Rosyjska Duma: NGO's jak "zagraniczni agenci"

13.07.2012 11:42
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Alexei Nikolsky AP)

W Rosji powstaje lista "zagranicznych agentów". Nie chodzi o potencjalnych szpiegów, ale o organizacje pozarządowe (NGO's) korzystające z zagranicznej pomocy finansowej. Odpowiednią ustawę uchwaliła w piątek Duma Państwowa.
Za przyjęciem takiego prawa opowiedziało się 374 posłów, przeciwnych było 3, a 1 wstrzymał się od głosu.

Co pół roku muszą składać sprawozdanie

Zgodnie z tym aktem prawnym wspomniane NGO's otrzymają status "organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów" i zostaną objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa".

Ustawa zakłada, że organizacje pozarządowe uznane za "zagranicznych agentów" będą musiały w ciągu 90 dni od wejścia jej w życie wpisać się do specjalnego rejestru. Będą zobowiązane do opatrywania wszystkich swoich publikacji, w tym i internetowych, adnotacją o swym statusie "zagranicznych agentów". Za niedopełnienie tych wymogów będzie im groziła grzywna.

Takie NGO's będą też zmuszone do publikowania sprawozdań ze swojej działalności co pół roku, a nie raz w roku, jak to jest w przypadku pozostałych organizacji pozarządowych. Raz w roku będą musiały poddać się kontroli ze strony służb podatkowych, a także zewnętrznemu audytowi. Za naruszenie tych przepisów szefom tych NGO's grozić będą grzywny, a za ich notoryczne łamanie nawet kary pozbawienia wolności. W takim wypadku same organizacje będą zamykane.

Wysokość kar zostanie określona w odrębnej ustawie.

Bo "obywatele mają wiedzieć, kto za co płaci"

Uczestnictwo organizacji pozarządowych w życiu politycznym zdefiniowano w projekcie jako "prowadzenie akcji politycznych w celu oddziaływania na podejmowanie przez organy państwa decyzji zmierzających do zmiany polityki państwowej, a także kształtowanie opinii publicznej w tych celach".

Spod tej jurysdykcji, na wniosek prezydenta Władimira Putina, zostały wyłączone organizacje religijne, państwowe i municypalne.

Według inicjatorów tego kontrowersyjnego aktu prawnego jest on oparty na analogicznej ustawie obowiązującej w USA (Foreign Agents Registration Act; FARA). Projekt rosyjskiej ustawy uzyskał aprobatę zarówno administracji prezydenta, jak i rządu. Cytowane przez dziennik "Kommiersant" źródło na Kremlu oświadczyło, że takie regulacje są potrzebne, ponieważ obywatele powinni wiedzieć, kto za co płaci.

Protesty organizacji broniących praw człowieka

Projekt ustawy jeszcze na etapie opracowywania wywołał ostrą krytykę ze strony rosyjskich obrońców praw człowieka, którzy oskarżyli jego autorów o planowanie stosowania represji.

Z kolei międzynarodowa organizacja Human Rights Watch (HRW) zaapelowała o nieporównywanie tego aktu prawnego do amerykańskiego Foreign Agents Registration Act. HRW wyjaśniła, że restrykcjom FARA podlegają tylko organizacje działające w interesach zagranicznych sponsorów.

Zdaniem mediów w Rosji nowe przepisy obejmą ponad 100 organizacji pozarządowych, w tym Moskiewską Grupę Helsińską (MGH), Ruch Praw Człowieka i Stowarzyszenie Gołos, czyli organizacje, które były wśród najgłośniejszych krytyków przebiegu zeszłorocznych wyborów parlamentarnych i tegorocznych wyborów prezydenckich w Rosji.

Szefowie MGH i Ruchu Praw Człowieka, Ludmiła Aleksiejewa i Lew Ponomariow, zapowiedzieli już, że nie zarejestrują swoich organizacji w charakterze "zagranicznych agentów".

Gorbaczow jako "pierwszy pretendent do roli zagranicznego agenta"

Nowe regulacje uderzą również w fundację byłego prezydenta ZSRR, Michaiła Gorbaczowa. W ostatnich latach Gorbaczow wielokrotnie krytykował Władimira Putina. Wzywał go nawet do rezygnacji z powrotu na Kreml.

- Kto jak kto, ale on (Gorbaczow) jest jednym z pierwszych pretendentów do roli "zagranicznego agenta". Nie zdziwiłbym się, jeśli okazałoby się, że od dawna jest współpracownikiem jakiejś zagranicznej służby specjalnej - oświadczył jeden z inicjatorów ustawy Robert Szlegel z Jednej Rosji, którego cytuje dziennik "Izwiestija".

USA "zaniepokojone"

Zaniepokojenie z powodu kolejnego zaostrzenia zasad działania organizacji pozarządowych w Rosji wyraziły w środę władze USA. Zdaniem amerykańskiego Departamentu Stanu ustawa nakłada "nowe, poważne ograniczenia na organizacje prodemokratyczne".

Rzecznik Departamentu Stanu Patrick Ventrell poinformował, że Waszyngton zakomunikował Moskwie "swoje głębokie zaniepokojenie", gdy Duma 6 lipca przyjęła projekt w pierwszym czytaniu.

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  Ustawa żywcem przepisana od Amerykanów !

 • muciasgracias

  Oceniono 5 razy 5

  Nie da się zakrzyczeć faktów. Putin ma rację.

  Jakie to organizacje pozarządowe, skoro biorą kasę bezpośrednio od obcych rządów, albo firm/osób/fundacji znanych ze ścisłej wspólnoty interesów z tymi rządami?

  Jakąż to niezależnością od rządu USA mogą poszczycić się takie NGO jak:

  CFR, NED, Amnesty International, Trilateral Commision, Ford Foundation i cała masa im podobnych?

 • problemen

  Oceniono 8 razy 8

  To jest dobra rada dla Janukowicza i Lukaszenki ...

  Bierzcie przyklad z usa i Rosji NGO's jak "zagraniczni agenci"

  skoro usa moze to w czym problem ?
  by obcych dywersantow kontrolowac i scigac karnie gdy zagrazaja bezpieczenstwu panstwa !!!

 • pali_kot_pali_kon_pali_slon

  Oceniono 10 razy 4

  usa "zaniepokojone"

  " Zaniepokojenie z powodu kolejnego zaostrzenia zasad działania organizacji pozarządowych w Rosji wyraziły w środę władze USA. Zdaniem amerykańskiego Departamentu Stanu ustawa nakłada "nowe, poważne ograniczenia na organizacje prodemokratyczne".

  " Rzecznik Departamentu Stanu Patrick Ventrell poinformował, że Waszyngton zakomunikował Moskwie "swoje głębokie zaniepokojenie",

  Taaaa te szuje agresywne sa głębokie zaniepokojenie bo zostanie ukrucona ich dywersyja dzialalnosc i poddana kontroli !

  DZIWIE SIE ZE TAK POZNO ROSJA ZADBALA O SWOJE INTERESY !

  gorbaczow i pijus jelcyn to dokladnie agenci na uslugach usa mafii tak jak ten szakaszfili z Gruzji !!!

  KONIEC DYWESJI I PANOWANIA US-YANKESOW I NISZCZENIA NIEPODLEGLYCH PANSTW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • the-heretic

  Oceniono 10 razy 4

  Podziwiam Putina, za cierpliwosc !

  w uSSa wszelkie organizacje oplacane przez zagranice majace na celu oslabienie i zniszczenie obowiazujacego tam dyktatorskiego systemu sa natychmiast likwidowane a czlonkowie zdychaja w uSSa prison !!!

  wiec super Rosja,,, przepedz te szuje naslane i oplacane przez uSSa a Syberia jest wielka i potrzebuje
  sily roboczej !!!

  Putin czas najwyzszy by przetracic wlasowskich za judaszowe dolce zdrajcow !!!
  Bierz przyklad z us-manow , bo co im tylko wszystko wolno ??? jak im to i Tobie Wielika Rosija :))))))

 • strongnuklear

  Oceniono 4 razy -4

  czy na tej liscie jest ruda partja~!!

 • blski

  Oceniono 9 razy 7

  Nie znam dostatecznie dobrze rosyjskiego zeby zrozumiec jakie jest znaczenie slowa "agent". w Rosyjskim.
  Dlatego tez nie opieralbym sie na tlumaczeniu redaktora GW.
  Niezaleznie od tego wiele zagranicznych udzielajacych pomocy organizacji jest narzedziem polityki.
  Altruisci zdarzaja sie rzadko, a takich z pieniedzmi prawie nie ma.

 • bub-eko

  Oceniono 4 razy 0

  Zwolennikom Jarosława Kaczyńskiego, zachwyconych nowym pomysłem Władimira Putina
  "ludzie faktycznie powinni wiedzieć kto i za co płaci!!!"

  Ludzie już dawno mają taką możliwość (z resztą tak jak i w Polsce).
  Wystarczy, że wejdą sobie na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie jest bardzo przejrzysta wyszukiwarka w której można sobie przejrzeć raporty:
  unro.minjust.ru/NKOReports.aspx
  Wpiszcie sobie, nie wiem, хельсинская группа i i w pdf-e otworzą się Целевые поступления от иных иностранных организации.

  Tutaj chodzi o przypięcie tej obraźliwej łatki zagranicznego agenta, i nałożenie nowych, surowszych niż ma zwykła organizacja obowiązków, (szczegółowe raporty co kwartał), częstszych kontroli i surowszej niż w przypadku zwykłej organizacji odpowiedzialności, gdy się powinie nóżka.

  Sądzę, ze wasz lider jest mądrzejszy od was i takie coś by mu nigdy nie przyszło do głowy.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 1

  Agent to inaczej pełnomocnik, przedstawiciel z daleko idącym pełnomocnictwem. W handlu i biznesie to prawie jak właściciel. Głupie Polaki znają praktycznie wyłącznie znaczenie o zabarwieniu pejoratywnym. Tylko takie, z nielicznymi wyjątkami (np Agencja Morska, agencja tłumaczeniowa itp) było używane w okresie PRL.Wtedy w uproszczeniu było synonimem szpieg, dywersant.

  Prostaki z PiS i z Solidarności zachowaóły to stare pojmowanie slowa agent. Pewnie pojawia się w takim znaczeniu w utajnionej pracy hablilitacyjnej Lecha Kaczyńskiego RENTA SOCJALNA, będącej ukoronowanem leninowskiego prawa pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje