Czechy oddadzą Kościołom i gminom żydowskim 5,5 mld euro

14.07.2012 10:07
Informacje w czeskiej prasie nt. decyzji parlamentu

Informacje w czeskiej prasie nt. decyzji parlamentu (Fot. Ceskenoviny.cz)

Izba Poselska czeskiego parlamentu zatwierdziła po wielogodzinnej burzliwej debacie rządową propozycję restytucji mienia kościelnego oraz majątku gmin żydowskich o wartości 5,5 mld euro. W 2030 r. państwo przestanie finansować działalność Kościołów. Za wnioskiem rządu głosowało krótko po północy 93 deputowanych centroprawicowej koalicji. Przeciw było 89 posłów.
21 lat po upadku komunizmu czeskie państwo zwróci Kościołom i gminom żydowskim zagrabiony i znacjonalizowany majątek szacowany na 3 mld euro oraz wypłaci odszkodowania w wysokości 2,5 mld euro. Chodzi o 2,5 tysiąca budynków, 175 tysięcy hektarów lasów i 25 tysięcy hektarów ziemi. W przeważającej większości są to dobra Kościoła katolickiego. Państwo zwróci Kościołom 56 procent majątku a przez następne 30 lat będzie płacić odszkodowanie za obiekty, których nie da się odzyskać.

Podczas nocnej debaty przeszedł wniosek parlamentarnej komisji ustawodawczej, że "Kościoły muszą przedstawić w czasie przejmowania majątku wiarygodne dokumenty, iż był on ich własnością".

Powolne wygaszanie zobowiązań państwa

W ciągu trzech pierwszych lat począwszy od roku 2013 państwo będzie wypłacało Kościołom 57,8 mln euro rocznie. Od roku 2016 wspomniana kwota będzie obniżana corocznie o 5 procent. Jednocześnie od roku 2013 państwo będzie obniżać stopniowo pensje osobom duchownym i pracownikom instytucji diecezjalnych aż do wycofania się z finansowania działalności Kościołów w roku 2030. Na obecne wynagrodzenie księży przeznacza się z budżetu państwa około 1,5 mld koron.

Rząd premiera Petra Neczasa zawarł porozumienie z Kościołami po 20 latach skomplikowanych negocjacji, twierdząc, że chce naprawić w ten sposób krzywdy wyrządzone im przez totalitarny reżim. Ma to być zarazem największa restytucja w Czechach od czasu zwrotu majątku małych firm, domów i sklepów na początku lat 90. Restytucja zakończy również proces oddzielenia Kościołów od państwa.

"80 procent Czechów nie popiera restytucji"

Sprawa restytucji budzi jednak spore kontrowersje. Podczas burzliwej wielogodzinnej debaty lewicowa opozycja argumentowała, że państwa nie stać na tak "szczodry gest", ponieważ budżet znajduje się w trudnej sytuacji. Bohuslav Sobotka, przewodniczący Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD), przypomniał, że z badań opinii publicznej wynika, iż "80 procent Czechów nie popiera restytucji".

Deputowani centroprawicowej koalicji przeforsowali wniosek rządu dopiero za piątym razem po wielu miesiącach debaty blokowanej przez lewicową opozycję. Decyzję Izby Poselskiej może jeszcze odrzucić Senat, w którym przewagę mają deputowani lewicy.

Zobacz także
Komentarze (74)
Czechy oddadzą Kościołom i gminom żydowskim 5,5 mld euro
Zaloguj się
 • 333mamona333

  Oceniono 52 razy 46

  "80 procent Czechów nie popiera restytucji"
  I niech mi ktoś powie że to jest demokracja 80% nie popiera a i tak rządzi czarna mafja !!!

 • kain_brat_abla

  Oceniono 40 razy 40

  Duchowieństwo ma powrócić do ubóstwa i cnoty wczesnego chrześcijaństwa metodą oczywistą: sprzedając swoje dobra, a zysk ze sprzedaży rozdając biednym. Państwo musi pośpieszyć z pomocą, jeśli Kościół nie okaże wystarczającej ku temu chęci.

 • marek12345-6

  Oceniono 15 razy 15

  Kosciol zarabial przez wieki na ludzkiej wierze. W uczciwosc o poswiecenie kosciola w krzewieniu wiary. A kosciol od sredniowiecza dbal tylko o swoja sakiewke.
  Po co jest np. koleda? Bardzo czesto nie ma nic wspolnego z wiara tylko z zbiorka pieniedzy i inwentaryzacja wiernych.

 • ulanzalasem

  Oceniono 18 razy 12

  Skąd duchowieństwo ma majątek ? Z manipulacji, konszachtów, wyzyskiwania ludności danego państwa jako niewolników, obłożenia go swoimi podatkami, nadania nie były raczej "dobrowolne", z tego że jeśli "wierni" nie podporządkowaliby się to zostaliby najechani przez wysłanników papieży z zamierzchłych czasów ?

 • aprox99

  Oceniono 8 razy 8

  Najlepiej niech oddadza kosciolom wszystko i wladze tak jak w sredniowieczu,proponuje tez na koszt panstwa stosy do spalania niewiernych,najwieksza mafia swiata ma za mało

 • leming-z-wybrzeza

  Oceniono 10 razy 6

  Teraz widzicie do czego jest im potrzebny holocaust i antysemityzm.

  Do szantażu państw celem wyłudzenia gigantycznych odszkodowań.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 13 razy 5

  Dla komunistów żydowskiego pochodzenia nazistowskie obozy były jak zbawienie Przykryli nimi własne o wiele większe zbrodnie dokonywane już od czasów Lenina i wyszli z wojny jako jedyne ofiary a nie komunistyczni oprawcy Ciekawe kiedy Izrael zacznie płacić odszkodowania za komunistyczne zbrodnie swoich obywateli dokonywane pod sztandarem ogólnoświatowej rewolucji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje