Po nawałnicach 1 ofiara śmiertelna; ponad 100 uszkodzonych budynków

15.07.2012 08:13
Trąba powietrzna nad Sztumem

Trąba powietrzna nad Sztumem (fot. youtube.com)

W wyniku nawałnic, które w sobotę przeszły nad siedmioma powiatami województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, zginęła jedna osoba, 10 zostało rannych, ponad 100 budynków jest uszkodzonych - poinformowała straż pożarna.
Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24: 605 24 24 24

Strażacy cały czas usuwają skutki tych nawałnic. - Do tej pory odnotowaliśmy ponad 450 interwencji strażaków, zaangażowanych w nie było 260 zastępów i około 1200 strażaków - poinformował rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Dodał, że spośród uszkodzonych budynków 46 to budynki mieszkalne.

Ofiara śmiertelna to 60-letni mężczyzna, który zginął wskutek przewrócenia się domku letniskowego w miejscowości Wycinki w woj. pomorskim. W tym województwie pięć osób zostało rannych, kolejnych pięciu rannych jest w woj. kujawsko-pomorskim.

Nad kilkoma miejscowościami na Pomorzu, m.in. Sztumem i Osiekiem, przeszła trąba powietrzna.W woj. pomorskim nawałnica dotknęła powiaty starogardzki, kwidzyński i sztumski. Zniszczone zostały tam 42 budynki, w tym 19 mieszkalnych. W woj. kujawsko-pomorskim wichura przeszła nad powiatami świeckim i tucholskim. Straż odnotowała w tamtym rejonie zniszczenia 52 budynków, w tym 24 mieszkalnych. Zaś w woj. wielkopolskim nawałnica przeszła nad powiatami pilskim i czarnkowsko-trzcianeckim i zniszczonych zostało osiem budynków, w tym trzy mieszkalne.

- Bilans cały czas jest wstępny, to są tylko szacunkowe dane, mamy tysiące połamanych drzew i nieprzejezdnych wiele lokalnych dróg, w licznych miejscowościach nadal nie ma prądu, zniszczone zostały samochody i maszyny rolnicze - powiedział Frątczak.

Rzecznik Straży Pożarnej dodał, że pomoc dla ludności powiatów dotkniętych nawałnicami będzie kontynuowana - w akcjach uczestniczą strażacy zawodowi i z ochotniczych straży pożarnych.

Zniszczone zostały też gigantyczne połacie lasu - w powiecie świeckim wiatr powalił drzewa na powierzchni 300 hektarów. Leśnicy mówili, że nawet kilkudziesięcioletnie drzewa pękały i łamały się pod wpływem wiatru.

Z powodu nawałnic i zerwania trakcji kolejowych wiele pociągów ma gigantyczne, nawet pięciogodzinne opóźnienia. Nieprzejezdna jest m.in. trasa kolejowa z Tczewa do Bydgoszczy.

Zobacz także
Komentarze (69)
Po nawałnicach 1 ofiara śmiertelna; ponad 100 uszkodzonych budynków
Zaloguj się
 • mieszczuch123

  Oceniono 42 razy 22

  Ttak to wina tuska. Tylko premier Kaczyński potrafi ocalić ten kraj przed zagładą. Własną męską piersią zasłoni każdy dom. Bo on jest Herkules i Achilles nadzych czas?w, BOGOM NIeśmierteln Równy.

 • iremus

  Oceniono 30 razy 16

  Dedykuję tym wszystkim słodkim idiotkom z długimi nogami i idiotom z małymi móżdżkami od prognoz pogody w telewizorniach zachwycających się temperaturami 36st. C, które uważają za normalne dla klimatu Polski.

 • nowytor5

  Oceniono 35 razy 13

  W Pile zaczęło się przed 15.00, a do Sztumu i Kwidzyna doszło o godzinie 19.00
  Nikt, ale to nikt nie pomyślał o ostrzeżeniu, pomimo iż, kierunek i prędkość na satelitarnych mapach były oczywiste.
  Więc kolejną śmiercią należy obciażyć Tuska i jego urzędników

  USTAWA
  z dnia 5 czerwca 1998 r.
  o samorządzie powiatowym
  Art.4
  1. Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym
  w zakresie:
  16) ochrony przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania powiatowego
  magazynu przeciwpowodziowego, przeciwpożarowej i zapobiegania
  innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska,
  isap.sejm.gov.pl/Download
  W 2010 w czasie wielkiej powodzi, ludzie dowiadywali się o wylewach rzek, jak im się mokro w łóżkach robiło. A teraz znowu urzędasy lachę kładą i znowu nikt nikogo nie ostrzegł przed kataklizmem

 • acwikiel

  Oceniono 10 razy 10

  "Ten film wideo został usunięty przez użytkownika".

 • kaczorek2012

  Oceniono 28 razy 10

  Kiedy w końcu mafia IMGW zacznie służyć obywatelom? Przecież to są służby. Od rana byłem zaskoczony, że nie ma dostępnych danych radarowych, kiedy to wszystkie prognozy UM, GFS, a nawet bla bla TVN mówiły o przechodzeniu frontu chłodnego. Można było jedynie polegać na sat24 i obserwować co się dzieje. Tym powinien zająć się prokurator. Niemcy, Czechy, Rosja i większość krajów europejskich ma dostępne radary dla społeczeństwa bez żadnych ograniczeń. O co tu chodzi???!!! Polska to dziki kraj.

 • 1pytanie

  Oceniono 13 razy 9

  @kaczorek2012
  MASZ RACJĘ !
  Za społeczne pieniądze ( budżet państwa + dofinansowanie europejskie ) stworzono system obserwacji radarowych w Polsce - i musimy płacić za dostęp !!!
  W Czechach czy w Niemczech dostęp jest bezpłatny !!!
  W takim razie polecam radary Niemiec lub z Czech.
  www.niederschlagsradar.de/
  radar.bourky.cz/
  "POGODYNCE" MÓWIMY STANOWCZE NIE !! ---------------->>>>>>>>>>>>>>

 • grubymisiek1

  Oceniono 24 razy 8

  Ciekawe dlaczego śpi minister obrony narodowej i dlaczego parę batalionów ludzi nie przeszukuje powalonego lasu i dlaczego nad wiatrołomami nie krąży helikopter z kamerą termowizyjną. Helikopter dziennikarzy z TVN wypatrzył już samochód przywalony drzewami w wiatrołomach al urzędniki opowiadają , że do wnętrza terenu katastrofy wejdą za kilka tygodni. Urzędasy państwowe zamiast organizować akcję ratowniczą odpoczywają po Euro bo lizanie dupy "rodzinie" UEFA było bardzo męczące. Jak zwykle państwo "zdaje" egzamin...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje