Kataklizm na Pomorzu: trąba powietrzna, nawałnice, wichury. Jedna ofiara, 9 rannych, zniszczone domy, powalone drzewa

14.07.2012 19:43
Godzina 17: powyrywane drzewa, zniszczone domy letniskowe. Okolica obecnie bez prądu - takie zgłoszenie dostaliśmy na Alert24 od mieszkańca Radogoszczy na Pomorzu. Jak potwierdzają służby, nad południowo-wschodnią częścią województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego przeszły po południu trąba powietrzna, wichury i nawałnice. Jedna osoba nie żyje, jest co najmniej 9 rannych.


- Trąba powietrzna pojawiła się najpierw w powiecie starogardzkim, gdzie całkowicie lub częściowo pozrywała dachy z przynajmniej kilku domów i budynków gospodarczych znajdujących się m.in. w miejscowościach Radogoszcz i Kopytkowo - poinformował Tomasz Szeliga z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa. Potężne wichury zrywały dachy z budynków, powalały słupy energetyczne. W miejscowości Wycinki w tym samym powiecie trąba przewróciła domek letniskowy.

- W wyniku tego zdarzenia zginął mężczyzna, a cztery inne osoby zostały ranne, na szczęście niegroźnie - powiedział Szeliga, dodając, że znad powiatu starogardzkiego trąba przeniosła się na teren powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego. W tym ostatnim powiecie, przez który trąba nadal przechodziła około godz. 19, w jednej z miejscowości zerwany został dach obory.Rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej Tadeusz Konkol poinformował, że w sumie do późnego wieczora w sobotę straż wyjeżdżała do około 55 zdarzeń związanych z trąbą powietrzną oraz silnymi wiatrami, które pojawiły się w regionie. Zniszczenia są poważne. W samych tylko Barlewicach w powiecie sztumskim straż zanotowała 22 uszkodzone częściowo dachy, w tym 15 na budynkach gospodarczych, sześć na mieszkalnych i jeden na obiekcie biurowym. W tej miejscowości powalone zostały też słupy energetyczne, co pozbawiło mieszkańców prądu.

Trąba powietrzna, nawałnice, wichury. Kataklizm na Pomorzu

W ślad za trąbą powietrzną szły inne gwałtowne zjawiska - nawałnice i wichury. Bilans dla powiatów świeckiego i tucholskiego w woj. kujawsko-pomorskim to cztery osoby ranne, zniszczone domy i budynki gospodarcze, bardzo wiele przewróconych i połamanych drzew. Nawałnica przeszła w pasie o długości 7-8 km i szerokości 300 m. Największe straty wichura wyrządziła we wsiach Stara Rzeka i Łączek. W powiecie świeckim zniszczone zostało według różnych szacunków 150-200 lub 300 ha lasu. Uczestnicy spływów kajakowych na Wdzie szczęśliwie dopłynęli do stanic. Ratownicy z WOPR sprawdzają, czy nie zostali poszkodowani indywidualni kajakarze.Pomiędzy miejscowościami Zdroje i Ludwichowo (pow. Tuchola) oraz we wsi Bagienica wskutek nawałnicy zostały zniszczone dwa domy, z dwóch wichura zerwała dachy, a z czterech innych dachówki. Uszkodzonych zostało też dziewięć budynków gospodarczych i stodoła. Szkody zostały wyrządzone także we wsiach Gajdowskie i Wielkie Gacno. We wsi Mątowskie Pastwiska (pow. kwidzyński) uszkodzone zostały trzy budynki, częściowo nieprzejezdna jest droga nr 525.

Uszkodzone domy, powalone drzewa

W woj. wielkopolskim nawałnica przeszła nad Piłą, powiatami pilskim i czarnkowsko-trzcianeckim. Uszkodzonych zostało kilkanaście domów i budynków gospodarczych. Uszkodzonych jest 30 linii średniego napięcia i 797 stacji średniego napięcia. Nawałnice przeszły nad powiatami północnej Wielkopolski koło godz. 16. Strażacy interweniowali ponad 100 razy.

- Najpoważniejsza sytuacja jest w pow. pilskim. Tutaj strażacy interweniowali już w blisko 60 miejscach. W Pile na ul. Bydgoskiej, najprawdopodobniej w wyniku wyładowania atmosferycznego, runął komin na budynku mieszkalnym. Silny wiatr uszkodził również dach szkoły policyjnej - powiedział rzecznik wielkopolskiej straży Sławomir Brandt.

Strażacy na bieżąco współpracują z przedsiębiorstwem energetycznym, sześciu pilarzy z zakładów zieleni miejskiej w Pile pracuje przy usuwaniu powalonych drzew.

Dużo zdarzeń odnotowano też w pow. czarnkowsko-trzcianeckim. Tam silny wiatr zerwał trzy dachy.

- Starostwo Powiatowe w Pile uruchomiło samochód z plandekami, który dowozi je w miejsca, gdzie są uszkodzone dachy. Większość gmin tego powiatu boryka się z przerwami lub brakiem energii elektrycznej - powiedział Brandt.

Od połowy czerwca do soboty w wyniku silnych wiatrów i nawalnych deszczów strażacy interweniowali ponad 1450 razy.

Mieszkasz na terenie, który ucierpiał? Prześlij nam zdjęcie lub filmik na Alert24.pl, 605 24 24 24

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • badziewiak66

  Oceniono 1 raz 1

  Kataklizm to będzie jak pójdą dwie kopalnie za friko :

  gazetka o rafach a tu :

  Apel mieszkańców okolic Konina i Turka UWAGA !!! Chcą sprywatyzować dwie potężne kopalnie zatrudniające 5 tyś osób ( KWB ADAMÓW , KWB KLECZEW ) które przynoszą olbrzymie zyski skarbowi państwa. Najpierw chcą je złączyć z PAK SERWISEM a później sprzedać Vattenfalowi za śmieszne pieniądze, oczywiście już podzielone pod stołem. Ogłosili 50% redukcje zatrudnienia czyli ok 2,5 tyś ludzi na bruk z okolic Konina i Turka ! Pomóżcie bo nawet regionalna prasa milczy bo jest opłacana przez te spółki ! Po tej sprzedaży 2 duże energetyczne spółki przejdą w ręce obcego kraju ! Przyklejajcie to proszę na różne fora, nagłaśniajcie , może GP się zajmie tematem, bo my nie rozumiemy dlaczego sprzedawać firmy dające całym rodzinom pracę ale i potężne zyski skarbowi państwa ( roczny przychód obu kopalni 700 milionów złotych ) !!!

 • siwy3535

  Oceniono 1 raz 1

  Ja wczoraj wracałem z zoną i dzieckiem z Oliwy przewozami regionalnymi Ariva , miedzy Brachlewem a Ryjewem zauważyłem przez okno pociągu ze powstaje trąba powietrzna zacząłem nagrywać telefonem , ale zaraz był las i nie wiem co się dalej działo bo pociąg jechał i może dobrze bo nie wiadomo co by się stalo.... pozdrawiam Wojtek P

 • djemen

  Oceniono 4 razy 4

  Wczoraj po południu przeszły trąby powietrzne a wieczorne serwisy ogólnopolskie nawet się nie zająknęły na ten temat.

  To świadczy jak bardzo są wyalienowane od normalnej 'prowincjonalnej' realności i wydarzeń.
  Cięcia w regionach a w Warsawie polityk kichnie i już generuje się z tego newsa zamiast wsłuchać się 'co w Polsce piszy'.

 • ali3n7

  Oceniono 6 razy 2

  To wszystko wina Tuska i jego ministrów.

 • edek47

  Oceniono 6 razy -2

  To byla tromba jerychonska!

 • aprox99

  Oceniono 9 razy -5

  A co nas tym polskim morzem robic?pic i ruchac bo reszta do dupy

 • aprox99

  Oceniono 11 razy -1

  Ta trąba powinna das wszystkim idiotom do myslenia ktorzy spedzaja urlop letni nad polskim morzem temp dzisiaj 16 stopni,ale fajnie i tak co roku a debile tam jezdza.Chyby zmienia się klimat i trzeba będzie podnisc podatek klimatyczny i ceny benzyny to i pogoda sie zmieni

 • drewny_kocur

  Oceniono 6 razy 2

  czyli typowa, letnia pogoda zawitala na nasze Pomorze, nic tylko na wczasy jechac!

 • sprawiedliwy02

  Oceniono 6 razy 2

  No cóż, jeżeli chodzi o budownictwo drewniane to nie należy korzystać z technologii kanadyjskiej bo jest goowno warta, stare polskie metody są w stu procentach lepsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje