Po nawałnicach 1 ofiara śmiertelna; ponad 100 uszkodzonych budynków

15.07.2012 08:13
Trąba powietrzna nad Sztumem

Trąba powietrzna nad Sztumem (fot. youtube.com)

W wyniku nawałnic, które w sobotę przeszły nad siedmioma powiatami województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, zginęła jedna osoba, 10 zostało rannych, ponad 100 budynków jest uszkodzonych - poinformowała straż pożarna.
Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24: 605 24 24 24

Strażacy cały czas usuwają skutki tych nawałnic. - Do tej pory odnotowaliśmy ponad 450 interwencji strażaków, zaangażowanych w nie było 260 zastępów i około 1200 strażaków - poinformował rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Dodał, że spośród uszkodzonych budynków 46 to budynki mieszkalne.

Ofiara śmiertelna to 60-letni mężczyzna, który zginął wskutek przewrócenia się domku letniskowego w miejscowości Wycinki w woj. pomorskim. W tym województwie pięć osób zostało rannych, kolejnych pięciu rannych jest w woj. kujawsko-pomorskim.

Nad kilkoma miejscowościami na Pomorzu, m.in. Sztumem i Osiekiem, przeszła trąba powietrzna.W woj. pomorskim nawałnica dotknęła powiaty starogardzki, kwidzyński i sztumski. Zniszczone zostały tam 42 budynki, w tym 19 mieszkalnych. W woj. kujawsko-pomorskim wichura przeszła nad powiatami świeckim i tucholskim. Straż odnotowała w tamtym rejonie zniszczenia 52 budynków, w tym 24 mieszkalnych. Zaś w woj. wielkopolskim nawałnica przeszła nad powiatami pilskim i czarnkowsko-trzcianeckim i zniszczonych zostało osiem budynków, w tym trzy mieszkalne.

- Bilans cały czas jest wstępny, to są tylko szacunkowe dane, mamy tysiące połamanych drzew i nieprzejezdnych wiele lokalnych dróg, w licznych miejscowościach nadal nie ma prądu, zniszczone zostały samochody i maszyny rolnicze - powiedział Frątczak.

Rzecznik Straży Pożarnej dodał, że pomoc dla ludności powiatów dotkniętych nawałnicami będzie kontynuowana - w akcjach uczestniczą strażacy zawodowi i z ochotniczych straży pożarnych.

Zniszczone zostały też gigantyczne połacie lasu - w powiecie świeckim wiatr powalił drzewa na powierzchni 300 hektarów. Leśnicy mówili, że nawet kilkudziesięcioletnie drzewa pękały i łamały się pod wpływem wiatru.

Z powodu nawałnic i zerwania trakcji kolejowych wiele pociągów ma gigantyczne, nawet pięciogodzinne opóźnienia. Nieprzejezdna jest m.in. trasa kolejowa z Tczewa do Bydgoszczy.

Zobacz także
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • wifi333

  Oceniono 3 razy 3

  =============http://www.youtube.com/watch?hl=en&v=exFs02ka8w0&gl=US=============

 • niezaleznatoja

  Oceniono 12 razy -2

  Wszystko zaczelo sie od Wawelu.....

 • adwach

  Oceniono 26 razy 0

  budujmy jeszcze więcej elektrowni węglowych, kupujmy jeszcze więcej aut. Przecież anomalii pogodowych nie ma, to wymysł ekooszołomów ;)

 • nowytor5

  Oceniono 35 razy 13

  W Pile zaczęło się przed 15.00, a do Sztumu i Kwidzyna doszło o godzinie 19.00
  Nikt, ale to nikt nie pomyślał o ostrzeżeniu, pomimo iż, kierunek i prędkość na satelitarnych mapach były oczywiste.
  Więc kolejną śmiercią należy obciażyć Tuska i jego urzędników

  USTAWA
  z dnia 5 czerwca 1998 r.
  o samorządzie powiatowym
  Art.4
  1. Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym
  w zakresie:
  16) ochrony przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania powiatowego
  magazynu przeciwpowodziowego, przeciwpożarowej i zapobiegania
  innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska,
  isap.sejm.gov.pl/Download
  W 2010 w czasie wielkiej powodzi, ludzie dowiadywali się o wylewach rzek, jak im się mokro w łóżkach robiło. A teraz znowu urzędasy lachę kładą i znowu nikt nikogo nie ostrzegł przed kataklizmem

 • wyboga

  Oceniono 6 razy 2

  @niepyszczyc - pogoda jest jak twoje pryszcze raz są a innym razem ich nie ma, ale jedno jest pewne zawsze wtedy są kiedy jest to niepożądane. Dlatego proponuje ci zacznij ich wyciskanie a dopiero wtedy zacznij pisac.

 • qmar

  Oceniono 14 razy 2

  I co... klimat się nie zmienia?
  emisje CO to zmyłka żeby wyciągnąć kasę od przedsiębiorstw?
  burze to pikuś... poczekajcie do zimy na temperatury poniżej -30
  Państwo może co najwyżej pomóc po fakcie - gdy zginą ludzie, gdy zostaną zniszczone całe osiedla...
  Ale nikt nie ma nawet zarysu planu co zrobić, by się chronić przed skutkami "anomalii pogodowych" - bo ciągle jest to rozpatrywane w takich kategoriach.
  Nawiasem... jakoś niewiele informacji o tym jak to wygląda w skali kontynentu - czasem słychać coś o powodziach w niemczech... i tyle
  Jakaś swoista cenzura?

 • niepyszczyc

  Oceniono 25 razy -13

  Pogoda jest zmienna jak POpaprancy!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje