Londyn: specjalne środki bezpieczeństwa przed igrzyskami. Wojsko może strzelać do samolotów

14.07.2012 14:38
Europejski myśliwiec Tajfun

Europejski myśliwiec Tajfun (Fot. Stewart Paterson AP)

Od dziś nad wschodnią częścią Londynu, gdzie mieści się park olimpijski, obowiązuje strefa zakazu lotów. Brytyjskie ministerstwo obrony ostrzega, że obrona przeciwlotnicza ma rozkaz zestrzelenia każdego nieupoważnionego samolotu. W Londynie stacjonują największe siły obrony przeciwlotniczej od czasu II wojny światowej.
Na lotnisku Northolt pod Londynem, gdzie wówczas stacjonował legendarny Dywizjon 303, rozmieszczono myśliwce Typhoon. Na Tamizie w Greenwich zakotwiczył helikopterowiec Ocean ze śmigłowcami bojowymi Marynarki Królewskiej.

Śmigłowce RAF-u strzegą olimpiady z lądowiska w Ilford. Wśród ich załóg są snajperzy specjalnie szkoleni w strzelaniu w powietrzu do pilotów samolotów nieprzyjaciela.

We wschodniej części Londynu stanęło też 6 baterii pocisków przeciwlotniczych. Mieszkańcy wieżowca, na którego dachu stanęła jedna z wyrzutni, przegrali w sądzie sprawę przeciwko Ministerstwu Obrony.

Dowódca dywizjonu myśliwskiego z Northolt, major Gordon Lovett, powiedział dziennikowi "The Times", że potencjalnie największym zagrożeniem dla olimpiady będą nie wielkie samoloty pasażerskie, lecz prywatne odrzutowce. Wiele z nich ląduje na lotnisku City nad Tamizą, niedaleko obiektów olimpijskich, co może stwarzać groźne nieporozumienia.

Dowódca obrony przeciwlotniczej, generał RAF Stuart Atha, zapewnił, że na pewno nie dojdzie do nieuzasadnionego użycia siły i zestrzelenie samolotu będzie absolutną ostatecznością.

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • niepyszczyc

  Oceniono 2 razy 0

  czy to bedzie dywizion303?

 • calli

  Oceniono 7 razy 3

  Znowu 'Ze Germans' się Angole spodziewają nad Londynem? Trochę ich jednak ponosi ta paranoja, zupełnie jak naszych przygłupów z ABW i innych ubeckich służb siłowych.

 • hkarper

  Oceniono 6 razy 6

  znajda pewnie barke na Tamizie ze zdjeciami na komorce

 • plorg

  Oceniono 8 razy 6

  "Wojsko może strzelać do samolotów"

  A czy samoloty mogą strzelać do wojska?

 • frank1947

  Oceniono 5 razy 1

  A mialem na ta olimpiade leciec ale teraz widze ze bym tam nie dolecial .... a szkoda wybiore sie do Brazyli tam bedzie bezpieczniej, przynajmniej nie bedzie tam tych polmozgowych z pomyslami...

 • supertlumacz

  Oceniono 20 razy -8

  To obwieszczenie to nie jest działanie wojskowe, antyterrorystyczne, tylko DYPLOMATYCZNE i PROPAGANDOWE. Ukłon w stronę USA i Izraela.

  ZE STRONY MUZUŁMAŃSKICH TERRORYSTÓW NIC NIE GROZI ANI OBIEKTOM SPORTOWYM ANI SPOŁECZENSTWU BRYTYJSKIEMU.
  1. Brytyjczycy są tolerancyjni wobec islamu. UK należy do państw UE o najwyższym odsetku ludności muzułmańskiej, a Londyn jest najbardziej kosmopolitycznym miastem Europy.
  2. Kryteria otrzymywania prawa pobytu w UK są zawyżone dla muzułmanów. Akurat znam wielu Pakistańczyków – WSZYSCY albo mają doktorat albo licencję profesjonalną (lekarz, inżynier, pośrednik w handlu nieruchomościami itp.). To nie są hydraulicy…
  3. Ze wzrostem wykształcenia i ogłady zaangażowanie religijne maleje. Brytyjskie meczety to raczej centra towarzyskie niż ośrodki kultu. Byłem gościem jednego z nich. Położonego blisko Wimbledonu, przy przystanku metra SOUTH PARK. Polacy tam nie zamieszkują…
  4. Historycznie Brytyjczycy są znani z antysemityzmu. Pisarz Charles Dickens stworzył postać odrażającego Żyda – Fagin w Oliver Twist. Wybitny żydowski pedofil Roman Polański usiłował zniekształcić przesłanie tej powieści jako producent, reżyser i autor scenariusza (!) filmu o tym samym tytule… Wyszkoleni przez Polskę terroryści żydowscy, np. Menachem Begin, wysadzali brytyjskie obiekty w protektoracie Palestyna.

  Natomiast wyczuwam zagrożenie dla sportowców USA, Izraela, Polski. Również dla obywateli tych krajów. Będę zaskoczony jeśli nie będzie prowokacji np. wobec polskich pokojówek i polskich hydraulików…

 • normalnyfacet1950

  Oceniono 12 razy 0

  Czyli w obronie demokracji Brytjczycy zestrzela kilka samolotow i bedzie to w pelni legalne. NIe beda nawet pierwsi. ZSRR tez zestrzeliwal samoloty w obronie demokraji (ludu)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje