Trąba powietrzna skosiła 400 hektarów lasu. "Przeszła pasem o długości 9 km i szerokości 400 metrów"

15.07.2012 09:57
Drzewa w Borach Tucholskich pękały jak zapałki.

Drzewa w Borach Tucholskich pękały jak zapałki. (Fot. xnews)

Jestem leśnikiem na tych terenach 37 lat, ale czegoś podobnego nie widziałem. Trąba powietrzna, która w niedzielę przeszła nad Borami Tucholskimi w woj. kujawsko-pomorskim zniszczyła w niedzielę około 400 hektarów lasów - mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.


- Trąba powietrzna przeszła pasem o długości 9 kilometrów i szerokości ok. 400 metrów, a miejscami nawet kilometra. Zaczęło się od wsi Zdroje-Gajdowskie i dalej gigantyczny podmuch szedł przez Łążek-Szałata do Starej Rzeki - powiedział Kaczmarek.Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las sosnowy z domieszką dębów i sosen. Dorodne drzewa zostały powyrywane z korzeniami lub przecięte na pół. Przewróconych i ściętych zostało około 80-100 tysięcy metrów sześciennych drzew. Precyzyjne ustalanie szkód potrwa potrwa przynajmniej kilka dni.

- Sam mieszkam w centrum zniszczeń, w Łążku-Szarłacie, ale akurat nie było mnie w domu. Żywioł oszczędził mój dom, ale wszystkie domy w sąsiedztwie zostały pozbawione dachów. W okolicy nie ma prądu - zaznaczył dyrektor RDLP.

Leśnicy wraz ze strażakami od świtu starają się usunąć powalone drzewa z głównych dróg.

Kaczmarek podkreślił, że do lasu nie sposób wejść, nie widać nic ponad pięć metrów w głąb. Istnieje obawa, że w lesie mogły znajdować się jakieś osoby, które zbierały jagody lub grzyby.

Leśnicy będą starali się usunąć powalone drzewa do stycznia przyszłego roku, aby odzyskać jak najwięcej drewna. Późnej trzeba będzie zacząć odtwarzanie lasów.

Zobacz także
Komentarze (168)
Trąba powietrzna skosiła 400 hektarów lasu. "Przeszła pasem o długości 9 km i szerokości 400 metrów"
Zaloguj się
 • politologist

  Oceniono 62 razy 56

  "Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las sosnowy z domieszką dębów i sosen" - fajnie, że las sosnowy miał domieszkę sosen

 • jogar

  Oceniono 74 razy 50

  Właśnie oglądam "Kawę na ławę"- tylko początek i oto mój ulubieniec wygolony hofman: "nie wyobrażam sobie by premier nie przerwał dzisiaj urlopu i nie pojawił się w miejcach, które nawiedził kataklizm i by nie pomógł tym terenom pieniężnie. Jak my bylismy u władzy to tez była trąba...itd". Dalszej części wypowiedzi oszczędzam forumowiczom. Tym nie mniej szlag mnie trafił gdy słyszę, iż premier powinien być w tym miejscu i z tymi ludźmi!
  Premier zawsze się pojawiał w takich miejscach i jakie były wtedy komentarze- chce sobie poprawić notowania.
  Cóż to za hipokryzja. Nawiasem mówiąc zdziwił mnie fakt, że nie było dumnego stwierdzenia hofmana, że "za naszych rządów trąb nie było".

 • migaiga

  Oceniono 47 razy 41

  wstydzilibyście się przy takiej tragedii dawać w relacji najpierw reklamę!

 • freejazzy

  Oceniono 58 razy 40

  Wstrzymać wyrąb drzew w całej Polsce!! Gdy w słowackich tatrach przeszła velka kalamita, która w 2004 roku zniszczyła wiele hektarów tatrzańskich lasów słowacy na ponad rok wstrzymali wycinkę drzew - ocalmy lasy tam, gdzie jeszcze stoją!! Drzewa zwalone we wczorajszym huraganie można posegregować i sprzedać z zyskiem!

 • rosomak9

  Oceniono 52 razy 38

  Cytat z artykułu..."Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las SOSNOWY z domieszką dębów i SOSEN"
  Masło maślane.
  Może się czepiam,ale dziennikarze żyją z rozdzielania włosa na czworo i lubią wytykać każdemu błędy, to i ja im wytknę.
  Nie wstyd panie i panowie dziennikarze pisać takie rzeczy?U mnie na maturze za 3 takie błędy była dwója...

 • last.man.standing

  Oceniono 87 razy 35

  Profilaktycznie - nieukom i ekologicznym terrorystom chciałbym przypomnieć, że - mimo iż jest to tragedią dla ludzi - jest to zjawisko całkowicie NATURALNE. Nie jest ono związane z emisją CO2 i nie powstrzyma się trąb powietrznych wprowadzając podatek od emisji CO2. Przepraszam, ale musiałem to napisać, ponieważ w następnym artykule znajdzie się pewnie sugestia, że za wszystko winny jest człowiek.

  Dziękuję za uwagę.

 • szyfrant.zielonka

  Oceniono 35 razy 27

  Jak tak czytam niektóre komentarze, to ręce załamuję. Poziom gorszy od gó...arzerii na onecie. Jak jeden z drugim nie masz nic mądrego do napisania to nie pisz, chociażby z szacunku dla ofiar kataklizmu.

 • tunz

  Oceniono 27 razy 23

  "Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las sosnowy z domieszką dębów i sosen." Ktos to czyta po napisaniu?

 • zgryz3

  Oceniono 31 razy 21

  Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las sosnowy z domieszką dębów i sosen.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Piłem piwo z domieszką wody i piwa,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje