Syria: 25 zabitych w wyniku kolejnych walk reżimu z rebeliantami

15.07.2012 19:33
Syryjczycy żegnają kolejną ofiarę starć z reżimem

Syryjczycy żegnają kolejną ofiarę starć z reżimem (Fot. Anonymous AP)

Co najmniej 25 osób, w tym 14 cywilów, zginęło dziś wskutek bombardowań i walk między siłami rządowymi a rebeliantami w Syrii. W zajętym przez powstańców mieście Kusseir mieszkańcy budują schrony, w których mogliby się ukryć przed ostrzałem.
Jak podaje agencja Reutera, do ostrych starć doszło w stolicy kraju Damaszku. Siły reżimowe walczą z rebeliantami na południu miasta. - Słychać odgłosy ciężkiego ostrzału. Nad okolicą unoszą się kłęby dymu - powiedział Reuterowi przez Skype'a jeden z działaczy opozycji. Jak dodał, mieszkańcy próbują uciekać z ostrzeliwanych terenów.

"Na miasto spada codziennie 30 bomb"

Po kilku dniach intensywnych bombardowań mieszkańcy Kusseiru, kontrolowanego od miesięcy przez opozycyjną Wolną Armię Syryjską (WAS), zaczęli kopać schrony. W swym warsztacie mechanicznym Abu Abdo wykopał schron, gdzie może ukryć się 30 osób. - Zajęło nam to około 15 dni. Pracujemy tu w 10 osób przez 12 godzin na dobę - powiedział mężczyzna cytowany przez AFP.

- W całym mieście będzie około dwunastu takich schronów - powiedział jeden z rebeliantów o imieniu Husajn. - Przedtem chowaliśmy się w piwnicy w budynku szkoły, lecz ludzie ginęli, zanim tam docierali. Teraz kopiemy więc schrony koło domów, żeby nie ryzykować utraty życia - dodał.

Według niego na miasto w ciągu dnia spada około 30 bomb i pocisków. Dzieci trzęsą się ze strachu i płaczą za każdym razem, gdy spada bomba; matki tulą je w ramionach, żeby choć trochę uspokoić - relacjonuje korespondent francuskiej agencji.

"Już ponad 17 tysięcy ofiar wojny w Syrii"

Tymczasem reżim odniósł się dziś do doniesień na temat masakry w al-Treimsa, w której 12 lipca miało zginąć - według opozycji - nawet do 150 osób, co czyniłoby z tej rzezi jeden z najbardziej krwawych epizodów rewolucji syryjskiej. Rząd Baszara el-Asada zaprzeczył jednak, by miał cokolwiek wspólnego z masakrą, całą winę za nią zrzucając na powstańców.

Ze względu na restrykcje nałożone przez syryjskie władze na media oraz zarzuceniu przez ONZ liczenia zabitych podanie wiarygodnego bilansu ofiar śmiertelnych z niezależnych źródeł jest niemożliwe. Według mającej siedzibę w Londynie organizacji Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka od marca 2011 roku, kiedy wybuchło powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, zginęło w Syrii ponad 17 tys. osób, głównie cywilów.

Komentarze (31)
Zaloguj się
 • torill

  0

  Ludzie!!! Toż ci na zdjęciu to "statyści z łapanki" ustawieni w "karnym" szeregu aby lepiej wyglądało do propagandowej "gadzinówki"! Przecież niektórzy z nich z trudem powstrzymują śmiech...
  ..no cóż ... ciemne narody i tak to kupią jak "świeże bułeczki"...

 • muciasgracias

  Oceniono 8 razy 0

  Towarzysze w Tel Avivie nie są od rozumienia. Oni mają rozkazy i tak się zachowują, jak w rozkazach stoi.

 • 1jastrzombek

  Oceniono 8 razy 0

  pamiętajcie towarzysze..jedyna PRAWDA to ta wydawana w Moskwie...każda inna to imperialistyczna propaganda....to jankesi napadają na państwa miłujące pokój...Korea,Wietnam,Kambodża,Laos,Czechosłowacja,Węgry,Angola,Afganistan,Czeczenia,Gruzja.....to oni zagłodzili na śmierć miliony Ukraińców,zamordowali miliony w II wojnie i na terenach okupowanych do spółki z Hitlerem..to jankesi nas okupowali i okradali przez ponad 60 lat.....to ci cholerni mordercy i imperialiści z Moskwy...

 • 2antybankier

  Oceniono 12 razy 8

  To co tutaj wybazgruje maszyneria propagandy, to kompletne jaja.
  Kto trzymał w ręku szpadel?
  W ciągu 15 dni schron dla 30 osób?
  Na dokładkę przy arabsko- semickiej "pracowitości".
  W ciągu 15 dni szpadlem- to wykopać można norkę dla 30 myszy.

 • mister_max_napierdalator

  Oceniono 9 razy -5

  Ta wojna i rowniez inne wojny są bardzo potrzebne , niech walczą

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 15 razy 9

  "walk reżimu z rebeliantami"

  Właśnie. Dlaczego nie "walk władz z terrorystami"?

 • popierwsze

  Oceniono 14 razy 10

  Skąd "Wolna Armia Syryjska" ma broń, pieniądze i wszelkie zaopatrzenie? Dlaczego "wolne" media o tym nie mówią i nie piszą?
  A co słychac w Libii? Pewnie sielanka, ale o tym sza !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje