Londyn: specjalne środki bezpieczeństwa przed igrzyskami. Wojsko może strzelać do samolotów

Europejski myśliwiec Tajfun

Europejski myśliwiec Tajfun (Fot. Stewart Paterson AP)

Od dziś nad wschodnią częścią Londynu, gdzie mieści się park olimpijski, obowiązuje strefa zakazu lotów. Brytyjskie ministerstwo obrony ostrzega, że obrona przeciwlotnicza ma rozkaz zestrzelenia każdego nieupoważnionego samolotu. W Londynie stacjonują największe siły obrony przeciwlotniczej od czasu II wojny światowej.
Na lotnisku Northolt pod Londynem, gdzie wówczas stacjonował legendarny Dywizjon 303, rozmieszczono myśliwce Typhoon. Na Tamizie w Greenwich zakotwiczył helikopterowiec Ocean ze śmigłowcami bojowymi Marynarki Królewskiej.

Śmigłowce RAF-u strzegą olimpiady z lądowiska w Ilford. Wśród ich załóg są snajperzy specjalnie szkoleni w strzelaniu w powietrzu do pilotów samolotów nieprzyjaciela.

We wschodniej części Londynu stanęło też 6 baterii pocisków przeciwlotniczych. Mieszkańcy wieżowca, na którego dachu stanęła jedna z wyrzutni, przegrali w sądzie sprawę przeciwko Ministerstwu Obrony.

Dowódca dywizjonu myśliwskiego z Northolt, major Gordon Lovett, powiedział dziennikowi "The Times", że potencjalnie największym zagrożeniem dla olimpiady będą nie wielkie samoloty pasażerskie, lecz prywatne odrzutowce. Wiele z nich ląduje na lotnisku City nad Tamizą, niedaleko obiektów olimpijskich, co może stwarzać groźne nieporozumienia.

Dowódca obrony przeciwlotniczej, generał RAF Stuart Atha, zapewnił, że na pewno nie dojdzie do nieuzasadnionego użycia siły i zestrzelenie samolotu będzie absolutną ostatecznością.

Zobacz także
 • Michael Phelps Skandal podczas transmisji z Igrzysk: Amerykańska TV pokazała Phelpsa zamiast hołdu dla ofiar zamachu
Komentarze (72)
Londyn: specjalne środki bezpieczeństwa przed igrzyskami. Wojsko może strzelać do samolotów
Zaloguj się
 • volkszorn

  Oceniono 27 razy 11

  najpierw nawpuszczali trzeci swiat do kraju a teraz ku... sie dziwia, ze terror maja, a bialy pracy na lotnisku nie dostanie

 • jamj

  Oceniono 7 razy 7

  Polscy politycy dla pewności niech się pieszo na Igrzyska Olimpijskie wybierają, bo znowu coś mogą wywinąć i z kolei Anglicy będą mieli kłopot podobny jak Rosjanie.

 • hkarper

  Oceniono 6 razy 6

  znajda pewnie barke na Tamizie ze zdjeciami na komorce

 • plorg

  Oceniono 8 razy 6

  "Wojsko może strzelać do samolotów"

  A czy samoloty mogą strzelać do wojska?

 • nathan_miur

  Oceniono 7 razy 5

  Skoro brytyjscy policjanci boją się ścigać muzułmańskich pedofilii obawiając się posądzenia o rasizm to co się dziwić, że rakiety na budynkach teraz stawiają.
  Więcej o prawdziwej twarzy poprawności politycznej w UK można poczytać tu:
  www.pch24.pl/brytyjscy-policjanci-boja-sie-scigac-muzulmanskich-pedofilii,4207,i.html
  W GW o takich rzeczach nie przeczytacie bo przecież Europa ma być zjednoczona, tolerancyjna, dla wszystkich...

 • smiki48

  Oceniono 6 razy 4

  przecież rozkaz zestrzelenia samolotu jest sprzeczny z prawem UE. Wielka Brytania natychmiast powinna być usunięta z UE za STOSOWANIE KARY ŚMIERCI BEZ SĄDU. Bo czym jest zetrzelenie samolotu jak nie wydaniem wyroku śmierci. Czasami nawet wyroku na niewinnych ludziach.
  Ale to jest właśnie obłuda urzędasów UE i poprawności politycznej. Bandytów nie można zabijać, natomiast niewinnych ludzi tak. To bandyci w UE są bardziej chronieni od zwykłych obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje