Trąba powietrzna w Borach Tucholskich. Najmocniej ucierpiała wieś Stara Rzeka

15.07.2012 19:11
Trąba powietrzna. Zniszczenia na terenie gminy Osie

Trąba powietrzna. Zniszczenia na terenie gminy Osie (fot. Agnieszka Wynarska/TOK FM)

Trąba powietrzna, która w sobotę przeszła nad północną Polską, największe szkody wyrządziła we wsi Stara Rzeka w Borach Tucholskich. - To przerażające, co zobaczyłam w Starej Rzece. (...) Wielkie kamienie i drzewa leciały na odległość 40 metrów - mówi wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes.
- Starsi, rodowici mieszkańcy, z którymi rozmawiałam, nie pamiętają podobnych zdarzeń. Przyznawali, że nie zdawali sobie sprawy, że podmuch powietrza może być tak silny i niszczący. Wielkie kamienie i drzewa leciały na odległość 40 metrów - mówi wojewoda, która dzisiaj odwiedziła Starą Rzekę.

Mes dodaje, że przejmujące wrażenie robi doszczętnie zniszczona przyczepa kempingowa, w której znajdowała się trzyosobowa rodzina z pobliskiego Osia. Trąba powietrzna przeniosła przyczepę w inne miejsce i roztrzaskała ją. Kobieta i mężczyzna po krótkiej hospitalizacji zostali zwolnieni do domu, a ich 9-letni syn jeszcze przez pewien czas pozostanie w szpitalu, ale również jemu nic poważnego się nie stało.

- Przy całym nieszczęściu cieszy ludzka solidarność, pomoc sąsiedzka. Zanim z magazynów dotarły plandeki do zabezpieczania dachów, okoliczni mieszkańcy przynieśli własne plandeki i folie, a następnie pomagali je rozkładać - zaznaczyła wojewoda.

Mes podkreśla, że trąba powietrzna zniszczyła duże połacie Borów Tucholskich. - Z najnowszych informacji leśników wynika, że zniszczonych zostało 550 hektarów lasów. Były to dorodne, 70-letnie drzewa. Upłynie wiele czasu, zanim w ich miejsce wyrosną nowe - zaznacza.

- W poniedziałek poszkodowani mają otrzymać zasiłki doraźne w wysokości do 6 tys. zł, a w razie potrzeby będzie im też udzielana pomoc psychologiczna - zapewnia rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Bartłomiej Michałek.

Do wsi Stara Rzeka wjeżdża się duktami leśnymi, z których strażacy i leśnicy usunęli powalone drzewa. Policjanci zawracali z drogi postronne osoby, aby nie utrudniać akcji niesienia pomocy poszkodowanym. Wokół wyrwane z korzeniami drzewa lub kikuty tych połamanych.

We wsi jedno gospodarstwo zostało całkowicie zniszczone. Niezbyt solidnej budowy dom i zabudowanie gospodarcze nie nadają się do użytku. Mieszkańcy na razie mieszkają u krewnych, a po niedzieli mają otrzymać lokal socjalny z urzędu gminy. Ich uratowany dobytek wywieziono w bezpieczne miejsce.

Masywniej zbudowane domy mają pozrywane dachy. Na jednym z budynków było widać wbity w dach bal złamanego drzewa, który przyleciał z podmuchem wiatru. A kilkadziesiąt metrów od zniszczonych i uszkodzonych zabudowań stoją domy nietknięte przez nawałnicę.

Zobacz także
Komentarze (25)
Trąba powietrzna w Borach Tucholskich. Najmocniej ucierpiała wieś Stara Rzeka
Zaloguj się
 • niepyszczyc

  Oceniono 18 razy 14

  niech wszystkim pracujacym odciagna z wyplaty 1% a sejmowym pasibrzuchom 8% dla poszkodowanych!!

 • cztery44442

  Oceniono 21 razy 11

  Szczere wyrazy współczucia wszystkim osobom poszkodowanym. Uważam jednak, że pomoc poszkodowanym powinna być zdecydowanie wyższa aniżeli 6 tys. złotych.

 • aide5

  Oceniono 16 razy 6

  Dla tych z e Smloenska byly zaraz wyplaty po 100 000 i pozniej jeszzcze wiecej a dla tych ktorzy nie bedą mieli dachu nad glowa 6000 zl i nie wiadomo kiedy dotra te pieniadze w biurokratycznej machinie

 • cracovia.figiel

  Oceniono 36 razy 6

  Wojsko zamiast pomóc biednym Polakom wysłał Ryży by strzelali do Ludzi w Afganistanie.

 • sunee

  Oceniono 7 razy 5

  Szkoda ze nie do ciebie; byłoby jednego idioty mniej

 • aekielski

  Oceniono 2 razy 0

  Mieliśmy szczęście w nieszczęściu, że trąba przeszła nad Borami Tucholskimi.
  Gdyby tak przeszła nad Warszawą, to tylko PKiN by się ostał na swoim miejscu.

 • xkx2

  Oceniono 39 razy -31

  Widać nie głosowali na PiS wiec mają. Jak to mawiaja Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy. I bedzie On Polskę doświadczał do momentu do którego Polacy nie opamietają sie i PiS czyli jedyna prawdziwie katolicka partia nie powróci do władzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje