Alba Tour: Wielkopolska policja sprawdza, czy doszło do oszustwa

13.07.2012 10:17
Marszałek Marek Woźniak

Marszałek Marek Woźniak (Fot. Andrzej Monczak / AG)

Marszałek województwa wielkopolskiego zapowiada złożenie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez biuro podróży Alba Tour. Tymczasem jak dowiaduje się nasz reporter TOK FM, sprawą zajęła się już wielkopolska policja.
Zdaniem marszałka Marka Woźniaka prawdopodobnie biuro było nieuczciwym przedsięwzięciem - wskazuje na to choćby zachowanie właścicieli, którzy nie przejawiają chęci współpracy. Wniosek do prokuratury być może trafi w przyszłym tygodniu.

- Musimy pozbierać troszkę informacji. Ktoś od nas pojedzie do biura Alba Tour sprawdzić na miejscu dokumentację i listy klientów. Dowie się, czy był jakikolwiek kontakt właściciela z pracownikami i czy można domniemywać, że właściciel się pojawi. Wtedy będziemy mieć odpowiednią ilość danych, żeby taki wniosek złożyć - tłumaczy marszałek.

Do policji wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu oszustwa przez firmę. Policja nie chce jednak zdradzić, kto je złożył, ze względu na dobro sprawy. Dopiero gdy uda się ustalić, czy rzeczywiście ma do czynienia z przestępstwem, zacznie poszukiwanie właścicieli firmy, z którymi nie można się skontaktować.

Nie ma właściciela - trudno o odszkodowania

Do Polski w najbliższych dniach wróci ok. 400 osób - klientów biura. Aż dwie trzecie kosztów ich podróży pokryje województwo wielkopolskie. Polisa biura jest zbyt niska - to tylko 200 tysięcy złotych. Tomasz Wiktor, dyrektor departamentu sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego, zapewnia, że tym, którzy jeszcze nie pojechali na wykupione wakacje w Alba Tour, urzędnicy pomogą w uzyskaniu odszkodowań, na ile to możliwe.

- Na naszej stronie zamieszczamy wniosek o wypłatę odszkodowania - podpowiada Wiktor. - Nasz samorząd może pośredniczyć w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie odszkodowania, ale w przypadku, kiedy na dziś nie mamy kontaktu z właścicielem biura podróży, ta wypłata będzie bardzo trudna - dodaje.

Według szacunków Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wycieczki wykupiło w biurze ok. 3 tys. osób.

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 4 razy 2

  Różnym dupkom wydaje się, że rządzenie, to bułka z masłem, a gdy pojawiają sie problemy spowodowane ich niekompetencją, to bezradnie rozkładają ręce.

  Amatorszczyzna porażająca.

 • alinaw1

  Oceniono 11 razy 9

  Ciekawe ilu z tych, którzy tu tak krzyczą, że złodzieje i oszuści, zacierało ręce zobaczywszy oferty Alby, ilu zastanowiło się, jakim cudem biuro może sprzedawać Zanzibar po 4 tys i to nie żadne last minute, tylko 2-tygodniowe wakacje z all inclusive na 3 miesiące do przodu? Nikogo nie zastanowiło, że biuro sprzedawało się przede wszystkich na grouponach i innych kuponach (szanująca się firma nie prowadzi sprzedaży li tylko za pośrednictwem grouponów!), a ilu z Was odpowiadało rzetelnym biurom: "jesteście drodzy i złodziejscy, w takiej Albie kupię za pół ceny to samo". Nie, to nie Wy? A jak w porządnych biurach słyszeliście, że Albie nikt w branży turystycznej nie ufa, że właściciel ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w Egipcie, to mówiliście, że Was to nie obchodzi, bo ważne że biuro ma po 14000 zł Sharm w hotelu 5*! A i jeszcze poczytaliście trochę artykułów (sponsorowanych), w których była mowa, że cała Polska czekała na nowego touroperatora, jakim jest Alba, bo wreszcie Polaków będzie stać na egzotyczne wakacje. To nie Wy? To ciekawe skąd 300 kupujących dziennie na groupnie....

 • kos.1

  Oceniono 6 razy 6

  Właściciel Alba Tour wcześniej zrobił taki sam przekręt w Estonii, gdzie też miał biuro turystyczne i też zbankrutował, ciekawe w którym kraju teraz zacznie działać ???

 • noicozezeszwecji

  Oceniono 3 razy 1

  jak to gdzie? siedzi na wyspie bo padł Skay Tour

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 11 razy 9

  Według Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników turystycznych:
  Biuro Alba Tour Polska Sp. z o.o.
  - "Osoba kierująca działalnością zakładu głównego": Ibrahim Mohamed Farah
  - "Data wpisu do ewidencji": 30-01-2012
  - "Sumy gwar (zł)" 209808,00

  Toż to firma krzak założona przez jakiegoś poganiacza wielbłądów - jawnie i bez ściemniania. Jak można tam było cokolwiek wykupić!

 • el_komentatore

  Oceniono 15 razy 15

  Głupie ludzie wierzą, ze biuro upadło ... tak samo upadły firmy budujące autostrady. Nasze prawo pozwala na to żeby zgarnąć od ludzi kasę, przelać ją sobie na konto w innym kraju, ogłosić upadłośc i nie ponieść za tą KRADZIEŻ żadnych konsekwencji.

 • ramram135

  Oceniono 2 razy 2

  A co z innymi mniej znanymi biurami? A jest w Poznaniu takich trochę i nie które są pewnie też na krawędzi. A może by tak kompleksowo sprawdzić wszystkie ...........

 • michalmoczulski

  Oceniono 3 razy 3

  Najbezpieczniej samemu organizować wycieczki.

  ---
  www.lowersilesiatour.pl

 • msypa

  Oceniono 11 razy 7

  Zły uczynek - jak ktoś oszuka Araba. Dobry uczynek - jak Arab oszuka białego. Ostrzegam przed wyjazdami do Egiptu.Z islamem nie ma żartów. turystyka.gov.pl/CRZ.aspx wpis do rejestru był w styczniu 2012 więc to było specjalnie zrobione aby orżnąć ludzi z Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje