Uzbek skazany na prawie 16 lat więzienia za spisek na życie Obamy

14.07.2012 08:03
Prezydent USA Barack Obama

Prezydent USA Barack Obama (Fot. Susan Walsh AP)

Sąd federalny w Birmingham skazał 22-letniego obywatela Uzbekistanu Ulugbeka Kodirowa na 15 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności za udział w spisku na życie prezydenta USA Baracka Obamy. Terrorysta chciał zastrzelić Obamę podczas kampanii wyborczej
- Potrzebny jest mocny sygnał, że każdy, kto ulegnie propagandzie, zostanie surowo ukarany - powiedział sędzia Abdul Kallon w uzasadnieniu wyroku.

Kodirow został aresztowany w lipcu 2011 roku w jednym z moteli na terenie stanu Alabama wkrótce po tym, jak nabył od podstawionego agenta policji karabin automatyczny oraz cztery granaty. Zdaniem władz amerykańskich broń miała służyć do zabicia Obamy.

Kodirow przyjechał do USA w 2009 roku z zamiarem studiowania medycyny, jednak nie zapisał się na uczelnię. Ze względu na słabą znajomość języka angielskiego pracował w kiosku. Jak powiedział prokurator Michael Whisonant, niedoszły student stał się ekstremistą pod wpływem dostępnych w internecie stron islamistycznych. Uzbek twierdził, że działa w imieniu Islamskiego Ruchu Uzbekistanu - radykalnego ugrupowania uznawanego przez władze USA za organizację terrorystyczną.

- Ten przypadek jest przykładem na to, jak nasza młodzież radykalizuje się pod wpływem dezinformacji i propagandy w internecie - mówił prokurator.

Kodirow przyznał się już w lutym do zarzucanych mu czynów i przeprosił za nie. Współpracował z władzami, co uchroniło go przed dożywotnim więzieniem.

Komentarze (31)
Uzbek skazany na prawie 16 lat więzienia za spisek na życie Obamy
Zaloguj się
 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 9 razy 9

  - Potrzebny jest mocny sygnał, że każdy, kto ulegnie propagandzie, zostanie surowo ukarany - powiedział sędzia Abdul Kallon w uzasadnieniu wyroku.

  Chyba że to właściwa propaganda :D

 • metenburg

  Oceniono 8 razy 8

  To ze kupil to male piwo, najlepsze jest to:..."Zdaniem władz amerykańskich broń miała służyć do zabicia Obamy".
  Komentarz zbyteczny !

 • rudi_0

  Oceniono 16 razy 6

  Coz , dla polski administracja tego Murzyna to senny koszmar...tak wiec z punktu widzenia kraju nad Wisla , byloby dobrze gdyby tego bydlaka wyeliminowano...:)

 • mic234

  Oceniono 5 razy 5

  To nie jest żaden spisek, tylko usiłowanie.

 • curious2003

  Oceniono 6 razy 4

  Wojewodzki za Ukrainki nic nie dostal, a strzelal z radia ostrymi pociskami.

 • harperk

  Oceniono 8 razy 4

  dzienna porcja gnojowki z Pieknej 12

 • dyzurnydebil

  Oceniono 3 razy 3

  wyobrazcie sobie ...
  22 letniego chlopaka ktory wie o co chodzi....?

 • zigzaur

  Oceniono 7 razy 3

  Uzbecy wnerwiają się tym, że Obama zwleka z reaktywacją paktu CENTO. Ten pakt, w rozszerzonej wersji winien składać się z następujących państw:
  USA, Wielka Brytania, Turcja, Irak, Iran (po posprzątaniu), Pakistan, Afganistan, postsowieckie "stany" i Sinkiang (obecnie chiński Turkiestan).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje