14-kilometrowy korek w tunelu pod masywem św. Gotarda [ZDJĘCIA]

14.07.2012 21:36

Fot. FIORENZO MAFFI REUTERS

Tunel pod masywem św. Gotarda - jedno z najbardziej ruchliwych połączeń drogowych na osi Północ - Południe przez szwajcarskie Alpy - został zakorkowany na długości aż 14 kilometrów.
Korek utworzył się około południa przy wjeździe do tunelu od północnej strony; w godzinach popołudniowych liczył jeszcze pięć kilometrów. Pokonanie tunelu zajmowało około dwóch godzin.

Zakłócenia w ruchu drogowym odnotowano również na Przełęczy św. Bernarda.

Ruch na południu Alp nasilił się wraz z rozpoczęciem wakacji w dziewięciu regionach w Niemczech, a także na północy Holandii i w Luksemburgu.

Z tunelu św. Gotarda korzysta około 5 mln ludzi rocznie. Jest otwarty cały rok i skraca przeprawę przez Alpy.

Uruchomiony w 1980 roku po 10 latach budowy tunel o długości 16,5 km przez dwie dekady uchodził za najdłuższą tego rodzaju przeprawę na świecie. Dopiero w 2000 roku palmę pierwszeństwa odebrał mu norweski tunel drogowy Laerdal, który ma 24,5 km długości.

Komentarze (25)
Zaloguj się
 • waliakon2

  0

  Holzmilak, a co to za wielka różnica mądralo? I tak wszyscy wiedzą o co chodzi, czy też tak reagujesz na wulgaryzmy, bo ja tak i często mi się za to dostaje.

 • dkcw

  0

  Uwazajcie na oszustów oferujących TV za darmo przez internet "www.tv-na-pc.pl/?tv&utm_source=Adkontekst&utm_medium=cpc&utm_content=Reklama3_txt11&utm_campaign=telewizjawnecie&utm_term=wiadomosci.gazeta.pl Piszę tu bo nie można dodać opinii pod ich reklamą a reklamują się pod wieloma artykułami. Płacisz kilkadziesiąt złotych żeby nie dostać nic (uruchomiła się tylko jakaś telewizja osiedlowa :)))

 • holzmilak

  0

  Jeżeli już był to zator drogowy.Korek jest np. w butelce.

 • kaczorek2012

  Oceniono 2 razy 2

  Te zdjęcia nie są z tunelu Gothatda tylko z przedmieść Lugano i granicy z Włochami. W lipcu tam są zawsze korki. Tunel Gotharda jest 100km wcześniej. Pytam: dlaczego wciskacie ludziom kit???!!!

 • whitenabuchodonozor

  Oceniono 3 razy 3

  @hetmanwp
  Akurat CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) to nie jest szwajcarska organizacja tylko międzynarodowa. Należy do niej 20 państw. Ośrodek CERN położony jest na granicy Szwajcarii i Francji

 • jamj

  Oceniono 4 razy 2

  Najdłuższe korki to były w butelkach z winem J23 zwanym również "Patykiem pisane", tudzież "Czar PGR-u"

 • mrufek-mk

  Oceniono 2 razy 0

  14km? co to za korek... codziennie takie sa na M25 (obwodnica Londynu). Najdluzszy na M25 mial 49 mil (prawie 80km)!

 • doomsday

  0

  Zginęła dzisiaj w sobotę Polka na Mount Blanc, na wysokosci 4400 m . Cztery osoby , trzech Hiszpanów i właśnie Polka wyszli ze Schroniska Gouter , złapała ich na trasie burza, dwójka zdołała wrócić do schroniska, Polska i Hiszpan zostali i zamarzli, ciała zwieziono dzisiaj o godz 20. Podaję za włoską
  www.repubblica.it, torino.repubblica.it/cronaca/2012/07/14/news/coppia_di_giovani_alpinisti_uccisa_dal_freddo_sul_bianco-39071011/?ref=HRER1-1

 • trishika

  Oceniono 2 razy -2

  a tunel ma być niedługo zamknięty bo wymaga renowacji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX