Czy to mógłby być polski Breivik? Tak twierdzi ABW

14.07.2012 09:32
Funkcjonariusz ABW

Funkcjonariusz ABW (Fot. Bartosz Makowczyński / Agencja Gazeta)

Na kilkadziesiąt godzin przed Euro 2012 zatrzymano młodego Polaka, islamskiego ekstremistę. Specsłużby uważają, że był on zdolny do przeprowadzenia ataku terrorystycznego - podał "Wprost"
Funkcjonariusze ABW dyskretnie przyglądali się 21-letniemu Arturowi Ł. od półtora roku. Według informacji "Wprost" ; tuż przed Euro agentów do działania zmobilizowały jego ostatnie wpisy w internecie. Młody warszawianin zapowiadał, że wysadzi w powietrze Sejm i szukał instrukcji budowania bomb z powszechnie dostępnych materiałów.

Według tygodnika kilka lat temu Ł. trzykrotnie wypowiedział szahadę, czyli muzułmańskie wyznanie wiary: "Nie ma boga prócz Allacha, a Mahomet jest jego Prorokiem". Od tej pory czuł się muzułmaninem. Wiele jednak wskazuje na to, że bardziej od islamu interesował go terroryzm wykorzystujący tę religię jako ideologię, a od Proroka - Ahmed Yassin, patron duchowy palestyńskiego ugrupowania Hamas. W swej działalności Ł. używał najczęściej pseudonimu ;Ahmed Yassin;. - Ten człowiek był bardzo aktywny na zagranicznych forach internetowych terrorystów islamskich. To radykalne fora, które są zamknięte i bardzo skrupulatnie strzeżone. Można się na nie dostać tylko poprzez wprowadzenie przez innego członka forum, po sprawdzeniu kandydata - mówi w rozmowie z "Wprost" szef delegatury stołecznej ABW płk Robert Nawrot.

"Wprost" pisze, że Ł. utrzymywał kontakt z radykalnymi muzułmanami w różnych krajach, od Afganistanu i Pakistanu, przez Bliski Wschód, aż po Europę.

ABW twierdzi, że w komputerze Artura Ł. są dowody na to, że planował on stworzenie grupy terrorystycznej, która miałaby organizować zamachy na terenie Polski. - Artur nie zrobił nic złego, ani niczego takiego nie planował. Przecież podczas przeszukania nie znaleziono u niego żadnych materiałów wybuchowych ani broni - przekonuje Tomasz Ł., jego starszy brat.

Funkcjonariusze ABW twierdzą jednak, że sprawa "Yassina" jest bardzo poważna. Podobnie uznał sąd, aresztując Artura Ł. na 3 miesiące. W uzasadnieniu napisano, że to "podręcznikowy przykład terrorystycznej osobowości". W areszcie "Yassin" ma status "więźnia niebezpiecznego".

Więcej w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Wprost"

Komentarze (308)
Zaloguj się
 • tetro3

  Oceniono 2 razy 2

  UWAGA! Koalicja rządząca przegłosowała 9 listopada 2012 r. w ustawę dopuszczającą obrót żywnością GMO w Polsce. Mimo tego, iż zdecydowana większość społeczeństwa uważa tą żywność za szkodliwą dla zdrowia. Mało tego ustawa nie narzuca obowiązku znakowania żywności GMO. Nie będziemy wiedzieć, czy kupowana żywność jest GMO, czy też nie. Wiele krajów Unii Europejskiej (m.in. Francja, Austria, Węgry, Włochy, Luksemburg, Grecja, Niemcy, Bułgaria) oraz Szwajcaria zabroniło, na podstawie odpowiedniego uzasadnienia, upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Jedno jest pewne, raz dopuszczona uprawa żywności GMO w Polsce, będzie nieodwracalna ze względu na skażenia transgeniczne pomiędzy roślinami GMO, a ekologicznymi. Nie da rady zakazać pszczołom zapylania między sąsiadującymi polami GMO i EKO, w efekcie rolnicy uprawiający żywność EKO, stracą certyfikaty i będą zmuszeni do upraw GMO. Co ciekawe ustawa jakże ważna dla wszystkich Polaków przeszła w sejmie, praktycznie bez specjalnego rozgłosu w mediach. Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci - udostępnij tą informację dalej.

 • justice44

  Oceniono 1 raz 1

  Machina medialnej spekulacji ruszyła na dobre!
  Mogę was zapewnić ze poznacie zamachowca od podszewki , cała rodzinę, sąsiadów i kolegów z klasy.

 • onsork

  Oceniono 2 razy 2

  zamach na gajowego?
  to tak jakby porywac sie z motyka na slonce,tzn.czolg.

 • harce

  Oceniono 5 razy 3

  Poza zapowiedzią ataków (co świadczy o skrupulatnym przygotowaniu i rozsądku domorosłego terrorysty), co z jego działań było nielegalne?

 • tokoloshe

  Oceniono 8 razy 6

  Polska nie może być gorsza!
  Musimy mieć: "Polską Angelinę Jolie" "Polskiego Breivika" "Polskie WTC" i "Polskich Terrorystów"
  Oczywiście ten "terrorysta" musi być islamski, no bo nie zgadza się to z kanonem filmowym z USA, tam mafia jest ruska, sprawiedliwość i demokracja z USA, a terrorysta zawsze islamski.
  Przed rokiem '90 terrorysta przeważnie był radziecki lub z krajów ameryki południowej z którym akurat nie utrzymywano stosunków handlowych, np Kuba..

 • zenon444

  Oceniono 8 razy 0

  na stos! każdy kto nie jest z nami jest przeciw nam KARA ŚMIERCI dla wrogów Polski!
  politicalobserver.pl

 • bambinnoo

  Oceniono 20 razy 8

  Wysadzenie wielkiego chlewa na Wiejskiej, to nie terroryzm, tylko patriotyczne bohaterstwo.
  Chociaż jeden prawdziwy Polak chciał walczyć o ojczyznę.
  Chwała Bohaterowi!!!

 • szymek_50

  Oceniono 6 razy 2

  Na szczęście nasz Kościół i społeczeństwo może liczyć na nasze tajne służby, które mają wszystko na oku.

 • muciasgracias

  Oceniono 19 razy -3

  Jedyny terroryzm islamski jaki istnieje to ten, który stworzyły i podsycają pejsate służby. Cała reszta to tania propagandka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje