Po trąbach powietrznych: będą zapomogi dla poszkodowanych

Trąba szła pasem o szerokości 400 metrów i długości 9 km.

Trąba szła pasem o szerokości 400 metrów i długości 9 km. (Fot. xnews)

Władze województwa kujawsko-pomorskiego zapowiedziały, że od jutra rozpocznie się wypłata zapomóg dla poszkodowanych przez żywioł. Suma wsparcia ma wynosić 6 tysięcy złotych - podkreśliła wojewoda Ewa Mes.
Zaznaczyła także, że lokalne władze będą starać się wesprzeć poszkodowanych nie tylko finansowo. Powiedziała, że istnieje szansa, że rodziny, które zostały poszkodowane, będą mogły występować o zorganizowanie wakacji dla ich dzieci.

Ewa Mes podkreśliła jednocześnie, że wszystkie służby województwa zostały zaangażowane w pomoc dla poszkodowanych. Poinformowała, że największe straty odnotowano w okolicach Świecka. Wojewoda zapewniła, że na szczęście nie ma żadnych informacji o kolejnych ofiarach, a powalone lasy zostały sprawdzone w celu odszukania potencjalnych ofiar.

Wczorajsza nawałnica zniszczyła około 550 hektarów lasów w województwie kujawsko-pomorskim. Lokalne władze poinformowały, że trąby powietrzne wyrządziły poważne szkody w regionalnym ekosystemie.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Janusz Kaczmarek podkreślił, że powalone lasy były bardzo cenne nie tylko ze względów przyrodniczych, ale również ekonomicznych. Dyrektor poinformował, że powalone drzewa były dość młode i nadawały się do wyrębu za około 50 lat. W związku z tym należy się spodziewać, że ich sprzedaż nie przyniesie odpowiednich zysków.

Prawie 1200 strażaków całą noc usuwało skutki nawałnic, które przeszły nad województwami pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Zginęła jedna osoba, 10 jest rannych.

Komentarze (67)
Po trąbach powietrznych: będą zapomogi dla poszkodowanych
Zaloguj się
 • kropka9991

  Oceniono 26 razy 24

  Bardzo złą robotę robią dziennikarze - zamiast przy tej okazji przypomnieć że nieszczęścia się zdarzają więc warto się ubezpieczać - odpytują jakąś Bogu ducha winną panią sołtys z tego ile i kiedy ofiary dostaną 'odszkodowania'. Nazywajmy rzeczy po imieniu - jeśli już to będą to 'zapomogi'.
  A przecież rząd - ani gmina - nie jest firmą ubezpieczeniową. Skąd gmina na nagle wziąć tyle kasy?!? Nikt ani z rządu ani z opozycji nie ośmieli się tego powiedzieć - że sami powinnyśmy się ubezpieczać. Nawet dziennikarze się boją powiedzieć tego głośno i wprost - a przecież następny żywioł może zaatakować nawet jeszcze dzisiaj.
  Nie pamiętam już od powodzi w 1997 roku ani jednego sezonu bez jakichś klęsk żywiołowych. To już nie przypadek, to reguła. Nie rozumiem tych którzy liczą że ich to nie dotyczy (pomijam optymistów którzy w ostatnich latach wybudowali domy tuż nad rzeką a potem biadają że ich zalało - tych mi żal dużo mniej).

 • jk1962

  Oceniono 30 razy 18

  A czy poszkodowani byli ubezpieczeni? Wiem, wiem, to bardzo niepoprawne pytanie, ale w takim razie na czym ma polegać solidarność społeczna? Czy brak ubezpieczenia a następnie wyciąganie ręki po pomoc do współobywateli jest przykładem solidarności czy raczej jej łamaniem?

 • as

  Oceniono 17 razy 13

  Cóż. Przezorny zawsze ubezpieczony. Płacę 400 zł rocznie za ubezpiecznie ppoż i od klęsk żywiołowych. Trochę ponad złotówkę dziennie lub - jak kto woli - butelka wódki miesięcznie.

  @wojtejjeden
  kasa dla Grecji to jest właśnie nasze ubezpiecznie.

 • dedalkasztan

  Oceniono 16 razy 12

  Dziwne. Ja, aby otrzymać odszkodowanie muszę się ubezpieczyć. Czy to inna Polska czy lepsi Polacy?

 • masher

  Oceniono 12 razy 10

  dlaczego ktos ma od panstwa dostawac kase za nic? to jest bardzo proste pytanie. normalnie jesli sie nie ubezpieczysz od czegos to nic nie dostaniesz. a tu nagle sie okazuje ze panstwo stac na jakis wyplaty, cuda wianki. szkoda tylko ze na najwazniejsze potrzeby nie ma kasy.

 • e900

  Oceniono 23 razy 9

  Wiele osób pisze że trzeba się ubezpieczać, pamiętajcie że są też osoby które ledwo wiążą koniec z końcem i wolą kupić jedzenie niż się ubezpieczyć, co nie zmienia faktu że są osoby które za własne pieniądze dom postawią kupią dzieciakom samochody jeżdżą co roku na wycieczki a ubezpieczenia nie kupi

 • radon13

  Oceniono 8 razy 6

  Przecież jak komus dach na chlewiku zwaliło to 6 tys to koszt tego chlewika. A rozwalony cały dom ?

 • shego

  Oceniono 12 razy 6

  miesiecznie tyle zarabia sie w niemczech na zamiataniu podjazdow

 • do_buzi_policjancikowi

  Oceniono 7 razy 5

  Kto za to zapłaci ??? Nie mam zamiaru finansować ze swoich podatków życiowych nieudaczników oraz ciemniaków którzy sie nie ubezpieczyli!!! Niech sie zgłoszą do kościoła po pomoc , klechy jeżdżą najnowszymi mercedesami oraz mieszkaja w pałacach - znaczy że sami maja za dużo niech pomogą swoim parafianom !!1

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje