Alba Tour: Wielkopolska policja sprawdza, czy doszło do oszustwa

Marszałek województwa wielkopolskiego zapowiada złożenie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez biuro podróży Alba Tour. Tymczasem jak dowiaduje się nasz reporter TOK FM, sprawą zajęła się już wielkopolska policja.
Zdaniem marszałka Marka Woźniaka prawdopodobnie biuro było nieuczciwym przedsięwzięciem - wskazuje na to choćby zachowanie właścicieli, którzy nie przejawiają chęci współpracy. Wniosek do prokuratury być może trafi w przyszłym tygodniu.

- Musimy pozbierać troszkę informacji. Ktoś od nas pojedzie do biura Alba Tour sprawdzić na miejscu dokumentację i listy klientów. Dowie się, czy był jakikolwiek kontakt właściciela z pracownikami i czy można domniemywać, że właściciel się pojawi. Wtedy będziemy mieć odpowiednią ilość danych, żeby taki wniosek złożyć - tłumaczy marszałek.

Do policji wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu oszustwa przez firmę. Policja nie chce jednak zdradzić, kto je złożył, ze względu na dobro sprawy. Dopiero gdy uda się ustalić, czy rzeczywiście ma do czynienia z przestępstwem, zacznie poszukiwanie właścicieli firmy, z którymi nie można się skontaktować.

Nie ma właściciela - trudno o odszkodowania

Do Polski w najbliższych dniach wróci ok. 400 osób - klientów biura. Aż dwie trzecie kosztów ich podróży pokryje województwo wielkopolskie. Polisa biura jest zbyt niska - to tylko 200 tysięcy złotych. Tomasz Wiktor, dyrektor departamentu sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego, zapewnia, że tym, którzy jeszcze nie pojechali na wykupione wakacje w Alba Tour, urzędnicy pomogą w uzyskaniu odszkodowań, na ile to możliwe.

- Na naszej stronie zamieszczamy wniosek o wypłatę odszkodowania - podpowiada Wiktor. - Nasz samorząd może pośredniczyć w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie odszkodowania, ale w przypadku, kiedy na dziś nie mamy kontaktu z właścicielem biura podróży, ta wypłata będzie bardzo trudna - dodaje.

Według szacunków Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wycieczki wykupiło w biurze ok. 3 tys. osób.

Zobacz także
 • Joanna Mucha w Poranku Radia TOK FM Ministerstwo chce zwiększyć gwarancje dla klientów biur podróży. Ale w przyszłym sezonie
Komentarze (59)
Alba Tour: Wielkopolska policja sprawdza, czy doszło do oszustwa
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 48 razy 40

  Nie chcę rzucać podejrzeń, ale dość dziwne, że od lat biura podróży upadają latem. Wygląda, że od nadmiaru klientów.

  Zimą, kiedy pies z kulawą nogą nie zajrzy i właściwie nie maja przychodów, jakoś żyją, a dopiero w sezonie klient je wykańcza.

 • c.t.k

  Oceniono 19 razy 19

  Właściciel"Alba Tour" z właścicielami"Sky Club" zakładają nowe biuro turystyczne.Przed przyszłorocznym sezonem zapewne się pojawią.

 • el_komentatore

  Oceniono 15 razy 15

  Głupie ludzie wierzą, ze biuro upadło ... tak samo upadły firmy budujące autostrady. Nasze prawo pozwala na to żeby zgarnąć od ludzi kasę, przelać ją sobie na konto w innym kraju, ogłosić upadłośc i nie ponieść za tą KRADZIEŻ żadnych konsekwencji.

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 16 razy 12

  Najwyraźniej to państwo powinno mieć monopol na sprzedaż wycieczek, skoro i tak marszałkowie sprowadzają urlopowiczów do kraju, może uda się nawet wynegocjować niższe opłaty za przelot?

 • apache5

  Oceniono 31 razy 11

  Zatrzymać Wojewodę w działaniu. Jakim prawem z podatków zasila prywatne kieszenie wczasowiczów. prywatny wyjazd na wakacje , sami wybrali , a teraz dotacja bez podatku za darmowe powroty. Jak ja jadę za granice to opłacam wszystko , opłaty pobytowe, auto-holowanie, zdrowotne karty i polisy, a jak awaria to mój problem. A ONI na gotowe. Protestuję aby "wczasowiczom z egzotycznych powrotów" robiono dodatkowe prezenty z moich podatków.

 • bzychnur

  Oceniono 10 razy 10

  Wlasciciel pojechal z Alba-Tourem na wycieczke. Tkwi w cieplych krajach i nie moze wrocic do kraju, tak jak reszta turustow bo przeciez Alba-Tour splajtowal...

 • jep23

  Oceniono 10 razy 10

  Najlepiej gdyby powstało Biuro Podróży "Marszałek Tour".
  Świetnie idzie im sprowadzanie turystów,z wysyłaniem byłoby olinkluzif.
  100% gwarancji! Kto zapłaci? "Pan,pani,społeczeństwo".

 • alinaw1

  Oceniono 11 razy 9

  Ciekawe ilu z tych, którzy tu tak krzyczą, że złodzieje i oszuści, zacierało ręce zobaczywszy oferty Alby, ilu zastanowiło się, jakim cudem biuro może sprzedawać Zanzibar po 4 tys i to nie żadne last minute, tylko 2-tygodniowe wakacje z all inclusive na 3 miesiące do przodu? Nikogo nie zastanowiło, że biuro sprzedawało się przede wszystkich na grouponach i innych kuponach (szanująca się firma nie prowadzi sprzedaży li tylko za pośrednictwem grouponów!), a ilu z Was odpowiadało rzetelnym biurom: "jesteście drodzy i złodziejscy, w takiej Albie kupię za pół ceny to samo". Nie, to nie Wy? A jak w porządnych biurach słyszeliście, że Albie nikt w branży turystycznej nie ufa, że właściciel ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w Egipcie, to mówiliście, że Was to nie obchodzi, bo ważne że biuro ma po 14000 zł Sharm w hotelu 5*! A i jeszcze poczytaliście trochę artykułów (sponsorowanych), w których była mowa, że cała Polska czekała na nowego touroperatora, jakim jest Alba, bo wreszcie Polaków będzie stać na egzotyczne wakacje. To nie Wy? To ciekawe skąd 300 kupujących dziennie na groupnie....

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 11 razy 9

  Według Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników turystycznych:
  Biuro Alba Tour Polska Sp. z o.o.
  - "Osoba kierująca działalnością zakładu głównego": Ibrahim Mohamed Farah
  - "Data wpisu do ewidencji": 30-01-2012
  - "Sumy gwar (zł)" 209808,00

  Toż to firma krzak założona przez jakiegoś poganiacza wielbłądów - jawnie i bez ściemniania. Jak można tam było cokolwiek wykupić!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje