Czechy oddadzą Kościołom i gminom żydowskim 5,5 mld euro

14.07.2012 10:07
Informacje w czeskiej prasie nt. decyzji parlamentu

Informacje w czeskiej prasie nt. decyzji parlamentu (Fot. Ceskenoviny.cz)

Izba Poselska czeskiego parlamentu zatwierdziła po wielogodzinnej burzliwej debacie rządową propozycję restytucji mienia kościelnego oraz majątku gmin żydowskich o wartości 5,5 mld euro. W 2030 r. państwo przestanie finansować działalność Kościołów. Za wnioskiem rządu głosowało krótko po północy 93 deputowanych centroprawicowej koalicji. Przeciw było 89 posłów.
21 lat po upadku komunizmu czeskie państwo zwróci Kościołom i gminom żydowskim zagrabiony i znacjonalizowany majątek szacowany na 3 mld euro oraz wypłaci odszkodowania w wysokości 2,5 mld euro. Chodzi o 2,5 tysiąca budynków, 175 tysięcy hektarów lasów i 25 tysięcy hektarów ziemi. W przeważającej większości są to dobra Kościoła katolickiego. Państwo zwróci Kościołom 56 procent majątku a przez następne 30 lat będzie płacić odszkodowanie za obiekty, których nie da się odzyskać.

Podczas nocnej debaty przeszedł wniosek parlamentarnej komisji ustawodawczej, że "Kościoły muszą przedstawić w czasie przejmowania majątku wiarygodne dokumenty, iż był on ich własnością".

Powolne wygaszanie zobowiązań państwa

W ciągu trzech pierwszych lat począwszy od roku 2013 państwo będzie wypłacało Kościołom 57,8 mln euro rocznie. Od roku 2016 wspomniana kwota będzie obniżana corocznie o 5 procent. Jednocześnie od roku 2013 państwo będzie obniżać stopniowo pensje osobom duchownym i pracownikom instytucji diecezjalnych aż do wycofania się z finansowania działalności Kościołów w roku 2030. Na obecne wynagrodzenie księży przeznacza się z budżetu państwa około 1,5 mld koron.

Rząd premiera Petra Neczasa zawarł porozumienie z Kościołami po 20 latach skomplikowanych negocjacji, twierdząc, że chce naprawić w ten sposób krzywdy wyrządzone im przez totalitarny reżim. Ma to być zarazem największa restytucja w Czechach od czasu zwrotu majątku małych firm, domów i sklepów na początku lat 90. Restytucja zakończy również proces oddzielenia Kościołów od państwa.

"80 procent Czechów nie popiera restytucji"

Sprawa restytucji budzi jednak spore kontrowersje. Podczas burzliwej wielogodzinnej debaty lewicowa opozycja argumentowała, że państwa nie stać na tak "szczodry gest", ponieważ budżet znajduje się w trudnej sytuacji. Bohuslav Sobotka, przewodniczący Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD), przypomniał, że z badań opinii publicznej wynika, iż "80 procent Czechów nie popiera restytucji".

Deputowani centroprawicowej koalicji przeforsowali wniosek rządu dopiero za piątym razem po wielu miesiącach debaty blokowanej przez lewicową opozycję. Decyzję Izby Poselskiej może jeszcze odrzucić Senat, w którym przewagę mają deputowani lewicy.

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • miroo

  Oceniono 2 razy 2

  Religijni prawicowcy zawsze nakarmią tego raka jakim jest religia...

  bo religijni prawicowcy wszędzie na świecie to religijne szma*y...

  nie macie na co wydawać pieniędzy tylko oddawać żydom i żydowskiej sekcie?!

  nie ma religii - nie ma problemu.

  Religijni prawicowcy robią swoje bzdety nawet wbrew swojemu narodowi - zupełnie tak jak w Polsce.

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 0

  Parlament czeski tak sprytnie sformułował ustawę że 80% społeczeństwa odebrało EKONOMICZNY ATAK NA ZWIĄZKI WYZNANIOWE jako ustawę o restytucji mienia...A przecież tak miała zostać odebrana tylko przez UE … Jako przywrócenie respektowania prawa własności. No i miała zachęcić 100% głupich Polaków do świadczeń na rzecz Żydów… Status dyplomatów dla ochroniarzy wycieczek izraelskich przyjeżdżających do Polski to za mało, prawda, Panie Redaktorze Michnik?

  Kiedy wypowiedzenie narzuconego przez USA porozumienia o wzajemnych bezpłatnych wizach? Blisko 100% Czechów jest za wprowadzeniem płatnych wiz dla obywateli USA. Ponad 60 000 obywateli USA zaśmierdza piękną Pragę. Trzeba zrobić miejsce dla rosyjskich oligarchów. Rosyjscy oligarchowie nie mieszczą się już w Karlowych Warach których wykupili około 50%...

 • piotr.by

  0

  Nie oddadzą.
  "
  Deputowani centroprawicowej koalicji przeforsowali wniosek rządu dopiero za piątym razem po wielu miesiącach debaty blokowanej przez lewicową opozycję. Decyzję Izby Poselskiej może jeszcze odrzucić Senat, w którym przewagę mają deputowani lewicy. "

 • kermit.dolomit

  Oceniono 13 razy 5

  Dla komunistów żydowskiego pochodzenia nazistowskie obozy były jak zbawienie Przykryli nimi własne o wiele większe zbrodnie dokonywane już od czasów Lenina i wyszli z wojny jako jedyne ofiary a nie komunistyczni oprawcy Ciekawe kiedy Izrael zacznie płacić odszkodowania za komunistyczne zbrodnie swoich obywateli dokonywane pod sztandarem ogólnoświatowej rewolucji

 • tybet64

  Oceniono 7 razy -1

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12129147,Ambasador_Feinstein_odwolany__bo_poroznil_sie_z_Sikorskim.html
  Też o tym artykuł.Przecież żydki mogli zostać i walczyć.Ale woleli podkulić ogony i uciec do tych którzy im zafundowali holokaust(USSA).

 • stan-1

  Oceniono 5 razy 1

  "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!" (Wj 20,2-3)"

  Ja tu widzę monopol i kult jednostki.

 • leming-z-wybrzeza

  Oceniono 10 razy 6

  Teraz widzicie do czego jest im potrzebny holocaust i antysemityzm.

  Do szantażu państw celem wyłudzenia gigantycznych odszkodowań.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 4

  Kwota spłaty zbyt wygórowana.Ale na pociechę wszystko zoostanie w Czechach...

  To najbardziej laickie społeczeństwo Europy . Jako rezultat podstępnego spalenia Jana Husa na soborze w Konstancji. Dlatego państwo musiało płacić pensje duchownym wszystkich wyznań aby nie poumierali z głodu. Wspólne użytkowanie katolickich kościołów przez różne wyznania (katolicy, prawosławni, ewangelicy, zielonoświątkowcy itp.) jest tam nagminne. Nowych świątyń nie budowano, może nieliczne zbory husyckie… Najwyższy w UE współczynnik kremacji, stąd niewielka powierzchnia cmentarzy…

  Inaczej niż w Polsce, mienie zwrócone gminom żydowskim będzie stanowiło znikomy odsetek restytuowanego mienia. Żydów wymordowano i przepędzono dawno temu.

 • alexy-dwa

  Oceniono 1 raz 1

  Češi nedávají peníze do kostela a zničit jejich zemi Żydom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje