Wystartował statek kosmiczny Sojuz z nową załogą ISS

15.07.2012 08:07
Sojuz TMA-05M startuje z bajkonuru w Kazachstanie

Sojuz TMA-05M startuje z bajkonuru w Kazachstanie (Fot. SHAMIL ZHUMATOV REUTERS)

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował dziś rano rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-05M. Statek leci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a na jego pokładzie znajduje się troje astronautów.
Załogę Sojuza stanowią Rosjanin Jurij Malenczenko, Amerykanka Sunita Williams i Japończyk Akihiko Hoshide. We wtorek rosyjski statek ma przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wtedy też cała trójka dołączy do astronautów, którzy znajdują się na ISS - Amerykanina i dwóch Rosjan. Nowa załoga pozostanie na stacji cztery miesiące.

Po ubiegłorocznym definitywnym wycofaniu ze służby wahadłowców NASA jedynym dostępnym środkiem transportu ludzi na ISS są rosyjskie statki Sojuz.

Komentarze (30)
Wystartował statek kosmiczny Sojuz z nową załogą ISS
Zaloguj się
 • kawa79

  Oceniono 42 razy 30

  I kto się nabijał z ruskiego programu kosmicznego? w przeciwieństwie do amerykańskiego - funkcjonuje. Więcej - od 41 lat nie zaliczył ani jednego śmiertelnego wypadku.

 • jamj

  Oceniono 26 razy 18

  Rosjanie mają niezawodne rakiety zdatne do użycia przy każdych warunkach pogodowych. Amerykanie prawie każdy start przekładają po kilka razy.
  Takie same rakiety służą do przenoszenia broni jądrowej, zarówno u Rosjan jak i Amerykanów. Ciekawe jak by sytuacja wyglądała, gdyby doszło do konfliktu USA- Rosja, a pogoda w Stanach by nie pasowała do odpalenia rakiet?

 • mieetek

  Oceniono 8 razy 8

  Po katastrofie Challengera amyrykański specjalista się wypowiadał na temat przewagi rosyjskiej technologii kosmicznej :)
  Lepiej kilka ton za dużo, niż kilka gramów za mało. :)

 • blski

  0

  Program Kosmiczny kosztuje nieprawdopodobnie drogo, Byl on niczym innym jak wystawa programu zbrojeniowego. Stracilo to sens gdy skonczyl sie wyscig zbrojen miedzy bylym ZSRR i USA. W obecnym kryzysie gospodarczym w jakim znalazla sie ostatnio USA niewiele jest miejsca na niekonieczne wydawanie duzych pieniedzy. REosjanie tez nie sa sklonni do nowych inwestycji w trtym kierunku. Sojuz jest zapewne nie tak nowoczesny jak moglby byc, ale uzyteczny.
  Brak pieniedzy, zakonczenie Wyscigu Zbrojen spowodowaly, ze tylko Chiny (i troszczke Indie ze wzgledu na prestiz jak tez wykazanie sprawnosci militarnej sa nim obecnie zainteresowane.

 • mockturtle

  Oceniono 13 razy -7

  A ja wczoraj oglądałem statek kosmiczny w realu - SpaceShipTwo! Virgin górą! Można było zarezerwować lot za jedyne 200 k$ - niestety, jeszcze nie uzbierałem tyle ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje