Kataklizm na Pomorzu: trąba powietrzna, nawałnice, wichury. Jedna ofiara, 9 rannych, zniszczone domy, powalone drzewa

14.07.2012 19:43
Godzina 17: powyrywane drzewa, zniszczone domy letniskowe. Okolica obecnie bez prądu - takie zgłoszenie dostaliśmy na Alert24 od mieszkańca Radogoszczy na Pomorzu. Jak potwierdzają służby, nad południowo-wschodnią częścią województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego przeszły po południu trąba powietrzna, wichury i nawałnice. Jedna osoba nie żyje, jest co najmniej 9 rannych.


- Trąba powietrzna pojawiła się najpierw w powiecie starogardzkim, gdzie całkowicie lub częściowo pozrywała dachy z przynajmniej kilku domów i budynków gospodarczych znajdujących się m.in. w miejscowościach Radogoszcz i Kopytkowo - poinformował Tomasz Szeliga z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa. Potężne wichury zrywały dachy z budynków, powalały słupy energetyczne. W miejscowości Wycinki w tym samym powiecie trąba przewróciła domek letniskowy.

- W wyniku tego zdarzenia zginął mężczyzna, a cztery inne osoby zostały ranne, na szczęście niegroźnie - powiedział Szeliga, dodając, że znad powiatu starogardzkiego trąba przeniosła się na teren powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego. W tym ostatnim powiecie, przez który trąba nadal przechodziła około godz. 19, w jednej z miejscowości zerwany został dach obory.Rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej Tadeusz Konkol poinformował, że w sumie do późnego wieczora w sobotę straż wyjeżdżała do około 55 zdarzeń związanych z trąbą powietrzną oraz silnymi wiatrami, które pojawiły się w regionie. Zniszczenia są poważne. W samych tylko Barlewicach w powiecie sztumskim straż zanotowała 22 uszkodzone częściowo dachy, w tym 15 na budynkach gospodarczych, sześć na mieszkalnych i jeden na obiekcie biurowym. W tej miejscowości powalone zostały też słupy energetyczne, co pozbawiło mieszkańców prądu.

Trąba powietrzna, nawałnice, wichury. Kataklizm na Pomorzu

W ślad za trąbą powietrzną szły inne gwałtowne zjawiska - nawałnice i wichury. Bilans dla powiatów świeckiego i tucholskiego w woj. kujawsko-pomorskim to cztery osoby ranne, zniszczone domy i budynki gospodarcze, bardzo wiele przewróconych i połamanych drzew. Nawałnica przeszła w pasie o długości 7-8 km i szerokości 300 m. Największe straty wichura wyrządziła we wsiach Stara Rzeka i Łączek. W powiecie świeckim zniszczone zostało według różnych szacunków 150-200 lub 300 ha lasu. Uczestnicy spływów kajakowych na Wdzie szczęśliwie dopłynęli do stanic. Ratownicy z WOPR sprawdzają, czy nie zostali poszkodowani indywidualni kajakarze.Pomiędzy miejscowościami Zdroje i Ludwichowo (pow. Tuchola) oraz we wsi Bagienica wskutek nawałnicy zostały zniszczone dwa domy, z dwóch wichura zerwała dachy, a z czterech innych dachówki. Uszkodzonych zostało też dziewięć budynków gospodarczych i stodoła. Szkody zostały wyrządzone także we wsiach Gajdowskie i Wielkie Gacno. We wsi Mątowskie Pastwiska (pow. kwidzyński) uszkodzone zostały trzy budynki, częściowo nieprzejezdna jest droga nr 525.

Uszkodzone domy, powalone drzewa

W woj. wielkopolskim nawałnica przeszła nad Piłą, powiatami pilskim i czarnkowsko-trzcianeckim. Uszkodzonych zostało kilkanaście domów i budynków gospodarczych. Uszkodzonych jest 30 linii średniego napięcia i 797 stacji średniego napięcia. Nawałnice przeszły nad powiatami północnej Wielkopolski koło godz. 16. Strażacy interweniowali ponad 100 razy.

- Najpoważniejsza sytuacja jest w pow. pilskim. Tutaj strażacy interweniowali już w blisko 60 miejscach. W Pile na ul. Bydgoskiej, najprawdopodobniej w wyniku wyładowania atmosferycznego, runął komin na budynku mieszkalnym. Silny wiatr uszkodził również dach szkoły policyjnej - powiedział rzecznik wielkopolskiej straży Sławomir Brandt.

Strażacy na bieżąco współpracują z przedsiębiorstwem energetycznym, sześciu pilarzy z zakładów zieleni miejskiej w Pile pracuje przy usuwaniu powalonych drzew.

Dużo zdarzeń odnotowano też w pow. czarnkowsko-trzcianeckim. Tam silny wiatr zerwał trzy dachy.

- Starostwo Powiatowe w Pile uruchomiło samochód z plandekami, który dowozi je w miejsca, gdzie są uszkodzone dachy. Większość gmin tego powiatu boryka się z przerwami lub brakiem energii elektrycznej - powiedział Brandt.

Od połowy czerwca do soboty w wyniku silnych wiatrów i nawalnych deszczów strażacy interweniowali ponad 1450 razy.

Mieszkasz na terenie, który ucierpiał? Prześlij nam zdjęcie lub filmik na Alert24.pl, 605 24 24 24

Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • badziewiak66

  Oceniono 1 raz 1

  Kataklizm to będzie jak pójdą dwie kopalnie za friko :

  gazetka o rafach a tu :

  Apel mieszkańców okolic Konina i Turka UWAGA !!! Chcą sprywatyzować dwie potężne kopalnie zatrudniające 5 tyś osób ( KWB ADAMÓW , KWB KLECZEW ) które przynoszą olbrzymie zyski skarbowi państwa. Najpierw chcą je złączyć z PAK SERWISEM a później sprzedać Vattenfalowi za śmieszne pieniądze, oczywiście już podzielone pod stołem. Ogłosili 50% redukcje zatrudnienia czyli ok 2,5 tyś ludzi na bruk z okolic Konina i Turka ! Pomóżcie bo nawet regionalna prasa milczy bo jest opłacana przez te spółki ! Po tej sprzedaży 2 duże energetyczne spółki przejdą w ręce obcego kraju ! Przyklejajcie to proszę na różne fora, nagłaśniajcie , może GP się zajmie tematem, bo my nie rozumiemy dlaczego sprzedawać firmy dające całym rodzinom pracę ale i potężne zyski skarbowi państwa ( roczny przychód obu kopalni 700 milionów złotych ) !!!

 • siwy3535

  Oceniono 1 raz 1

  Ja wczoraj wracałem z zoną i dzieckiem z Oliwy przewozami regionalnymi Ariva , miedzy Brachlewem a Ryjewem zauważyłem przez okno pociągu ze powstaje trąba powietrzna zacząłem nagrywać telefonem , ale zaraz był las i nie wiem co się dalej działo bo pociąg jechał i może dobrze bo nie wiadomo co by się stalo.... pozdrawiam Wojtek P

 • djemen

  Oceniono 4 razy 4

  Wczoraj po południu przeszły trąby powietrzne a wieczorne serwisy ogólnopolskie nawet się nie zająknęły na ten temat.

  To świadczy jak bardzo są wyalienowane od normalnej 'prowincjonalnej' realności i wydarzeń.
  Cięcia w regionach a w Warsawie polityk kichnie i już generuje się z tego newsa zamiast wsłuchać się 'co w Polsce piszy'.

 • ali3n7

  Oceniono 6 razy 2

  To wszystko wina Tuska i jego ministrów.

 • edek47

  Oceniono 6 razy -2

  To byla tromba jerychonska!

 • aprox99

  Oceniono 9 razy -5

  A co nas tym polskim morzem robic?pic i ruchac bo reszta do dupy

 • aprox99

  Oceniono 11 razy -1

  Ta trąba powinna das wszystkim idiotom do myslenia ktorzy spedzaja urlop letni nad polskim morzem temp dzisiaj 16 stopni,ale fajnie i tak co roku a debile tam jezdza.Chyby zmienia się klimat i trzeba będzie podnisc podatek klimatyczny i ceny benzyny to i pogoda sie zmieni

 • drewny_kocur

  Oceniono 6 razy 2

  czyli typowa, letnia pogoda zawitala na nasze Pomorze, nic tylko na wczasy jechac!

 • sprawiedliwy02

  Oceniono 6 razy 2

  No cóż, jeżeli chodzi o budownictwo drewniane to nie należy korzystać z technologii kanadyjskiej bo jest goowno warta, stare polskie metody są w stu procentach lepsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje