To biały fosfor. Beczka z zabójczym składnikiem broni zapalającej wykopana pod Warszawą

14.07.2012 17:57
Biały fosfor

Biały fosfor (fot. Wikimedia Commons/BXXXD at the German language Wikipedia)

Beczkę z białym fosforem - silnie trującą substancją wykorzystywaną w broni zapalającej - znaleźli podczas prac ziemnych robotnicy budujący południową obwodnicę Warszawy. Tajemnicze znalezisko wykopano w okolicach Pruszkowa - podaje TVN24.pl.
Tajemniczą beczkę z nieznaną substancją wykopała koparka podczas prac ziemnych na budowie południowej obwodnicy Warszawy, w okolicy ul. Jesionowej w Michałowicach w powiecie pruszkowskim. Na miejsce wezwano straż pożarną i specjalny zastęp chemiczny, który zbadał zawartość beczki. Okazało się, że to biały fosfor - silnie trująca odmiana tego pierwiastka - informuje TVN24.pl.

Natychmiast wokół miejsca, gdzie leżała beczka, wyznaczono strefę bezpieczeństwa. Służby chemiczne zabezpieczyły niebezpieczne znalezisko. - Obecnie nie ma zagrożenia dla otoczenia - cytuje tvn24.pl kpt. Karola Krocia, rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

Śmiertelnie niebezpieczny biały fosfor

Fosfor biały to biała, lepka, woskowata substancja. Jest silnie trujący, dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka to ok. 0,1 g tej substancji. Biały fosfor przechowuje się pod wodą. Na powietrzu szybko się utlenia i łatwo ulega samozapłonowi. Rozdrobniony, zapala się natychmiast. Płonący biały fosfor rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur i jest trudny do ugaszenia. Jest stosowany jako substancja aktywna w broni zapalającej.

Zabezpieczony pod Warszawą fosfor zostanie przekazany do utylizacji.

Komentarze (50)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 7 razy -1

  Bomby z białym fosforem były zrzucane na Serbie podczas inwazji NATO, piewców pokoju i demokracji. Także reżim izraelski używał takiej broni przeciwko cywilom w Gazie.

 • grzegozrz

  Oceniono 5 razy -5

  "biały fosfor - silnie trująca odmiana tego pierwiastka" - izotop, znaczy?

 • wentyl77

  Oceniono 7 razy -1

  Białego fosforu używało lotnictwo US podczas bombardowań w Iraku w roku bodajże 2009. To silnie zapalająca (wielokrotnie bardziej od napalmu) i trująca substancja, zakazana oficjalnie do stosowania przez wojsko. Amerykanie tłumaczyli, że używali jej do oświetlania (!) celów. Tydzień temu TVN24 wyemitowała na ten temat dokument.
  Ciekawe, skąd to paskudztwo, czyżby kolejny niewyjaśniony rozdział z wojny z terroryzmem?

 • rozkoszny_bobasek

  Oceniono 4 razy 4

  nie broni, a amunicji.

 • wasserski

  Oceniono 12 razy 2

  US-MANI używali go w Wietnamie w misji pokojowej, zmieszany z substancjami ropopochodnymi nosi nazwę napalm, gasili wioski z partyzantami,od których dostawali łomot

 • sammler

  Oceniono 15 razy 9

  Panie mig, jeśli połowa tego "artykułu" to tekst z Wikipedii, wypadałoby po pierwsze podać źródło, po drugie, wziąć mniejszą wierszówkę!

  S.

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy -3

  Chyba znam to mejsce, a przynajmniej okolicę. Między Pruszkowem a Brwinowem, koło Karolina(?). Około 50 lat temu jako chlopiec rozbrajałem bomby leżące w lejach po bombach...Teren piaszczysty... Latem niewybuchy nagrzewały się w słoncu...Bardziej odważni przynosili drobne ilosci takiego fosforu do szkoły..Z zapalników? Tylko pomagałem... Lej miał ponad 2 metry głebokości, powierzchnię jak mały pokój...Wylazłem z tego dołu gdy kolega przyystąpil do rozbrajania leżących tam niewybuchów...

 • joe_brody

  Oceniono 11 razy -5

  Biały fosfor - dawka śmiertelna 0,1g. Człowiek otruty taką dawką świeci w ciemności...

 • szymek_50

  Oceniono 16 razy 14

  Być może właściciel się zgłosi na komisariat po beczkę i ją odbierze. Może też zapłacić karę za zaśmiecanie terenu. Przepisy pod tym względem są surowe w naszym kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje