PO chce jednego projektu ws. in vitro. "Mamy wybrać punkty wspólne"

13.07.2012 06:35
Małgorzata Kidawa-Błońska i Jarosław Gowin na posiedzeniu klubu PO w sprawie projektu o in vitro. Sejm, sierpień 2009

Małgorzata Kidawa-Błońska i Jarosław Gowin na posiedzeniu klubu PO w sprawie projektu o in vitro. Sejm, sierpień 2009 (Fot.Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Prezydium klubu PO zdecydowało, że powołany zostanie zespół, który ma wypracować finalną wersję jednego klubowego projektu ustawy o in vitro - poinformował szef klubu Platformy Rafał Grupiński.
- Dajemy sobie kilka tygodni czasu. Zespół będzie pracował maksymalnie do przełomu sierpnia i września - dodał szef klubu PO.

Prezydium klubu Platformy zebrało się w czwartek wieczorem, po wcześniejszej ponaddwugodzinnej dyskusji całego klubu o kwestii in vitro.

Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że zespół ds. in vitro będzie maksymalnie 6-osobowy, a w jego skład wejdą zarówno zwolennicy jej projektu, jak i projektu Jarosława Gowina. Jak dodała, o kwestiach personalnych władze klubu rozstrzygną w piątek. - Mamy pracować szybko, wybrać wszystkie punkty wspólne z obu projektów - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska vs. Gowin

W PO funkcjonują dwa rozbieżne podejścia do kwestii in vitro. Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska w swoim projekcie chce dać dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom (wszyscy będą musieli wykazać, że podjęli wcześniej leczenie w związku z niepłodnością). Kidawa-Błońska proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć. Projekt zakazuje selekcji zarodków i handlu nimi. W jej projekcie nie ma mowy o refundacji in vitro z budżetu państwa.

Z kolei minister sprawiedliwości Jarosław Gowin proponuje, aby in vitro było dostępne tylko dla małżeństw; jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków (Gowin proponował, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane).

Burza w PO wokół mrożenia zarodków

Politycy PO przyznają, że atmosfera na posiedzeniu klubu była burzliwa, a w toku dyskusji padały m.in. sformułowania o "ludziach trzymanych w zamrażarkach" i o "zamrożonym w azocie rodzeństwie dzieci urodzonych z in vitro".

Należący do konserwatywnego skrzydła w PO poseł Jacek Żalek mówił dziennikarzom, że kwestia zamrażania zarodków jest podstawowym powodem, dla którego przeciwnicy tej metody mówią, że nie zgadzają się na jej stosowanie.

- Z kolei zwolennicy projektu Kidawy-Błońskiej przekonywali, że jest to projekt konserwatywny wobec obecnego braku przepisów, czyli wolnoamerykanki. A przecież nikt nie zmusza katolików do stosowania in vitro - relacjonował jeden z członków partii.

Poseł John Godson (PO) ocenił w rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu klubu, że powstanie jeden projekt PO - nie potrafił jednak powiedzieć, kiedy tak się stanie. Wyraził nadzieję, że będzie to projekt, za którym zagłosuje zarówno Gowin, jak i Kidawa-Błońska.

Żalek zapowiedział po posiedzeniu klubu, że gdy znana będzie decyzja prezydium, dojdzie do spotkania grupy partyjnych konserwatystów.

Zobacz także
Komentarze (30)
PO chce jednego projektu ws. in vitro. "Mamy wybrać punkty wspólne"
Zaloguj się
 • zino799

  Oceniono 21 razy 15

  PO stara się przypodobać wszystkim, stosując taktykę "Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek". To czasem bywa skuteczne, ale wyłącznie na krótką metę. W dłuższym horyzoncie czasowym trzeba się wreszcie jednoznacznie określić. Chyba jest oczywiste, że kierownictwo PO stało się zakładnikami frakcji konserwatywnej, która przy każdej okazji narzuca swój punkt wiedzenia grożąc odejściem. Przy tak nikłej większości, jaką ma koalicja oznacza to przedterminowe wybory z trudnym do przewidzenia wynikiem, a PO najbardziej obawia się utraty władzy. Chyba należy wreszcie pokazać, że ma się "poliyczne jaja" i przegłosować in vitro w postaci jakiej oczekuje większość społeczeństwa (patrz wyniki sondaży). W tej sprawie jest zapewnione poparcie SLD i RP.

  PO to osobliwość polityczna na skalę światową: partia pół-liberalna. W sprawach gospodarczych - pełen liberalizm w stylu prymitywnego XIX-wiecznego kapitalizmu, czego się w rozwiniętych krajach już nie spotyka. W sprawach światopoglądowych - pełna kruchta, różniąca się od klęczącego w Toruniu PiS tylko tym, że klęczy w Łagiewnikach. Dowodzi to braku politycznego oblicza. Liberałem albo się jest w 100%, albo się nim nie jest wogóle.

 • hankrearden

  Oceniono 16 razy 14

  I to wszystko dlatego, że gadający wąż skusił Ewe do zjedzenia jabłka, co tak wkurzyło pana boga,
  że postanowił cała ludzkość (nawet tych, którzy się jeszcze nie urodzili) posłać do piekła.
  Dopiero po paru tysiącach lat jakoś się udobruchał i żeby siebie samego przebłagać wysłał swojego syna (który jest tez własnym ojcem)
  na smierć (wyslal najpierw ducha (który jest też ojcem i synem), zeby zapłodnił zawsze dziewicę).

  Ofiara zadziałała!

  I dzieki temu każdy, kogo teraz pokropi się magiczną wodą i kto wyzna swoje grzechy ma szansę na uniknięcie wiecznego piekla.
  No, chyba, że bedzie sie kochał w prezerwatywie, wtedy męki piekielne są pewne.

 • jamj

  Oceniono 15 razy 13

  "Gowin proponował, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane."
  ===============================================================================
  Czy propozycja Gowina przewiduje również pogrzeb ewentualnie odrzuconych zarodków i odprawę pośmiertną ?
  Skoro zarodek to już człowiek, niech i prawa takie same mu przysługują.

 • jankbh

  Oceniono 14 razy 12

  Fundamentalizm religijny nie uznaje kompromisów, są też granice, w jakich nauka może naginać rzeczywistość, tak więc wspólny projekt nie może zadowolić ani kościoła, ani medycyny. I jak zwykle ofiarami aroganckich polityków będą pacjenci.

 • fred_die

  Oceniono 12 razy 12

  PO się pogubiło już dawno. Liberalizm PO jest wewnętrzny na zewnątrz to partia konserwatywna z liberalizmem nie mająca nic wspólnego, zostało tylko kolesiostwo.

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 11 razy 11

  Konserwatysci to idioci. Powinni byc wyrzuceni z po. Miejsce idiotow jest w pisie.

 • bzyk_origo

  Oceniono 9 razy 9

  Typowe zachowanie polaczkow - decydowac za innych o zarodkach, olac ta katooszolomska bande.

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 5 razy 5

  Palanty zajmują się kwestią świadomości plemnika, a mają gdzieś fakt, że dzieci już narodzone są zabijane i lądują w parkach, stawach czy tapczanach. Cywilizowane państwo powinno troszczyć się o swoich najmniejszych obywateli. Mam w d.pie wszystkich polskich "polityków" - brzydzę się nimi.

 • seboc

  Oceniono 9 razy 5

  Dziady cholerne. Nie dość, że nie chcecie pomóc, to dyskutujecie jak przeszkodzić rodzinom w potrzebie.
  S.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje