprzeczył jednak, by miał cokolwiek wspólnego z masakrą, całą winę za nią zrzucając na powstańców.

Ze względu na restrykcje nałożone przez syryjskie władze na media oraz zarzuceniu przez ONZ liczenia zabitych podanie wiarygodnego bilansu ofiar śmiertelnych z niezależnych źródeł jest niemożliwe. Według mającej siedzibę w Londynie organizacji Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka od marca 2011 roku, kiedy wybuchło powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, zginęło w Syrii ponad 17 tys. osób, głównie cywilów.

Komentarze (31)
Syria: 25 zabitych w wyniku kolejnych walk reżimu z rebeliantami
Zaloguj się
 • popierwsze

  Oceniono 14 razy 10

  Skąd "Wolna Armia Syryjska" ma broń, pieniądze i wszelkie zaopatrzenie? Dlaczego "wolne" media o tym nie mówią i nie piszą?
  A co słychac w Libii? Pewnie sielanka, ale o tym sza !

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 15 razy 9

  "walk reżimu z rebeliantami"

  Właśnie. Dlaczego nie "walk władz z terrorystami"?

 • badziewiak66

  Oceniono 11 razy 9

  Tam się dzieje a u nas PO-wiaki po cichutku :

  gazetka o rafach a tu :

  Apel mieszkańców okolic Konina i Turka UWAGA !!! Chcą sprywatyzować dwie potężne kopalnie zatrudniające 5 tyś osób ( KWB ADAMÓW , KWB KLECZEW ) które przynoszą olbrzymie zyski skarbowi państwa. Najpierw chcą je złączyć z PAK SERWISEM a później sprzedać Vattenfalowi za śmieszne pieniądze, oczywiście już podzielone pod stołem. Ogłosili 50% redukcje zatrudnienia czyli ok 2,5 tyś ludzi na bruk z okolic Konina i Turka ! Pomóżcie bo nawet regionalna prasa milczy bo jest opłacana przez te spółki ! Po tej sprzedaży 2 duże energetyczne spółki przejdą w ręce obcego kraju ! Przyklejajcie to proszę na różne fora, nagłaśniajcie , może GP się zajmie tematem, bo my nie rozumiemy dlaczego sprzedawać firmy dające całym rodzinom pracę ale i potężne zyski skarbowi państwa ( roczny przychód obu kopalni 700 milionów złotych ) !!!

 • miki2012

  Oceniono 15 razy 9

  sprawa Tremseh pokazała właśnie jacy "wiarygodni" są działacze opozycji - w większości wykonują zaplanowana akcje propagandową

 • 2antybankier

  Oceniono 12 razy 8

  To co tutaj wybazgruje maszyneria propagandy, to kompletne jaja.
  Kto trzymał w ręku szpadel?
  W ciągu 15 dni schron dla 30 osób?
  Na dokładkę przy arabsko- semickiej "pracowitości".
  W ciągu 15 dni szpadlem- to wykopać można norkę dla 30 myszy.

 • zagubiony_kalosz

  Oceniono 17 razy 7

  przypominam ze w Iraku miała być broń chemiczna. Ciekawy jestem ilu z tych "bojowników" z Syrii otrzymuje żołd z krajów USA, Izrael UE etc...
  nie dajcie sobie robić wody z mózgu

 • 2560a

  Oceniono 11 razy 7

  widac Gazeta wyborcza ma wlasny serwis informacyjny
  "Syria: 25 zabitych w wyniku kolejnych walk reżimu z rebeliantami -1 minut temu"
  mowi sie minyt ale pisze sie minute.
  to nie blad bo inna (wlasna??) wiadomosc byla:"Ponad 250 tys. ewakuowanych ......1 minuta temu....
  ---propaganda jak za Goebbelsa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje