Kataklizm na Pomorzu: trąba powietrzna, nawałnice, wichury. Jedna ofiara, 9 rannych, zniszczone domy, powalone drzewa

14.07.2012 19:43
Godzina 17: powyrywane drzewa, zniszczone domy letniskowe. Okolica obecnie bez prądu - takie zgłoszenie dostaliśmy na Alert24 od mieszkańca Radogoszczy na Pomorzu. Jak potwierdzają służby, nad południowo-wschodnią częścią województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego przeszły po południu trąba powietrzna, wichury i nawałnice. Jedna osoba nie żyje, jest co najmniej 9 rannych.


- Trąba powietrzna pojawiła się najpierw w powiecie starogardzkim, gdzie całkowicie lub częściowo pozrywała dachy z przynajmniej kilku domów i budynków gospodarczych znajdujących się m.in. w miejscowościach Radogoszcz i Kopytkowo - poinformował Tomasz Szeliga z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa. Potężne wichury zrywały dachy z budynków, powalały słupy energetyczne. W miejscowości Wycinki w tym samym powiecie trąba przewróciła domek letniskowy.

- W wyniku tego zdarzenia zginął mężczyzna, a cztery inne osoby zostały ranne, na szczęście niegroźnie - powiedział Szeliga, dodając, że znad powiatu starogardzkiego trąba przeniosła się na teren powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego. W tym ostatnim powiecie, przez który trąba nadal przechodziła około godz. 19, w jednej z miejscowości zerwany został dach obory.Rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej Tadeusz Konkol poinformował, że w sumie do późnego wieczora w sobotę straż wyjeżdżała do około 55 zdarzeń związanych z trąbą powietrzną oraz silnymi wiatrami, które pojawiły się w regionie. Zniszczenia są poważne. W samych tylko Barlewicach w powiecie sztumskim straż zanotowała 22 uszkodzone częściowo dachy, w tym 15 na budynkach gospodarczych, sześć na mieszkalnych i jeden na obiekcie biurowym. W tej miejscowości powalone zostały też słupy energetyczne, co pozbawiło mieszkańców prądu.

Trąba powietrzna, nawałnice, wichury. Kataklizm na Pomorzu

W ślad za trąbą powietrzną szły inne gwałtowne zjawiska - nawałnice i wichury. Bilans dla powiatów świeckiego i tucholskiego w woj. kujawsko-pomorskim to cztery osoby ranne, zniszczone domy i budynki gospodarcze, bardzo wiele przewróconych i połamanych drzew. Nawałnica przeszła w pasie o długości 7-8 km i szerokości 300 m. Największe straty wichura wyrządziła we wsiach Stara Rzeka i Łączek. W powiecie świeckim zniszczone zostało według różnych szacunków 150-200 lub 300 ha lasu. Uczestnicy spływów kajakowych na Wdzie szczęśliwie dopłynęli do stanic. Ratownicy z WOPR sprawdzają, czy nie zostali poszkodowani indywidualni kajakarze.Pomiędzy miejscowościami Zdroje i Ludwichowo (pow. Tuchola) oraz we wsi Bagienica wskutek nawałnicy zostały zniszczone dwa domy, z dwóch wichura zerwała dachy, a z czterech innych dachówki. Uszkodzonych zostało też dziewięć budynków gospodarczych i stodoła. Szkody zostały wyrządzone także we wsiach Gajdowskie i Wielkie Gacno. We wsi Mątowskie Pastwiska (pow. kwidzyński) uszkodzone zostały trzy budynki, częściowo nieprzejezdna jest droga nr 525.

Uszkodzone domy, powalone drzewa

W woj. wielkopolskim nawałnica przeszła nad Piłą, powiatami pilskim i czarnkowsko-trzcianeckim. Uszkodzonych zostało kilkanaście domów i budynków gospodarczych. Uszkodzonych jest 30 linii średniego napięcia i 797 stacji średniego napięcia. Nawałnice przeszły nad powiatami północnej Wielkopolski koło godz. 16. Strażacy interweniowali ponad 100 razy.

- Najpoważniejsza sytuacja jest w pow. pilskim. Tutaj strażacy interweniowali już w blisko 60 miejscach. W Pile na ul. Bydgoskiej, najprawdopodobniej w wyniku wyładowania atmosferycznego, runął komin na budynku mieszkalnym. Silny wiatr uszkodził również dach szkoły policyjnej - powiedział rzecznik wielkopolskiej straży Sławomir Brandt.

Strażacy na bieżąco współpracują z przedsiębiorstwem energetycznym, sześciu pilarzy z zakładów zieleni miejskiej w Pile pracuje przy usuwaniu powalonych drzew.

Dużo zdarzeń odnotowano też w pow. czarnkowsko-trzcianeckim. Tam silny wiatr zerwał trzy dachy.

- Starostwo Powiatowe w Pile uruchomiło samochód z plandekami, który dowozi je w miejsca, gdzie są uszkodzone dachy. Większość gmin tego powiatu boryka się z przerwami lub brakiem energii elektrycznej - powiedział Brandt.

Od połowy czerwca do soboty w wyniku silnych wiatrów i nawalnych deszczów strażacy interweniowali ponad 1450 razy.

Mieszkasz na terenie, który ucierpiał? Prześlij nam zdjęcie lub filmik na Alert24.pl, 605 24 24 24

Zobacz także
Komentarze (66)
Kataklizm na Pomorzu: trąba powietrzna, nawałnice, wichury. Jedna ofiara, 9 rannych, zniszczone domy, powalone drzewa
Zaloguj się
 • lubicielka

  Oceniono 29 razy 25

  drugi film jest super... dziecko widzi JEDYNĄ być może w życiu trąbę powietrzną, a mamcia pamcia najpierw sycząc "pozytywnie motywuje" malucha "ty nic nie myślisz" i zaraz opier..la, że rękaw mokry od szyby, "bo tam mokro" . Na szczescie maluch dzielnie opiera sie tępocie mamtki dla której mokry rękaw to DRAMAT. Młody jest wyjątkowo pragmatyczny- tak mi wygodnie:) Tak trzymaj, nie daj się złamać!

 • kotwkaloszach

  Oceniono 15 razy 11

  Pytanie do Andrzeja z Dzialdowa i jemu podobnych:
  Czy jak mam zatwardzenie, to tez wina Tuska?

 • aloese

  Oceniono 17 razy 5

  Póki na Wawelu Lech, Polskę będzie dręczył pech! Będą burze, będą deszcze. Tak ja mówię. Tak ja wieszczę. Będą wiatry, nawałnice, Huragany, gradobicie. Będzie powódź gdzieś na wschodzie, Podtopienia na zachodzie. Będą trąby, upał będzie, Słońce ziemię spali wszędzie. Wiatr połamie słupy, drzewa, Żaden ptaszek nie zaśpiewa. Wulkan jakiś się pojawi, Dzień słoneczny dymem zdławi. Zaś zwierzyna zginie w lesie I przez kraj się jęk poniesie. Zginą owce, krowy, woły, Wszystkie spalą się stodoły. Nic już ziemia nie urodzi I potomków nikt nie spłodzi. Ze 40 będzie zimą, Latem nie dasz rady z klimą. Ziemia się zatrzęsie też. Nie ma czasu. Więc się spiesz! Tak to będzie. Jasno widzę. Mówić o tym się nie wstydzę. Dalej, bracia, spieszmy się, Bo inaczej będzie źle! Chwytaj dłuta, chwytaj młoty! Bierz się zaraz do roboty! By zatrzymać kataklizmy, Ciut się poświęć dla Ojczyzny! /M. Łopacki/

 • djemen

  Oceniono 4 razy 4

  Wczoraj po południu przeszły trąby powietrzne a wieczorne serwisy ogólnopolskie nawet się nie zająknęły na ten temat.

  To świadczy jak bardzo są wyalienowane od normalnej 'prowincjonalnej' realności i wydarzeń.
  Cięcia w regionach a w Warsawie polityk kichnie i już generuje się z tego newsa zamiast wsłuchać się 'co w Polsce piszy'.

 • kazdychcelezecnawawelu

  Oceniono 8 razy 4

  ło jezu

 • klinikka

  Oceniono 10 razy 4

  o ja cię pie...!

 • cheffin

  Oceniono 27 razy 3

  Sluchajac komentarzy odnosze wrazenie ze ci ludzi kompletnie nie uczyli sie geografi i fizyki, o Jezu efekt kilku godzin tygodiowo religii pokazuje wysoki poziom polskiego szkolnictwa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!kabaret czy szkola

 • kaskader_pl

  Oceniono 5 razy 3

  Równy rok po tym jak trąba przeszła nad gminą Białaczów, Żarnów i Paradyż.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje