To biały fosfor. Beczka z zabójczym składnikiem broni zapalającej wykopana pod Warszawą

Biały fosfor

Biały fosfor (fot. Wikimedia Commons/BXXXD at the German language Wikipedia)

Beczkę z białym fosforem - silnie trującą substancją wykorzystywaną w broni zapalającej - znaleźli podczas prac ziemnych robotnicy budujący południową obwodnicę Warszawy. Tajemnicze znalezisko wykopano w okolicach Pruszkowa - podaje TVN24.pl.
Tajemniczą beczkę z nieznaną substancją wykopała koparka podczas prac ziemnych na budowie południowej obwodnicy Warszawy, w okolicy ul. Jesionowej w Michałowicach w powiecie pruszkowskim. Na miejsce wezwano straż pożarną i specjalny zastęp chemiczny, który zbadał zawartość beczki. Okazało się, że to biały fosfor - silnie trująca odmiana tego pierwiastka - informuje TVN24.pl.

Natychmiast wokół miejsca, gdzie leżała beczka, wyznaczono strefę bezpieczeństwa. Służby chemiczne zabezpieczyły niebezpieczne znalezisko. - Obecnie nie ma zagrożenia dla otoczenia - cytuje tvn24.pl kpt. Karola Krocia, rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

Śmiertelnie niebezpieczny biały fosfor

Fosfor biały to biała, lepka, woskowata substancja. Jest silnie trujący, dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka to ok. 0,1 g tej substancji. Biały fosfor przechowuje się pod wodą. Na powietrzu szybko się utlenia i łatwo ulega samozapłonowi. Rozdrobniony, zapala się natychmiast. Płonący biały fosfor rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur i jest trudny do ugaszenia. Jest stosowany jako substancja aktywna w broni zapalającej.

Zabezpieczony pod Warszawą fosfor zostanie przekazany do utylizacji.

Komentarze (50)
To biały fosfor. Beczka z zabójczym składnikiem broni zapalającej wykopana pod Warszawą
Zaloguj się
 • jotembi

  Oceniono 38 razy 36

  ciekawe jak dawno temu ktoś to zakopał
  bo zależnie od daty będzie to albo walka o wolność albo terroryzm :D

 • stary.gniewny

  Oceniono 30 razy 22

  woda z coli odparowała

 • szymek_50

  Oceniono 16 razy 14

  Być może właściciel się zgłosi na komisariat po beczkę i ją odbierze. Może też zapłacić karę za zaśmiecanie terenu. Przepisy pod tym względem są surowe w naszym kraju.

 • bandierarossa

  Oceniono 31 razy 13

  Fosfor zrzucają samoloty IDF nad strefą Gazy. Gubią go tam nagminnie

 • studio_wyszalnia

  Oceniono 18 razy 10

  podobno to nie żaden fosfor tylko ponoć sołtys, jeszcze w stanie wojennym, przykamuflował beczkę solonej słoniny na trudne czasy ...

 • sammler

  Oceniono 15 razy 9

  Panie mig, jeśli połowa tego "artykułu" to tekst z Wikipedii, wypadałoby po pierwsze podać źródło, po drugie, wziąć mniejszą wierszówkę!

  S.

 • muciasgracias

  Oceniono 45 razy 9

  Taki właśnie biały fosfor Żydzi zrzucali na Palestyńczyków. Szukacie holokaustu? Szukajcie w Palestynie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje