Trąba powietrzna skosiła 400 hektarów lasu. "Przeszła pasem o długości 9 km i szerokości 400 metrów"

15.07.2012 09:57
Drzewa w Borach Tucholskich pękały jak zapałki.

Drzewa w Borach Tucholskich pękały jak zapałki. (Fot. xnews)

Jestem leśnikiem na tych terenach 37 lat, ale czegoś podobnego nie widziałem. Trąba powietrzna, która w niedzielę przeszła nad Borami Tucholskimi w woj. kujawsko-pomorskim zniszczyła w niedzielę około 400 hektarów lasów - mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.


- Trąba powietrzna przeszła pasem o długości 9 kilometrów i szerokości ok. 400 metrów, a miejscami nawet kilometra. Zaczęło się od wsi Zdroje-Gajdowskie i dalej gigantyczny podmuch szedł przez Łążek-Szałata do Starej Rzeki - powiedział Kaczmarek.Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las sosnowy z domieszką dębów i sosen. Dorodne drzewa zostały powyrywane z korzeniami lub przecięte na pół. Przewróconych i ściętych zostało około 80-100 tysięcy metrów sześciennych drzew. Precyzyjne ustalanie szkód potrwa potrwa przynajmniej kilka dni.

- Sam mieszkam w centrum zniszczeń, w Łążku-Szarłacie, ale akurat nie było mnie w domu. Żywioł oszczędził mój dom, ale wszystkie domy w sąsiedztwie zostały pozbawione dachów. W okolicy nie ma prądu - zaznaczył dyrektor RDLP.

Leśnicy wraz ze strażakami od świtu starają się usunąć powalone drzewa z głównych dróg.

Kaczmarek podkreślił, że do lasu nie sposób wejść, nie widać nic ponad pięć metrów w głąb. Istnieje obawa, że w lesie mogły znajdować się jakieś osoby, które zbierały jagody lub grzyby.

Leśnicy będą starali się usunąć powalone drzewa do stycznia przyszłego roku, aby odzyskać jak najwięcej drewna. Późnej trzeba będzie zacząć odtwarzanie lasów.

Zobacz także
Komentarze (168)
Zaloguj się
 • ruppert

  0

  Idealnie pod autostradę! :)

 • mam_kobiete

  Oceniono 17 razy -11

  "...Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las sosnowy z domieszką dębów i sosen. Dorodne drzewa zostały powyrywane z korzeniami lub przecięte na pół. .."

  Widać koniec świata już blisko...

 • gczern

  Oceniono 26 razy 0

  UWAGA!!! jak idzie trąba powietrzna to trzeba otworzyć w domu okna!! wtedy nie urwie dachu, dach urywa z powodu olbrzymiego podciśnienia wokół domu i względnie wysokiego ciśnienia panującego w szczelnym domu, otwieracie okna i ciśnienie się wyrównuje i dachu nie urywa!!!!

 • badziewiak66

  Oceniono 41 razy 1

  Trąba trąbą a chłopaki z PO po cichutku :

  gazetka o rafach a tu :

  Apel mieszkańców okolic Konina i Turka UWAGA !!! Chcą sprywatyzować dwie potężne kopalnie zatrudniające 5 tyś osób ( KWB ADAMÓW , KWB KLECZEW ) które przynoszą olbrzymie zyski skarbowi państwa. Najpierw chcą je złączyć z PAK SERWISEM a później sprzedać Vattenfalowi za śmieszne pieniądze, oczywiście już podzielone pod stołem. Ogłosili 50% redukcje zatrudnienia czyli ok 2,5 tyś ludzi na bruk z okolic Konina i Turka ! Pomóżcie bo nawet regionalna prasa milczy bo jest opłacana przez te spółki ! Po tej sprzedaży 2 duże energetyczne spółki przejdą w ręce obcego kraju ! Przyklejajcie to proszę na różne fora, nagłaśniajcie , może GP się zajmie tematem, bo my nie rozumiemy dlaczego sprzedawać firmy dające całym rodzinom pracę ale i potężne zyski skarbowi państwa ( roczny przychód obu kopalni 700 milionów złotych ) !!!

 • tunz

  Oceniono 27 razy 23

  "Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las sosnowy z domieszką dębów i sosen." Ktos to czyta po napisaniu?

 • igla5858

  Oceniono 20 razy 2

  Plagi te zmierzaja w kierunku siedziby Ojca Zla , ktory zagniezdzil sie w T.

 • frank1947

  Oceniono 13 razy -9

  Teraz bedzie wiedzial za co mu placa ...

 • bolek_i_jego_worek

  Oceniono 14 razy -10

  Pracowałby 38 lat to by widział po raz drugi. W życiu ważne są szczegóły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje